Jump to content
IGNORED

љћшљћшљћш.шћљоутубе.срб


Skyhighatrist

Recommended Posts

Registar nacionalnog internet domena Srbije objavio je da je registracija ćiriličnog .срб internet domena počela juče, baš na svetog Savu, srpskog svetitelja i internet prosvetitelja. Prvih šest meseci pravo preče registracije .срб domena imaće samo vlasnici postojećih .rs domena, i to po ceni od jednog dinara. Posle tog perioda, ćirilične domene moći će da registruje svako ko želi, bez obzira da li poseduje određeni .rs domen ili ne.Za sve zainteresovane a zbunjene, Registar je izdao jednostavno uputstvo za preslovljavanje i upotrebu gde, između ostalog, stoji:свако слово „x“ се замењује ћириличким словима „шћњ“свако слово „y“ се замењује ћириличким словима „шћљ“свако слово „q“ се замењује ћириличким словима „љћњ“свако слово „w“ се замењује ћириличким словима „љћш“.Jednostavno i nadasve praktično, zar ne? SRB-logo-200px.jpgЛинкуј као што говориш :fantom:

Link to comment

pitah ja na vocapu otkud to, jerbo sam dobila mejl od provajdera, pa mi buba dala odgovor:

uuu, svecka je fora. objashnjavao neki struchnjak, prvo sta je nashe i shta chuvamo, da se zna! a onda i prvi u svetu to da uradimo. i sad ti, hocesh da registrujesh domen recimo фејсбук.срб na siriliksu, edabi ostvarila pravo na to pravo, prvo morash da registrujesh domen fejsbuk.rs na latinici, pa ti ga oni daprostish nekako preslikaju. gde se posebno ponosimo sto se registracija deshava podrzana motoom pishi kao shto govorish. i sto je najlepshe od svega, ne morash da kucash њњњ.фејсбук.срб, nego bez њњњ. i to je sve mnogo super i prvi smo u svetu! eto.
A ovo je sadrzina pomenutog mejla:
Želimo da Vas obavestimo da 27.01.2012. počinje registracija nacionalnog ćiriličnog ".срб" domena. Ćirilični domen najvišeg nivoa ".срб" predstavlja Republiku Srbiju na Internetu i omogućava formiranje internet adresa koje su napisane ćiriličnim pismom. Period prioritetne registracije ".срб" domena za postojeće korisnike .rs domena će trajati do 26.07.2012. U periodu prioritetne registracije, nudi se registrantima .rs domena da za svaki svoj .rs domen registruju jedan ćirilični domeni transliterovan na ćirilično pismo prema pravilima koja su detaljno objašnjena u Pravilniku o početku rada .срб registra ( http://www.rnids.rs/...tak-radaSRB.pdf ). Ukoliko ne iskoristite ovo pravo, jer vam ponuđeni ".срб" domeni iz baze RNIDS-a ne odgovaraju, možete sačekati period slobodne registracije ".срб" domena, koji počinje 27.07.2012. Tada ćete moći da registrujete za svaki svoj .rs domen za koji niste iskoristili pravo prioritetne registracije, jedan slobodan ".срб" domen po povlašćenoj ceni. Ovaj period povlašćene registracije ".срб" domena ističe 27.10.2012. Svi ".срб" domeni registrovani u periodu prioritetne registracije (27.01.2012 - 26.07.2012) će imati sve iste podatke, kao i njima odgovarajući .rs domeni. Ovi domeni mogu da se registruju samo kod ovlašćenog registra, kod kojeg je registrovan i odgovarajuću .rs domen.
ja se brinem za sudbinu interneta :unsure:
Link to comment
Registar nacionalnog internet domena Srbije objavio je da je registracija ćiriličnog .срб internet domena počela juče, baš na svetog Savu, srpskog svetitelja i internet prosvetitelja. Prvih šest meseci pravo preče registracije .срб domena imaće samo vlasnici postojećih .rs domena, i to po ceni od jednog dinara. Posle tog perioda, ćirilične domene moći će da registruje svako ko želi, bez obzira da li poseduje određeni .rs domen ili ne.Za sve zainteresovane a zbunjene, Registar je izdao jednostavno uputstvo za preslovljavanje i upotrebu gde, između ostalog, stoji:свако слово „x“ се замењује ћириличким словима „шћњ“свако слово „y“ се замењује ћириличким словима „шћљ“свако слово „q“ се замењује ћириличким словима „љћњ“свако слово „w“ се замењује ћириличким словима „љћш“.Jednostavno i nadasve praktično, zar ne? SRB-logo-200px.jpgЛинкуј као што говориш :fantom:
mislim da si pogresno spelovao љћшљћшљћш.шћљоутубе.срб (ovo y pre svega), ali me mrzi da namestam cirilicu na kompu da te ispravim.
Link to comment

