Jump to content
IGNORED

Šta vozite?


nesha taxista

Recommended Posts

53 minutes ago, mraki said:

A što X5 nije bio opcija?

Jer imam blagu (iracionalnu) odbojnost prema BMW kao brendu, plus je X5 prepun felera koji auto tog ranga nebi smio imati. I ne svidja mi se kontrolni pult sa onim nepravilnim polukrugovima i obrnutim (!) tahometrom. Ne znam ko je ono smislio, ali ne lici ni nasta.

 

Kad smo skontali da trebamo krenuti u kupovinu novog auta, inicijalno se mojoj supruzi bio svidio Alfa Romeo Stelvio, dok nije skontala da u njemu nema mjesta za sve nas. Plus, kvalitet 0. Onda je ideja bila da uzemmo neki plug-in hybird, a tu su realne varijante bile samo Volvo XC60 i Mercedes GLC i u cijeloj Americi dva neprodana 2018 Mercedes GLE (2019 se vec vise nisu pravili). Kad sam kontaktirao ta dva salona, dobio sam cijene koje nisu bile srazmjerene cinjenici da bi oni za mjesec dva bili dvije godine stari, iako sa 0 km na satu. Kasnije sam saznao da Mercedes garantira bateriju samo 60k milja, a Volvo 80k, plus da mu se jako cesto lomi taj motor/getriba sto daje dodatni pogon na zadnjoj osovini i da, pazi sad, po slovu garantnog pisma ne spada pod garanciju od 80k milja, za razliku od baterija. Znaci, oni vec sad znaju da je nepouzdan, cim nisu spremni to pokriti. A to kad se pokvari ne mozes sam promijeniti ili da otjerati kod nekog manjeg nezavisnog mehanicara, vec mora u ovlasteni servis. A tamo su ruke ~ $100 po satu, plus taj cijeli sistem koji je ko zna koliko.

 

Tako da ja ta PHEV ideja veoma brzo otpala, a posto se mojoj supruzi (a ruku na srce, ni meni) ne dopada ovaj Lexus "origami" dizajn sa onom zjapecom maskom na LX450h, onda smo presli na rezervnu varijantu.  U sirem razmatranju su jos bili Cadillac XT-6 i Land Rover Discovery. Prvi je otpao zbog enterijera neubjedljivog dizajna i tromosti, a drugi zbog toga sto je (iako samo dvije godine star) dizajn zastario, pouzdanost 0, i zbog motora koji po gradu pali 16-17 litara na 100 km. Da nam nije trebao auto sada, mozda bi sacekali novi Land Rover Defender ili da GLE cijene spadnu na razumnu mjeru.

Link to comment

i za land rover i range rover kazu da se ne vade iz dealershipa. a toyota sequioa? to moj brat ima, zena, dva klipana i ogromnog vucjaka i kune se u taj auto. ide sa njim do colorada, majamija...

 

i da, jel moze taj volvo da sam parkira? :)

Edited by mustang
Link to comment

Kad sam bio u Norveškoj, rent - a - car zakazao, nisu nam ostavili manuelca i kao da nas časte za istu cenu Merc GLE, reko gospodo... Paljba. Da ga ogrebem pa da me košta kao celo putovanje, no tnx. I bi nova Fiesta u full opremi, brutalan auto i isto tako brutalno precenjen, tipa 18.000e koštao, proverio kad se vratismo... 

Link to comment
3 hours ago, Peter Fan said:

Jer imam blagu (iracionalnu) odbojnost prema BMW kao brendu, plus je X5 prepun felera koji auto tog ranga nebi smio imati. I ne svidja mi se kontrolni pult sa onim nepravilnim polukrugovima i obrnutim (!) tahometrom. Ne znam ko je ono smislio, ali ne lici ni nasta.

 

Kad smo skontali da trebamo krenuti u kupovinu novog auta, inicijalno se mojoj supruzi bio svidio Alfa Romeo Stelvio, dok nije skontala da u njemu nema mjesta za sve nas. Plus, kvalitet 0. Onda je ideja bila da uzemmo neki plug-in hybird, a tu su realne varijante bile samo Volvo XC60 i Mercedes GLC i u cijeloj Americi dva neprodana 2018 Mercedes GLE (2019 se vec vise nisu pravili). Kad sam kontaktirao ta dva salona, dobio sam cijene koje nisu bile srazmjerene cinjenici da bi oni za mjesec dva bili dvije godine stari, iako sa 0 km na satu. Kasnije sam saznao da Mercedes garantira bateriju samo 60k milja, a Volvo 80k, plus da mu se jako cesto lomi taj motor/getriba sto daje dodatni pogon na zadnjoj osovini i da, pazi sad, po slovu garantnog pisma ne spada pod garanciju od 80k milja, za razliku od baterija. Znaci, oni vec sad znaju da je nepouzdan, cim nisu spremni to pokriti. A to kad se pokvari ne mozes sam promijeniti ili da otjerati kod nekog manjeg nezavisnog mehanicara, vec mora u ovlasteni servis. A tamo su ruke ~ $100 po satu, plus taj cijeli sistem koji je ko zna koliko.

