Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

13 minutes ago, namenski said:

:D 

Mada, bazen u avionu nije sala...

Dobar zez.

 

Ja sam [zahvaljujuci raznim miljama] uspeo da se na tim A380 [Etihad i Emirates] tusiram na 12 letova - next best thing, I guess.

Link to comment
2 minutes ago, jms_uk said:

Ja sam [zahvaljujuci raznim miljama] uspeo da se na tim A380 [Etihad i Emirates] tusiram na 12 letova - next best thing, I guess.

Svaka cast :)

Vidjao sam te enterijere sa tusem, cak cini mi se i neku reklamu, ali ne mogu ni da zamislim...

Vidim da su i u zadnje generacije velikih bizjetova poceli da uguravaju tus, ima smisla, oni mogu da lete i po vise od 16 sati neprekidno...

Nije to za mene, definitivno...

Link to comment
15 hours ago, Shan Jan said:

Tuga. Ipak, ima ih jos uvek puno na rutama kojima letimo mi sa balkana tako da ce biti jos prilika...

 

Ako sam dobro shvatio, sustina je pobeda modela gde avioni saobracaju direktno izmedju manjih gradova umesto presedanja u velikim centrima i da je A380 samo zrtva toga?

 

Ne nužno. Suština je da je Boeing išao na varijantu manjih dvomotoraca (za 200-300 putnika) koji mogu duže da dolete i rade long haul rute. Vrlo brzo se ispostavilo da ako negde imaš veću potražnju od 300 putnika, mnogo je jeftinije poslati dva 777 ili Dreamlinera (A350 kod Airbusa) nego jedan A380. Ispravno su razmišljali, pogodili gde treba, i to bi bilo to.

 

Jedino što u nekom trenutku teoretski može da vrati A380 na scenu je totalna havarija sa slotovima na aerodromima. Ali mislim da će se to pre rešiti izgradnjom sve više novih megagiga aerodroma nego ubacivanjem A380 na postojeće. Prevoznici bi verovatno prihvatili A380 i njegovu prednost ukrcavanja velikog broja putnika, da je bilo moguće držati operativne troškove na nekom smislenom nivou. Možda bi čak i četiri motora nekako prihvatili, ali sva logistika koja je neophodna za držanje A380 u floti i njegov prihvat i otpremu na aerodromima je naprosto prezahtevna i preskupa.

 

 

Link to comment
5 hours ago, Redoran said:

 

Jedino što u nekom trenutku teoretski može da vrati A380 na scenu je totalna havarija sa slotovima na aerodromima. Ali mislim da će se to pre rešiti izgradnjom sve više novih megagiga aerodroma nego ubacivanjem A380 na postojeće. Prevoznici bi verovatno prihvatili A380 i njegovu prednost ukrcavanja velikog broja putnika, da je bilo moguće držati operativne troškove na nekom smislenom nivou. Možda bi čak i četiri motora nekako prihvatili, ali sva logistika koja je neophodna za držanje A380 u floti i njegov prihvat i otpremu na aerodromima je naprosto prezahtevna i preskupa.

 

 

 

Sećam se još dok je A380 bio u razvoju da se pričalo da je problem da ne postoji mnogo aerodroma sa dovoljno dugačkim pistama da on sleti i poleti, a da ni logistika ukrcavanja i iskrcavanja tolikog aviona nije naivna.

 

Meni A380 od početka izgleda kao evropski vanity project, u fazonu napravićemo i mi džambo džet ali još veći!

 

Ako je propast A380 i uspeh 787 signal da okretanja od mega habova ka više p2p linija, onda to zdušno pozdravljam. Jako mi ide na živce ta ,,habizacija" (koja ide ruku pod ruku sa spajanjem aviokompanija i pravljenjem alijansi), pomislio sam da je jednog dana neće ni biti direktnih letova osim između samih habova. Nervira me to aj svi na ogroman aerodrom gde ti je 2 sata knap da presedneš (kao Frankfurt - mrzim Frankfurt) a i često strepiš šta će biti s prtljagom.

Link to comment
8 hours ago, Redoran said:

njegov prihvat i otpremu na aerodromima

Ispravi me ako gresim, ja sam tehnicko lice, dakle sa ekonomijom i ekonomicnoscu nisam na jebisimater, ali: ako se dobro secam, sam koncept i projektovanje A380 su bili svojevrsna inzenjerska izdaja :D i korak nazad - avion je, naime, od same zamisli krenuo sa merenjemtm postojecih aerodroma i maksimalno prilagodjavan potrebi da se uklopi u postojecu aerodromsku infrastrukturu, tako da bi sve zainteresovane izlozio sto manjim troskovima ili potrebi da se infrastruktura prilagodjava njemu, a ne obrnuto...

Link to comment
Ispravi me ako gresim, ja sam tehnicko lice, dakle sa ekonomijom i ekonomicnoscu nisam na jebisimater, ali: ako se dobro secam, sam koncept i projektovanje A380 su bili svojevrsna inzenjerska izdaja [emoji3] i korak nazad - avion je, naime, od same zamisli krenuo sa merenjemtm postojecih aerodroma i maksimalno prilagodjavan potrebi da se uklopi u postojecu aerodromsku infrastrukturu, tako da bi sve zainteresovane izlozio sto manjim troskovima ili potrebi da se infrastruktura prilagodjava njemu, a ne obrnuto...

 

Ne, dosta aerodroma je morali da izvrsi izmene da bi mogli da ih koriste kompanije koje imaju A380. Duzina piste nije problem, koliko su sirina i krivine tokom taksiranja.

 

Onda gejtovi su morali da se izmene (fingeri za gornju palubu), kao i razni prateci sadrzaji uslovljeni velicinom tog aviona, kao i broja putnika.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

 

Link to comment

Je l mi veruješ da sam mislio da je u pitanju Srbija gajbice :lolol: EDIT:c

Ta svetlo plava malo kvari to.

A ovo Trust pa na dalje, vidi se da je trust mozgova sastavljao. Kome je ovo namenjeno?

Edited by Vapad
Link to comment
On 15.2.2019. at 3:45, jms_uk said:

 


Da, bas je prostran - pogotovo kad si sa 420+ dusa u eko kabini...


Sent from my iTelephone using Tapatalk

 

Ne vidim sto to tebe tangira. S' obzirom na benefite koje uživaš. 

 

Slažem se da je 426 ljudi u ekonomiji surova stvar i ne izgleda lepo na oko. 

 

De facto jeste da u poređenju sa 777-300, Airbus meni barem deluje prostranije i sedišta su malo šira. (Emirati i Lufthansa su mi merilo) 

 

Konkretno na "prostoru" se dobilo dizanjem panela gde su prozori i još nekim glupostima. 

 

Svakako jedva čekam da se provozam 350kom. 

 

P.S. Ako se pitam nema lepšeg i boljeg aviona na svetu tu od 777-200

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...