Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

a i paradajz ne ide, ako bas volis (a volim i ja) onda malo umesaj na kraju...

 

Meni ne ide u klasik čorbast pasulj, ide u neke druge suljpa varijante, al to nije isto.

Link to comment

zaboravio sam cluk, jebo vas cluk

paradajz sam dodao na kraju, ima minestrone smek sa time i celerom.

pasulj je inace dobro skuvan, ovo sto vasa kaze, mene je sinoc nervirao sto nece da se raspadne a sad vidim da je dobro. to je neki sareni pasulj rozikaste osnove sa kalenica, 400 din. iz koje je godine bog sveti zna.

Link to comment

da, ali ne na pola, nego na ploske debele oko cm, da se pece veca povrsina luka. 

 

 

inace, u pasulju moze da se kuva i jecam, onda se to zove ricet. tvrdo c. 

Edited by darling
Link to comment

ja sam daleko od kakvog strucnjaka za pasulj, ali nije mi najjasnije kako si krenuo kuvati pasulj bez crnog luka :D

sta je sledece kuvaces pasulj bez pasulja? :)

inace sam do pre godinu dana smatrao da je kuvanje pasulja umetnost, a onda me drugar kuvar posavetovao i skontah da je prilicno jednostavno

od tad ga povremeno kuvam i nije los, makar meni :D

 

inace, u pasulju moze da se kuva i jecam, onda se to zove ricet. tvrdo c.

meni te kombinacije mahunarki i zitarica (u istom loncu) nikako ne prijaju Edited by pbg12345
Link to comment

ja sam posle 40+ godina napokon naučila da skuvam pasulj. 200 d gradištanca, mala glavica crnog luka seckanog, 2-3 čena belog luka, desetak zrna bibera, 2 čili papričice, 200 g dobrih suvih rebara i ravna kašika aleve paprike i dva prsta vode iznad toga. sve se zajedno kuva, ne zapržava se i povremeno pažljivo promeša da se zrna ravnomerno skuvaju. prvu vodu baciti, a da se spreči strašna prdnjava, pojede se samo jedan tanjir.

 

ako imam kožuru od slanine (a gledam da imam i čuvam komade za pasulj), onda i nju rknem. pasulj bude dovoljno masan. važno je biti umeren sa lukom da se ne izgubi ukus pasulja.

Edited by mammy two shoes
Link to comment

Ja ubacim desetak zrna kima u suljpa, ne oseti se ukus a ume da olakša.

 

ako imam kožuru od slanine (a gledam da imam i čuvam komade za pasulj), onda i nju rknem

 

 

+1000

Edited by ljakse
Link to comment

meni te kombinacije mahunarki i zitarica (u istom loncu) nikako ne prijaju

 

meni bilo zanimljivo da citam da su mahunarke i zitarice idealna kombinacija za iskoriscenje proteina iz mahunarki i kad sam shvatila da je to narod intuitivno znao u receptima, tipa ovog riceta, rizi bizija, pasta fazola, pasta lece, kubanskog pasulja s rizom, i tako dalje..  

Link to comment

Ova tema o kuhanju graha se reprizira na forumu. Sjećam se da se nekad davno o tome pisalo, pominjalo se i ubacivanje listova nane, crne čokolade i, po preporuci Pavla Vuisića, ovčije kosti.

Ja se već godinama držim onih u JNA receptu za sorbast* pasulj propisanih normativa i načina pripreme, nikad ne omane. Potapanje zrna u vodu noć prije kuhanja je poželjno, čak i ako zrna nisu ista generacija, budu ravnomjerno skuhana.

* kao sorbast je potpisan u knjizi, recept broj 174.

t0mf04.jpg

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Ja u suljpa uvek dodam i nekoliko listova lovora, da mu da šmek. A protiv nadimanja, dobro se pokazao čubar. U pasulj se ubaci kašičica čubara i to je obično dovoljno da se suzbije flatulencija. 

 

Btw, dostojna alternativa pasulju je kuvano sočivo. Može sve isto da se trpa kao i u pasulj, podjednako je ukusno, a vreme spremanja je znatno kraće. 

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...