Ne vidim sta je lose u ovome. шћљоутубе.срб sigurno niko nece registrovati ali јутјуб.срб hoce. Sam slogan kaze linkuj kao sto govoris.Zar nije bolje kad postoji izbor? To sto se u Srbiji koriste dva pisma, ja vidim kao nase bogatstvo. Podrzavam .срб domen :thumbsup:

Link to comment

Pored ovog cirkuskog pravila transliteracije koje je koliko smešno toliko i potpuno nepotrebno, ne mogu da nađem smisao u "našem bogatstvu". Bogati smo zato što niko drugi neće (osim Rusa, eventualno) da koristi (ne u smislu registracije, nego u smislu svakodnevne funkcionalnosti).срб domen? Vau.

Link to comment

Иако

To sto se u Srbiji koriste dva pisma, ja vidim kao nase bogatstvo.
не видим неку поенту прављења ћириличних домена. Али хајде де, нек се дјеца играју.
Link to comment
Pored ovog cirkuskog pravila transliteracije koje je koliko smešno toliko i potpuno nepotrebno, ne mogu da nađem smisao u "našem bogatstvu". Bogati smo zato što niko drugi neće (osim Rusa, eventualno) da koristi (ne u smislu registracije, nego u smislu svakodnevne funkcionalnosti).срб domen? Vau.
To cirkusko pravilo jeste smesno i jeste nepotrebno. U srpskom jeziku se pise onako kako se govori. Znaci, New York se pise Њу Јорк a ne Невв Уорк. Doduse, ima primera i drugacijeg koriscenja cirilice, na primer na zvezdinim dresovima (Моррисон), ali to nije po pravopisu. Ti шћљ znaci se ionako nece koristiti. Rekoh vec шћљоутубе.срб niko nece registrovati ali јутјуб.срб hoce.
не видим неку поенту прављења ћириличних домена. Али хајде де, нек се дјеца играју.
Da li ima poente ili ne, pokazace vreme. Videcemo koliko ce se koristiti ovaj domen.Inace, nije da nema smisla. Kada nekome diktiram adresu sajta moje firme, moram da diktiram slovo po slovo. Na cirilici tih problema ne bi trebalo da bude.A da li su dva pisma bogatstvo nekog jezika, mislim da nije potrebno objasnjavati da jeste, ali to nije za ovu temu.
Link to comment
Иаконе видим неку поенту прављења ћириличних домена. Али хајде де, нек се дјеца играју.
a shke? :)dupli novci nacionalnom registru!
i sad ti, hocesh da registrujesh domen recimo фејсбук.срб na siriliksu, edabi ostvarila pravo na to pravo, prvo morash da registrujesh domen fejsbuk.rs na latinici, pa ti ga oni daprostish nekako preslikaju.
baš na svetog Savu, srpskog svetitelja i internet prosvetitelja.
:lol:
Link to comment
ne mogu da nađem smisao u "našem bogatstvu". Bogati smo zato što niko drugi neće (osim Rusa, eventualno) da koristi (ne u smislu registracije, nego u smislu svakodnevne funkcionalnosti).срб domen? Vau.
prateci ovu logiku, moze se izbrisati i velika vecina svih ostalih nacionalnih domena, sem onih par koji se koriste za domain hack.ove Edited by Zverilla
Link to comment
њњњ.срб
КукуMislim se kakva glupa fora, jos bi trebalo da poverujem da je "њњњ.срб" zaista internet adresa... Kad ono...Samo sto tu genijalnu adresu brauzer odmah pretvara u "xn--g2aaa.xn--90a3ac". Sve na stranu da je cirilicna adresa potrebna kao piletu sise, ali ovo pretvaranje u latinicne karakondzule je bezveze.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...