Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

iseci patlidzan na kocke i posoli, ostavi pola sata da pusti sok

isperi od soli i soka koji je pustio

stavi u posudu, izmesaj sa jako malo ulja, dodaj malo vode na dno da pusta paru i omeksava patlidzan dok se pece

stavi u rernu na 220C jedno sat vremena najmanje (ja pustim i sat i po)

kad je gotovo izvadi napolje, dodaj limunov sok, tahini ako imas, ako nemas onda maslinovo ulje i dosta sitno naseckanog lista persuna, proprzeno seme susama i na kraju finisiraj sa malo susamovog ulja ako imas, ako ne nista. pazite sa kolicinama ulja da ne bude previse masno.

dobro izmesaj i to je sve.

 

to ti je neka varijacija na baba ganush koja zahteva ukupno 5 minuta spremanja a ispadne fantasticno, moze da se jede i hladno i vruce i pravo iz frizidera i samo za sebe i kao prilog uz nesto. uvek mozes da narendas sira (belog, feta, sjenicki) po tome ako ti je dosadno, a ne bi trebalo

Edited by gazza1
Link to comment

e, tako nešto jedem često, moji ispeku ili izgriluju patlidžan u selu (onom u kom se tahini proizvodi, te ga imam stalno), pa ga ja posle pretvaram u šta želim, doduše uglavnom u melizanosalatu, poslednji put u mutabal, ali sam ga posle probanja prezačinila nečim, ne sećam se čim, pa niko nije hteo da jede. samo imam iracionalan strah da nešto zabrljam sa patlidžanom u prvim fazama. ali probaću i ovo, grazzias!

Link to comment

vazna ispravka - ne lista PERSUNA nego lista CELERA, nisam pazio kad sam pisao a razlika je krucijalna - patlidzan plus celer je kombinacija koju zelimo. nece persun nista lose da uradi, naprotiv ali ovo je nesto drugo.

 

samo da dodam da tahini mora da bude tecan, kao alvasarijev iz vera (njihova robna marka) ili kao kad kupis u izraelu 

 

ovo sto se prodaje kod nas, razni taanovi makedonskog i slicnog porekla je obicno gusto pa ga treba razrediti tj dovesti u tecno stanje, ne zelis da naleces na krupne komade tahinija u jelu

 

na kraju takodje beli luk po zelji

Edited by gazza1
Link to comment

ja pravila moj rodjeni tahini tj samlela peceni susam u mlinu za kafu i pomesala sa muljem,ispalo odlicno..mislim da ga imam jos..mada je meni licno patlidzan sa tahinijem i blukom prezestok ukus,ni jogurt ne pomaze

ali nisam odavno,tako da cu probati..

Edited by ivy
Link to comment

da, da, taj tahini imam, i pošto ga držim u frižideru, uvek izvadim dovoljno ranije na sobnu temperaturu, ali svejedno je tečniji od ostalih.

 

meni je od svih patlidžan-dipova ubedljivo najukusniji neki koji sam probala na lefkadi i to u nekom polubliskoistočnom restoranu, sećam se da je bio smoked eggplant (a grci ga inače spaljuju, direkt u vatru), da je bilo oraha unutra i možda korijander...

 

nego prvo ja taj punjeni da napravim, odo u kujnu.

Edited by tazza
Link to comment

pa stavite malo tahinija, recimo na 2kg patlidzana 1-2 velike kasike, ne vise od toga

 

znam to sa orasima i korijanderom, to je ubistvo koliko je dobro ali za to treba ostaviti malo al dente patlidzan, ovo moje gore je od dugog pecenja skroz pulverizovano kad okrenes kasikom 2-3 kruga kroz to

Link to comment

sad došao da napišem kako sam upravo napravio neki svoj baba ganuš, kad vi duboko u temi

 

patlidžani iz kevine bašte, mali, juče brani, pekao ih cirka pola sata ucelo izbušene na 220

ocedio, oladio, oljuštio, pola zgnjavio viljuškom, pola u blender

ja sam na nešto mamnje od kile patlidžana sasuo jedno trećinu avasarijeve teglice tahinija - ali ja baš volim, jedan jači čen blika, limun sok, morski cvet, brdo peršuna

ispalo pesma, nasekao mk sira, espanjola masline i ladim graševinu

Edited by banatjanin
Link to comment

img20140917203752.jpg

 

evo i moje mrljave fotke, nije se imalo vremena za bolju, gladni ljudi. elem, lepo je ispalo, sledeći put - malo više prokrčkati i malkice više peći, malo još sosa, preklopiti skroz mocarelom ili pekorinom, ne jesti odmah iz rerne da se ne razlete kockice punjenog povrća po tanjiru tj. pustiti malo da se ohladi i da se sjedini.

 

nastavljam sa patlidžanom narednih dana, taman isprobavam ostale recepte koje ste nabacili ovde.

Link to comment

patlidzan je hit jeseni! :p

 

 

iseci patlidzan na kocke i posoli, ostavi pola sata da pusti sok

isperi od soli i soka koji je pustio

stavi u posudu, izmesaj sa jako malo ulja, dodaj malo vode na dno da pusta paru i omeksava patlidzan dok se pece

stavi u rernu na 220C jedno sat vremena najmanje (ja pustim i sat i po)

kad je gotovo izvadi napolje, dodaj limunov sok, tahini ako imas, ako nemas onda maslinovo ulje i dosta sitno naseckanog lista persuna, proprzeno seme susama i na kraju finisiraj sa malo susamovog ulja ako imas, ako ne nista. pazite sa kolicinama ulja da ne bude previse masno.

dobro izmesaj i to je sve.

 

to ti je neka varijacija na baba ganush koja zahteva ukupno 5 minuta spremanja a ispadne fantasticno, moze da se jede i hladno i vruce i pravo iz frizidera i samo za sebe i kao prilog uz nesto. uvek mozes da narendas sira (belog, feta, sjenicki) po tome ako ti je dosadno, a ne bi trebalo

 

nego gazzo ne gulis patlidzan za ovo ili da?

pretpostavljam da za ovoliko pecenja ne mora al reko da pitam ipak

Link to comment

ma ne. mene smara visak operacija u kuhinji, a ovde mi je koza super da ima nesto sto sprecava da se pretvori u glatku masu

 

cak stavise nedavno sam za slavu spremao od dve vrste patlidzana zato sto provereno nisu gorki, normalni sa belom korom, i oni kineski tanki duguljasti (precnika mozda 2 cm, duzine 20cm) koje tek nema smisla guliti, ispalo savrseno. eno pisao banatjanin o tome, on probao.

 

taj kinez je ovo

 

Jul06-2008.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...