Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

Kusturica režira AndrićaEmir Kusturica će ekranizovati roman Na Drini ćuprija Ive Andrića, i to u formi filma-opere.Film će biti sniman uz podršku Ministarstva kulture Srbije i pokroviteljstvo predsednika Borisa Tadića; Kusturica i ministar kulture Nebojša Bradić juče su na Mokroj Gori objavili da su u toku pripreme za početak pisanja scenarija i libreta.Projekat u međunarodnoj koprodukciji trebalo bi da bude završen do 2011, na 25. godišnjicu Andrićeve Nobelove nagrade."Moju znatiželju je ovaj roman, koji je naš Stari zavet i predstavlja našu prošlost, sadašnjost, a bojim se i budućnost, dugo hranio kao jedna velika ideja", prenela je Politika rediteljeve reči."Obično su veliki romani kad su ekranizovani propadali jer su to različiti jezici, drugi pristup na kojem su se okliznuli mnogi. Sada se osećam zrelo da jednu ideju, koja je tako velika, prevedem na jezik filma, ali ne kao realističnu konstrukciju nego kao operu. Moja ideja o operi rešava uglavnom estetske i moralne aspekte koje treba poštovati da bi se roman Na Drini ćuprija uspešno preveo u filmsku umetnost. želimo da se obratimo tradiciji i publici kroz formu opere na temu onog što nam nudi ta bogata literatura Andrića."
:yucky: Ne znam sta mi se vise gadi: da li to sto Kusturica rezira film po ovoj knjizi, da li to sto ce da se izdrkava nad istom u formi filma-opere ( :blink: ) ili to sto su glavni pokrovitelji BoTa, vlada i Bradic? Ma sve zajedno, podjednako! :puke:
Link to comment
:yucky: Ne znam sta mi se vise gadi: da li to sto Kusturica rezira film po ovoj knjizi, da li to sto ce da se izdrkava nad istom u formi filma-opere ( :blink: ) ili to sto su glavni pokrovitelji BoTa, vlada i Bradic? Ma sve zajedno, podjednako! :puke:
Хајде не претеруј...тј. не пешчаникуј :) Кустуричина идеја о филмовању романа, стара је најмање петнаестак година. У чему је проблем ако иза тога стане држава, са њеним изабраним представницима па макар се звали и Тадић, Србљановић, Луковић, Брадић, Прокић, Цеца ова или она итд..итд..?...нема таквих примера диљем демократског света? Занимљива је идеја форме филмске опере...то је бољи избор с обзиром на успех Кустуричине опере у Паризу у односу на његов последњи филм, који још увек нисам гледао поштујући Хастлеров став о истом...
Link to comment
А шта је ту (унапред) незанимљиво?
Ja sam prvi pitao... ;) Kusturičini filmovi odavno su unapred nezanimljivi. Ovo je još i glupo.Ono kao: kad nemam Sidrana, mogu samo da sviram i pevam.
Link to comment
Хајде не претеруј...тј. не пешчаникуј :)
Jbg, taki mi stav. :) Al' ga ne krijem. I to je nesto.
Кустуричина идеја о филмовању романа, стара је најмање петнаестак година.
Ovo mi je poznato, govorio je i ranije o tome. I tada kad sam to cuo (a ima tome dosta godina) i sada, moj problem s tim je sto film po knjizi Na Drini cuprija radi Emir Kusturica, u smislu ne svidja mi se kao umetnik, a ni kao covek. Vise bih voleo da vidim nekog drugog da radi taj film, ili cak nikoga. A naravno da on moze da radi sta hoce, niti mogu, niti hocu da ga sprecavam u tome.
У чему је проблем ако иза тога стане држава, са њеним изабраним представницима па макар се звали и Тадић, Србљановић, Луковић, Брадић, Прокић, Цеца ова или она итд..итд..?...нема таквих примера диљем демократског света?
Kao i gore, imam problem sa imenima. Vrlo jednostavno.
Занимљива је идеја форме филмске опере...то је бољи избор с обзиром на успех Кустуричине опере у Паризу у односу на његов последњи филм, који још увек нисам гледао поштујући Хастлеров став о истом...
Mislis njen komercijalni uspeh, ili uspeh same opere (umetnicki, kvalitativni)? Gledao si? Ja nisam ni operu, ni taj poslednji film (niti imam nameru).Ova knjiga moze biti jako inspirativna, kao 1 analiza ovih nasih prostora i onoga sto nam se desavalo kroz sve te silne vekove, a narocito u poslednjih dvadesetak godina. Voleo bih da vidim neki ozbiljniji (dobro, ajde, drugaciji) tretman ovog materijala na filmu. Jbg, nemam srece.Sto ce reci: prosto izrazavam svoje neslaganje/negodovanje/nezadovoljstvo/nesvidjanje, a ne sporim nikome pravo da radi sta hoce, u kojem smislu me zabole.
Link to comment

