Jump to content
IGNORED

Afrika


Feindouno

Recommended Posts

Dobio Kamerun 2-1 golom u 90+4 ali su se Zelenortska Ostrva kvalifikovala prvi put u istoriji :Hail:Etiopija se plasirala na CAN prvi put u posljednjih 30 godina a zanimljivo je da su ga i osvojili jednom, prije cca 50 godina, naravno kao domacini.

Edited by Feindouno
Link to comment

Danas je odigrano preostalih 8 utakmica. Bilo je potpuno ludilo uz nekoliko velikih iznenadjenja.Angola 2-0 Zimbabve (Angola se kvalifikovala zahvaljujuci postignutom golu u gostima, ukupno 3-3)Ovde je vec nakon 7 minuta bilo sve gotovo. Manucho je dao golova u 5. i 7. minutu i Angola je rutinski privela mec kraju. Gledao sam 15-ak minuta i za to vrijeme Zimbabve nije ni prisao golu sto me ne cudi uopste. Ostaje nejasno kako su dali 3 gola u prvoj utakmici.Kamerun 2-1 Zelenortska Ostrva (Zelenorcani™ se kvalifikovali ukupnim rezultatom 3-2 :hail)Ovo je naravno ogromno iznenadjenje posto je Kamerun vratio sve zvijezde i ocekivalo se da prodju uprkos 0-2 u prvom mecu. Gosti su poveli rano, vec u 12. minutu lijepim golom Heldona Ramosa zvanog Nhuck (Maritimo) iz slobodnjaka do kog su dosli nakon kretenskog faula u potpuno bezazlenoj situaciji 1 na 3. Emana je izjednacio nakon odlicne akcije vec u 22. minutu ali ni u jednom momentu nije izgledalo da Kamerun moze do 4-1 iako su imali nekoliko dobrih sansi i situacija u kojima im je mogao biti sudjen penal. 16-godisnji Fabrice Olinga :wub: je dao gol za pobjedu u 94. minutu koji je sigurno vise znacio Nikoli, meni i jos par optimista koji su se kladili na keca™ nego bilo kome u Kamerunu.Niger 2-0 Gvineja (Niger se kvalifikovao ukupnim rezultatom 2-1 :()Tuzna Gvineja. Golove su dali Mohamed u 74. i Garba u 85. i tako donijeli Nigeru drugi uzastopni plasman na CAN. Nisam gledao posto je potok™ bio nesto najgore sto sam u zivotu vidio tako da ne znam sta se desavalo ali razocaran sam ovako losim izdanjem Gvineje.Etiopija 2-0 Sudan (Etiopija se kvalifikovala zahvaljujuci cak 3 postignuta gola u gostima, ukupno 5-5 :Hail:)Jedva gledljiva utakmica, uzasan fudbal zaista. Etiopija je povela u 61. minutu golom Grme koji je dao njihov treci gol u Sudanu a na CAN ih je, naravno, odveo bog fudbala Saladin Said koji nije bio dovoljno dobar Partizanovoj struci™. Sta reci za Sudan, sve im se srusilo u samo nekoliko dana, prvo su im oteli pobjedu protiv Zambije u kvalifikacijama za SP a onda ovo... a taman je izgledalo da im je krenulo.Alzir 2-0 Libija (Alzir se kvalifikovao ukupnim rezultatom 3-0)Ovo je uz Mali najrutinskiji™ odradjen dvomec. Alzir je vec u sedmom minutu poveo 2-0 a do kraja su vjerovatno sjedili i pili caj cekajuci da istekne vrijeme. Soudani i Simani su dali golove. Bravo za Vahu™.Ekvatorijalna Gvineja 2-1 DR Kongo (DR Kongo se kvalifikovao ukupnim rezultatom 5-2)Balboa i Konate su dali golove za Ekvatorijalce™ koji su se ponadali da mogu do ogromnog iznenadjenja ali je Mputu golom u 43. minutu otklonio sve dileme.Togo 2-1 Gabon (Togo se kvalifikovao ukupnim rezultatom 3-2)Drago mi je sto ce Togo ponovo igrati CAN nakon svih sranja koja su im se izdesavala u prethodnih nekoliko godina. Danas su poveli golom Womea u 35. minutu, Adebayor je udvostrucio™ prednost a Cousin smanjio na 2-1. Gabonci ce da odmore nakon 2 uzastopna ucesca.Burkina Faso 3-1 Centralnoafricka Republika (Burkina se kvalifikovala ukupnim rezultatom 3-2 :Hail:)Ukljucio sam se tek oko 20. minuta a tad je vec bilo 1-1 nakon sto su gosti golom vecini znanog Mange. Alain Traore iz Lorienta koji je dao nekoliko sjajnih golova ove sezone je izjednacio a Dagano iz sumnjivog penala donosi prednost Burkini u 40. minutu. U drugom poluvremenu je vidjena 1 dominacija Burkine ali bez golova sve do 96. minuta (trebao je da produzi jedno 15 minuta koliko su se gosti valjali). Alain Traore :ziga: je svojim drugim golom na utakmici donio ogromnu radost Burkinjanima™ koji su to proslavili preskakanjem ograde i utrcavanjem u teren nakon posljednjeg sudijskog zvizduka™ a radovao sam se i ja s njima posto sam se kladio da ce proci :lol:

