Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

Pa čekaj to si ti rekao:
Misliš na ono da je Bosanaca i Hercegovaca? Pa prvo, to znači stanovnika, ne naroda. Ne mislim da hrvatski Dalmatinci mogu polagati pravo na BiH itd. Drugo, upravu u korist stanovnika zemlje vidim kao viši princip od abstraktnog prava na posjedovanje. Evo sad ti bosanski narodi navodno konzumiraju to navodno pravo u navodnoj suverenosti, pa svi vidimo na šta to liči, na vapaj za prosvijećenom imperijalnom upravom. Ko je rekao K&K? A da, ja.
Link to comment
Misliš na ono da je Bosanaca i Hercegovaca? Pa prvo, to znači stanovnika, ne naroda. Ne mislim da hrvatski Dalmatinci mogu polagati pravo na BiH itd. Drugo, upravu u korist stanovnika zemlje vidim kao viši princip od abstraktnog prava na posjedovanje. Evo sad ti bosanski narodi navodno konzumiraju to navodno pravo u navodnoj suverenosti, pa svi vidimo na šta to liči, na vapaj za prosvijećenom imperijalnom upravom. Ko je rekao K&K? A da, ja.
Odgovaraš na dupli post. Ok je to, samo sam ti napomenuo šta je. "Civilizatory mission" Sve ok. Samo, jedno je pomoći nekom da sam sebi pomogne, a drugo je direktna uprava. No, ok.Izvinjavam se Rogeru što mu neću odgovoriti na izvestan reply, no, moram tetki da odnesem lek :D Edited by MancMellow
Link to comment

Pa eto slažemo se. Da polako rezimiramo onda: Njemačkoj isključenje iz svih škola u državi, Austriju prebaciti u drugu školu, Srbiji ukor razrednog starješine.

Link to comment
Pa eto slažemo se. Da polako rezimiramo onda: Njemačkoj isključenje iz svih škola u državi, Austriju prebaciti u drugu školu, Srbiji ukor razrednog starješine.
Ajd nek bude za sad tako :D
Link to comment
Ima neki linak?
http://users.skynet.be/ovo/GodsdBalkan.htmlOve brojke mi na prvi pogled ne deluju baš usklađeno i previše pouzdani, broj Albanaca katolika mi definitivno deluje prenisko, dok Vlasi izgledaju previše brojno u poređenju sa drugim narodima (a čak se u statistici za Solunski vilajet pominju dvaput), sumnjiv je i odnos Bugara i Srba u Kosovskom vilajetu...
Link to comment
Govoriš o pravu etničke pripadnosti? Meni to slabo. Najviše prava ima onaj ko stanovnicima zemlje donese najviše dobra. Zasad su to bili kuk i Tito. Hrvatska i srpska na etničkom pravu zasnovana uprava se pokazala katastrofalnom.
I meni ali znam da su Austrijanci vodili popise ne samo stanovnistva vec i imovine. Vidi se ta civilizacija. Mozes li da stavis te popise, narocito me interesuje posed zemlje. Takodje me interesuju ekonomski odnosi u BiH u tom periodu.Ne znam o kakvoj srpskoj upravi govoris? Mislis na Kraljevinu SHS/Jugoslaviju? Posto se ne secam da je neka srpska vlast vlada nad celom teritorijom BiH jos od Srednjeg veka. Mislim da ce u tom pogledu pomoci knjiga "Istorija srpskoga naroda" Benjamnina fon Kalaja, mnogo su ga voleli Srbi u BiH dok je bio cenjeni namesnik Austrije.PS Kada se u Sarajevu otvaraju prvi fakulteti? Ne mislim na serijatske visoke skole pod Austrijom. Mislim npr. na Sumarski Fakultet. Edited by Zaz_pi
Link to comment
Kačio ja onaj turski popis Skadarskog vilajeta.
Ne slažu se baš brojke sa opisima ratovanja tada i malo kasnije na tim prostorima, ne? :naughty: Krivo sam se izrazio da ih nema, ali po ovome popisu nije bilo nikakve potrebe za vojnom upravom.
Link to comment
Po kuku je bar lako pljuvati. Meni je zanimljivije istraživati poražene i neostvarene tokove događaja. Ne znam recimo koliko je u historiografiji prisutna činjenica da je lojalistička struja među Česima bila daleko od zanemarljive.
Siguran sam da ti mozes nesto reci na tu temu. Vidim da zivis u Ceskoj pa mozes otrkiti te malo poznate istorijske cinjenice. Doduse, voleo bih prvo da cujem kako je Ceska uopste usla u sastav Austrije. To je neophodno znati da bi se doslo do kasnijeg lojalizma. Nadam se da se slazes?
Link to comment

