Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Taj stav™ se na delu tj. u praksi pokazuje kao 1 bušan kondom. Apsolutno ništa tradicionalno ne opstaje, u prvom redu kod tih promotera povratka tradicionalnim ulogama. Život je brži od njihovih kvaziuverenja.

 

U smislu? 

Link to comment

ne, ja nisam krenuo ni sa cim. krenulo se sa tvrdnjom (nedokazanom) da je danas bolji nego ikad. u trenutku, recimo, kad medju mladima kao nikad u iole skorijoj proslosti preovladjuju stavovi o pozeljnosti tradicionalnih rodnih uloga u porodici. 

 

Odakle tebi to uopste? Sasvim je moguce da je u krugu dvojke utisak da su stvari krenule na gore (#chavke), ali definitivno ne izgleda kao da su u ruralnoj unutrasnjosti roditelji liberalniji od klinaca, stavise.

 

 

 

Jao, brzina proboja pevaljki do podijuma :D Ok, jbg, nema veze

 

Da, kurjak je bas zapoceo to trolovanje. :lolol:

Link to comment

To je zato sto verujes u panik clanke sa b92 i u to da sfrj nije bila patrijahalnije drustvo(stvarno sam za poseban topik gde bi mogli da kacimo razlicite socioloske i etnografske radove o sfrj i rodnim ulogama, cisto radi informisanja i obrazovanja). Sam odnos selo vs grad i napredak tehnike su bili dovoljni da uz promene zakona pod pritiskom eu stanje ode nabolje.

Link to comment

U smislu? 

 

U onom smislu koji oni ti mučeni tradicionalisti priželjkuju ("Ona da rađa, on da brani"). Em ona ne rađa, em radi i ima neke lične ambicije - ne nužno akademske ali ih ima. Ako ostane kod kuće da čuva decu i kuva ručak, uradiće to za ozbiljne pare a ne zato što joj tako tradicija nalaže. Procenat žena koje u Srbiji ostaju da na tradicionalan način i u nemogućim uslovima gaje buljuk dece jeste manji nego ikad.

Link to comment

Kao sto rekoh, stanje nije dobro, ali sfrj je zbog silnih faktora bila tu gde jeste, samo je tamo stvarnost ozbiljno sminkana, i to je to. Danas je napredak na polju rodne ravnopravnosti i ljudskih prava nesto sto ide napred zbog pritisaka od spolja, pritisaka iznutra. samih pojedinaca, drustvenih aktivista  a i po inerciji i tehnoloskoj revoluciji. I svuda u svetu on ode nazad samo u slucajevima ratova,prevrta i sankcija.

Link to comment

U onom smislu koji oni ti mučeni tradicionalisti priželjkuju ("Ona da rađa, on da brani"). Em ona ne rađa, em radi i ima neke lične ambicije - ne nužno akademske ali ih ima. Ako ostane kod kuće da čuva decu i kuva ručak, uradiće to za ozbiljne pare a ne zato što joj tako tradicija nalaže. Procenat žena koje u Srbiji ostaju da na tradicionalan način i u nemogućim uslovima gaje buljuk dece jeste manji nego ikad.

 

pare od koga? :D

 

e to je tradicionalni obrazac

 

biti nemastinom nateran da radis nesto nije nikakva emonacipacija. to je puko prezivljavanje. to nam o shvatanju svoje uloge u drustvu ne govori nista. ali ovo sto sam boldovao govori. 

 

A na tom politickom planu, mi smo uveli recimo obavezan broj zena u skupstini skoro iskljucivo zbog uslova EU. Ali imamo jos dagiljamo dok dodjemo do situacije iz 80-tih da imamo zenu premijera. Ali, opet, nisu to glavni pokazatelji. 

Link to comment

Hamlete, vec postoji topic, tako da cu iskoristiti priliku da odgovorim Mancu:

 

 

pare od koga? :D

 

e to je tradicionalni obrazac

 

biti nemastinom nateran da radis nesto nije nikakva emonacipacija. to je puko prezivljavanje. to nam o shvatanju svoje uloge u drustvu ne govori nista. ali ovo sto sam boldovao govori. 

