Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

Ti si dečko malo frustriran. Shvati da nisu blokaderi ti koji su ti oduzeli zabavu. Nisu oni ti koji su krivi zato što ti ne umeš da se "zezaš" ili budeš deo "one hc kul ekipe". To je neko drugi.

 

Ovo ostalo što si napisao je rant identičan onome štrajkbrehera prošle godine. Naravno da blokada predstavlja rizik, bez rizika nema nijednog protesta. Naši roditelji su mnogo više rizikovali u Slobino vreme, pa niko od njih danas ne kuka što je dobio batine od policije na protestima neke "neodgovorne manjine". To bi bilo bedno.

 

Što se tiče brojnosti, svaki protest počinje od male grupe ljudi. Ne mogu simultano da se pobune hiljade studenata, sve u isto vreme i pod istim krovom. To što si ovde napisao je samo način da se diskredituje bilo koji protest koji je u nastanku: zašto vas ima toliko malo, u čije ime vi govorite? Ako treba 3,4 hiljade ljudi da se pobuni odmah na samom početku da bismo imali legitimitet, onda nijednog protesta (bilo koje vrste) ne bi bilo. Ni onog nesrećnog protesta 1996, ni 9. marta ni 5. oktobra, ma šta mislili o njima. Dakle, providan pokušaj diskreditacije. Ali pitanje je zašto to radiš - i tu opet dolazimo do onoga što sam ti napisao u prvom pasusu.

Nop, mene je direktno zakacilo finansijski to, al ti opet ne kapiras, niska klasna svest jbg  :lolol: 

Jel fervex kada cete da se odlepite od tih pedesetak istih ljudi, za dve ili tri decenije? :D

Link to comment
  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ti si dečko malo frustriran. Shvati da nisu blokaderi ti koji su ti oduzeli zabavu. Nisu oni ti koji su krivi zato što ti ne umeš da se "zezaš" ili budeš deo "one hc kul ekipe". To je neko drugi.

 

Ovo ostalo što si napisao je rant identičan onome štrajkbrehera prošle godine. Naravno da blokada predstavlja rizik, bez rizika nema nijednog protesta. Naši roditelji su mnogo više rizikovali u Slobino vreme, pa niko od njih danas ne kuka što je dobio batine od policije na protestima neke "neodgovorne manjine". To bi bilo bedno.

 

Što se tiče brojnosti, svaki protest počinje od male grupe ljudi. Ne mogu simultano da se pobune hiljade studenata, sve u isto vreme i pod istim krovom. To što si ovde napisao je samo način da se diskredituje bilo koji protest koji je u nastanku: zašto vas ima toliko malo, u čije ime vi govorite? Ako treba 3,4 hiljade ljudi da se pobuni odmah na samom početku da bismo imali legitimitet, onda nijednog protesta (bilo koje vrste) ne bi bilo. Ni onog nesrećnog protesta 1996, ni 9. marta ni 5. oktobra, ma šta mislili o njima. Dakle, providan pokušaj diskreditacije. Ali pitanje je zašto to radiš - i tu opet dolazimo do onoga što sam ti napisao u prvom pasusu.

 

Decko ne pricaj o necemu o cemu ne znas mnogo.

 

Studentski protest 96/97 jeste startovao na keca sa par hiljada ljudi, niko nama nije bio potreban da nas ubedjuje, moljaka i animira.

 

Recimo ceo ETF, zajedno sa 90% profana, vec prvog dana je bio u strajku. Kolona od par stotina studenata krenula je od Teslinog spomenika, usput pokupila masinac, RGF i pravni, i onda se slila na plato koji je bio krcat. Nakon par dana studentska kolona narasla je na preko 10k individua.

 

A to znam jer sam bio tamo i sve video svojim ocima.  

 

Doduse, mi nismo igrali kolo :(

 

Link to comment

Pa niste igrali kolo, jer je taj protest okupljao drugačije slojeve. Ne razumem šta je toliki problem sa igranjem kola. Da nećemo možda da blokiramo fakultete uz Jarbole?

 

Inače, samo sam čekao da mi neko napiše ovo što si ti napisao i u pravu si. Ali, to nije toliko bitno ovde. Složićeš se da se ta priča - zašto vas ima toliko malo, gde je vaš legitimitet onda - način da se unapred diskredituje (skoro) svaki protest koji postoji. U tome je poenta.

Link to comment

koje druge slojeve?

na protestima je bilo i dece iz provincije i gradskih faca. 

