Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

2 hours ago, Weenie Pooh said:

Kao što tvoj izvor lepo ilustruje, gender disparity je savršeno normalna stvar kod izbora zanimanja. Potpuna je iluzija da treba očekivati 50/50 podelu. To što se zadesilo da su prodavci i optometri oko 50% je puka slučajnost, mnogo je veći broj poslova u kom raspodala skews na jednu ili drugu stranu.

 

 

Elektromonteri jake struje, to su oni što se pentraju po banderama i tornjevima? Ne znam šta tu nije jasno - fizički zahtevan rad je u pitanju, a sigurno ne naročito dobro plaćen. Nema mnogo žena među njima isto kao što ih nema mnogo ni među drvosečama (2%).

 

očigledno da postoji izrazita segregacija po zanimanjima i polovima ali i da oni koji prave politiku smatraju da nije normalna stvar inače ne bi bilo ovolikog pritiska za više žena u stem, ovom, onom. pitanje je da li su ili kolikoj meri u pravu i na koji način treba da radimo nešto u vezi toga. način kako se problem ili "problem" tretira sada na, uslovno, zapadu je uticaj isključivo jedne ideologije koja sve razlike u ishodima vidi kao diskriminaciju. tamo gde im to odgovara to jest. pošto im ispravljanje krivih drina, kao što se vidi sa linkova koji su stavljeni u zadnjih par sati vidi, baš ne ide od ruke trebalo bi pokušati primeniti i druga moguća objašnjenja. tim više što opravdanja za takvu politiku nisu jako ubedljiva ni kada se gledaju nezavisno od rezultata u praksi.

 

2 hours ago, Weenie Pooh said:

Elektromonteri jake struje, to su oni što se pentraju po banderama i tornjevima? Ne znam šta tu nije jasno - fizički zahtevan rad je u pitanju, a sigurno ne naročito dobro plaćen. Nema mnogo žena među njima isto kao što ih nema mnogo ni među drvosečama (2%).

 

IT sektor je nešto drugo. Tu poslovi nisu fizičke prirode, a decenijama unazad su sve traženiji/bolje plaćeni. Zato se trubi o neravnopravnosti u tom sektoru, pa je problem što su samo 4.2% network architects ženskog pola. To se objašnjava fantomskom diskriminacijom, to se pokušava ispraviti, a ne 2% drvoseča ili 2.2% vodoinstalatera ili 92.6% kozmetičara ili 95.2% stomatologa. Pravimo se da su ostali poslovi oko 50% dok samo tech skews heavily male, što nema veze s mozgom.

 

da, to bi bio moj prevod za prvo zanimanje od dole. to je definitivno jedan faktor ali mislim da i pored očigledne razlike u fizičkoj snazi taj posao nije toliko težak da odbacuje 99,60% žena kao suviše slabe da ga obavljaju. pogotovo ako mogu da budu policajke, vojnikinje, vatrogaskinje u mnogo većem procentu.  uslovno većem, i dalje aposlutno malom. tu su igri i faktori koji se malo ili nimalo spominju uključujući i politički nekorektne biološke razlike. naprimer, dobar deo izrazito plavih zanimanja se obavlja na otvorenom ili u zatvorenom neuređenom prostoru.

 

2 hours ago, Weenie Pooh said:

Ne znam šta ovim želiš da kažeš. Da su obrazovanje i karijera zero sum games, da pojedincu treba da bude stalo da li će inženjeri i naučnici biti iz njegovog plemena, tj. njegovog pola?

 

Ako mama dovoljno dobro zarađuje u fabrici, ne vidim zašto bi bio problem da tata sedi kod kuće i podiže decu, ili radi kao učitelj. Naravno, to nije u skladu sa današnjim zamišljenim standardima po kojima je na ženi da bude child-rearing lepotica kuvarica ljubavnica, a na muškarcu da bude njen fizički & intelektualno dominantan Provider... samo što ti standardi iz generacije u generaciju imaju sve manje imaju veze sa realnošću.

 

ali, obrazovanje i karijera izraženo u procentima jesu zero sum game. ako hoćeš da imaš bar 50% žena (devojaka) u stemu imaćeš procentualno manje muškaraca. oni mogu ili da odu negde drugde ili da ispadnu iz obrazovnog sistema i odu da vise sa bandera i puze po kanalizaciji. ne postoji ni približno ekvivalentni pull napor da se oni koji moraju da otpadnu iz stema oni ubace u polja gde su u manjini. to kao kontrateža push-u da žene moraju biti zastupljenije tamo gde već nisu većina. to je valjda zato što se smatra da žene rade ono što moraju a muškarci ono što hoće jer oni su oni koji imaju moć,

 

ovo o zameni klasičnih uloga sam i ja mislio ali izgleda da to ne ide baš tako lako. potražnja za niskostatusnim muževima je mala bila i ostala. negde oko 4 puta više žena izjavljuje da im je bitan bar jednak, viši ne kodi, status partnera u odnosu na muškarce. to je opet verovatno dobrim delom uzrokovano bilogijom. šta čitamo u štampi? muškarci se boje jakih žena. ako je i tačno ispada da imaju dobar razlog za to. na populacionom nivou, lične anegdote nisu nikakav argumenat.

