Jump to content
IGNORED

couch surfing i slični sajtovi


Baba Ji

Recommended Posts

Kao neko ko je bio sa obe strane airbnb i couchsurfinga mogu da kazem da ima tu dosta razlike.

 

Npr na couchsurfingu se prvenstveno gleda koliko se ti i host medjusobno uklapate, npr ima grupe za bicikliste, muslimane, nudiste, gejeve, itd. Sto je donekle i ocekivano jer kada te neko primi u kucu za dzabe osnovno je da provedete neko vreme zajedno i smatra se nepristojnim da se to nedesi osim u slucaju da je domacin zauzet i nije u mogucnosti tj. domacin to inicira jer je ipak njegov grad i tu zaista moze super a ispadne ako je domacin kul i ima vremena da pokaze grad. Na CS profili zaista imaju vaznu ulogu i nema gotovo ni teoretske sanse da ce neki poluprazan ili ofrlje popunjeni profil biti primljen (sisate mlade zene excluded) uz to ide gotovo obavezno motivacioni pismo pa ceo proces deluje kao prijava za posao i genralno trazi vise vremena od airbnb i regularnih smestaja.

 

Sto se airbnba tice tu se jako retko vidja interakcija sa gostima osim osnovne sa kljucevima, mapama, par preporuka i naravno kontaktom za pitanja i "nedaj Boze" Profili o gostima i domacinima su prilicno sturi i idu u svega dve-tri recenice, jer jednostavno to nikoga ne zanima, dokle god si verifed by FB & ID. Nekada davno je to mozda i bilo kud i kamo bitnije ali posto je airbnb u zadnje dve godine postao toliko rasprostranjen domacini nemaju vise taj luksuz da odbijaju goste niti ce neko da gleda i procenjuje profil gosta koji mu u nekom susnom period zeli uzeti gajbu na nedelju ili dve. Naravno reviews su skroz druga prica ali i za to moras da budes poseban slucaj pa da dobijes neki uzasni review jer se u 80% slucajeva pisani review svodi na serdar-vojvodisanje. Doduse moj ortak je ugostio neke turke koji su napisali da je bilo kul ali su im zasmetale dve stvari 1) nije ih sacekao on nego njegov otac 2) voda sa cesme je bila bela ali su je ipak pili i nisu se otrovali :D

 

U principu glavna razika (semfinansijskog momenta) je sto na airbnb gost je taj koji bira izmedju nekoliko stanova/soba dok je na CS ipak domacin taj koji donosi odluku da li nekog zeli u svom stanu pa mi zato mnogo realnije deluje da na CS ima 3/4 odbijenih zahteva nego li na airbnb.

Link to comment
  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • prima

    14

  • ToniAdams

    10

  • *edited by mod

    10

  • belch

    10

Postoji razlika izmedju interakcije sa domacinima kad iznajmljujes ceo stan i kad iznajmljujes samo sobu, sto je i logicno. Mislim da nisu u pitanju razlike od drzave do drzave, jer sam imala slicna iskustva po celoj Evropi. Zasto airbnb soba, a ne CS? Upravo zbog toga sto kad platim nemam nikakvih obaveza, pa je s te strane kao hotel, a s druge strane, ako ti domacini odgovaraju, eto drustva. Niko ne ocekuje nikakve poklone, ono sto ja uradim ako se druzim s domacinima je da im jednom pripremim neko nase jelo, tipa proja ili nesto slicno jednostavno. 

 

Postoje razni razlozi za odbijanje zahteva. Brat i ja smo jednom iznajmili sobu na 5 dana u Milanu u kuci kod cetvoroclane porodice. Registrovali su se na airbnb da popune budzet kad je zena ostala bez posla, i mi smo im bili prvi gosti, a drugi koji su poslali zahtev. Prve koje su im poslale zahtev su bile neke dve devojke koje su htele da ostanu kod njih 4-5 meseci, pa su ih odbili jer im je to bilo predugo, nisu hteli da se obavezu da dele kucu tako dugo s nekim koga uopste ne poznaju. I tu kod odbijanja igra ulogu ceo stan ili samo soba, za sobe vazi ovo sto je Pavle napisao za CS, tako da najveci deo odbijanja verovatno dolazi odatle. 