 

jednostavno drugacije je vreme bilo i drugaciji je bio kulturni senzibilitet. danas ima manje angsta spram tradicionalnih elemenata kulture i to je sve.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

realno, ne moras po pedeseti put da ispadas glup na istu temu, saraj malo sto bi rekle komsije
I daj malo bolji izgovor, tacnije daj analizu pa reci zasto levicarske blokade ispadnu takav felj uvek 

Link to comment

ja ne kazem da je malo ljudi i dje je legitimitet, ja kazem da se iste face vrte na tim blokadama godinama unazad, i da uvek fejluju na isti nacin, tj raspadnu se, pa se zakrve medjusobom, pa naprave novu organizaciju i tako ukrug dok studenti em ispastaju, em se nista ne postize, i nikada ne privuku nikoga sa strane koliko su izlizane. Cak i 2014 kada je masa ljudi bila pogodjena promenom tj placanjem poena preko 60 espb bez obzira na budzetski status, idalje se sve svelo na iste grupice,iste likove i iste probleme i isti epilog. Kao jebeni dan mrmota svake dve tri godine

Link to comment

Govoriš sve što sam i mislio da govoriš, evo ponovo si napisao da studenti ispaštaju zbog protesta. Ti ovde na dve strane likuješ nad tim što su svi protesti (navodno) propali. To je isto način da se diskredituje bilo kakav protest. Ako neki protest ima teškoća u artikulisanju, postizanju ciljeva samo kažeš - evo svi prethodni protesti su propali, kao da se ništa novo ne može desiti. Socijalizam je propao, znači socijalizam nije moguč. Dakle, jedino što je jasno iz tvojih postova je to da se ti ovim protestima protiviš i da nastojiš da ih diskredituješ po svaku cenu.

 

Na ovo zašto propadaju studentski protesti, i da li je to uopšte tačno odgovoriću kad se vratim sa treninga.

Link to comment

Decko ne pricaj o necemu o cemu ne znas mnogo.

 

Studentski protest 96/97 jeste startovao na keca sa par hiljada ljudi, niko nama nije bio potreban da nas ubedjuje, moljaka i animira.

 

Recimo ceo ETF, zajedno sa 90% profana, vec prvog dana je bio u strajku. Kolona od par stotina studenata krenula je od Teslinog spomenika, usput pokupila masinac, RGF i pravni, i onda se slila na plato koji je bio krcat. Nakon par dana studentska kolona narasla je na preko 10k individua.

 

A to znam jer sam bio tamo i sve video svojim ocima.  

 

Doduse, mi nismo igrali kolo :(

 

Inače, samo da dodam na ono što sam napisao da su protesti 96/97 organizovani za vreme jednog represivnog režima, kada je vrlo jasno bilo ko je protivnik, kada su ljudi revoltirani uslovima koji ne mogu da se porede sa današnjim itd. itd.

Link to comment

Inače, samo da dodam na ono što sam napisao da su protesti 96/97 organizovani za vreme jednog represivnog režima, kada je vrlo jasno bilo ko je protivnik, kada su ljudi revoltirani uslovima koji ne mogu da se porede sa današnjim itd. itd.

rdjavom ku*cu i dlaka smeta iliti eee da nas uprava jebe toliko jako, da taj pritisak bude jaci od nase ogavnosti i levicarskog sektasenja , onda bi nam vise studenata prislo, zamalo da nam ta strategija i uspe 2014, al smo i to onda zasrali , zato izgovori br 2 slede posle  treninga

Link to comment

Za to vreme ti si mogao da kažeš na kakvu to "ogavnost" (primeti da ja ne koristim ovakve reči da opišem sagovornika, iako sam bezobrazan prema tebi) i sektaštvo misliš. Inače, hteo sam da kažem u prethodnom postu da se društvo tada suočavalo sa političkom krizom i policijskom represijom. Na takve stvari naravno da se reaguje drugačije i česte su spontane pobune sa hiljadama ljudi na ulici. (Setimo kako je i na PPPu prošle godine na sam pomen ulaska policije na fakultete podrška ovom protestu iznenada porasla)

 

I da odgovorim oko prošlih protesta. Prvo, svim protestima do sada (2006, 2011 i 2014) glavni zahtevi su ispunjeni. 2006. su studenti blokiranog Arhitektonskog svoju školarinu smanjili za 1000 evra! Protesti 2011. su uspeli da se izbore za smanjenje školarina na pojedinim fakultetima, povrate apsolventske rokove i osiguraju uslov od 48 ESPB za budžetsko finansiranje. 2014. na Filološkom su ispunjeni svi zahtevi, a na Filozofskom je uprava ispunila glavni zahtev za deblokadu - da budžetski studenti mogu da prijavljuju preko 60 ESPB bodova bez novčane nadoknade. Dakle, nijedan od tih protesta nije "propao". Da su se neki završili neslavno - jesu. Ali to bi moglo da se odnosi samo na događaje koji su usledili nakon što su ispunjeni svi zahtevi i masa se osula, pa je ostao samo jedan manji broj ljudi na fakultetima.

