Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Recepti ili cutite -_-

po mojoj meri, ovo je za dve osobe :)

 

- 1 pačja prsa

- 1 keleraba

- ½ celera

- heljda 100 gr

- kašika sušenih brusnica

- prokulice 10 kom

- naranča

- štapić cimeta

- 2 kašike jabukovog sirćeta

- kašika meda

- puter, so, biber

 

 

razrezati kožu pačjih prsa ukoso na razdaljini manjoj od 1 cm, posoliti i pobiberiti. peći na tiganju na strani kože, dovršiti u rerni u drugoj posudi. pustiti da odmori pa iseći na šnite. heljdu oprati, skuvati u slanoj vodi, ocediti, baciti na masnoću od pečenja patke iz rerne i dodati seckane brusnice. kelerabu i celer iseckati na kocke, skuvati u slanoj vodi i napraviti pire sa malo putera. sačuvati malo vode u kojoj su se kuvali. prokulice iseći na četvrtine i skuvati na pari. deglazirati tiganj od pečenja patke sokom od naranče i jabukovim sirćetom. dodati štapić cimeta koliko da zamiriše, pa još toliko, a onda ga izvaditi. dodati med i malo od one vode u kojoj se kuvala keleraba, posoliti, redukovati do željene gustoće. na svaki tanjir sipati sa jedne strane heljdu sa brusnicama, 3-4 šnite pačjih prsa poredjati na heljdu, sa druge strane staviti pire od kelerabe i celera, poredjati 5-6 prokulica. sosom od narandže preliti i prokulice i pačja prsa.

Link to comment

A gde može da se nađe pačetina?

 

U Merkatoru ispod Beograđanke bilo je zamrznutih pačjih bataka i celih patkica. Ne znam da li sadašnja luksuzna Idea na istom mestu ima iste linije nabavke. Batačiće sam probao i bili su jako dobri.

 

Imaš i opciju zvanu pijaca. Ode se kod baba koje prodaju jaja i kokoši u zatvorenom delu, i raspitaš se, uvek ima i neka patkarka. Poručiš, kaparišeš, baba donese sledeći put. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ja pretpostavljam da su bolje one kod patkarke na pijaci...

 

Gazza je ekspert za patke na forumu  :naughty:

 

Mislim da je pričao da pijačna patka može da bude suviše žilava i tako to. Ja sam jednom kupio patkicu na lokalnoj pijaci u Mirijevu i bio sam zadovoljan, ali je nisam pekao već krčkao u vinu sa povrćem (nekakav ultraseljački canard au vin) i to nije ni moglo da ispadne loše, s obzirom na vrstu obrade. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

ja i mislim da patka mora da se krčka u nekoj vrsti gulaša, sa vinom je to prilično orgijaški specijalitet

 

Pa kao jači, temeljniji, coq au vin....ne bih se ni usudio da nisam imao krš dobrog svežeg bilja da uravnoteži priču, naročito se majčina dušica dobro pokazala.

Link to comment

ima u metrou smrznutih pacijih grudi i bataka, a ima i na oko savrsene dzige od sopane guske. 

 

pačija džigerica za pačiju paštetu, nema joj ravne

Link to comment

Nisam ekspert za patke ali imam tajnu strast da se svakih par godina onako masno zajebem, kupim patku na pijaci koja ispadne jestiva kao ona gumena ptica koja sluzi za istrcavanje pasa. Samo zato sto sam slab na patke na pijaci, ali ja to ne umem da napravim da valja a i prijatelj koji drzi ozbiljnu kafanu mi je na kraju rekao da postoje dve vrste pataka u domacoj radinosti od kojih gle cuda ja po difoltu kupujem ove kojima nema pomoci.

 

Tako da sam od toga odustao, a to je koincidiralo sa etabliranjem uvoznog biznisa sa pacetinom i guscetinom na severu Vojvodine. Vasa je ovde tipovao madjarsku radnju u Makenzijevoj koja je imala savrsen izbor smrznute pacetine i guscetine u svim agregatnim stanjima (celo, bataci, grudi, dziga). Ta rahmetli radnja se premestila na novu lokaciju ali me ubite ako se secam gde je, prosao sam pored nje ali stvarno ne mogu pouzdano da tvrdim - cini mi se da je u bivsoj Novopazarskoj blizu Maksima Gorkog ali me ne drzite za rec.

 

Sada su, ne racunajuci Merkator gde mozda zimi i dalje ima iste ove pacetine, najbolja opcija kiosci MasterFood na Bajloniju i na Kalenicu.  Ne znam za druge lokacije. To je neki dosta solidno utegnuti laloski biznis, ima sveze curetine a povremeno cini mi se i guscetine ali su pravi biseri u vitrini za duboko hladjenje. Tamo je besprekoran izbor madjarske pacetine i guscetine iz programa za nemacko trziste. Ja sam radio sa tim batacima (sa karabatakom) i to je milina za spremiti.

 

Inace te dve radnje imaju i svoje male pecnice u kojima peku to sto prodaju, imaju i sveze i dimljeno. Super je sto je sve na komad tako da mozete da uzmete recimo cureci batak ili karabatak. Ko ne voli tamno curece meso (ja otkidam), imaju izvanredne pljeskavice od belog cureceg mesa, koje su vise spremljene kao nekakve fasirane snicle na grilu. To je vrlo ukusno. Imaju i takozvano malo pile, ko je isao u Zaplet i Dijagonalu pre par godina se seca da su oni to imali na repertoaru. Meni to zao da jedem jer je stvarno malo, mislim da je nekakav kikirez ili kako se zovu oni mali dekorativni pilici ali je realno onako super obrok za jednu osobu. I cene su stvarno jako razumne, recimo da cureci batak koji nije bas mali ispadne 120-140 dinara, ta pljeskavica 80-90.

Edited by gazza1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...