 

Tako da ja ta PHEV ideja veoma brzo otpala, a posto se mojoj supruzi (a ruku na srce, ni meni) ne dopada ovaj Lexus "origami" dizajn sa onom zjapecom maskom na LX450h, onda smo presli na rezervnu varijantu.  U sirem razmatranju su jos bili Cadillac XT-6 i Land Rover Discovery. Prvi je otpao zbog enterijera neubjedljivog dizajna i tromosti, a drugi zbog toga sto je (iako samo dvije godine star) dizajn zastario, pouzdanost 0, i zbog motora koji po gradu pali 16-17 litara na 100 km. Da nam nije trebao auto sada, mozda bi sacekali novi Land Rover Defender ili da GLE cijene spadnu na razumnu mjeru.

Ja sam mislio da ljudi koji kupuju takve automobile ne analiziraju toliko :lolol:

 

Link to comment
29 minutes ago, maheem said:

Ja sam mislio da ljudi koji kupuju takve automobile ne analiziraju toliko :lolol:

 

:-)

 

Ne da sam analizirao, vec imao Excel tabelu sa uporednom analizom karakteristika, te analizu scenarija ukupnih troskova u zavisnosti od razlicitih modela kupovine. Sta da radim kad sam picajzla temeljan po tom pitanju. :-) Vec sam bio dokurcio svim ukucanima sa "analitkom".

 

1 hour ago, mustang said:

i za land rover i range rover kazu da se ne vade iz dealershipa. a toyota sequioa? to moj brat ima, zena, dva klipana i ogromnog vucjaka i kune se u taj auto. ide sa njim do colorada, majamija...

Ta Toyota ima V-8 motor I velicine je omanjeg skolskog autobusa, tako da otpada.

 

1 hour ago, mustang said:

 

i da, jel moze taj volvo da sam parkira? :)

 

Iz originalnog posta:   polu-autonomni sistem voznje (sam parkira, drzi pravac, staje, krece, koci i drzi odstojanje u gradu i na autputu),

Link to comment
10 minutes ago, mustang said:

samo bih ga gledala kako parkira :wub:

 

super super da uzivate sto vise u voznji!!!

hvala

 

Bold: realno, to je vise gimmick nego nekava vrijednost. Barem za mene, jer znam parkirati :-)

 

Na drugu stranu, ovaj drive assist je odlican za stop-and-go, bumper to bumper voznju, a jednako je koristan I na autoputu.

Link to comment

meni bi sjajno odgovoralo da onog trenutka kad udjem u garazu, izadjem iz kola, odem kuci dok se on uparkira. i na dugme cim izadjem iz stana da me ceka cim udjem u garazu :)

 

znas li koliko mi puta mozak blokira i izadjem

iz kola, misleci da sam ga ugasila i da se sam zakljucao ili cekam da se otkljucaju vrata sama pri prilasku kolima? o tome da zaboravim da zakljucam auto sam po komsiluku poznata ...muz me jedan dan iskritiokovao pa sad proverava kad se ujutru vrati sa posla da li sam zakljucala. srecom, kljuc, hvata zakljucavanje sa drugog sprata, pa se nekad setim kad vec legnem da mozda nisam zakljucala. 

 

ne znam sta je drive assist. jel to kad se motor pali kad kreces? ili on sam krece kad auto ispred njega krene/stane?

Link to comment
1 hour ago, mustang said:

meni bi sjajno odgovoralo da onog trenutka kad udjem u garazu, izadjem iz kola, odem kuci dok se on uparkira. i na dugme cim izadjem iz stana da me ceka cim udjem u garazu :)

 

znas li koliko mi puta mozak blokira i izadjem

iz kola, misleci da sam ga ugasila i da se sam zakljucao ili cekam da se otkljucaju vrata sama pri prilasku kolima? o tome da zaboravim da zakljucam auto sam po komsiluku poznata ...muz me jedan dan iskritiokovao pa sad proverava kad se ujutru vrati sa posla da li sam zakljucala. srecom, kljuc, hvata zakljucavanje sa drugog sprata, pa se nekad setim kad vec legnem da mozda nisam zakljucala. 

A ne, ne moze se spolja parkirati, moras biti u autu. Preko mobilne aplikacije se moze samo ukljuciti/iskljuciti i zakljucati/otkljucati.

 

1 hour ago, mustang said:

 

ne znam sta je drive assist. jel to kad se motor pali kad kreces? ili on sam krece kad auto ispred njega krene/stane?

B1: to je auto stop/start. Kad stanes, on se ugasi, I kad skines nogu se kocnice, on se pali i krece. To sad imaju gotovi svi novi auti.

 

B2:Usporava I ubrzava kako auto ispred radi isto, te odrzava pravac. Nisam isprobao da li auto krece iz potpunog mirovanja.