 

Kada se protesti završe, tj. kad uprava ispuni zahteve pritisnuta blokadom i protestom obično ostaje jedan mali broj ljudi da se bori za one "manje" zahteve, zahteve koji su kasnije dodati, da "širi borbu" itd. Jer naravno da ljudi neće u tom trenutku reći: ovaj protest je gotov, nemamo više zašto da protestujemo, idite svi kući. U krajnjoj liniji, ni nema ko to da kaže ako je protest demokratski organizovan. Dakle, jedan broj ljudi uvek ostaje, to su obično oni najaktivniji + ljudi koji su zainteresovani za političke implikacije protesta. E sad, ispostavlja se da je broj ljudi koje to interesuje jako mali i da će se to svoditi na dvadesetak ili i manje učesnika. Onda se obično pojave dve grupe ljudi: oni koji pripadaju organizacijama (i često se ponašaju kao politikanti), često njihovim hc jezgrima i oni koji su puni sujete i mržnje prema ovim ljudima (uglavnom razočarani bivši članovi i sl) Ova druga grupa ljudi su oni koji konstantno pričaju da te organizacije koje su njima fiksacija "vode protest", da su zlikovci sve vreme bili "organizatori" itd. Odatle, sa te strane i dolaze i dolazile su sve dezinformacije o organizacijama koje tobože vode studentske proteste. Pogledaj na primer na ovoj temi, ko pominje konkretne organizacije. Jedino ti. Ne dolaze članovi tih organizacija ovde da se samopromovišu, o njima pišeš jedino ti. E tako su, pored ostalog, i u novine dospele dezinformacije da neke organizacije (koje su imale svega 2 ili 3 člana na fakultetima) vode proteste. I možda će i sad biti tako, jer ja znam da se pojedini novinari koji pišu o tome informišu, pored ostalog, i na PPP.

 

"Sektaštvo" o kojem pričaš je verovatno ono kada u ovim malim grupama jedna od ove dve strane dobije većinu (lako je dobiti većinu u grupi koja se svodi na deset ljudi) i krene da isključuje onu drugu grupu. Slažem se da je to loše, i uvek sam bio protiv toga kada se dešavalo, ali imajmo u vidu da se sve ovo dešava kada su protesti već gotovi i nije ni na koji način "uništilo" bilo šta već je posledica toga što nikoga (bar za sada) ne zanima neki širi protest pa takvi ljudi jedini dođu kada se o tome raspravlja. Da dođu i neki drugi ljudi, a doći će kad tad, svega toga ne bi bilo.

 

Inače, za jedan broj organizacija koje sebe nazivaju levim ovde sve pozicije se baziraju na samorazumljivostima pa na kraju oni koji njima pripadaju ne mogu da budu sigurni ni oko onih glavnih ideja koje ih objedinjuju. Kada neko (normalno) bude zbunjen ovim, on se proglašava glupim i ućutkuje, umesto da se jednom uzme lepo i ove bazične pozicije tako važne za delovanje u Srbiji i našim uslovima konačno preispitaju i da se kroz konstruktivnu diskusiju konačno napravi jedna stabilna osnova sa kojom će svi moći da deluju, a da znaju za šta se zalažu. Pošto to nije slučaj, oni koji ovakvim organizacijama pripadaju taj problem rešavaju vređanjem, sukobima kako sa sopstvenim članstvom (koje ne može da prati vođstvo kad ni vođstvo samo ne zna gde bije) tako i sa onima koje smatraju 'neprijateljima', liberalnom devijacijom i slično.

 

E sad, to sektaštvo o kojem pričaš se uglavnom može rešiti jasnim pravilima komunikacije na grupama. A to je da svi diskutuju ovako kako ja diskutujem i da se ovakav način na koji pišeš ti ne dozvoljava ni na zborovima ni na internetu. Druga stvar je sankcionisanje svakog pominjanja organizacija bilo u afirmativnom bilo u negativnom kontekstu. Nešto sumnjam da bi ti bio deo ovog rešenja s obzirom na to kako razgovaraš ovde, i i dalje mislim da sektaštvo o kojem pišeš i koje tebe iritira nije ovo koje sam ja opisao već ono kada se ljudi druže i zabavljaju.

Link to comment

realno, ne moras po pedeseti put da ispadas glup na istu temu, saraj malo sto bi rekle komsije

I daj malo bolji izgovor, tacnije daj analizu pa reci zasto levicarske blokade ispadnu takav felj uvek 

 

Ovaj, sta je levicarsko u Oktobru 2?

 

Zivela revolucija!

 

Ziveo drugi oktobarski rok!

 

Link to comment
×
×
  • Create New...