BTW onIdeja nije stara petnaest, nego dvadeset godina. Onih pet godina razlike je u periodu raspada Jugoslavije. Prvobitna ideja bila je da Sidran radi dramatizaciju.BTW off

Link to comment
BTW onIdeja nije stara petnaest, nego dvadeset godina. Onih pet godina razlike je u periodu raspada Jugoslavije. Prvobitna ideja bila je da Sidran radi dramatizaciju.BTW off
To, recimo, nisam znao. Kad sam slusao Kusturicu da prica o tome, to nije pominjao. Recimo da bi takav film vec mogao da me zainteresuje.
Link to comment
Ja sam prvi pitao... ;) Kusturičini filmovi odavno su unapred nezanimljivi. Ovo je još i glupo.Ono kao: kad nemam Sidrana, mogu samo da sviram i pevam.
Неће бити ваљда да је ствар у томе ко је први питао? :)Хтео ти (или ја) или не, он је после Макавејева једина особа из света филма из СФРЈ, СРЈ, па до РС...којем се признаје (нека) вредност.Глупа је била, између осталих, и Кјубрикова идеја за 2001-ву. Не суди унапред.Немој молим те, да се спусташ на ниво оних који његов успех (оправдан или не) приписују Сидрану. Абдулах је сценариста првог и косценаристадругог му филма.
Link to comment
To, recimo, nisam znao. Kad sam slusao Kusturicu da prica o tome, to nije pominjao.
Hm, što li to nije pominjao...
Recimo da bi takav film vec mogao da me zainteresuje.
I, mene. Ali, zato snimaju operu...
Link to comment
Jbg, taki mi stav. :) Al' ga ne krijem. I to je nesto.Ovo mi je poznato, govorio je i ranije o tome. I tada kad sam to cuo (a ima tome dosta godina) i sada, moj problem s tim je sto film po knjizi Na Drini cuprija radi Emir Kusturica, u smislu ne svidja mi se kao umetnik, a ni kao covek. Vise bih voleo da vidim nekog drugog da radi taj film, ili cak nikoga. A naravno da on moze da radi sta hoce, niti mogu, niti hocu da ga sprecavam u tome.Kao i gore, imam problem sa imenima. Vrlo jednostavno. Mislis njen komercijalni uspeh, ili uspeh same opere (umetnicki, kvalitativni)? Gledao si? Ja nisam ni operu, ni taj poslednji film (niti imam nameru).Ova knjiga moze biti jako inspirativna, kao 1 analiza ovih nasih prostora i onoga sto nam se desavalo kroz sve te silne vekove, a narocito u poslednjih dvadesetak godina. Voleo bih da vidim neki ozbiljniji (dobro, ajde, drugaciji) tretman ovog materijala na filmu. Jbg, nemam srece.Sto ce reci: prosto izrazavam svoje neslaganje/negodovanje/nezadovoljstvo/nesvidjanje, a ne sporim nikome pravo da radi sta hoce, u kojem smislu me zabole.
Имај став. У реду је. Само нека је твој.
Link to comment
Хтео ти (или ја) или не, он је после Макавејева једина особа из света филма из СФРЈ, СРЈ, па до РС...којем се признаје (нека) вредност.
sad bi Paskaljoni rekao "čekaj malo"
Link to comment
sad bi Paskaljoni rekao "čekaj malo"
У последњем интервјуу и он није спорио његову вредност. Кратко речено, рекао је да је Кустурица онај са којим се на може упоређивати. Edited by Ulis
Link to comment
Имај став. У реду је. Само нека је твој.
Jeste. To sto se poklapa sa pescanik-dogmom, nije moj problem. :D Bez zezanja, ako sugerises da je meni neko (u ovom slucaju Pescanik) diktirao ovaj moj stav, onda ti kazem da gresis. Sad, ti mozes da mi verujes ili ne. Tvoja stvar. Nego, moram da uskocim ovde kod ovog pitanja Sidran-Kusturica. Meni bi ova varijanta bila interesantna zato sto bi adaptaciju knjige radio musliman (konkretno Abdulah Sidran), a inace se, u opste, ne lozim na tu Sidran-Kusturica pricu. Rekoh vec ranije da nisam ljubitelj njegovih filmova, bili oni pisani od strane Sidrana ili ne.
Link to comment
Немој молим те, да се спусташ на ниво оних који његов успех (оправдан или не) приписују Сидрану.
Naravno da se ne nalazim u ovom ekstremnom stanovištu.Ni blizu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...