Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

1 hour ago, zorglub said:

 

Najviše volim što je postavka za odgovor u vidu ubistva Solejmanija fokin taunting i obaranje drona nad svojim prostorom.

 

Obaška što su samo za ono obaranje putničkog aviona punog civila zaslužili jedno 30 godina tauntinga, da ne pominjem miniranje nuklearnog sporazuma, nebrojene političke atentate, sve moguće i nemoguće pokušaje da se u Iranu izazovu unutrašnji nemiri i ako je ikako moguće građanski rat, svakodnevno regime change arlaukanje, uz full hostovanje/finansiranje 1 teorističkog kulta kojem je namenjeno da bude vojno krilo destabilizacije Irana.

 

E, ali dron, ali tanker, ali nekoliko rezervoara u saudijskoj rafinereiji. Ovo sa ambasadom je stvarno bila poslednja kap u čaši.

Link to comment
59 minutes ago, pbg12345 said:

od svih irackih podela, koja je najizrazenija?

 

ja otkad znam za sebe (1981 godiste) u iraku je nekakav rat

najpre onaj sa iranom, pa kuvajt, ameri nekoliko puta, isis, unutrasnji sukobi

 

kako ti ljudi zive? neko mojih godina rodjen u iraku, zna samo i iskljucivo za rat

postoji li bilo kakva mogucnost da se sto u iraku, sto u regiji uspostavi nekakav iole duzi period mira?

 

Glavna podela je na Šiite, Sunite i Kurde. Ima još etničkih grupa i varijacija ali da ne komplikujemo sad. Šiiti žive na jugu i u donjem toku Tigra i Eufrata, Suniti u centralnom delu zemlje, Kurdi gore na severu. Taj irački kurdistan de fakto funkcioniše kao država za sebe i jako lepo sarađuje sa Turskom (ovaj bum u Erbilu, koji Snarc pominje u svom postu, izgradili su uglavnom turski investitori; ovde nema ko se nije ložio na Erbil ili imao ponudu da tamo nešto radi, mada je bio i ozbiljan zastoj dok je isis harao tamo, bili su na 50-ak kilometara od grada).

 

Glavni problem koji Irak ima je taj što ga u mnogo većoj meri kontrolišu milicije i lideri istih, nego vlada i poslanici. Glavne milicije imaju svoje zone uticaja, neke se mirišu među sobom, neke se ne mirišu, Kurdi gore na severu praktično imaju svoju vojsku, regularna iračka armija je uglavnom zadužena za posebne rodove vojske tipa avijacija ili oklop, dočim je za prašinarski deo zadužen PMU a to je zapravo neka objedinjena struktura pomenutih milicija. Pa se tu valjda rotiraju komandanti i unutar PMU se tačno zna koja milicija šta radi, pa onda najveće milicije imaju neke strukture izvan PMU, pa onda imaš neke ekstremiste koji su svojevremeno bili u al kaidi odakle je kasnije nastao isis, i tako...

 

Što se tiče Šiita kao veze sa Iranom, oni nisu monolitna grupa tako da između njih imaš podelu na one koji mirišu Iran i one koji ga ne mirišu. Kataib Hezbolah je najveća proiranskatm šiitska milicija u Iraku, njihov komandant je ubijen zajedno sa Solejmanijem a imao je i neku funkciju u PMU. Na drugoj strani imaš recimo Moktadu Sadra koji, iako Šiit, ne voli previše Iran a još manje voli njihov uticaj u Iraku. On je u fazonu Irak i samo Irak i vodio je pravi oružani ustanak protiv američke vojske dok ovi nisu poudili neki dil u sklopu kojeg su njegove milicije raspuštene a on dobio poslanike i prateći tal.

 

Verovatno najjači kohezivni element koji povezuje iračke Sunite i Šiite je taj da bi i jedni i drugi najradije gledali kako se  zemlja otvara i guta sve što ima neke veze sa Amerikom (dolari mogu da ostanu doduše).