 

A na tom politickom planu, mi smo uveli recimo obavezan broj zena u skupstini skoro iskljucivo zbog uslova EU. Ali imamo jos dagiljamo dok dodjemo do situacije iz 80-tih da imamo zenu premijera. Ali, opet, nisu to glavni pokazatelji.

 

Ja te ponovo pitam: koji su to tvoji pokazatelji? Odakle ti uopste ideja/podatak da je, sto se patrijarhata tice, svest na gorem nivou nego osamdesetih? Ponavljam, ako hoces da me ubedis da danasnji roditelji (u BG, Kursumliji, bilo kojoj zabiti; stavise, narocito u zabiti) imaju liberalnija shvatanja od svoje dece - srecno ti bilo.

Edited by IndridCold
Link to comment

kad ga pre zakljucha, taman sam zavapila gospodi splituj nas. <_<

ja bih to radije malo korelisala sa opshtijom prichom, koje je mesto zenskog prava u sistemu u kome je svako i svachije pravo upitno. i kako je mushko pravo prosto podletelo pod korpus zenskog prava, nenadano, zato shto se momci nisu spremili, mislili su da je sve resheno. pri tome mozda ne bih stala samo na tuznoj srbiji, koja ne moze da reshi nishta, ni ko su joj zene ni gde su joj mushkarci. imamo i svetsku scenu na kojoj smo svi spremni za dalju obradu, pre svega marketinshki, i upotrebljivi smo samo za svrhu da kupujemo i da budemo prodati. kako nasha bila kakva prava stoje u tom svetu i kako su banalizovana u cilju kupovine i prodaje. dakle jedna je pricha xx vek, koji se tuzno sveo na uvod u xxi, ovakav kakvim ga vidimo, sa sve marinom xx veka i afrikom xxi veka, i ko se mogao tome nadati... (pri tome ne dovodim u pitanje postignuca xix i xx veka, naprotiv, to je niz fantastichnih dogadjaja, koje su izvojevale zene i njihovi ochevi, koji su razumeli o chemu se radi, to je proces koji nije prekinut ni danas, zato vam uvek posebno chestitam zensku decu, kao ljudima koji ce da menjaju svet, ni krivi ni duzni, protiv svoje volje ^_^)

 

izvinjavam se onom dechaku ako me opet ne razume. imamo vremena -_-

 

i molim vas da se ne skachete jedan drugom uochi, nego fino. meni se ovo chita, nemojte da me nervirate <_<
 

Link to comment

^^Ne, pa i ti roditelji zive danas, ne? Sansa da je to bio slucaj u "zabitima" je svakako manja, ali to nije to o cemu pricamo, to su babe i zabe jer ljudi zive u realnom vremenu. 

 

Drugo, nisam ja poceo nikog da ubedjujem. Vec ti. 

Edited by MancMellow
Link to comment

^^Ne, pa i ti roditelji zive danas, ne? Sansa da je to bio slucaj u "zabitima" je svakako manja, ali to nije to o cemu pricamo, to su babe i zabe jer ljudi zive u realnom vremenu. 

 

Drugo, nisam ja poceo nikog da ubedjujem. Vec ti. 

 

Ja mislim da je to common sense. Neka ostali prosude cija tvrdnja je nelogicnija i na kome je teret dokazivanja.

Link to comment

Odnosno, shvatam sta hoces da kazes. Ali ne, ti roditelji (narocito po zabitima) su vremenom takodje postali manje patrijarhalni u odnosu na to kakvi su bili pre (u realnom vremenu, kao sto ti kazes).

 

Takodje ne smatram ni da ovde bilo sta treba da dokazujem.

Edited by IndridCold
Link to comment

ako moze da kurjak, posto ima pri ruci ta istrazivanja, da definise parametre po kojima cemo da poredimo narecena stanja. mislim to poboljsanje, ili sta vec kazu istrazivanja, nije specificnost sfrj i srbije danas, vec da je deo globalnog trenda, razvoja tehnologija i posledicnog lakseg pristupa istim, vidljivost itd.

zanimljivo je npr. kad su u svici zene dobile pravo glasa - poslednji bastion neslobode :) je pao 1990.

