Jump to content
IGNORED

Econ&Fin What's Up


MayDay

Recommended Posts

Ma mene malo nervira i ta prica da moras da udjes u dug da bi prosperirao. Da, novac gubi vrednost ali mozes da ga ulazes u SP500 i zlato i da ti portfolio polako raste, ne moras da kupis 10 kuca koje otplacujes izdavanjem i da se molis bogu da nekako prezivis krizu svakih 10 godina.

Link to comment

On ulazak u dug javno promoviše na netu, gde gostuje, mislim da to nije tajna. Svi razgovori su u tom narativu, naravno sa razlikom koju pravi da postoji dobar i loš dug...

Koliko sam do sada shvatio a tek sam pošeo sa šitanjem njegovih knjiga, njemu je akcenat na pasivne prihode a ne na poslovne aktivnosti kao osnov.

Link to comment

Naravno da nije, naprotiv, zato sam i postavio fotografiju, ali bi trebalo posedovati minimum intelektualnog postenja i integriteta, sa nesto znanja pa barem pomenuti da danasnji kapitalizam i kapitalizam koji je napravio Holandiju onim sto jeste - nisu isti.

Sa sve usputnomtm napomenom da Holandija nije ucestvovala u WW1, pomenuti Holandsku istocnu Indiju, 1 koloniju koja se danas zove Indonezija ako si mozda zaboravio, cedjenu k'o suvu drenovinu, jos po neku koloniju takodje i tako...

 

E, sad, biti intelektualno i ideoloski zadrti kao bajagi liberal - moze ocigledno svako...

Link to comment

Revolut mi poslao poruku da je konacno dostupan i u Srbiji ... e sad, ja nemam pojma sto sam se uopste prijavio na tu mailing listu. U čemu nam pomaže taj revolut :D ? 

Edited by Lezilebovich
Link to comment
55 minutes ago, Lezilebovich said:

Revolut mi poslao poruku da je konacno dostupan i u Srbiji ... e sad, ja nemam pojma sto sam se uopste prijavio na tu mailing listu. U čemu nam pomaže taj revolut :D ? 

 

Uzmi ovu informaciju sa velikom dozom opreza, jer je pitanje da li su oni usklađeni sa regulativama NBS, tj. da li su oni toga svesni i da li je NBS svesna njih. Čisto sumnjam da će im NBS dozvoliti da rade bilo šta u Srbiji pre nego što dobiju dozvolu za obavljanje bankarske delatnosti, a za šta ima tona raznih uslova, između ostalog da mora da bude lokalni entitet u formi AD-a sa članovima menadžmenta koji govore srpski jezik, itd.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da su oni preveliki igraci da se zezaju na taj nacin. Sigurno ce odraditi sve po zakonu.

 

Njima su prvi cilj studenti i mladi i tu ce sigurno poharati.

 

 

Link to comment
1 hour ago, bags said:

Mislim da su oni preveliki igraci da se zezaju na taj nacin. Sigurno ce odraditi sve po zakonu.

 

Njima su prvi cilj studenti i mladi i tu ce sigurno poharati.

 

 

 

Još uvek ih nema na spisku banaka na sajtu NBS, a sve ovo su morali da odrade pre nego što uopšte mogu da oglase da vrše bankarske usluge. Uz to, naša forex regulativa je takva da ekstremno ograničava poslovanje svim bankama u Srbiji - npr. državljanima Srbije je zabranjeno da imaju račune van Srbije, osim u određenim izuzetnim situacijama kada je potrebna dozvola NBS da bi račun mogao biti otvoren, pa se postavlja pitanje gde bi ti online računi bili otvoreni. Skoro sam siguran da bi NBS zahtevala da se ti onlajn računi nalaze na nekom serveru koji se fizički nalazi u Srbiji, kao i da se bekap server nalazi u Srbiji, te da sva plaćanja potpadaju pod kontrolu NBS, uz prethodno otvaranje AD-a u Srbiji itd. Sve ovo je prilično skupo i zamorno, a Srbija je dosta malo tržište, pa se mnogi veliki igrači i ne žele zajebavati sa srpskim regulatorom za par desetina miliona evra zarade. 

 

Btw, skoro sam imao neki mandat vezan za jednu drugu ogromnu stranu onlajn banku, i mogu ti reći da nisam baš bio impresioniran nivoom profesionalizma sa njihove strane. Delovali su kao grupica IT-jevaca sa uspešnim startup-om, koji baš i ne kapiraju regulisanost finansijske industrije. Imali su sa regulatorom u matičnoj zemlji bizarnih problema koje u Srbiji nemaju ni one banke sa dna kace...

Edited by Ayatollah
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

I Revolut i slični su se naplaćali pozamašnih kazni iz razloga koje @Ayatollah navodi - njima se generalno jebe za regulativu, poenta je da uklizaju na tražišta gde vide prostor. Klasični startap mod.

  • Hvala 1
Link to comment

https://forbes.n1info.rs/novac/ko-su-treci-najbogatiji-slovaci-kupci-saperovih-firmi-srbija-moguca-sledeca-stanica/

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...