Jump to content
IGNORED

Odnos prema radu u različitim kulturama


Yoyogi

Recommended Posts

E, to sam i ja čuo. Dobro je imati nekoga sa lica mesta da potvrdi.
Pa je li nivo seseljevstine dosao do tog nivoa?Falsifikator, quote & edit original :Japanci/Kinezi ne uzimaju duze od nedelju (od 4 koliko imaju) dana odjednom jer je bolje da uzmu 4 puta po nedelju dana odmah posle nekih praznika, a onda još nedelju-dve bolovanja.Sta je pisalo:Japanci/Kinezi ne uzimaju duze od nedelju (od 4 koliko imaju) dana odjednom jer to nije fer prema drugima, ne uzimaju ni oni.
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    27

  • Аврам Гојић

    9

  • noskich

    6

  • Dagmar

    5

odnos prema radu nije samo kulturoloski. Krajem 70tih proveo sam dve godine u Sudanu. Gradio se neki put tamo u to vreme ps u i moji bili a ja i sestra smo isli u skolu u Kartumu.I tamo se dobro videlo na gradilistu - kad ti upece zvezda odozgo i da si Kinez, Japanac ili Nemac pozeleo bi da si u paklu. Ljudi izdrze godinu najvise dve uobicajeni tempo rada. A lokalna radna snaga je radila samo koliko je bilo uputno na toj klimi.Neko rece glede Diogena - lako je njemu bilo da zivi u buretu i filozofira po ceo dan kad je ziveo na Mediteranu. Da je ziveo u Moskvi, nabio bi se u kucu pored peci i ljustio votku da se zagreje.

Link to comment

Mislim da bi u ovu raspravu trebalo uneti jos jednu dimenziju.A to je razlikovanje rada kao nuznosti i rada kao samoostvarenja.Rad kao nuznost (rutinski, nekreativni, `otudjeni` po Marksu rad) je u antickoj Grckoj smatran nedostojnim coveka i zaduzenjem robova. Citava kultura i civilizacija su nastale u dokolici (ne vremenu u kome se dosadjujemo, vec vremenu koje je oslobodjeno od nuznosti). Poljoprivreda je omogucila redovne prinose i time dokolicu, tj. vreme koje se ne provodi nuzno u pribavljanju hrane i time omogucavanju opstanka.Rad kao samoostvarenje po Marksu se ispoljava u tome da radnik u procesu em oplemenjuje sebe (uziva u samom procesu) em uziva u plodovima tog rada. A to je moguce samo onda kada je nuznost (u se, na se i poda se) zadovoljena per se.Ne bi trebalo da je tesko sloziti se da ljudi po pravilu izbegavaju rad kao nuznost. U kolektivistickim kulturama rad se prevashodno percipira kao nuznost. Cak i u individualistickim kulturama sa slobodnim trzistem vecina rada je takodje otudjena.Zamislimo na primer dizajnera u Apple-u koji je samo delic ogromne masine i koji mora da predlozi niz resenja da bi neko od njih konacno bilo odabrano nakon velikog broja pokusaja. On ne nudi resenje koje se njemu licno dopada i za koje smatra da je skladno, vec postupa po diktatu odeljenja za marketing i ne uziva u posledicama svog rada; njegova plata je vec ugovorena pre nego sto je resenje i ponudio. On je prinudjen da radi za platu kako bi platio ne samo ono sto je objektivno nuzno (stan, hranu, odecu) nego i ono sto je drustveno nuzno, tj. ono sto drustvo ocekuje od njega da ima (kao dizajner skupu odecu; kao profesionalac komforan stan/kucu i kola; kvalitetno obrazovanje za decu itd.).