 

Poslednje pitanje koje si postavio je u nadležnosti viših sila mada sumnjam da i one, sve zajedno da se sakupe, mogu nešto da urade po tom pitanju.

Link to comment

Čisto da ne bude zabune - Etnička je podjela na Arape i Kurde, a među Arapima (i muslimanima generalno) religiozno-sektaški na Šije i Sunite (dvije glavne škole islama). Znam da to sova zna, nego ako neko krene dalje da istražuje, da ga ne buni. 

Link to comment
50 minutes ago, Redoran said:

 

Glavna podela je na Šiite, Sunite i Kurde. Ima još etničkih grupa i varijacija ali da ne komplikujemo sad. Šiiti žive na jugu i u donjem toku Tigra i Eufrata, Suniti u centralnom delu zemlje, Kurdi gore na severu. Taj irački kurdistan de fakto funkcioniše kao država za sebe i jako lepo sarađuje sa Turskom (ovaj bum u Erbilu, koji Snarc pominje u svom postu, izgradili su uglavnom turski investitori; ovde nema ko se nije ložio na Erbil ili imao ponudu da tamo nešto radi, mada je bio i ozbiljan zastoj dok je isis harao tamo, bili su na 50-ak kilometara od grada).

 

Glavni problem koji Irak ima je taj što ga u mnogo većoj meri kontrolišu milicije i lideri istih, nego vlada i poslanici. Glavne milicije imaju svoje zone uticaja, neke se mirišu među sobom, neke se ne mirišu, Kurdi gore na severu praktično imaju svoju vojsku, regularna iračka armija je uglavnom zadužena za posebne rodove vojske tipa avijacija ili oklop, dočim je za prašinarski deo zadužen PMU a to je zapravo neka objedinjena struktura pomenutih milicija. Pa se tu valjda rotiraju komandanti i unutar PMU se tačno zna koja milicija šta radi, pa onda najveće milicije imaju neke strukture izvan PMU, pa onda imaš neke ekstremiste koji su svojevremeno bili u al kaidi odakle je kasnije nastao isis, i tako...

 

Što se tiče Šiita kao veze sa Iranom, oni nisu monolitna grupa tako da između njih imaš podelu na one koji mirišu Iran i one koji ga ne mirišu. Kataib Hezbolah je najveća proiranskatm šiitska milicija u Iraku, njihov komandant je ubijen zajedno sa Solejmanijem a imao je i neku funkciju u PMU. Na drugoj strani imaš recimo Moktadu Sadra koji, iako Šiit, ne voli previše Iran a još manje voli njihov uticaj u Iraku. On je u fazonu Irak i samo Irak i vodio je pravi oružani ustanak protiv američke vojske dok ovi nisu poudili neki dil u sklopu kojeg su njegove milicije raspuštene a on dobio poslanike i prateći tal.

 

Verovatno najjači kohezivni element koji povezuje iračke Sunite i Šiite je taj da bi i jedni i drugi najradije gledali kako se  zemlja otvara i guta sve što ima neke veze sa Amerikom (dolari mogu da ostanu doduše).

 

Poslednje pitanje koje si postavio je u nadležnosti viših sila mada sumnjam da i one, sve zajedno da se sakupe, mogu nešto da urade po tom pitanju.

