Jump to content
IGNORED

Odnos prema radu u različitim kulturama


Yoyogi

Recommended Posts

To si pogresno procitao. Cela radna nedelja moze da ima 60 sati, ukljucujuci i prekovremeni.
Ne, pročitao sam onako kako piše.Except in emergency under some unusual situations, a workweek shall be restricted to 60 hours including overtime.Znači kada stigne hatišerif iz Kupertina da stižu specifikacije za novu igračku, onda više nije 60 sati nego koliko šef smene kaže.
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    27

  • Аврам Гојић

    9

  • noskich

    6

  • Dagmar

    5

Ne, pročitao sam onako kako piše.Except in emergency under some unusual situations, a workweek shall be restricted to 60 hours including overtime.Znači kada stigne hatišerif iz Kupertina da stižu specifikacije za novu igračku, onda više nije 60 sati nego koliko šef smene kaže.
mora biti 60 sati navedeno ne bi li ostalo makar 20 sati efektivnog rada. posto radim u nemacko-japanskoj firmi (50-50) mogu da kazem par reci na temi radne kulture u obe zemlje. japanci su uzasno teski za bilo kakve pregovore, ne drze se usaglasanih smernica na raznoraznim sastancima, redovno kasne zajednicki projekti, posebno IT projekti (firma inace nije IT). najgore u svemu je sto japansko "da" na sastancima ne znaci nista i da se mora krv popiti dok se dogovor ne ispostuje. slicne probleme imaju i nemacke kolege iz drugih odeljenja (masinci i sales). jednostavno, ekipa koja dodje na neki dogovor ima dozvolu da obeca bilo sta, ali to nista ne znaci dok se svako zivi u japanskom delu firme ne pita za misljenje i ne pristane na dogovoreno. tek se onda moze ocekivati konkretizacija dogovora. cinjenica je da japanske kolege provode mnogo vremena na radnom mestu, ali to ne znaci i da je rad efektivan. sto se tiec efektivnost posla, tu su nemci nenadjebivi.
Link to comment
Mozda oni to i hoce?Odvojeni od porodica, dosli da zarade, kao nashi 60-ih i 70-ih u Nemackoj, da zarade i da se sto brze pokupe i odu. Ili nashi koji su isli u Kuvajt ili Libiju da se sto pre namlate para, i sto pre nazad, nema veze radno vreme.To im je cak i nepovoljno. Radili bi oni i vise kada bi smelo.
Pa čekaj, jel oni rade da bi se osećali korisnima za druge ili da bi namlatili 200 eura mesečno, obogatili se i vratili kuntanju pored neke kineske Morave?
Link to comment

pod uslovom da ovde postoji rasprava o tome da li postoje razlike u odnosu prema radu izmedju razlicitih kultura iznela bih misljenje da postoje. s tim sto je radna kultura, ko i svaka kultura, posledica i rezultat delovanja drugih objektivnih faktora, a ne ona sama nesto sa neba dato.

Link to comment
To se na japanskom drugačije prevodi. Sve bude lepše, radna nedelja traje 15 minuta i svaka soba ima tri plastična zidna sata. I to funkcioniše besprekorno.
Pa sigurno, ti znas, onako, seseljevski.Neradnici, dzabalebaroshi i zderonje.Mozda da promenis ribu?Emisija je u krizi, jedna fotka da razbije neradnicku monotoniju:cinderella.jpg
Link to comment
Pa čekaj, jel oni rade da bi se osećali korisnima za druge ili da bi namlatili 200 eura mesečno, obogatili se i vratili kuntanju pored neke kineske Morave?
To je Kina, ne Japan.Opet, da budu korisni onima koji sede negde daleko i cekaju doznake. Nije robovski rad, to je ono sto mi zovemo "pechalba".
Link to comment
da, Foxconn je pravi primer radničkog javašluka isuse.gifpa jebote.
Sta burgijas?Pogresno si procitao a tacno je da cela radna nedelja moze da bude 60 sati, ukljucujuci i prekovremeni. Koji se placa.
Link to comment
Sta burgijas?Pogresno si procitao a tacno je da cela radna nedelja moze da bude 60 sati, ukljucujuci i prekovremeni. Koji se placa.
Ne, tačno sam pročitao.Except in emergency under some unusual situations, a workweek shall be restricted to 60 hours including overtime. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ne, tačno sam pročitao.Except in emergency under some unusual situations, a workweek shall be restricted to 60 hours including overtime.
Vices, ni za sta. Na primer, crko Japan od zemljotresa.Te situacije se ovde normalno handluju, 300% nadnice za prekovremeni rad. Retko se desava.Kobe zemljotres je odlozio isporuke svega za 6 meseci, cela IT industrija je imala probleme.Tada treba udarnicki rad (koji se udarnicki i placa) da se nadomeste oni koji ne mogu da rade. Ako su uopste i zivi.To nije normalno i tako se ne radi svaki dan.
Link to comment

 

U obicnom zivotu (ne estrada, mediji, film) je vazno biti i osecati se potrebnim i pouzdanim, ne popularnim i poznatim.
Nisam siguran da si upućen u to što tvrdiš. Tačnije, nije mi ni jasno kako možeš tako nešto da tvrdiš?  :unsure:Nikad nisi upoznao nepouzdanu, neodgovornu osobu?Nikad nisi čuo za roditelja koji je napustio dete?A šta je važno u životu - pa, čini mi se da ima tema na PPP-u, možeš da proveriš svoju tvrdnju i tamo...
Link to comment
 Nisam siguran da si upućen u to što tvrdiš. Tačnije, nije mi ni jasno kako možeš tako nešto da tvrdiš?Nikad nisi upoznao nepouzdanu, neodgovornu osobu?Nikad nisi čuo za roditelja koji je napustio dete?A šta je važno u životu - pa, čini mi se da ima tema na PPP-u, možeš da proveriš svoju tvrdnju i tamo...
Verujem da ti nije jasno.Medjutim, da pitas Japanca/Japanku, pa i Kineze, sto ne uzmu 2-3-4 nedelje godisnjeg odmora (koji imaju zaradjen) odjednom i svaki ce isto da ti kaze. Opsesija biti potreban i koristan. Gde na PPP mogu to da proverim? Ima jedan koji zivi u Kini samo se ne javlja ovih dana. Vidi ako mozes da ga zamenis pa da mi kazes.Amerikanci ne smeju da uzmu vise od nedelju (od 2 koje su srecni ako im i to sleduje) dana jer bi dobili pedalu. "gazda" kaze - cim mogu bez tebe vise od nedelju dana, mogu zauvek. "And I don't like your attitude".Japanci/Kinezi ne uzimaju duze od nedelju (od 4 koliko imaju) dana odjednom jer to nije fer prema drugima, ne uzimaju ni oni.
Link to comment
Japanci/Kinezi ne uzimaju duze od nedelju (od 4 koliko imaju) dana odjednom jer je bolje da uzmu 4 puta po nedelju dana odmah posle nekih praznika, a onda još nedelju-dve bolovanja.
E, to sam i ja čuo. Dobro je imati nekoga sa lica mesta da potvrdi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...