Link to comment

Dakle, konacan spisak ucesnika je:Juznoafricka Republika domacin nakon sto je Libija odustala od domacinstva, sampioni 1996. godineGana, cetvorostruki osvajac, posljednji put prije tacno 30 godinaMali, cetvrto uzastopno ucesceZambija, peto uzastopno ucesce, aktuelni sampioni i jedini tim koji se kvalifikovao nakon izvodjenja penala.Nigerija, dvostruki osvajac, posljednji put 1994.Tunis, 11. uzastopno ucesce, sampioni 2004. godineObala Slonovace, peto uzastopno ucesce, sampioni 1992. godine i ovogodisnji finalistiMaroko, 8. uzastopno ucesce, sampioni 1976. godineEtiopija, prvo ucesce u posljednjih 30 godina, sampioni 1962.Zelenortska Ostrva, prvo ucesceAngola, peto uzastopno ucesceNiger, drugo (uzastopno) ucesceTogo, sedmo ucesceDR Kongo, dvostruki osvajac, povratak na CAN nakon 3 propustenaBurkina Faso, trece uzastopno ucesceAlzir, sampioni 1990. godineZdrijeb™ ce biti odrzan 24. oktobra u Durbanu. 16 timova ce biti podijeljeni u 4 grupe.

Link to comment

Egipcani su odradili neuspjesnu smjenu generacija, uz to im 90% reprezentativaca (ne)igra u domacim klubovima. Prvenstvo se odavno ne igra tako da je i forma tih igraca blago receno sumnjiva. Meni njihov neuspjeh ovaj put nije ni najmanje iznenadjenje niti bi njihovo ucesce ucinilo CAN imalo boljim. Vrijeme Egipta je proslo i to je to.Sad sam trazio nesto po kamerunjanskim™ sajtovima i naidjoh na 1 analizu jucerasnjeg debakla. Zanimljivo je da su im krivi Kameni i njegov zivi zid u kom su bili preniski igraci od ~170 cm a ne i Song od 184, uz to kepeci™ nisu ni skocili itd.... evo i jedna slika tog kobnog slobodnjaka. Lopta je isla preko zida uz desnu stativu.coup-franc-2-60cef.jpg

Link to comment
  • 3 weeks later...

Sa malim zakasnjenjem... grupe za CAN 2013:Grupa AJARAngolaMarokoZelenortska ostrvaGrupa BGanaMaliNigerDR KongoGrupa CZambijaNigerijaBurkina FasoEtiopijaGrupa DObala SlonovaceTunisAlzirTogoDosta ujednacene grupe, ne bih se usudio da prognoziram ko ide dalje.Po 2 prvoplasirane ekipe idu u cetvrtfinale.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Danas je zavrseno jubilarno deseto prvenstvo Afrike za zene (igra se svake 2 godine)Do sad su samo 2 reprezentacije osvajale titule: Nigerija 8 puta i Ekvatorijalna Gvineja 2008. godine,Ekvatorijalna Gvineja (domacin) je surovo izdominirala i osvojila titulu ostvarivsi svih 5 pobjeda uz gol razliku 18-0 :Hail:Danas su u finalu pregazile Juznu Afriku 4-0 a prije toga su redom padale u grupi J.Afrika 1-0, DR Kongo 6-0, Senegal 5-0 i u polufinalu Kamerun 2-0.Kamerun je pobjedom nad Nigerijom osvojio trece mjesto i ovo je prvi put da Nigerija nije medju prve tri reprezentacije.Ovo prvenstvo je pokazalo da je vrijeme nigerijske dominacije proslo i ja ocekujem da E.Gvineja osvaja titule u narednih 10-ak godina.Njihove najbolje igracice imaju oko 25-26 godina i pred njima su jos bar 2-3 prvenstva a vec sada imaju dosta iskustva posto su ucestvovale i na SP 2011. godine.Najbolja igracica ovog tima je Genoveva Anonma koja igra u njemackom velikanu, ekipi Turbine Potsdam i prosle godine je bila prvi strijelac Bundeslige. Na ovom prvenstvu je dala gol na svakoj sem prve utakmice a danas je uz gol imala i 2 sjajne asistencije :Hail:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Afrička fudbalska konfederacija saopštila je imena petorice igrača koji konkurišu za najboljeg fudbalera Afrike u 2012. godini.Nominovani su reprezentativac Senegala i član Njukasla, Demba Ba, zatim Marokanac Junes Belanda iz Monpeljea, Didije Drogba (Obala Slonovače, Peking), Kristofer Katongo (Zambija, Henan) i Jaja Ture (Obala Slonovače, Mančester Siti). Ime laureata biće saopšteno 17. decembra. Najbolji fudbaler Afrike za prošlu godinu bio je reprezentativac Gane i napadač Olimpika iz Marseja, Andre Aju. Od nominovanih za ovu godinu nagradu je već dobijao Didije Drogba 2009. godine

Link to comment

E cus Drogba. Ko ono sto Mesiju daju svake godine Zlatnu loptu. :lol:Jbt, Mesi da ode da igra u Katar opet bi mu forumasi sa PPP dodjelili Zlatnu loptu. Smor!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...