 

 

Po ovome sto sam procitao, neko ko tabloidno prati desavanja dole, kao sto radi vecina, trebalo bi da uzme godinu da iscita probrane tekstove, koji isto nisu previse analiticki, da bi imao uopste predstavu sta se tamo desava.To je oduvek delovalo komplikovano, pa me interesuje da li se americki trampovski obavestajac nastavlja na ono sto su prethodnici ostavili ili uce nanovo jer tramp.Moras da neke stvari koji si naucio ostavis da bi neko nekad, ipak uspeo da shvati ociglednu vukojebinu, ili je to naivno jer ce oni to sami, a i nece il ne zele, sto je verovatnije a i ne bi trebalo shvatiti da zapad zeli

Konkretna eskalacija ima neposrednu istoriju od pre samo nekoliko dana ili je i to samo grubi previd, deluje da su amerikanci imali proverene informacije za nesto i da je general isporucen

Na koji nacin se milicije stavljaju pod zajednicku kontrolu bilo cega, neke od njih su upotrebljene za razbijanje antivladinih demonstracija koje spram svega ovoga deluju kao civilizacijski pomak 

Meni su verovatne obe teorije, da amerikanci zele napolje i treba im rezultat i ta druga da ne znaju sta ce jer iskusni &upleteni izlaze pojedinacno a administracija lupeta kao maxim

Mada su ranije primetli generala da je bio tek nekoliko meseci posle

Odredjeni zvanicnici su ipak dali neke veoma uzdrzane i pametne izjave, kao sto je primedba da je ubijen strani drzavljanin na stranoj teritoriji, sto je vise nego skandal za velesilu, ne znam ko je to rekao, neko dole

 

Link to comment
1 hour ago, James Marshall said:

Čisto da ne bude zabune - Etnička je podjela na Arape i Kurde, a među Arapima (i muslimanima generalno) religiozno-sektaški na Šije i Sunite (dvije glavne škole islama). Znam da to sova zna, nego ako neko krene dalje da istražuje, da ga ne buni. 

ne zam ko je sova :D ali moje "poznavanje" situacije otprilike upravo dotle seze

poznata mi ta religijska i glavna etnicka podela

i poznata mi cinjenica da je to samo pocetak i da postoji jos gomilu drugih podela na nizem nivou

  

onda kad se desi ovako nesto znacajno, nekako covek ima potrebu da se informise, a to je iz danasjih medija maltene nemoguce

jer moras imati nekakvo predznanje o situaciji, pa onda uzeti u obzir ciji je medij, na koju stranu vuce u datom trenutku, kakav je polozaj saturna taj dan itd :D

 

i to ovi strani. domaci su mahom potpuno beskorisni

 

zato @Redoran, hvala mnogo

 

e: setih se ko je sova. i o forumu covek mora da ima gomilu informacija ko o iraku da bi iole uspesno pratio :D

 

Edited by pbg12345
Link to comment
1 hour ago, villiem said:

 

 

Po ovome sto sam procitao, neko ko tabloidno prati desavanja dole, kao sto radi vecina, trebalo bi da uzme godinu da iscita probrane tekstove, koji isto nisu previse analiticki, da bi imao uopste predstavu sta se tamo desava.To je oduvek delovalo komplikovano, pa me interesuje da li se americki trampovski obavestajac nastavlja na ono sto su prethodnici ostavili ili uce nanovo jer tramp.Moras da neke stvari koji si naucio ostavis da bi neko nekad, ipak uspeo da shvati ociglednu vukojebinu, ili je to naivno jer ce oni to sami, a i nece il ne zele, sto je verovatnije a i ne bi trebalo shvatiti da zapad zeli

Konkretna eskalacija ima neposrednu istoriju od pre samo nekoliko dana ili je i to samo grubi previd, deluje da su amerikanci imali proverene informacije za nesto i da je general isporucen

Na koji nacin se milicije stavljaju pod zajednicku kontrolu bilo cega, neke od njih su upotrebljene za razbijanje antivladinih demonstracija koje spram svega ovoga deluju kao civilizacijski pomak

 

 

Prvi bold: postoji kontinuitet, naravno. Operativci na terenu su isti i sa istim predznanjem i iskustvom dostavljaju informacije Pentagonu i Beloj kući. Bez tog kontinuiteta mogli bi samo da se upucaju i već odavno ne bi bili prisutni, ne u Iraku nego bilo gde. To su ozbiljne stvari sa kojima se ne igra. Nema ništa bez obučenih i iskusnih ljudi na terenu. Naravno u sistem stalno ulaze novajlije koje uče od njih ali nikada nemaš situaciju da sve zavisi od novajlija jer je ove stare džombe neko počistio.

