Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Šah Masud je bio pozitivan činilac u Avganistanu. QS je objektivno vrlo negativna pojava, čiji je jedini plus što je u sektaškom obračunu bio protiv IS, naravno jer je Šiit. Mnogo normalnog sveta je završilo prerano život zbog njega.

Link to comment

Ok. A jel postoji onda neki odgovor zašto nije dobio nijedan cent pomoći od Amerikanaca? Svakako i to zašto je svoja upozorenja u vezi akcija Al Kaide morao da iznese na konferenciji za štampu u Parizu, posle više neuspešnih pokušaja da kontaktira zvaničnike.

Edited by Bojan
Link to comment

Iran su teško pogodile ove nove sankcije, pogotovu što su se ponadali da će se posle potpisanog nuklearnog dila izvući. Tramp im je uveo nove sankcije a Evropljani su prinuđeni da ih se pridržavaju. Mislim da su išli na neku vrstu sukoba nadajući se da bi se uz pritisak Evrope ponovila neka situacija gde bi mogao da se napravi neki novi dil, gde bi oni vrlo verovatno pristali i na veće ustupke, ali da im se ukine jedan deo sankcija a mule sačuvaju obraz (jako bitno zbog unutrašnje politike gde imaju ogromne probleme, da hiljadama mrtvih demonstranata). Problem je što je to igranje sa vatrom a Tramp i nije baš mnogo predvidiv...

Link to comment

U vezi Irana neka moja pretpostavka jeste da su Amerikanci ovim atentatom hteli da prošire antagonizam sa Iranom i odvedu sukob na teren gde bi se ovi ugruvali. Sve to imajući u vidu da su Iranci beleželi uspehe i na vojnom i na diplomatskom planu, sa mnogo manje resursa od Amera i njihovih saveznika. 

 

Link to comment
Ok. A jel postoji onda neki odgovor zašto nije dobio nijedan cent pomoći od Amerikanaca? Svakako i to zašto je svoja upozorenja u vezi akcija Al Kaide morao da iznese na konferenciji za štampu u Parizu, posle više neuspešnih pokušaja da kontaktira zvaničnike.
Nisam pronašao adekvatan odgovor. Čitao sam o Avganistanu poprilično. Jedino da se nije računalo na njega, jer nije Paštun. Ali to ne mogu da tvrdim.
Link to comment
Quote

Ukrajinski avion koji je pao nekoliko minuta po poletanju sa aerodroma u Teheranu oboren je nenamerno, ljudskom greškom, potvrdila je iranska vojska. Iranski predsednik Hasan Rohani rekao je da njegova zemlja "duboko" žali što je srušila ukrajinski avion, te da se, po njegovim rečima, "dogodila velika tragedija i neoprostiva greška".

 

Budale.

Link to comment
1 hour ago, Jozef K. said:

Šah Masud je bio pozitivan činilac u Avganistanu. QS je objektivno vrlo negativna pojava, čiji je jedini plus što je u sektaškom obračunu bio protiv IS, naravno jer je Šiit. Mnogo normalnog sveta je završilo prerano život zbog njega.

 

Koji normalan svet?

Link to comment

Nikako ne kapiram o kojim to hiljadama/desetinama hiljada mrtvih demonstranata/Iranaca pričate, ali se ustručavam da pitam jer znam da me čeka težak cringe od odgovora :sad: 

Link to comment
Quote

After days of protests across Iran last month, Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei appeared impatient. Gathering his top security and government officials together, he issued an order: Do whatever it takes to stop them.

That order, confirmed by three sources close to the supreme leader’s inner circle and a fourth official, set in motion the bloodiest crackdown on protesters since the Islamic Revolution in 1979.

About 1,500 people were killed during less than two weeks of unrest that started on Nov. 15. The toll, provided to Reuters by three Iranian interior ministry officials, included at least 17 teenagers and about 400 women as well as some members of the security forces and police.

https://www.reuters.com/article/us-iran-protests-specialreport/special-report-irans-leader-ordered-crackdown-on-unrest-do-whatever-it-takes-to-end-it-idUSKBN1YR0QR

Edited by vememah
Link to comment
12 minutes ago, Filozof manijak said:

Ili krv  hiljada Amerikanaca na Solejmanijevim rukama.

Nisam rekao da je krv hiljada amerikanaca na Solejmanijevim rukama ali je i on odgovoran za deo tih mrtvih. Ulaskom Amera u Irak, što je priznaćemo najveća strateška greška, možda gora i od Vijetmnama, i sa svim glupostima i zločinima okupatora, Iran i Sirija su se našli pametnim da gomile naoružanja ide šiitskim a pre svega sunitskim pobunjenicima tj. milicijama. Sirija i Irak dele granicu koju naseljava jedno te isto pleme (i koja je veštačka, crtali je Englezi). Uglavnom, ovim indijancima je bilo bitnije da dignu u vazduh gomile civila, koji čak i ne sarađuju sa režimom, jer su do Amera teže mogli da dođu. Čak mislim da je Buš u jednom trenutku ozbiljno razmatrao vojni intervenciju na Siriju zbog ovoga. Kako se klatno okreće, dosta je njih posle prešlo u ISIS. Video sam svojevremeno nekakvu mapu Bagdada sa tačkama na kojima su eksplodirale bombe, i bukvalno da nije bilo ulice u kojoj nije postavljena nekakva naprava, ono da eksplodira u sred belog dana, kad je frekfencija civila najveća, čisto da nanese štetu nekom američkom konvoju bez obzira na civile, nekom službeniku režima ili pak civilima pogrešnog religijskog usmerenja...

Edited by Tutankamon
Link to comment

To o Amerikancima nisi ti napisao, nego američki zvaničnici u svojim tvitovima kako bi predstavili QS kao neku zver i opravdali atentat.

 

Kada je počela ta spirala krvoprolića u Bagdadu, meni apsolutno nije bilo jasno ko je bio odgovoran  za toliko bombaških napada, šiitske ilisunitske milicije/frakcije ili neko treći.

Link to comment
×
×
  • Create New...