Edited by noskich
Link to comment
Sta ima majci vaznije od deteta? Koja to muka treba da bude da je natera da da svoje dete nekome na cuvanje?
jao Yoyoygi ti kad izneses misljenje - izno si ga... a jel kad deca odrastu onda majke mogu komotno odmah i da umru posto su odradile svoju duznost i ispunile svrhu svog zivota? kao ona vrsta paukova (mislim) gde majka lezi na jajima da bi bila prvi obrok novorodjenim bebama?anyway, ne znam da li Japancima kad se mrdnu iz Japana zapad udari u glavu ili su ovi sto se bave naukom posebni, ali dva japanska para koja su prosla kroz nas lab dok sam ja bila tamo su potpuno drugaciji slucajevi od ovoga sto ti pricas (a dosli su fresh iz Japana, nisu ranije ziveli negde drugda pa da kazes promenili se). zene su se vratile na posao nakon porodjaja mnogo brze nego sto je to uobicajeno cak i za ovdasnje standarde (a uopste nisu morale) i potpuno iskoristile postojanje super organizovanog daycare centra na uniju.
Link to comment
anyway, ne znam da li Japancima kad se mrdnu iz Japana zapad udari u glavu ili su ovi sto se bave naukom posebni, ali dva japanska para koja su prosla kroz nas lab dok sam ja bila tamo su potpuno drugaciji slucajevi od ovoga sto ti pricas (a dosli su fresh iz Japana, nisu ranije ziveli negde drugda pa da kazes promenili se). zene su se vratile na posao nakon porodjaja mnogo brze nego sto je to uobicajeno cak i za ovdasnje standarde
taj skart su zbog takvog ponasanja i izbacili iz japana.
Link to comment
Zamislimo na primer dizajnera u Apple-u koji je samo delic ogromne masine i koji mora da predlozi niz resenja da bi neko od njih konacno bilo odabrano nakon velikog broja pokusaja. On ne nudi resenje koje se njemu licno dopada i za koje smatra da je skladno, vec postupa po diktatu odeljenja za marketing i ne uziva u posledicama svog rada; njegova plata je vec ugovorena pre nego sto je resenje i ponudio. On je prinudjen da radi za platu kako bi platio ne samo ono sto je objektivno nuzno (stan, hranu, odecu) nego i ono sto je drustveno nuzno, tj. ono sto drustvo ocekuje od njega da ima (kao dizajner skupu odecu; kao profesionalac komforan stan/kucu i kola; kvalitetno obrazovanje za decu itd.).
:isuse: Marks je mislio verovatno na nekog gradjevinca koji se znoji na +250 stepeni kao recimo oni sto su pravili most na Adi (+50 stepeni 8 sati svaki dan na uzarenom asfaltu i to ne samo da sedis nego jos moras i da radis) za platu koja je verovatno hiljadu puta manja od plate cistacice u Apple-u. a ti si uzeo primer dizajnera u Apple-u kome se sva zivotna tragedija svodi na to sto je neshvacen i eto mora da trosi milione svoje plate na trivijalnosti tipa kokainskih zurki sa gomilom raspomamljenih manekenki u svojoj kuci sa 4 bazena a deca ce morati da biraju jedan od elitnih koledza. zaista tragicna sudbina, bas sam se potresao :cry:
Link to comment
:isuse: Marks je mislio verovatno na nekog gradjevinca koji se znoji na +250 stepeni kao recimo oni sto su pravili most na Adi (+50 stepeni 8 sati svaki dan na uzarenom asfaltu i to ne samo da sedis nego jos moras i da radis) za platu koja je verovatno hiljadu puta manja od plate cistacice u Apple-u. a ti si uzeo primer dizajnera u Apple-u kome se sva zivotna tragedija svodi na to sto je neshvacen i eto mora da trosi milione svoje plate na trivijalnosti tipa kokainskih zurki sa gomilom raspomamljenih manekenki u svojoj kuci sa 4 bazena a deca ce morati da biraju jedan od elitnih koledza. zaista tragicna sudbina, bas sam se potresao :cry:
Masis poentu, a koja je da i neko ko se bavi kreativnom profesijom u kojoj donekle ispoljava svoju licnost opet nije samoostvaren. Simptomaticno i ilustracija koliko je zaista danas malo ljudi samoostvareno kroz svoj posao.
Link to comment
Masis poentu, a koja je da i neko ko se bavi kreativnom profesijom u kojoj donekle ispoljava svoju licnost opet nije samoostvaren. Simptomaticno i ilustracija koliko je zaista danas malo ljudi samoostvareno kroz svoj posao.
pa ako neko ko je kreativan smatra da nije samoostvaren ako se trziste od par milijardi ljudi ne prilagodi njegovom dizajnu umesto da sse on prilagodi trzistu onda je to prilicno visok kriterijum za samoostvarenost. to moze mozda par genijalaca danas u svetu i to je to. jednostavno nema dovoljno medijskog prostora za sve koji bi to zeleli.
Link to comment
pa ako neko ko je kreativan smatra da nije samoostvaren ako se trziste od par milijardi ljudi ne prilagodi njegovom dizajnu umesto da sse on prilagodi trzistu onda je to prilicno visok kriterijum za samoostvarenost. to moze mozda par genijalaca danas u svetu i to je to. jednostavno nema dovoljno medijskog prostora za sve koji bi to zeleli.
Mislim da je bolje da postavim ovde link ka jednoj prici koja govori o samoostvarenosti nego da pokusavam da objasnjavam:Ribar
Link to comment
On je prinudjen da radi za platu kako bi platio ne samo ono sto je objektivno nuzno (stan, hranu, odecu) nego i ono sto je drustveno nuzno, tj. ono sto drustvo ocekuje od njega da ima (kao dizajner skupu odecu; kao profesionalac komforan stan/kucu i kola; kvalitetno obrazovanje za decu itd.).
fp.gif
Link to comment

Bre ljudi sta ste se navrzli na Sir Jojogeta. Mislim da je covek pretezno u pravu. Malo je temperamentan, nije on dzabe Srb, ali isto tako vam mogu potvrditi da je vremenom i smeks'o i postao tolerantniji u diskusijama. Znam ga nekih 6 godina sa foruma B92 i tvrdim da je uznapredovao. A i ja sam.Istocnjaci: Kinezi, Japanci, Koreanci (ne volim ono moderno: Korejci) imaju poprilican kult rada. Radio sam sa njima u Kanadi i mogu vam potvrditi da su natprosecno radini. Ne znam da li je to vaspitanje/dresura, geni, sta li je, ali prilicno izgaraju na poslu. Radio sam i sa Indusima. Oni su vec foliranti ali imaju jednu dobru osobinu, postuju starije po difoltu, sto je meni naravno godilo.Elem tacno je da Amerikanci ne smeju da koriste odmor i oni su stalno u frci da ne popiju nogu. Zato "rade" i kad nemaju sta da rade. Po njihovim istrazivanjima oni su naravno najproduktivniji. Kada se malo udubis u te njihove analize ustanovis da se merilo produktivnosti svodi na period od godinu dana. Za tih godinu dana prosecni Amerikanc ima preko 2100 radnih sati a Evropljanin oko 1800. Naravno da su 5% produktivniji za skoro 20% duze radno vreme.I jos da dodam da se ne bih slozio sa stanovistem da je rad u prirodi coveka. Koja zivotinja voli da radi? Tako nesto ne postoji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...