 

Drugi bold: to sa iračkim milicijama je komplikovano dozlaboga. Ne znam da li u bilo kojoj drugoj zemlji postoji sličan pokušaj ali nešto je moralo da se uradi jer zemlja ne može da funkcioniše ako je de facto rasparčana na tipa 20 teritorija gde niko ne može da se kreće ako nema dozvolu lokalne milicije. Dok nije postojala zajednička kontrola pokojni general je jednu po jednu miliciju stavljao pod kontrolu Revolucionarne garde. Prvo objedinjenje je zapravo bilo sa ciljem da se koordiniraju šiitske milicije, pa je to kasnije podignuto na nacionalni nivo. U praksi su postigli to da su te milicije u nekim slučajevima bile voljne da sarađuju (npr. borba protiv isis) a u drugim slučajevima nisu bile voljne i čak su učestvovale u unutrašnjim obračunima. Najsvežiji primer su protesti iz decembra, gde su poginule stotine ljudi od čega su barem polovinu ubile proiranske milicije jer su protesti nosili solidan anti-iranski karakter i čak je par konzulata završilo u plamenu.

 

Tako da, ta zajednička kontrola i postoji i ne postoji, i funkcioniše i ne funkcioniše. Sve zavisi od momenta.

 

Pokojnik je, rekao bih, preuzeo malkice prevelik rizik sa ovom posetom Bagdadu odmah nakon juriša na američku ambasadu. Nisam siguran ali mislim da mu je to bio prvi izlet u Bagdad i Irak uopšte, nakon miniranja nuklearnog sporazuma i eskalacije odnosa između SAD i Irana. Jedno je kada se šetaš po Siriji i Libanu, ili putuješ u Moskvu, a drugo je kada ideš mečki na rupu. Mada, ja stvarno mislim da je njega bolelo uvo za to. Bio je već u godinama, otišao je na vrhuncu slave i to pravo u legendu. Umesto da se lagano raspada od starosti deca će o njemu učiti u školama, imaće spomenike u svakom većem gradu a raja će ga pamtiti i po onome što jeste i po onome što nije uradio. Da su ga pitali kako bi želeo da okonča žitije cenim da bi mu upravo ovo bila preferirana opcija.

 

 

Link to comment

gledam biografiju, covek je  u ratu bio 40 godina bez pauze. ne verujem da postoji jos neka takva figura na svetu. nema gde ga nije bilo, i uglavnom je pobedjivao.

Edited by Nikodije
Link to comment
4 minutes ago, dragance said:

Iranci, naravno, nisu Arapi. Ne preporučujem jednog od njih nazvati tako. E sad, da li su šije/šiiti u Iraku Persijanci ili baš Arapi?

 

irački šiti su arapi, plus su najbrojnija grupa u iraku

Link to comment

zahvaljujem. Nije mi jasno kako je Sadam i kako su suniti postali dominantni, a moram i da proučim istoriju sukoba sa Iranom. Sećam se samo groznih izveštaja sa dnevnika KD sam bio mladunac.

Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

zahvaljujem. Nije mi jasno kako je Sadam i kako su suniti postali dominantni, a moram i da proučim istoriju sukoba sa Iranom. Sećam se samo groznih izveštaja sa dnevnika KD sam bio mladunac.

Imali su podršku Amerika u tom ratu protiv Irana. Sadam je tada bio 'our guy'.

Link to comment

kao i svuda na bliskom istoku, britanci su podržali manjinsku grupu da vlada kako bi oni zbog svoje slabosti morali da se oslone na njihovu podršku u zamenu za igranje po notama kraljice babe

Link to comment
×
×
  • Create New...