Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

video sam za ovaj da ima, ali opet. nije lose da se zna ovo sto sam napisao. mozda neko hoce npr srpski/hrvatski umesto eng.

Okačio na bitne postove (da ne tražimo).

Link to comment

Naravno, samo 'ćera ne shvata, ali reći ću joj kad odgleda Solaris.

Imam utisak da sad gleda taj film i sebi mrmlja u bradu jbt. zašto me nagovori.

 

Ah da, gospodo gastarbajteri, na privremenom radu. Moram onu čuvenu; Vi ste pobegli iz sela ali selo nikada neće izaći iz vas.

Link to comment

Naravno, samo 'ćera ne shvata, ali reći ću joj kad odgleda Solaris.

Imam utisak da sad gleda taj film i sebi mrmlja u bradu jbt. zašto me nagovori.

 

Ah da, gospodo gastarbajteri, na privremenom radu. Moram onu čuvenu; Vi ste pobegli iz sela ali selo nikada neće izaći iz vas.

 

da li si sada zavrsio sa svojim majmunisanjem?

Link to comment

Adelin život

 

Vratimo se ipak na moju (pogrešnu?) pretpostavku da Adele nije lezbijka, što znači da je ispred mene jedan običan film o ljubavi; film koji ne bi, da oba protagonista nisu djevojke, digao toliku prašinu. Film je to o ljubavi kao takvoj, dakle,  a Kechiche o ljubavi nešto novo i nema reći. Sudbonosni susret. Zavođenje. Značajna klupa. Seks. Strast. Gubitak interesa. Ljubomora. Usamljenost. Prevara. I sve što ide poslije toga.

 

 

Vizualni identitet filma puno duguje braći Dardenne; silno forsiranje kamere iz ruke i fokus na lica protagonista me naveo da pomislim kako su braća Dardenne snimila film u istom svemiru u kojemu postoji i njihov uradak Sin

 

(3)

jednom sam napisao nešto o ovom filmu. što se prvog pasusa iz kvota tiče, da adele nije adele već adel koga mladog i neiskusnog zavodi studentkinja to bi bilo to. napisao sam tada i da je film na momente monoton, da je mogao da bude pola sata kraći.

 

ovo iz drugog pasusa je i moj utisak

 

internet u ovom središtu zemlje je muka živa. napisao sam odavde o tri filma majka lija i o nameri da izvrtim tri B&W filma. o dami s kamelijama i greti sam napisao.

 

drugi je bio "blago sijera madre". bogart me u principu nervira a ovde je bio nepodnošljiv. toliko glumatanje da se bude negativac. inače, sa nekim drugim, bio bi to odličan film.

 

treći, hičkokova "rebeka". remek delo. ima jedna zvrčka koja me kopka. na "allmovie" piše da je zanuk tražio kraj kakav jeste, nasuprot hičkoku koji je mislio drukčije. ovde je hepiend, doduše, bez dvorca. da li je mislio da i novopečena gđa de vinter izgori? knjigu nisam čitao. ajante, pomagaj. jednom si mi dao rešenje: zašto smajli nije smajli.

 

četvrti "nadnica za strah". dobar je montan, dobra je vera. malo je monoton prikaz monotone južnoameričke zabiti. posle je OK avantura. ovo mi je prvo gledanje ovog.

 

večeras ide obećavajući karaismaki. 

 

uzdravlje

Link to comment

sinoć, kaurismaki. "devojka iz fabrike šibica". što se mene tiče, 8/10. koliko toga je stalo u manje od 70 minuta! sa minimumom dijaloga, toliko kratkih da je ovo moglo da bude omaž nemom filmu sa sve crnim ekranom sa belim ispisanim tekstom. tužno lice iris me podsećalo na "pale face" bastera kitona.

 

u filmu ima baš upečatljivih kadrova bez reči. postavljanje stola za večeru, čekanje na poziv za ples, čekanje na zvono telefona, 

dve epizode: prva od kupovine haljine do šamara uz dve reči: "kurvo jedna" i druga koja počinje isto tako sa dve reči: "veliko pivo" i završava odlaskom uz ostavljanje polupraze čaše. 

mislim da je karakter iris odslikan u njenom pisanju pisma i odluciposle dobijenog odgovora: "otarasi se derišta". 

 

ko nije gledao, neka ne propusti neku drugu priliku.

Edited by djordje geprat
Link to comment

prisoners-poster-final-w.jpg

 

Sjajan, napet do bukvalno zadnjeg minuta, sa neocekivanim krajem. Hugh odlican, ne secam se da sam gledao nesto lose sa njim. Na momente su mi zasmetale dugacke scene, tj. predugacki kadrovi, ali to je fina igra citanja sa lica junaka njihovih osecanja, razmisljanja, osluskivanja.

Hvala ducca za preporuku.

Link to comment

Dakle, naguraj u skript i kancer i smrt roditelja i razjeban brak i incest i disfunkcionalnost porodice odvrnutu do daske, natrpaj ansambl kast, pa onda sve to postavi u sam po sebi depresivni krajolik, koji je još i dodatno opterećen indijanskim nasledjem jer eto nema već dovoljno elemenata drame.

 

Jedva sam čekala da se završi.

Link to comment

Noć i grad

 

Kad sam bio mlad, još mlađi nego sad, imao sam tu iritantnu potrebu simpatičnoj djevi unaprijed pripisivati kvalitete koje ne posjeduje što me često vodilo do neminovnih razočarenja. Noć i grad je kao žena koja mi se dopada, dakle. Ali, ali!... ovdje se mogu vaditi na prethodna iskustva sa redateljem ovoga filma, Julesom Dassinom. Uberi ovo: film-noir, Jules Dassin iza kamere, a ispred nje - Richard Widmark. I uvodnih je dvadesetak minuta sjajno, jer tipičan film-noir ovo nije: nema fatalnih plavuša, nema plahog pozitivca kojega plavuše ili žene uopće navedu na grijeh, a do samog je kraja protagonist niti jednom pretučen. Inverzija tipične radnje dovodi do toga da su žene kosa crnih kano noć, dočim je protagonist zapravo antagonist istrgnut iz nekog drugog filma, koji spomenute žene dovodi do ludila ili suza. Protagonist je seronja, a splet je okolnosti koji tvori okvirnu radnju filma posve nevjerojatan i u službi je Dassinove želje da iritantnog šupka pretvori u tragičnog antijunaka. Harry Fabian me donekle podsjeća na Midgea Kellyja iz filma Šampion, ali scenarist Noći i grada Jo Eisinger nažalost nije Carl Foreman. Potonji mi uz par trikova uspijeva približiti Midgea i njegovu glad za uspjehom pod svaku cijenu. Fabiana ne razumijem, jer je plod plošnog scenarija. Ne može ga spasiti ni Dassin, koji doduše uspijeva dočarati ljepotu londonske noći. 

 

(3)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...