Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

kakvu sam supu skuvala...!

 

ostala mi koska od T-bone juče, napravljenog na puno karamelizovanog putera i malo ruzmarina i belog luka. i meni nešto bi žao da je bacim, i ubacim je u lonac gde se krčkala supa od pilećeg bataka. kad je zamirisao onaj karamelizovani puter, mislila sam da će me ukućani spaliti ("ja ne znam da li ću ja ovo da jedem, ne mogu da predjem preko ovog mirisa supe sa karamelom"). 
no, nisam odustala, i krčkala je dobra tri ipo sata, na kraju dodala puno peršuna i neku taranu, podavismo se, ukus ludilo!

 

a inače sam ideju videla na par food blogova, ljudi nikad ne bace kosti od pečenja već ih posle ubace u supu, ja nešto razmišljala - ovaj T-bone je bio svega 15-20 minuta na vatri, daj da vidim kako će da ispadne.

od sada uvek posle njega pravim supu! :)

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Da,izvinjavam se na oskudnosti posta.Zveknulo me pivo.

Satsivi sos od oraha.100 gr oraha,100ml prokuvane pa ohladjene vode,bluka po zelji i da li korijander ili persun,ja licno spadam u grupu kojoj korijander ne prija.Znaci,persun.Sirce ili limunov sok ili sok od nara.Ko sta voli ili ima.Sve se obradi u super secku,blenderu,multip...Prvo orasi i bluk pa se doda ostalo.Kiselina na kraju da se dosteluje.

Probao prvi put pre par godina u Gruzijskom restoranu preliveno preko hladnih grilovanih patlidzana,kao gustu skoro pastetu,a vidim na yotubu da ga prave i redje dosta.Dobra alternativa tahinu.Moja draga ima alergiju na susam pa zbog toga.

  • +1 1
Link to comment

Nisam bundevu i ništa sa bundevom jeo najmanje 3 dana.

 

y4mchV4Y6has-q0Wn8JDQUL1COC99wkrMuwFO_7O

 

Pasta, začinjena žalfijom, belim lukom i čili p, so i biber, ovoga puta pripremljena na masl. ulju, a puter korišćen samo za finiš. Bundeva prethodno ispečena i pasirana.

  • +1 3
Link to comment
10 hours ago, renne said:

20201206_105825.jpg

Juče popodne, vodio me put kroz voćarski kraj ovde nadomak Beograda. Rasterećen, u povratku, učini mi se zgodno skretanje na neasfaltirani put, uz koji sam vozio stotinak metara, gde sam se zaustavio u želji da udahnem svež vazduh i osmotrim padine ka Dunavu i deo Banata pre no što ih proguta mrak.

Zadovoljan što sam našao predeo bez ljudi, sa samo dve kuće u blizini, od kojih je jedna dole bliže reci na brežuljku okružena sa par četinara, kao zelena oaza privlačila pogled, jer svo okolno drveće posađeno u pravilne redove bilo je bez lišća.

Preko, na banatskoj strani, obala Dunava obrasla je pojasom šume. Videlo se i selo, okruženo sivom trakom vodenog toka za koji nisam mogao da odredim odakle dolazi.

Stajao sam na putu tačno iznad druge kuće, nedovršene, za sada prizemne, izrađene od cigle, nemalterisane i samo sa ravnom pločom odozgo. Od puta do kuće svega je par metara, bez ograde, a ivica puta predstavljala je i granicu placa. I kako je često ono što je najbliže i najteže uočljivo, tek na drugi pogled vidim da na drvetu tačno ispred mene još uvek ima lišća, žutog, ali bože moj, a da pored lišća ima i plodova!

Spoiler

y4mLhkThhjorFyQ1vMRySt1AjB39a00-hm9otLCv

 

Pogledao sam još jednom ka kući iz koje nije dopiralo svetlo, a ionako sam već odlučio da pređem među i posegnem za voćem, sa unapred pripremljenim pozdravom za domaćine, koji je podrazumevao njihovu dobrodošlicu (otkud?).

Opipao sam nekoliko, jednu za drugom. Mušmule su bile tvrde i još nezrele i nisam ubrao ni jednu. Nisam bio ni razočaran.

Kako nije bilo mesta da se okrenem,  vozio sam unazad na glavnu džadu. U sumrak, pod prvim svetlima, malo mesto ispred mene sa neuredno razbacanim kućama i uzvišicom na kojoj dominira groblje učinilo mi se neprivlačnim, čak i ružnim. Mislio sam kako su ti (tamo nastanjeni) ljudi upropastili okolinu i da ne zaslužuju te plodne brežuljke, niti lepotu pogleda na Dunav. 

 

Spoiler

zupanc.jpg

 

Edited by Ras
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
19 minutes ago, Ras said:

Mušmule su bile tvrde i još nezrele i nisam ubrao ni jednu.

Takve se beru. Budu super za neki dan. Smatraju se lekovitim biljem zbog sastava ploda.

Spoiler
Quote

Terapeutska svojstva mušmule ogledaju se u tome što su zreli plodovi veoma hranjivi, a istovremeno pomažu funkcionisanju skoro svih organa za varenje. Zbog visokog sadržaja korisnih materija, plodovi mušmule koriste se kao lek protiv odliva krvi. Što se tiče semenki, one su posebno značajne kod izbacivanja peska u bešici. Lišće se može koristiti za kuvanje i pripremanje čaja koji se koristi za protiv upale grla, ali i bolesti desni.

https://www.stvarukusa.rs/hrana-kao-lek/cudotvorna-vocka-sta-sve-lece-musmule/

 

 

Edited by zmanic
Link to comment
14 hours ago, zmanic said:

Takve se beru. Budu super za neki dan. Smatraju se lekovitim biljem zbog sastava ploda.

  Reveal hidden contents

 

 

Ko bas ne zuri, neka ih ostavi da ih opali prvi mraz. Problem je sto se klima sjebala pa prvi mraz dolazi u decembru :lolol:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...