Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

narafski, nije moja šlajba al skroz tačno :D

Hvala  ;)

 

 

WRONG.

veca je sansa da u prodavnici dobijes narandzasto zumance, zato sto se u industrijskoj prehrani pilica koristi hrana koja sadrzi visok procenat karotenoida, supstance koja daje crvenu nijansu zumancetu, kao i potkoznom tkivu pileta.

ista supstanca daje se i vestacki gajenim lososima, da bi bili sto crveniji.

 

poenta: narandzasta boja zumanceta nije indikativna ni na sta drugo osim na prisustvo karotenoida. 

google je cudo jel da? :)

U marketima se prodaju samo jaja sa farmi,a na farmama nosilje jedu koncentrat koji treba da zadovolji par osnovnih parametara kad su nosilje u pitanju (nivo proteina,energija,odnos Ca i P) o pigmentaciji zumanca niko ne vodi racuna jer ista ta boja ne utice na kvalitet jaja.Vizuelno je svakako lepse intenzivnije obojeno zumance ,bar su tako potrosaci navikli kod nas.Intenzivnija boja se dobija jednostavnim dodavanjem u hranu komponenti koje su bogate karotinom i ksantofilom (detelina,aleva paprika,kukuruz)

Domaca jaja od seljaka cije nosilje trckaraju po dvoristu jednostavno imaju raznovrsniju ishranu i jacu obojenost zumanca.Generalno je tako mada ima i izuzetaka

Edited by Haralampije
Link to comment

Hvala  ;)

 

 

google je cudo jel da? :)

U marketima se prodaju samo jaja sa farmi,a na farmama nosilje jedu koncentrat koji treba da zadovolji par osnovnih parametara kad su nosilje u pitanju (nivo proteina,energija,odnos Ca i P) o pigmentaciji zumanca niko ne vodi racuna jer ista ta boja ne utic ena kvalitet jaja.Vizuelno je svakako lepse intenzivnije obojeno zumance ,bar su tako potrosaci navikli kod nas.Intenzivnija boja se dobija jednostavnim dodavanjem u hranu komponenti koje su bogate karotinom(detelina,aleva paprika,kukuruz)

Domaca jaja od seljaka cije nosilje trckaraju po dvoristu jednostavno imaju raznovrsniju ishranu i jacu obojenost zumanca.Generalno je tako mada ima i izuzetaka

 

Moram da kazem ujka Miliji iz Mojsinja da si ga nazvao guglom. Elem, u fabricki pakovane koncentrate za pilad cesto se stavljaju karotenoidi koji uticu na pigmentaciju zumanaca, zato sto je primeceno da se takva jaja lakse prodaju, a od karotenoida i meso dobija "zdraviju", zuto-rumenu oju.

Link to comment

Pa jel ujka Milija koristi karotenoide?Cenim da ne.A jaja su mu (mislim na ovu od piladi kako kazes) sigurno bolja i zdravija od farmskih

Edited by Haralampije
Link to comment

Pa jel ujka Milija koristi karotenoide?Cenim da ne.A jaja su mu (mislim na ovu od piladi kako kazes) sigurno bolja i zdravija od farmskih

 

Dobro, znam da pilad ne nose jaja vec da ih donose nosilje, nisam toliko tup, nego mi je seoski pojmovni aparat jako nerazvijen, tek pre nekoliko godina sam poceo da se interesujem za te stvari.

 

Naravno da su zdravija, ne sporim, nego kazem da boja vise nije dokaz da je nosilja ceprkala po avliji.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

slazem se s vasilijem, da boja nije indikator porekla. al zanimljivo je s domacim jajima, cak i kad su bleda, hranu, kolace, gibu, proju, boje u seljacko zuto. to s industrijskim zutim ne moze da se postigne. takodje, domaca jaja, odnosno jaja kokosaka koje ceprkaju, imaju tvrdu koru, tesko ih je razbiti. a najbolji test je ukus. ako je ukusno, onda je domace, a ako nije, onda je vestak. 

Link to comment

Nije. Zenin stric sakuplja raznorazne sorte kokoski, pa nam povremeno posalju par domacih™ jaja. Nikad nisu narandzasta, ali imaju izuzetno intenzivnu zutu boju. Moguce i da je do sorte.

Link to comment

napravio neke socko rolnice koje uopšte nisu loše ispale. 

 

pileće belo i crni luk prodinstao na malo ulja, začinio solju i biberom. 

 

narednao crveni kupus, šargarepu i rotkvice.

 

srolao tu mešavinu povrća i mesa u kore za gibanicu. propržio pet minuta uz okretanje. 

 

spremio umak - sitno seckani đumbir, soja sos, riblji sos, sitno seckana ljuta crvena papričica, med, sok limuna, malo belog luka. ubacio i zdrobljenog kupovnog prženog kikirikija. 

 

sto mu milogleda, zar je to socko

Link to comment

Nije. Zenin stric sakuplja raznorazne sorte kokoski, pa nam povremeno posalju par domacih™ jaja. Nikad nisu narandzasta, ali imaju izuzetno intenzivnu zutu boju. Moguce i da je do sorte.

do sorte sigurno

Link to comment

sto mu milogleda, zar je to socko

nije, super su.  :D Socko, jer estetski i tehnički nemam pojma da radim sa korama i filom

 

Danas pravim nešto vrlo slično, samo što ide u rernu umesto na prženje. 

 

Link to comment

Pravio sam po prvi put kube :) Nije tesko ali zahteva recimo nekih 2 sata truda.Hanuma je zamesila hlebcice da uzitak bude potpun...

OgwCbLu.jpg

 

 

a7rASta.jpg

 

Krajnji rezultat je odlican,sledeci put cu samo malo vise zaciniti 

 

FwOLLKe.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...