Link to comment

osim finansijskog momenta, zajednicko je i to da ulazis u neciji stan, koji ako izuzmemo one koji lice na apoteke, ima neku svoju pricu i atmosferu... pa se bira neko sa stimmungom koji ti odgovara.

 

na oba sajta inicijalno nudim i ocekujem samo smestaj. profili i prve poruke daju ideju o mogucnosti jednog lepog susreta ali jednom kada se stvarno upoznamo sve zavisi od trenutnih zelja i mogucnosti ... nikakve 'obaveze' i slicne gluposti (idem za cs)

Link to comment
  • 4 months later...

Da pitam ove što koriste airbnb:

Na koliko ste najduže koristili smeštaj i jel ok ako se ide na preko 2 nedelje da se traži neki popust?

 

 

poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

ja nisam koristio, ali znam ljude koji izdaju preko airbnb-a, daju popust za sve preko 5 dana, van sezone (na moru su).

 

ok je da se pita...

Edited by aram
Link to comment

Ja sam vec spomenula da uvek pitam za popust, nista me ne kosta da probam.
 

*Ovo za parice, desilo mi se prvi put pre dve godine da je u cenovniku stajala jedna cena a da mi je devojka poslala odobrenje za placanje sa manjim ukupnim iznosom, bez da sam ista pitala jer je i pocetna cena bila sasvim super. :) Od tad me ne mrzi da za duze boravke pitam da li je moguce korigovati cenu, i dva puta su ljudi nesto spustili cenu i posle bili sasvim korektni.


Pod duzim boravcima smatram sve preko pet dana, ili zavisno od destinacije (ako je letovanje, onda preko 7 ili 10 dana, procenim po pocetnoj ceni koja vrlo cesto ume da bude prilagodjena i duzini boravka). Samo sam na Malti imala slucaj da je na vise mesta bila skuplja cena za dve nedelje (bilo je vise nego dva puta po nedelju dana + airbnbjev harac na sve to), i na kraju sam nasla podnosljiv smestaj preko nekog ~HomeAway sajta.

 

Primera radi, u Madridu sam na 8 noci dobila umanjenu cenu za oko 30 evra (pitala sam "koja bi bila ukupna cena" i lik sam dao ponudu) i to mi je bilo okej, vec pocetna cena je bila dobra.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

ima i naznacena cena za nedelju/mesec boravka koja je obicno niza ta-dah

ali da, treba pitati

meni je najbolje iskustvo bilo sa jednom caricom gde smo se toliko dopisivale i pregovarale oko raznih stvari da smo obe imale utisak da se poznajemo... tu mi ona predlozi da rezervisem na kraci boravak (jednu nedelju umesto mesec) da ne bih placala airbnb fees (deru) i da joj dam resto na ruke :) na kraju je nikad nisam ni upoznala (uplatila sam joj preko banke) ali se i dalje dopisujemo!

Link to comment

oko ovog plaćanja na ruke - prijateljica mi je rekla da je ozbiljno posumnjala da je airbnb (ili neko ko očekuje nagradu od airbnb) proverava. razgovor je išao, kao, pa meni je ta cena visoka, razumem da ti imaš određene troškove, da li možemo da se dogovorimo da izbegnemo proviziju sajta, itd. 

 

odbila je predlog.

Link to comment

I sta da su je provalili? Banovace je, pa posle juriti klonove :) Uvek treba pitati za popust. Cak i ako se ne ostaje duze. A moze da se nagovesti da deo moze i licno da se plati. Nema potrebe previse moralisati, pogotovu kad je posrednik bezobrazan i preteruje u % provizije.

Link to comment

kolko kapiram koncept, ne moze airbnb da ocekuje bilo kakav ekskluvizitet i da mi zabrani da gajbu izdam nekoj petoj osobi, ili osobi koja je preko njih vec nedelju dana kod mene, na nove 3 nedelje i da uzmem kintu na ruke.

Link to comment

pa kostaju tebe, ali koga to zanima?

pisanje je besplatno.

 

evo ti argument, cupi mi otkazala sobu dan pred koncert mogvaja, iako je uzela kintu. 

airbnb ponudio alternativu 2 ipo puta skuplju koju sam morao prihvatiti, i nikom nista.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...