Link to comment
9 minutes ago, eoten said:

šta čitamo u štampi? muškarci se boje jakih žena. ako je i tačno ispada da imaju dobar razlog za to. na populacionom nivou, lične anegdote nisu nikakav argumenat.

 

Naravno da imaju razlog, moraju da dele ono sto je do juce bilo ekskluzivno njihovo i to im se ne dopada.

Sad da li je problem u zenama koje bi 50/50 ili u muskarcima koji ne daju nista, moze se diskutovati...

Link to comment

Na nekim unijima stvarno postoji zavera. Citao sam o medicinskom faksu u Japanu gde imaju drugacije krirterijume za devojke i namerno im smanjuju broj, pa je to kasnije otkriveno.

Edited by Meazza
Link to comment
29 minutes ago, eoten said:

ali, obrazovanje i karijera izraženo u procentima jesu zero sum game. ako hoćeš da imaš bar 50% žena (devojaka) u stemu imaćeš procentualno manje muškaraca. oni mogu ili da odu negde drugde ili da ispadnu iz obrazovnog sistema i odu da vise sa bandera i puze po kanalizaciji. ne postoji ni približno ekvivalentni pull napor da se oni koji moraju da otpadnu iz stema oni ubace u polja gde su u manjini. to kao kontrateža push-u da žene moraju biti zastupljenije tamo gde već nisu većina. to je valjda zato što se smatra da žene rade ono što moraju a muškarci ono što hoće jer oni su oni koji imaju moć,

 

Obrazovanje i karijera izraženi u procentima su potpuna apstrakcija. U realnom svetu, neće niko da pogura milione žena u određene poslove i konsekventno izbaci isti broj muškaraca na ulice da bi ovima napravio mesta -  takve stvari su tehnički neizvodljive. Jedina stvar koja se gura su hiring quotas, odnosno obaveze firmi u određenim sektorima da zaposle određeni broj žena i manjina - to u tech nema efekta jer uz najbolju volju teško namaknuti procenat iole blizu 50%. Kao što i sam kažeš, anegdote nisu dokaz ničega pa bih zato zanemario svedočenja o straight white males likovima koji su se prijavili za posao sa svim potrebnim kvalifikacijama, da bi im onda bilo rečeno "žao nam je, mi trenutno primamo samo transeksualne azijatse" ili šta već. 

 

Dakle, do tih 50% se još nije doteralo iz nekih drugih, objektivnih, i mnogo teže promenjivih razloga nego što je zamišljena diskriminacija. Da se jeste doteralo, tj. da je moguće takav suludi social engineering efikasno sprovesti, verovatno bi onda postojale i te inicijative o kojima pričaš, da se STEM males poteraju u kozmetiku i prosvetu kako bi, eto, svet bio savršeno izbalansiran. Ali to se ne radi, jer nije moguće.

 

Postoji čitava medijska industrija bazirana na nemoćnom upiranju prstom u navodnu opresiju. Ona ima efekta na popular opinion, posepšuje trvenje između polova na ovom primeru, ali nema efekta na činjenično stanje stvari. Džabe milijardu kolumna i pamfleta i woke knjiga, ništa neće naterati ljude da biraju obrazovanje/karijeru po dnevnopolitičkom diktatu. Ako klinka hoće da upiše društvene nauke umesto prirodnih, ona će upisati društvene nauke - neće je naterati da promeni izvor neka druga, ogorčenija i starija žena, koja je završila društvene nauke da bi se sad jedila što nema dovoljno prirodnjakinja.

 

Link to comment
23 minutes ago, Aion said:

Tvrdis da postoji zavera da se onemoguci upis devojkama na fakultete na kojima se skoluju programeri, ili gde se uci CS?!

 

Naravno, zavera zvana patrijarhat :fantom:

Zapravo i nema potrebe za diskusijom o ociglednim stvarima...

Link to comment
28 minutes ago, Weenie Pooh said:

Nope. Neće meni mrski Matrijarhat diktirati kako ću šta da pišem! :mad: 

More, Vini, ne gazi oranja! 

:fantom:

p.s. tvoj link dokazuje da sam ja u pravu. autogrami kasnije...

Edited by pt 2.0
Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

Problem je sto neke stvari nisu ocigledne, kao recimo ovo sto pita Aion. Zasto je u Skandinaviji najveci inequality of outcome kad je patrijarhat tamo najslabiji?

 

Pa onda da batalimo celu tu pricu ako je u Skandinaviji tako? Trebalo bi valjda imati malo veci uzorak da bi tvrdnja imala smisla, mozda bi zene u drugim delovima sveta birale vise i tzv. muska zanimanja da im se od malih nogu ne natura cime im prilici da se bave u zivotu.

Link to comment
4 minutes ago, Leia said:

 

Pa onda da batalimo celu tu pricu ako je u Skandinaviji tako?

 

Ne, ja pitam zasto je u Skandinaviji tako. Jer diskutujemo. Zato te pitam da li imas neku ideju?

 

Quote

Trebalo bi valjda imati malo veci uzorak da bi tvrdnja imala smisla

 

Koja tvrdnja?

 

Poenta je da u drugim delovima sveta zene vise biraju STEM zanimanja nego sto je to slucaj u Skandinaviji iako im se vise natura cime im prilici da se bave u zivotu. Zato istrazivanje i jeste zanimljivo.

Edited by Meazza
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...