Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

hro-jovo-kapicic.jpgYou talkin' to me, muddafakkas??? :fantom:
NAPAD na mene je politički motivisan. Nacionalisti iz Srbije su poslali siledžiju da me pretuče jer javno tvrdim da je Draža Mihailović zločinac, da je Goli otok imao opravdanje i zato što sam Crnogorac koji ne želi da se njegovoj zemlji ikad ponovi srpska okupacija. Ovako Jovo Kapičić (92), ratni politički komesar Prve proleterske brigade i general, obrazlaže napad na njega, koji se dogodio u ponedeljak u centru Beograda, dok se Ulicom Stanoja Glavaša vraćao u stan. Kaže da nije video napadača i pretpostavlja da mu je ovaj prišao s leđa.Kapičić nema dilemu oko motiva napada jer je, kako kaže, nezgodan oponent aktuelne politike u Srbiji.- Pre neki dan su u Skupštini neki ljudi pitali "kako to Jovo Kapičić može slobodno da šeta Beogradom". Jedan od njih je iz stranke na vlasti, a drugi neka seljačina kome ni ime ne znam. Njih boli to što nastupam u medijima s idejama koje su u suprotnosti s aktuelnom politikom koja se vodi u Srbiji. Ovde ima još partizana i heroja, ali svi ćute, izgleda da osim mene nema nikog da digne glas.Kapičić kaže da su među inspiratorima napada i oni koji ga, kako tvrdi, nepravedno optužuju za navodne zločine na Golom otoku.- Tamo sam bio svega tri puta u životu, a ispada da na celom Golom otoku niko nije bio kriv - osim mene! Ja sam u to vreme bio šef Državne bezbednosti Jugoslavije, a ne komandant grupe zatvorenika. Pa i danas ministri idu u obilazak zatvora, to im je posao. Bilo je grešaka na Golom otoku, Ranković je prvi rekao da je tamo bilo zatvoreno 30 odsto nevinih ljudi, ali to je bilo haotično doba. To nisu moje greške već greške sistema, kao što sistem i danas čini greške.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

meni je olja najbolja kada krene da pita stvari tipa: ko je ubio moga deku? a deka cetnicki vojvoda!
aha, vuk bećković, ne znam da li je streljan u činu vojevode ili generalisimusa. kao i svaki crnogorski četnik, bio je neviđeni antifašista i patriota, u slobodno vreme je pravio herbarijum i voleo da sluša klasičnu muziku na harmonici. zločinačko krilo antifašističkog pokreta ga je sustiglo u sloveniji.
Link to comment
na stranu sto moje shvatanje levice ne obuhvata izivljavanje na zatvorenicima, ma ko da su, pa ne mogu to ni pravdati (ali sigurno necu ni iskoristiti mlacenje starca na ulici da seirim nad time kako je on veliki zlocinac: ne smatram to dobrim ukusom) cetnicko klanje ne moze biti eksces zato sto je klanje i zatiranje bilo integralni deo cetnickog programa.
Klanje i zatiranje klasnih i politickih neprijatelja je integralni deo revolucionarnog komunistickog programa. Sproveden je svugde gde se komunisticka revolucija odigrala. Goli otok u SFRJ nije eksces, u tome je stvar. Kao ni gulag u SSSR. To su upravo "integralni delovi programa".To mozda nije tvoje shvatanje levice (kao sto moje shvatanje monarhizma nije klanje po selima) ali jeste bilo shvatanje onih koji su tu neku levicu u SFRJ sprovodili.Mislim interesantno je kako su na levici uvek neka skretanja i ekscesi ali na desnici to nikada nije to, vec integralni i neobavezni deo programa.Partizanski zlocini su "eksces" isto koliko i cetnicki. I jedni i drugi su bili motivisani nekakvom ideologijom, samo upereni u razlicite grupe. Tj. oni koji jesu bili ideoloski motivisani, ne samo plod licnog razracunavanja, razbojnistva i ciste osvete.
Link to comment

uf, sto bih voleo da se prema takvima primeni lepa metoda koju su isti oni praktikovali 45-48. ima dovoljno humanitarnih ustanova kojima nedostaju nekretnine.borise, crnogorska picko.

Link to comment
Pa nije imao veze u smislu da je upravnik, a puštao ljude sa Golog otoka kad se odreknu Staljina nije on lično, nego je uspostavljen takav sistem da su puštani oni koji bi se odrekli Staljina. Administrativnom merom. Kako dođu, tako oduAma kakav upravnik logora više :isuse: Pomoćnik saveznog ministra, nikakav upravnik logora sa kancelarijom na Golom otoku. To što si ti umislio da on kako okrene glavu vidi kroz prozor logoraše je tvoj problem.Bio dva puta u logoru u životu, jednom na tri dana sa Rankovićem, drugi put na jedan dan. Gde ih je dočekivao, na brodu pre polaska iz luke? Opet si koristio te amsterdamske pečurke? Kakve govore držao, o čemu pričaš?
gledaj vako: ako podjebavas i lozis, glupo ti je. ocigledno nemas talenta za to. ako si pak ozbiljan, to je jos veca katastrofa- zvucis ko politika iz 1966te, sa tim da tita nisi ni video. usput vredjas sagovornike i optuzujes ih za cetnistvo i pripadanje dijaspori. osebno je ovo poslednje veliki greh. zbog toga sam zakljucio da te jednostavno treba ignorisati, sta god ti bila namera. sto cinim i sa ovim postom. dosadan si, iritantan i ne znas o cemu pricas. ae zdravo.
Link to comment
aha, podvedi me pod kategoriju - simpatizer popa djujica i golog otoka. biggrin.gif
Izvini ako sam povredio tvoja osećanja, ali meni se od ovog topika od početka (ono što bi rekla MayDay, da ne budem prost). Suviše ste (u većini) pametni i obrazovani da biste bili toliko binarni. Postojalo je mnogo nas kojima se nije sviđao komunizam, a pogotovo golootočka tužna epizoda, a da imamo jednako veze kao i vi sa ovima koje vi u Srbiji vozdizanjem Kapičića pokušavate da nasekirate. Promašili ste temu, ostav... Ne dajte da vas zavede par ideologa kojima je posao da muljaju po ljudskim glavama. Stvari nisu ni kompleksne ni jednostavne koliko oni to pokušavaju da predstave.
Link to comment
... sa tim da tita nisi ni video ...
laugh.gifBaš me zanima ko je sa ovog foruma video Tita uživo (pa da sad ovako gnjave)? Ja jesam, kad je otvarao dragstor u Nušićevoj, nosio sam pionirsku maramu tada.
Link to comment
i meni je tak dokument jako zanimljiv zato sto je poslednji politicki zatvorenik sa golog otoka (po podacima samog udruzenja logorasa) otpusten 1958. godine.
Ovaj nije bio IBovac, već je remetio javni red i mir. <_<
Link to comment

@bergasa19Išla je priča (što sam, naravno, tek kasnije čuo) da je bio u Parizu i video njihove podzemne prolaze sa radnjama i da je, kad se vratio, dao dekret da se nešto tako i u Beogradu napravi. Čemu možemo da zahvalimo za sve podzemne prolaze u Beogradu.

Edited by Anonymous
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...