Je l' si do sada procitao "Put u ropstvo" libertarijancu :lol: ? Nadam se da sam te pitao iz pravog ugla i pravu licnost?edit: skinut nepotrebni smajli, jedan je ipak potreban

Edited by Zaz_pi
Link to comment
I? Kakve sad to veze ima sa time o cemu sam pisao?
Ok, pogrešno sam pročitao, tj. ukoso sam čitao. Ovako, srpska vlada nije ubila Franza F. To je dokazano i to su u Beču još i onda znali. Prihvatili su da urade sve što su mogli iz ultimatuma, osim jedne jedine tačke i to u nikom normalnom ne može da bude povod za rat, posebno ako znaš, a ZNALI su da će se iz toga 99% izroditi opšti evropski rat. U stvari cela ta A-U-SRB igranka samo ograničeno ima veze sa izbijanjem svetskog rata. Ako i prihvatimo gledišta nekih istoričara da u Nemačkoj nije postojao dug kontinuitet politike koji je doveo do rata 1914-te, onda ima malo onih koji dovode u sumnju da je 1914-te Nemačka gurnula A-U u rat. Iz raznih razloga. Moltke je u maju 1914-te rekao feldmaršalu Conradu von Hoetzendorfu da "čekanje dalje znači opadanje naših šansi".Kvalitetan, a relativno skor (2002. godina) pregled teorija i njihovih utemeljenosti imate kod Rutha Heniga u knjižici The Origins of the First World War (okačio sam za vas http://www.sendspace.com/file/xil4a5 ) u delu knjige koji se bavi istorijskom debatom o toj problematici. I prvi deo knjige, koji inače nije nimalo nežan prema Srbiji (teroristi Mlade Bosne, Srbija Pijemont, opasnost za A-U i sve u tom stilu), govori da je čak i sam Wilhelm pošto je pročitao srpski odgovor na ultimatum rekao da su razlozi za austrijski napad "sad uklonjeni", ali da Austrija svejedno mora bar da okupira Beograd dok se obećano ne ispuni. Dakle Clark, realno, ne znam šta radi u Sleepwalkers. Donosi šta su koji novinari i predsednici privrednih komora govorili, a ovde MORA da se obrati puna pažnja na upravo diplomatska dokumenta (inače, skoro sva dostupna, svih država) i izjave i akcije najviših državnih funkcionera. Ali dobro, ko sam ja da to tvrdim, te nemojte verovati meni. Verujte, recimo, ovom istoričaru, toliko pominjanom ovde, koji je sve samo ne anti-nemački:http://www.people.fa...erspectives.pdfDakle, ne može se sukob A-U - SRB posmatrati izolovano, van vojno-političkih saveza, van Nemačke, van Rusije, Centralnih sila, Antante, itd. A-U je bila krhka zemlja i plašila se nacionalne propagande, i iz Italije i iz Srbije i još koječega. Ali nije joj Srbija bila kriva što je bila krhka.
Ne slažu se baš brojke sa opisima ratovanja tada i malo kasnije na tim prostorima, ne? :naughty: Krivo sam se izrazio da ih nema, ali po ovome popisu nije bilo nikakve potrebe za vojnom upravom.
Pa, pitanje je dokle bi vojna uprava trajala. Mislim, ako mene lično pitaš ja mislim da je bila greška zauzimati recimo narečenu severnu Albaniju, greška na svakom nivou. Bez obzira na to koliko je tamo bilo stanovništva koje se etnički izjasnilo kao Srbi 1911. godine. Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...