Jump to content
IGNORED

Gitare, gitaristi, numere


Corkscrew

Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    72

  • Indy

    49

  • Reaktor

    46

  • Pera Zeka

    40

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Zamenih zice na akusticnoj gitari (stavio sam iste koje sam koristio i do sad, samo nove) i primetio sam da su se dosta odmakle od vrata. Ne bih rekao da se vrat iskrivio, bar mi na oko deluje isto kao i dosad, a i dok su stare zice bile namestene (pre nego sto sam ih skinuo) bile su nize nego sad. Jedino ako su nove zice kad sam ih zatezao iskrivile vrat, mada kazem odokativno ne primecujem promenu (osim ako je mala da bih je primetio golim okom a dovoljno velika da ne valja). Ne primecujem neke promene na kobilici.

 

Sta bi moglo biti i mogu li nesto sam da preduzmem?

Link to comment

Zamenih zice na akusticnoj gitari (stavio sam iste koje sam koristio i do sad, samo nove) i primetio sam da su se dosta odmakle od vrata. Ne bih rekao da se vrat iskrivio, bar mi na oko deluje isto kao i dosad, a i dok su stare zice bile namestene (pre nego sto sam ih skinuo) bile su nize nego sad. Jedino ako su nove zice kad sam ih zatezao iskrivile vrat, mada kazem odokativno ne primecujem promenu (osim ako je mala da bih je primetio golim okom a dovoljno velika da ne valja). Ne primecujem neke promene na kobilici.

 

Sta bi moglo biti i mogu li nesto sam da preduzmem?

 

Prvo što mi pada na pamet je da je kod starih žica, usled korišćenja i tegljenja, došlo do smanjenja tenzije na vrat gitare.

Rezultat toga bi bio smanjenje akcije (žice su bliže vratu). Pretpostavljam da je, stavljanjem novih žica, došlo do blagog delovanja na vrat, pa se to odrazilo na visoku akciju.

Ovu teoriju ne smem da branim životom, to je samo pretpostavka.

 

U svakom slučaju, došlo je do promene. Stavio si nove žice, pa ti je sad sve tvrđe i teže za sviranje.

Ono što možeš da preduzmeš je da malo dotegneš vrat.

Možda je usled promene temperature i vlažnosti vazduha vrat malo odreagovao, pa mu treba dotegnuti šipku.

Link to comment

Verovatno si u pravu, s tim sto mi se slicna stvar nije desila kada sam prosli put menjao zice, a i onako odokativno se vidi razlika u akciji u odnosu na do juce. 

 

kako se radi to dotezanje? ako mislis na ono kao na elektricnoj sa imbusom tamo na glavi, to ova akustara nema. jedino se u telu vidi kraj sipke, tamo gde se vrat zavrsava (ili pocinje, kako god), samo rupa je okrugla, ne znam kako bih tu dotezao. 

 

Mislim, ovo je neki kineski ibanez, nije nesto narocito sofisticirana gitara, kupio sam je jer je bila najjeftinija a ima veliku kutiju pa mi se svideo malo dublji zvuk :D

Edited by Sludge Factory
Link to comment

 

Sa akustarama ni ja nemam nekog iskustva, ali to bi trebalo ovako da se radi.

Ako nisi siguran, bolje daj nekom ko je to već radio, ali za sve mora da postoji prvi put :D

Znam da je kod dotezanja šipke u vratu bitno da se ne preteruje, odnosno da se ne zavrće više od četvrtine kruga po seansi.

Dotezanje vrata se radi okretanjem u smeru kazaljke na satu, a otpuštanje suprotno.

Pogledaj tutorijale na jućubu, pročitaj malo o tome pre nego što se latiš alata.

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Sinoć u Bojčinskoj šumi:

 

2hxlik2.jpg

 

Moćan i nadahnut, najbolji Vlatko do sada. Gledam ga preko 35 godina, imao je dobre i manje dobre momente, umeo je i da smori kao na Beogradskom džez festivalu, ali ovo sinoć...valjda ona priroda, svakako najlepša beogradska otvorena scena, prelep julski zalazak, on konačno sam na bini i jedno plavo svetlo. Okruženje skoro identično onom u kom poslednjih godina nastupa Elvis Costello, ali mi se čini da Vlatku više leži. Apsolutni hajlajt je najuzbudljivije od bezbroj čitanja Jovano, Jovanke, kao i nekoliko retko izvođenih minijatura i filmske muzike. Skoro sam siguran da je tokom nastupa promenio setlistu, krenulo ga je i prepustio se. Redak trenutak za pamćenje.

Link to comment

Sinoć u Bojčinskoj šumi:

 

2hxlik2.jpg

 

Moćan i nadahnut, najbolji Vlatko do sada. Gledam ga preko 35 godina, imao je dobre i manje dobre momente, umeo je i da smori kao na Beogradskom džez festivalu, ali ovo sinoć...valjda ona priroda, svakako najlepša beogradska otvorena scena, prelep julski zalazak, on konačno sam na bini i jedno plavo svetlo. Okruženje skoro identično onom u kom poslednjih godina nastupa Elvis Costello, ali mi se čini da Vlatku više leži. Apsolutni hajlajt je najuzbudljivije od bezbroj čitanja Jovano, Jovanke, kao i nekoliko retko izvođenih minijatura i filmske muzike. Skoro sam siguran da je tokom nastupa promenio setlistu, krenulo ga je i prepustio se. Redak trenutak za pamćenje.

 

 

Jbg. bio na putu, a muda bih pojeo sad sto nisam mogo da odem.

 

Jel svirao nesto sa novog albuma Seir i dal je svirao do filmske nesto iz Smekera?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...