Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

4 minutes ago, Meazza said:

 

Nemas podatke, ali oni se mogu naci i potvrdice ili nece potvrditi to sto si napisao. (Ako gledamo pismenost onda ce ih gotovo sigurno potvrditi.)

 

 

Vec si uporedio proslost i sadasnjost cim si napisao da zivimo bolje. Ne moze se sve porediti ali neke stvari mogu, kao sto si ti upravo ucinio.

 

Ali upravo to poredjenje izmedju vremena Milosevica i Vucica ne vredi nista. Nemamo nista od toga, niti se moze izvuci zakljucak da je jedan bolji vladar od drugog. Da Vucic ima partnera za ratovanje, ratovali bismo ko u vreme 90-ih. Da Sloba nije imao partnera za ratovanje, ne bi ih bilo.

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 minutes ago, Kenji said:

Širimo temu ali neću previše, u mojoj analizi (ha) taj autoritet će biti upravo "nepogrešivi" mašinski kod, AI model, presek stanja. Za primer mi je uvek Kina koja je tehnološki autoritet preuzela sa olakšanjem jer je pojedincu bilo dosta Dog eat Dog stanja. Posve je drugo pitanje, ko, kako i na koji način proizvodi autoritet.

i shta sve taj autoritet moze, i kako se ta moc transferuje na nize nivoe. ali to je tek peto pitanje.

 

mislim, uvek su ljudi problem, govna mala :dry: :lolol:

Edited by gospa buba
  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Ali upravo to poredjenje izmedju vremena Milosevica i Vucica ne vredi nista. Nemamo nista od toga, niti se moze izvuci zakljucak da je jedan bolji vladar od drugog. Da Vucic ima partnera za ratovanje, ratovali bismo ko u vreme 90-ih. Da Sloba nije imao partnera za ratovanje, ne bi ih bilo.

 

Pa to je ono poredjenje baba i zaba o kojem sam pisao. Poredis kako se zivi (babe) s tim ko je "bolji" vladar (zabe) a jedno je samo delimicno povezano s drugim. I plus nemamo definiciju sta to znaci "bolji vladar". Naravno da tako nesto nema mnogo smisla. :D

Link to comment
23 minutes ago, Kenji said:

Imam osećaj da je starijima (nama) teško da percipiraju tehnološki ofset znanja.

Kada znanje više nije bilo potrebno DONOSITI iz škole, fakulteta, tada je počela tranzicija znanja u informaciju.

A informacija je uz pomoć tehnologije na dohvat ruke.

moram u mali, lični off.

moj odnos prema kompjuteru je šizofren (nije pravi termin, al nemam sad bolji u glavi), i mislim da to ima simboličke veze sa boldom.

neopisiv osećaj ushićenja i magičnog sam gajila za kompjuter i sve u vezi sa njim dok sam bila u "papirno doba" fazi. znači osmisli algoritam, ispiši komande, proveri na papiru da li to radi, i onda, ako ikako imaš prilike, ukucaj to u crni ekran sa blinkavim kursorom i kad se pokrene tvoj program i uradi nešto najbanalnije (nacrta krug) - radosti nikad kraja.

onog trenutka (1996. to be precise) kad sam dobila svoj prvi Windows PC, moj odnos i osećaj prema računaru više nisu imali nikakve veze sa pasusom iznad. od prvog radnog dana doslovno sve što radim - radim na računaru ili vezano za računar. ništa izvan toga. to je multimedijalna mašina sa setom alata čiji sam manje ili više napredan korisnik. samo magije više nema. 

 

ako hoću da je prizovem, treba da sednem za neku kantu, pred crni ekran i iskucam liniju po liniju nekog koda koji sam sama smislila, na nekom od jezika koje sad već duže zaboravljam nego što sam ih znala.. mnogo je čudan taj dualizam koji osećam.