Link to comment

svasta ce da izmisle. idealno za vozace pocetnike. ja i dalje uparkiravam u rikverc ko sofer, gledajuci u retrovizore :laugh:

 

cula sam i da ta novija vozila imaju senzore za brisace, meni ponekad na zivce ide da podesavam brzinu u toku voznje. 

Edited by mustang
Link to comment
5 hours ago, Peter Fan said:

Jer imam blagu (iracionalnu) odbojnost prema BMW kao brendu, plus je X5 prepun felera koji auto tog ranga nebi smio imati.

Meni lično kao brend nešto draži BMW nego MB, ali nisam znao za te felere, ne pratim toliko...

Ono što mi je interesantno i što je sad definitivno na strani Mercedesa je MBUX u GLE i ostalim novim modelima, izgleda da su baš rasturili sa tim. Do sad su čini mi se zaostajali u toj infotejment trci.

Link to comment
13 hours ago, mustang said:

 ja i dalje uparkiravam u rikverc ko sofer, gledajuci u retrovizore :laugh:

To se trazi.

 

Ja kad sam dosao ovdje sam jedno vrijeme vozio kamion (razvozio led po Cabrini Greenu I Rober Taylor projects), I ne moze drugacije. A sad, imam i senzore i 360 stepeni kamere with bird view, ali stavim desnu ruku preko suvozavecevog mjesta, i okrenem se kako Bog zapovijeda, odnosno kako me je stari moj ucio, a instruktor voznje potvrdio, i onda ide pogled na desni retrovizor (moj novi Mercedes obori retrovizorska stakla par stepeni na dolje kad ubacis u rikverc da se bolje vidi koliko si od ivicnjaka), pa na zadnju sajbu i onda ides. Anegdota od prije skoro 30 godina: na testu voznje natjera me instruktor da paralelno parkiram u ulici koja je najstrmija u gradu. Uparkiram jugica iz cuga, ali onda mi crkne motor kad sam izlazio jer nisam dobro spustio rucnu, a dao slab gas. I obori me klipan. Ali sam naucio parkiranje.

 

13 hours ago, mustang said:

 

cula sam i da ta novija vozila imaju senzore za brisace, 

To ima i moja stara Mechka iz 2003. Pokazuje samo koliko je Mercedes ispred vremena. :fantom:

 

Ovaj Volvo ima i senzor i slajder kojim podesavas osjetljivost sensora, i grijanu diznu za tekucinu kojom se pere sofersajba vjetrobransko staklo. To, ako vruc vazduh iz kabine i elektricni grijac ugradjen u staklo nije dovoljan, pa ti treba i tekucina. Mada, ako imas grijanu sajbu, onda ne mozes imati HUD (head-up display) jer smeta projektoru. Ja nisam uzeo ni grijac sajbe, ni HUD jer su budalastine. Cuj HUD, pa ne vozis lovacki avion pa da ne mozes obratiti paznju na znak sa ogranicenjem brzine ili tahometar.

 

Docim senzor za brisace, kad je dobro ukalibriran, je odlicna stvar, ali sve ovo ostalo je samo sranje koje se cesto kvari i onda mi koji imamo OCD moramo to stalno popravljati da stvari dovedemo u redovno stanje. Isto kao software updates, ja to religiozno radim na svim uredjajima, a sad moram i na autu :angry:

Link to comment
2 minutes ago, Peter Fan said:

ni HUD jer su budalastine. Cuj HUD

Ne znam za tebe, ali ja sam HUD navijac: dosta vozim i volim da kad god mogu vozim nocu, duze ture pogotovo I trazio sam da mi podese potpuno utuljivanje svih svetala na armaturi, ono skroz mrak, i dovoljan je, zgodan i praktican samo HUD, meni barem...

Nema skretanja pogleda, imas potrebne informacije, naravno da u svakom trenutku mozes da se prebacis na osvetljenje...

 

Doduse, o moje iskustvo rodjeno je davnih dana, doduse na Dijani na kojoj je za potpuno zamracenje bilo potrebno samo da pokrijes necim (obicno saobracajnom) onu rupicu iza volana iz koje je sijalica osvetljavala instrumente. :D 

 

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Ne znam za tebe,

Pa ja sam se prilicno jasno odredio glede HUD, ali priznajem da imas poentu.  Doduse ja kad god naletim na to, radim suprotno - gledam kako se iskljujcuje.

 

3 minutes ago, namenski said:

 

, doduse na Dijani na

 

Ja sam par puta vozio Ami 8 - zanimljivo iskustvo.

Link to comment
6 minutes ago, Peter Fan said:

Pa ja sam se prilicno jasno odredio glede HUD

Ma nisam te kritikovao, nego se samo nadovezao glede upotrebljivosti HUD-a, barem za mene i po mom iskustvu/afinitetima: uostalom, tesko da ima subjektivnije materije nego sto je auto materija i sve vezano za nju.

 

8 minutes ago, Peter Fan said:

Ja sam par puta vozio Ami 8 - zanimljivo iskustvo.

Nego sta je.

I za mene nezaboravno, i danas ne mogu da prezalim 1 dijanu koja je umrla prirodnom smrcu, meni na rukama takoreci...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...