Jump to content
IGNORED

Restorani u Srbiji koje treba posetiti


Corkscrew

Recommended Posts

rasa ovce je tu sporedna, nista ne fali ni il de france jagnjetini.cela fora je da jagnje pase travu (pod 1), ako pase na +800 m nadmorske visine tim bolje (pod 2)  planinski pasnjaci se po sastavu flore bitno razlikuju od nizijskih,vise je aromaticnijih vrsta travki, pa time i meso bude ukusnije.

Link to comment

Pričamo o pečenju i rasa ovce tu nikako nije sporedna stvar, to čim je hranjena je bitno i već sam to pomenuo. Ima sorti koje su (meni) nejestive zbog mirisa*, ne pomažu ni svi bliskoistočni začini jer kroz sve te kumine i ostalo se probije i dominira taj miris. Ne smijem ni da zamislim na šta bi to ličilo da se peče po ovdašnjim standardima. Dobrom jaganjcu na ražnju je samo so od začina potrebna, i dobro drvo ili kvalitetan ugalj, najbolje je kad se peče na mješavini toga.

*Smrad, iskreno.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment
  • 3 weeks later...
On 3/17/2018 at 3:42 PM, fikret selimbašić said:

Pričamo o pečenju i rasa ovce tu nikako nije sporedna stvar, to čim je hranjena je bitno i već sam to pomenuo. Ima sorti koje su (meni) nejestive zbog mirisa*, ne pomažu ni svi bliskoistočni začini jer kroz sve te kumine i ostalo se probije i dominira taj miris. Ne smijem ni da zamislim na šta bi to ličilo da se peče po ovdašnjim standardima. Dobrom jaganjcu na ražnju je samo so od začina potrebna, i dobro drvo ili kvalitetan ugalj, najbolje je kad se peče na mješavini toga.

*Smrad, iskreno.

 

1. jagnje ne smije biti preveliko, sto ce reci da velike rase ovaca otpadaju. idealno 25-30 kila zive vage. pola od toga otpada na kozu, iznutrice itd. onda trecina od ostatka otpadne prilikom pecenja. ukupno 7-10 kila pecenog mesa na kraju.

2. mora da se pece dugo i na zaru, nikako na direktnoj vatri. trebalo bi da vatra gori sa strane pa se izvlaci zar ispod jagnjeta. za ovo su potrebna tri i po do cetiri sata ali kafane nemaju vremena za to pa je meso gotovo uvijek prepeceno. to se najlakse vidi po glavi, ukoliko je ona prepecena jagnje je peceno na brzinu, na jacoj vatri, za dva sata recimo. isto tako potrebno je pripaziti na but, kod dobro pecene jagnjetine u butu uvijek ostane malo ruzicastog mesa, jednostavno vatra nije dovoljno jaka da ispece taj deo do kraja.

3. od zacina samo so

 

MB i Uzelac su slicnog kvaliteta tako da nema potrebe ici u Mladenovac. Nisam jeo kod Stefana tako da ne znam. Nesto sam ljut na zemu u Indjiji zato sto je on u principu bolji od ovo dvoje ali ima ozbiljan zajeb jer prodaje hladnu jagnjetinu kako bi potrosio zalihu iako je vruce tek skinuo sa raznja. Tako da je kod njega bitan faktor sreca, ako se naleti na vrucu onda je zaista bolji, ako ne onda ljudi narucite tripice.

Link to comment
On 3/17/2018 at 3:18 PM, fikret selimbašić said:


Može jaganjac i iz ravnice, bitno je koja je vrsta, čim je hranjen i koliko je bio težak prije nego što je završio na ražnju.  Meni je najbolje kad je to domaća pramenka, težine od 12 do 15 kg prije pečenja. da je što više vremena provelo napolju hraneći se mlijekom i travom. Super je i da ga ja lično ispečem, samo što to sad jednom ili dva puta godišnje uradim, u maju ili do prve polovine juna. Vremenom i kroz praksu naučiš dosta o tome pa već na ražnju možeš da procijeniš je li ili nije za tebe. Ne baš da prepoznaš vrstu ovce i iz kog je kraja ali po veličini, boji pečenja u završnoj fazi, izgledu već isječenog pečenja u ponudi, mirisu dok se dimi... i te kako znaš šta možeš da očekuješ.


