Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

sarma, gazzo

 

moja keva pravi tako kako darling priča, a tako je u pola vojvodine i to ne volim. ja pravim kako prave srbijanci, odnosno, kako sam pokupio od rahmetli babe - jeo si tu sarmu, znaš.

 

e sad:  na svakih 100 grama mesa - po jedna osrednja glavica luka. ako meriš: na kilo mesa - oko 800 gr luka. luk sitno, što sitnije i pržiš ga na tiho u dosta masnoće, ne dolivaš vodu, vatra mora da je slaba. ne želiš ni kašu, ali ni čips. kad je uvenuo skroz, ubaciš meso (svinjska plećka ili mešano sa junetom) i propržiš da meso promeni boju. ako ovo ne uradiš, dobićeš kompaktan nadev u sarmi a to je sranje (kao ćevap u kupusu, ili - ko Fofina pita sa mesom: ćevap u testu) ostaviš da se ohladi, pa na ovu meru dodaješ 2dl pirinča, ne više nikako, mislim, ako ti se jede sarma, a ne pilav. začini s čim hoćeš, ja dodajem biber, alevu... zamotavaj, ređaj, krčkaj iz prve ruke 3 sata, sutra podgrej, zapeci....

 

sve u metu!

 

ja volim da dodam pred kraj dinstanja luka malko slaninice, da doda dim unutar sarmi

ko i luk - treba da se uprzi, al ne sme da se pretvori u cvarke

Link to comment

jedan u teretani mi je prico kako je sarma genijalna ako se u centar svake sarme stavi cvarak, pa oko njega mesna smesa, pa kupus. neam pojma. samo sirim ideju. 

Link to comment

nau kuking za sutrasnje goste

- domaca fokaca sa muljem i ruzmarinom iz nase baste, testo spravljeno, odmara u frizideru

- krompir oljusten, isecen uzduz na sestine, odmara u vodi, sutra ga cega gazzin postupak

- vasilijev vinski prebranac spreman, sutra se griluju umbrijske kobaje od divlje svinje i bacaju preko istog

- jagnjetina odmara u mulju i ruzmarinu, isto ce u rernu sutra

- testo za palacinke spremno da sutra odigra ulogu deserta ili slane grickalice za popunjavanje coskova...

 

a prekosutra nazad u svabiju :cry:

Link to comment

mesar husa mi prodao vrlo zanimljive skembice. nikad ranije ovde nisam video odrane skembice, sto ce reci da uopste ne smrde u svezem stanju. ceo onaj kriticni unutrasnji deo buraga sa pipcima je prosto skinut. videcemo sta ce da ispadne, mada sam za svaki slucao turio u ladnu vodu sa sircetom na par sati, zlu ne trebalo.

 

forumski ekspert za skembice je rekao da je skeptik jer saft nema gde da se skupi..... ocekujem da ce vise da zalici na ovcija crevca, sto ne mora da bude lose, naprotiv...

 

 

 

d9e5c97aa17a0d270f26f467609afd4e.jpg

Edited by yolo
Link to comment

mesar husa mi prodao vrlo zanimljive skembice. nikad ranije ovde nisam video odrane skembice, sto ce reci da uopste ne smrde u svezem stanju. ceo onaj kriticni unutrasnji deo buraga sa pipcima je prosto skinut. videcemo sta ce da ispadne, mada sam za svaki slucao turio u ladnu vodu sa sircetom na par sati, zlu ne trebalo.

 

forumski ekspert za skembice je rekao da je skeptik jer saft nema gde da se skupi..... ocekujem da ce vise da zalici na ovcija crevca, sto ne mora da bude lose, naprotiv...

 

 

 

d9e5c97aa17a0d270f26f467609afd4e.jpg

Prvo da te poducim :

prezivari pa i govedo imaju  3 predzeludca i jedan pravi.Burag je samo jedan od ta 3.Zovu se burag,mrezavac i listavac .Cetvrti deo je u stvari pravi zeludac kao kod neprezivara.kad kupujes skembice obicno dobijes sve po malo,mada obicno bude najvise buraga jer je najveci.Mesari obicno odrade prvu termicku obradu i ti kupis polu gotove skembice ,vise nije potrebno kuvati ih iz vise voda 5 sati i ne smrde toliko

Link to comment

skembice ostavio preko noci u posirćenoj vodi. pročitao negde na netu pa mi se učinilo da nije besmisleno za odsmrđivanje. počeo da kuvam juče u nadi da neće biti smrada i bilo onako, nije smrdelo ko nekad ali kad otklopim lonac bogme zasmrdi, tako da sam posle bačene prve vodeo odlučio da odustanem i ostavim full kuvanje za danas pošto su juče popodne dolazili kumovi sa decom koji mrze iznutraje pa nisam hteo da ih šokiram u osvit blagdana u gasnoj škembić komori. tako da sam pre sat vremena nastavio da kuvam, s tim što sam dodao puno celera, glavicu luka, koren peršuna, biber i lovorov list. guess what? kuhinjom se širi miris kuhanog povrća, smrada ni u tragovima, sem kada otklopim i kada se oseti ta mešavina jakog mirisa povrća i blagog mirisa škembića koji polako nestaje i praktično ga i nema. ako je ovo pravilo posle svega, mislim da sam od prve ubo dobitnu kombinaciju koju čini mesara tj kvalitet škembića i postupak. majstor hasa prodaje odrane škembiće koji po sebi nemaju one pipke pa samim tim ni ostatke neželjenog sadržaja tako da je mogućnost ozbiljnog smrada u startu otklonjena. a za haralampija, škembići nisu termički obrađivani, ovo se razlikuje od toga kako srbi obrađuju (ovo je iz turkovića, halal mesara)

 

inače je ta količina od 1 kg svežih škembića dosta skromna, smanjuje se to kuvanjem. sledeći put znam da palim šporet sa 2.5-3 kg a biće prilike već za 2 nedelje pošto mi dolazi drug iz bostona koji je jedna od najvećih izelica iznutrica  :lolol: koju poznajem. zapravo za njega ću da spremam kombinaciju 2 omiljena jela, kalabreze tripica i rimskog goveđeg repa, sve to na homemade njokama....

 

e da, za darling, dodao sam i ekstrakta vanile premda se to koliko mogu da primetim pored ovolikog celera ne oseća. možda pojačam s tim kasnije....

Link to comment

Gozba

 

633277054efdd02c4738c9d6ea48d189.jpg922a6eeecfaeeff3e21a90edfbbad7e0.jpgd47bb5d71da3eac413b341e6e9a73c42.jpge105df54fff0cf64e4155811789a75f7.jpg87fe481df6e5057c7be8d95d4317d9b6.jpga7cca4c0b2b49b6e749402e211a9a5a8.jpgc915e0235afabb94da7b05e0ee2668cd.jpg539c3cdc15f349f09dab913c0749b57f.jpg2900e9e497601e3212e7d813392840ef.jpg

 

malo pogrešan redosled... potaž je na početku..

prežderavanje još danas / sutra i onda samo voda.

Edited by fluffy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...