Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

Драга мајко Милосава,

 

Да ти се јавим да сам здрав, што и вама желим, да ми одговорите јесте ли могли кукурузе посијати и где сте ју посијали и да ми одговорите јесу ли волови омршали и за осталу стоку и јесте ли узорали.

 

Нашао сам гроб брата Миливоја, и јесу ли се овце ојањиле, и има ли гусенице. Сад прими поздрав, мајко Милосава, од мене и наши комшија, и путовали смо мајко морем и прилично се помучили по Албанији, сад је све добро.

 

 

Pronađeno u džepu vojnika umrlog od tifusa na Vidu, Đurđevdan 1916.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne. Pomenuto je u memoarima ađutanta jednog vojvode, onako uzgred.

Posto je ijekavica u pitanju, jel znas mozda u kojim delovima Srbije se tada pricala ijekavica?

Edit:

Mozda mi se ijekavica prividja "posijati"?

Edited by djeneralche
Link to comment

Ovo sad po sećanju jer nisam zapisao citat:

 

U Albaniji, pored puta, uz drvo je naslonjen smrznut vojnik. Za šajkaču mu je zadenuto parče hartije. Na hartiji piše:

 

Ako me nađeš mrtvog, u pojasu mi je ušiven napoleon. Uzmi ga i sahrani me kao čoveka. Ako me ne sahraniš, proklet bio i svi koje voliš.

Link to comment

Churchill_WW1_zpsacaac1d0.jpg

Major Winston Churchill, Francuska, 15. decembar 1915.

Ni nedelju dana posto je odrzao poslednji govor u majci svih parlamenata, obreo se u svom puku, 2nd Grenadier Guard, kao komandant bataljona.

Posle dardanelske ostavke, ovaj ministar smatrao je da mu je mesto u rovovima: niko mu ne porice licnu hrabrost i to u poprilicnim kolicinama. Opisuju ga kao neosetljivog na pucnjavu, 'ladnog k'o spricer, nesvesnog opasnosti, 'like a baby elephant'.

Naslo se, doduse i onih koji su smatrali da bivsi kraljevski ministar zasluzuje visi cin, pominjao se i generalmajorski.

Bivsi ministar nije cekao cin, obaska sto je Askvit licno stavio veto i na samu pricu o tome.

Na fotografiji je sa svojim francuskim kolegama, opremljen je, primerno britanski ekstravagantno francuskim, takozvanim Adrian slemom za koji u pismu supruzi tvrdi da se nada da zastiti njegov 'valuable cranium'.

Primerno po obicaju samouveren, deo fronta na izbocini kod Ipra koji je drzao bataljon kojim je komandovao, opisuje kao 'no part of the line from the Alps to the sea better guarded'...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...