@Nautilus:

Ima i ovaj moj post, kvotujem ga da vidiš kako se prilično slažemo kad je u pitanju jaganjac na ražnju :) Samo što ti navodiš težinu u tzv. živoj vagi a ja onu kad je već očišćeno i pripremljeno za pečenje.

I kad već pominješ tripice, praktikujem i da od jagnjećih iznutrica sačinim nešto slično gulašu, samo što priprema traje dosta kraće od klasičnog gulaša i s tim krenem dok se još vatra za ražanj razgorijeva. Prosto i ukusno jelo, savršeno za umočiti somun u nj i fino meze dok se ražanj vrti, plus što pomaže da lakše prođe tih tr-četiri sata pečenja.

Link to comment
41 minutes ago, fikret selimbašić said:


@Nautilus:

Ima i ovaj moj post, kvotujem ga da vidiš kako se prilično slažemo kad je u pitanju jaganjac na ražnju :) Samo što ti navodiš težinu u tzv. živoj vagi a ja onu kad je već očišćeno i pripremljeno za pečenje.

I kad već pominješ tripice, praktikujem i da od jagnjećih iznutrica sačinim nešto slično gulašu, samo što priprema traje dosta kraće od klasičnog gulaša i s tim krenem dok se još vatra za ražanj razgorijeva. Prosto i ukusno jelo, savršeno za umočiti somun u nj i fino meze dok se ražanj vrti, plus što pomaže da lakše prođe tih tr-četiri sata pečenja.

 

to je to, ocisceno od 12-15 kila je ziva vaga 25-30 kila. prava sezona za domacu jagu pocinje u maju i traje do kraja ljeta. u kafanama peku svasta, od bas premalih jaganjaca do ovaca koje su se tri puta bjenile.

 

fora je i u tome da je sve manje tih domacih ovaca. to je krvav posao, da bi se cuvalo 200 ovaca i imalo 200 jagnjadi potrebno je da troje ljudi radi od 5 ujutro do 11 uvece 365 dana u godini. a to je neka granica profita, sve ostalo je dopuna kucnog budzeta.

Link to comment

Prvo ova dvojica sa jagnjetinom, a posle ovaj sa ovim punjenim crevcima. A ja u rudniku imam samo kesu smokija. Zabošću u nesvest...


...shiit has hit the fan....

Link to comment
40 minutes ago, Host said:

Najbolje jelo na svetu se zove kukurec:

 

kukurec.jpg



Super je kokorec, samo što je zahtjevniji i traži više vremena za pripremu od ovog mog "gulaša" i kad ga praviš onda treba da se samo oko njega vrtiš. Ovo što ja pripremam je skoro pa iznuđeno, treba da bude brzo gotovo da imaš s čim da se zanimaš dok se ražanj vrti i da bude odlična uvertira za pečenje par sati kasnije.

Isiječem izbutrice na otprilike 2x2 cm, koristim i bubrege koji su mi ukusniji i bitniji u gulašu nego pečeni zajedno sa vlasnikom na ražnju. Na iznutrice jednog jaganjca ide oko pola kg mladog cluka i dvije stabljike mladog bluka. Prvo do omekšavanja propržim luk, odstranim ga do daljnjeg i onda isto tako propržim iznutrice. Kad otpuste tečnost, pustim da trećina toga ispari i onda tome dodajem onaj omekšani luk, biber, pola kašike dobre crvene paprike, može i list lovora i poklopljeno kuham još pola sata. Pet minuta prije kraja dodam pola kašike paradajz pirea. Prije služenja pospem to sitno isjeckanom stabljikom mladog bluka, umjesto kašike se koristi tanki ćevap-somun, ne zna se šta je ukusnije, iznutrice ili saft. Praviću to uskoro pa ću i slike da okačim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...