(ne znam da li će iko razumeti o čemu govorim, ali ionako je off i nebitno je)

 

  • +1 7
Link to comment
22 minutes ago, Meazza said:

 

Pa to je ono poredjenje baba i zaba o kojem sam pisao. Poredis kako se zivi (babe) s tim ko je "bolji" vladar (zabe) a jedno je samo delimicno povezano s drugim. I plus nemamo definiciju sta to znaci "bolji vladar". Naravno da tako nesto nema mnogo smisla. :D

 

Naravno da je besmisleno poredjenje da li je bila bolja ekonomska politika vlade Mirka Marjanovica ili vlade Ane Brnabic? Pa se uporede prosecne plate u dva perioda (jedan pod sankcijama i ratovima i drugi bez ratova i sankcija) i kazemo bolja je ekonomska politika Brnabickine vlade. I ljudi generalno zive bolje. To je ono sto sam vec napisao. Selektivno se uzme neki parametar da bi se nametnuo odredjeni zakljucak, a ignorise sve ostalo..

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment

I u ovom primeru si napravio istu "gresku", jedno su prosecna plata i ekonomija, a drugo ekonomska politika. Ovo prvo zavisi od ovog drugog, ali samo delimicno jer postoje i mnogi drugi faktori, tako da su to opet babe i zabe.

 

Kad se selektivno uzme neki parametar da bi se nametnuo besmislen zakljucak onda je to naravno bezveze, kad se kaze "ekonomija je bila bolja osamdesetih nego devedesetih" to nije bezveze nego je tacno. A sta ce neko sa tom tacnom cinjenicom radi i kakve zakljucke da donosi to je potpuno druga stvar, ne pricamo o tome. Pricamo o tome moze li se uopste reci da je nesto bolje/gore u razlicitim vremenskim periodima.

 

 

Edited by Meazza
Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

Kad se selektivno uzme neki parametar da bi se nametnuo besmislen zakljucak onda je to naravno glupo, kad se kaze "ekonomija je bila bolja osamdesetih nego devedesetih" to nije glupo nego je tacno. A sta ce neko sa tom cinjenicom da radi i kakve zakljucke da donosi to je potpuno druga stvar, ne pricamo o tome.

 

Glupo je i ovo za ekonomiju 80-ih i 90-ih, jer se ne uzima siri kontekst (sankcije, ratovi), nego izolovano gledas ekonomsku politiku. Kada bi govorili o ekonomskoj politici post-Milosevicevske vlasti mora se na primer uzeti u obzir startna pozicija 2000, a ne samo uporediti platu neke '05 i '89 recimo. Tokom 80-ih je npr. bilo nestasica, posle 2000. nije..

Link to comment

Opet cas pricas o ekonomiji i platama, cas o ekonomskoj politici, to nisu sinonimi. Ja sam napisao "ekonomija je bila bolja", u smislu "bile su vece plate i manja nezaposlenost", nisam napisao "bila je bolja ekonomska politika vlade".

 

To je kao kad bih rekao Mesi je nizi od Vilta Cemberlena. To je istina, postoje podaci, uporedio sam njihovu visinu i ustanovio da je Mesi nizi. Ne pricamo o tome zasto je nizi, pricamo o tome moze li se njihova visina uporediti.

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

Opet cas pricas o ekonomiji i platama, cas o ekonomskoj politici, to nisu sinonimi. Ja sam napisao "ekonomija je bila bolja", u smislu "bile su vece plate i manja nezaposlenost", nisam napisao "bila je bolja ekonomska politika vlade".

 

 

Da mi lepo zakljucimo da se ne slazemo, posto stvarno ne znam sta da odgovorim na tezu da visina plate i nezaposlenost nisu posledica ekonomske politike vlade. Pokusao sam samo da ukazem na siri kontkest, ali uzalud ocigledno..

Link to comment

postoje opsteprihvacena mjerila po kojima se poredi visina ekonomije kroz vrijeme ili prostor. osnovno je bdp per capita. ima i dodatnih, uzi i siri spisak. na sirem su, samo kao nasumicni primjeri, broj kompjutera na 1000 stanovnika, km puteva, ali iz prakticnih razloga se koristi primarno ovo prvonavedeno.

provjeriti npr kod un, svjetske banke itd.

mislim najjace da statistika ceka ppp da oformi mjerila i informise nauku njima.

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
14 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Da mi lepo zakljucimo da se ne slazemo, posto stvarno ne znam sta da odgovorim na tezu da visina plate i nezaposlenost nisu posledica ekonomske politike vlade. Pokusao sam samo da ukazem na siri kontkest, ali uzalud ocigledno..

 

40 minutes ago, Meazza said:

Ovo prvo zavisi od ovog drugog, ali samo delimicno jer postoje i mnogi drugi faktori, tako da su to opet babe i zabe.

 

Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...