Link to comment

kad ga pre zakljucha, taman sam zavapila gospodi splituj nas. <_<

 

ja bih to radije malo korelisala sa opshtijom prichom, koje je mesto zenskog prava u sistemu u kome je svako i svachije pravo upitno. i kako je mushko pravo prosto podletelo pod korpus zenskog prava, nenadano, zato shto se momci nisu spremili, mislili su da je sve resheno. pri tome mozda ne bih stala samo na tuznoj srbiji, koja ne moze da reshi nishta, ni ko su joj zene ni gde su joj mushkarci. imamo i svetsku scenu na kojoj smo svi spremni za dalju obradu, pre svega marketinshki, i upotrebljivi smo samo za svrhu da kupujemo i da budemo prodati. kako nasha bila kakva prava stoje u tom svetu i kako su banalizovana u cilju kupovine i prodaje. dakle jedna je pricha xx vek, koji se tuzno sveo na uvod u xxi, ovakav kakvim ga vidimo, sa sve marinom xx veka i afrikom xxi veka, i ko se mogao tome nadati... (pri tome ne dovodim u pitanje postignuca xix i xx veka, naprotiv, to je niz fantastichnih dogadjaja, koje su izvojevale zene i njihovi ochevi, koji su razumeli o chemu se radi, to je proces koji nije prekinut ni danas, zato vam uvek posebno chestitam zensku decu, kao ljudima koji ce da menjaju svet, ni krivi ni duzni, protiv svoje volje ^_^)

 

izvinjavam se onom dechaku ako me opet ne razume. imamo vremena -_-

 

i molim vas da se ne skachete jedan drugom uochi, nego fino. meni se ovo chita, nemojte da me nervirate <_<

 

 

ma nije, bar nije meni, ovo prica muskarci vs zene. to mi je uvek u zivotu bilo deplasirano. ovde je rec o necem drugom. o verovanju da ce se suzavanjem izbora doci do emancipacije i izbeci repatrijarhalizacija. Nece, to je sigurno. Jer to je u sustini ono sto Beowl kaze - ona ce morati da radi, makar i nesto sto joj se uopste ne radi, pa ce onda tako doci i svest o emancipaciji. Vrlo bi rado ovo sad povezao sa jednom drugom temom, ali necu da ne trolujem. Ali ima jos mnogo primera misljenja kako prosta prinuda (materijalna ili fizicka), a bez mogucnosti bilo kakvog bar bega ako nista drugo dovodi do napretka. To i moze da bude krajnji rezultat, ali ne kao mirno prihvatanje, nego upravo kao shvatanje svog polozaja i borba za njegovu izmenu. Ali to smo vec imali. Medjutim za za to je bila potrebna svest. Ali u pravu si, to jeste mozda malo i globalni trend, i imam utisak da je i u nekim mnogo razvijenijim zemljama danas bar malo gore nego pre, recimo 15tak godina. Mislim da se to vidi cak i u popularnoj kulturi.

Edited by MancMellow
Link to comment

dete! :D mi smo ovde inzenjeri -_-. imamo lichni utisak, njime baratamo. ja necu iznositi nishta shto nije moj lichni utisak, pa to ti je. nisam uopshte shkolovana za superobjektivno sagledavanje socijalnih dogadjaja, mimo nivoa ma kome u njima participiram ili ih vidim sa strane. tako vecina nas. ja sam uvek veoma zahvalna da chujem struchno mishljenje, i svesna da je vecina struchnih mishljenja u domenu drushtva neizbezno kontaminirana raznim lichnim opredeljenjima struchnjaka. i  'struchnjaka', naravno.

ja cu uchestvovati u skladu sa svojim mocima. ali sam odluchna da uchestvujem. i drugi ce tako, i ti cesh. pa to ti je.

 

ali bi mogao malo da zgazish na lopte tu i tamo. u smislu pokushaja organizacije tudjeg nastupa. osim ako ne pishesh neku tezu pa ti treba, onda ti sigurno samo smetamo ^_^

mi se, sa svoje strane, ovde zabavljamo. to ne bi trebalo da bude toliki problem <_<
 

Edited by gospa buba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...