Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Evo kuvam biolandove leblebije da probam neki nov recept za humus.

 

Na prvu loptu ne vidim razlog zasto je Sloksi ovo koristio, sem ako nije imao bas dobru cenu na veliko. Verove deluju ozbiljno superiorno. Za pocetak, ovde ima otpada, pocrnelih koje bi trebalo skloniti pre kuvanja. Nema puno ali svejedno, smara.

 

Takodje je skroz druga sorta, sitnije su mada dosta narastu u vodi, ali ni blizu Vero kapitalaca.

 

Bumo videli kad se skuha. Mislim da ce ukus biti u redu, jeo sam takve u Indiji.

Link to comment

biolandove leblebije su zivi kurast. ukus je ok, probna tura humusa je ispala dobro, fina svilenasta struktura i skroz dobar ukus (sa ljuscenjem, sto sam bio u mogucnosti jer sam napravio 200grama humusa max) ali ima par problema. prvo, ima dosta crnih leblebija sa kojima ocito nesto nije u redu, ne znam da li je trulez, druga sorta ili nesto trece, tek mora da se cisti i to dosta. drugo, ovo sto prodaju je miks sitnih, srednjih i poneke velike, sto znaci da nije isto vreme kuvanja. sad, ja sam ovde u nekom eksperimentu sa razlicitim fazama termicke obrade od kojih jedna podrazumeva daleko duze kuvanje od onoga sto sam do sada praktikovao tako da se sve skuva ali realno nisu sve bobice u istom stanju. nije da je nesto narocito bitno ali u svakom slucaju drzacu se vero leblebija, kao i do sada.

Edited by gazza1
Link to comment

biolandove leblebije su zivi kurast. ukus je ok, probna tura humusa je ispala dobro, fina svilenasta struktura i skroz dobar ukus (sa ljuscenjem, sto sam bio u mogucnosti jer sam napravio 200grama humusa max) ali ima par problema. prvo, ima dosta crnih leblebija sa kojima ocito nesto nije u redu, ne znam da li je trulez, druga sorta ili nesto trece, tek mora da se cisti i to dosta. drugo, ovo sto prodaju je miks sitnih, srednjih i poneke velike, sto znaci da nije isto vreme kuvanja. sad, ja sam ovde u nekom eksperimentu sa razlicitim fazama termicke obrade od kojih jedna podrazumeva daleko duze kuvanje od onoga sto sam do sada praktikovao tako da se sve skuva ali realno nisu sve bobice u istom stanju. nije da je nesto narocito bitno ali u svakom slucaju drzacu se vero leblebija, kao i do sada.

 

a jesi li nekad pokušao da napraviš onaj šloksijev tabule ili kako se već zove?

Link to comment

uf, i meni je tabule kod slomija bio super. ja ga inace ne volim, tj ne volim kada ga sama napravim po receptima koje sam isprobavala, a nije da se nisam trudila. al' taj kod njega, razbivao... mislim da je imao malo /tj manje nego sto sam ja stavljala/ paradajza i krastavca, i verovatno je bio sa bulgurom /jer mi se cini da mi je zbog toga super, ja obicno koristim onaj barilin kuskus, koji mi se bas i ne svidja/

Link to comment

biolandove leblebije su zivi kurast. ukus je ok, probna tura humusa je ispala dobro, fina svilenasta struktura i skroz dobar ukus (sa ljuscenjem, sto sam bio u mogucnosti jer sam napravio 200grama humusa max) ali ima par problema. prvo, ima dosta crnih leblebija sa kojima ocito nesto nije u redu, ne znam da li je trulez, druga sorta ili nesto trece, tek mora da se cisti i to dosta. drugo, ovo sto prodaju je miks sitnih, srednjih i poneke velike, sto znaci da nije isto vreme kuvanja. sad, ja sam ovde u nekom eksperimentu sa razlicitim fazama termicke obrade od kojih jedna podrazumeva daleko duze kuvanje od onoga sto sam do sada praktikovao tako da se sve skuva ali realno nisu sve bobice u istom stanju. nije da je nesto narocito bitno ali u svakom slucaju drzacu se vero leblebija, kao i do sada.

 

 

napravio 2 vrste humusa u ovoj eksperimentalnoj turi i mogu da kazem da sam dosao na 87% slomijevog. ostatak do 100% kada budem imao njegove masine za mlevenje smese, ali realno nemam nameru da idem dalje. 

 

u svakom slucaju njegov humus je bio zasnovan na simplifikaciji zacina ali na par ozbiljnih trikova koji mi realno ne bi pali na pamet. sve u svemu, bottom line je da leblebije moraju brutalno da se skuvaju, mnogo duze nego sto je to bilo ko od nas ovde regularno radio. to je osnova za to da se dobije gusta ali glatka smesa. sad, neki vole da osete grmuljuce pod jezikom. to je neka druga prica, ja pokusavam zapravo da dobijem jos bolji humus od slomijevog ali kao sto rekoh, mislim da postoje limiti sa kucnim spravama. ti blenderi su od 300 do 600w dok industrijski motori imaju i preko 1kw. to pravi razliku u tome sta moze da se na kraju napravi sto se strukture tice. sve ostalo je tu.

Link to comment

napravio gambo prvi put ikad. i nisam nezadovoljan.

 

prvo pravio zaprsku (roux) dosadno ali izdrzah do kraja. ulio u tucani veliki tiganj (skoro serpa) ulja pola solje (cajne) i par komada putera (jedno 75g) i zagrejao, bacio na to solju brasna (cajnu) i poceo da mesam. vidim zgusnulo se odmah, uplasih se, nema nista od toga medjutim.... posle nekoliko minuta mesanja sve se opustilo i krenulo gde treba. smanjio vatru i mesao varjacom jedno sat i desetak minuta dok nisam dobio nutelu. bas kao sto treba. u to ubacio po solju seckanog (1cm x1cm)  luka, celera (zelene stabljike) i paprike (cajna solja kao i za ostalo), slepilo se, potamnilo, al sam mesao i mesao jos desetak, petnaest minuta na istoj slaboj vatri i iskljucio. uzeo vecu serpu, tuchanu, ubacio to, dodao riblji i pileci temeljac (riblji pravio, pileci iz kocke, svakog po pola litra) i bamju/okru, nisam imao svezu no susenu, donela majka mostarka iz rodnog kraja. nanizanu na konac, dodao bluk i zacine (kupio cajun mix a ko nema moze kasica aleve, kasica cajun praha, kasicica suvog origana, pola kasicice kumina, to je baza a moze ko sta voli jos tipa bosiok, jos bibera, jos nesto ljuto) dobro promesao, sacekao da pocne da vri, smanjio i zaboravio sat vremena. potom dodao skampe i ribu morsku i krckao jos petnaest, dvaes minuta. iskljucio, ostavio sa strane dok sam skuvao pirinac (dvadesetak minuta) i na sto. ispalo bas kao gambo koji pamtim s americkog juga. po(d)mazao hlebom na kraju. jos se sam sebi divim kako sam useop da rekonstruisem ukus koji mi je vec par nedelja u nozdrvama i na nepcu..

 

jako sam ponosan, sad cu da se uspijam jedno par dana....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...