Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Prinuđen sam da igram Fifu ovih dana i ne mogu da verujem da je glupi Konami od ovog sranja popušio zbog marketinga i grafike.

 

Doslovno đubre od gejmpleja, PES 2021 je za ovo televizor u boji.

  • +1 4
Link to comment
On 22.9.2022. at 22:38, Azdaja said:

@Calavera kude si?

 

evo taman si me uvatio pri prokrastinaciji oko novih osvrta pa reko da ih malo ubrzam, sve za ppp!!!

 

nakon što ih je until dawn proslavio te sad već davne 2015, supermassive je imao ozbiljnih problema da ponovi tu formulu. izbacili su, sećate se, tri man of medan igre koje su sve odreda prosto bile previše kemp čak i za b-movie standarde na koje nas je supermassive navikao. čini se da su i oni bili svesni toga pa je the quarry, koji se pojavio pre par meseci, povratak proverenim teen horor vrednostima: gomila studenata zatvorenih u letnjem kampu u neravnopravnoj borbi protivu misterioznih čudovišta koja vrebaju okolinom. primetićemo da je until dawn malo jači u glumačkom smislu, pre svega na račun 1 animalne energije mlađanog ramija maleka pre nego što se proslavio i obezobrazio, no nije baš da quarry šta da ponudi u tom pogledu. tu je ona mala iz modern femilija, tu je alanin nesuđeni dečko iz licorice pizze, a ima i par viđenijih imena poput lancea henriksena i teda raimija, mada su oni kriminalno neiskorišćeni (ju, spojler) te nema smisla da se ložite na njih :sleep: ono što je bitnije je da je povratak starim vrednostima doveo do osetnog napretka u kvalitetu dijaloga, koji su prijatno realistični u onom blesavom teen fazonu. doduše, ceo narativ se raspadne ako razmišljate o njemu duže od pet sekundi, no to se nekako i očekuje od ovih igara, a quarry bar dovoljno dobro vozi da vas ne tera da previše mislite o rupama u logici.

 

na planu gejmpleja, avaj, stvari ipak stoje lošije :dry: u prvom redu, quarry je standardno pun besmislenih izbora i qte sekvenci koje ama baš ničim ne utiču na radnju i očito su tu samo da pojačaju interaktivnost™. kad i dobijete priliku da malo procunjate okolo na svoju ruku, to se uglavnom sastoji od neudobno sporog bazanja po premračnim (i često ZALUDNO prevelikim) prostorijama u potrazi za tarot kartama ili nekim hintovima o tome šta se tu koji moj dešava. tarot karte su inače ekvivalent totemima iz until dawna u smislu da vam daju da vidite budućnost, s tim što je to u toj igri bila super ideja a ovde više deluje kao pokušaj autora da se do kraja emulira ranija formula. s pozitivnije strane, bitni izbori su dosta dobro predstavljeni i uglavnom je moguće predvideti najbolju opciju prostim obraćanjem pažnje na situacije koje vam igra servira. u mom prelasku je, ako ćemo pošteno, bilo VRLO malo preživelih, no većina pogibija je bila posledica naivne želje da sačuvam sve po svaku cenu umesto da promislim o datim opcijama. opet, te pogibije nemaju neki uticaj na narativ, likovi koji mogu da zaginu rano mahom provedu ostatak igre skroz odvojeni od ostatka ekipe, tu i tamo dobijete neku kratku scenu u fazonu "gde su, šta rade" u kojima oni sami bazaju šumom ili se skrivaju u podrumu i generalno dangube. za razliku od recimo detroita, quarry ne nudi nikakav flowchart gde tačno vidite koji izbori imaju koje posledice, no prilično je jasno koji likovi mogu da zaginu tek pred kraj igre a koji su nebitni za radnju.

 

naravno, u interaktivnim dramama količina bitnih izbora uglavnom zavisi od budžeta, a supermassive tu izgleda nije imao mnogo čime da se podiči. da se ne lažemo, ljudi su izbacili četiri igre u četiri godine i planiraju petu dogodine, pošteno je pretpostaviti da u tolikoj hiperprodukciji nije ostalo previše kinte za luksuzaciju s dodatnim scenama. štaviše, i ovo što je tu je izrežirano tako da se vidi da je glavni cilj bio sakriti likove koji su do tad možda već pokojnici, većina kadrova se svodi na close-upove na govornika i čekanje da on izdeklamuje svoje. o akcionim scenama tek ne vredi pričati, ako vas igra u pola minuta ne prošeta kroz sedamnaest različitih kadrova protagoniste koji se sapliće, posrće, propada a ipak junački beži od čudovišta, tražite pare nazad :happy: mislim, znam da interaktivne filmove nije lako odraditi s malim budžetom, ali to ipak mora biti malo bolje prezentirano od ovoga, ne sećam se baš da je until dawn ovoliko odisao generalnom jeftinoćom. plus, ps4 verzija igre, mada izgleda lepo, sadrži krdo vizuelnih i zvučnih bagova, sporog učitavanja tekstura i sličnih problema koji ukazuju na to da ni za postprodukciju nije bilo previše vremena. doduše, ps4 su već sustigle godine...

 

uglavnom, quarry možda nije novi until dawn, ali po kvalitetu mu svakako prilazi mnogo bliže nego man of medan naslovi. zaboravio sam da snimim neki gejmplej, pa evo malo istog u profesionalnoj izvedbi:

 

 

s obzirom da je prošlo već par godina otkako je disco elysium ZAPALIO industriju, već je polako red da se počnu pojavljivati i njegovi duhovni naslednici, a prvi među njima je ovogodišnji citizen sleeper. sličnosti su odmah vidljive, oba naslova su izgrađena oko priče i igrate ih koristeći kockice, no treba reći da je disco, uprkos svojevremenim promašenim kritikama da to nije praaaavi rpg, dosta bliži idealnom videoigračkom konceptu. citizen sleeper bi, naime, bez ikakvih izmena mirne duše mogao funkcionisati kao klasična društvena igra ili, stručnim rečnikom, TTRPG, što su, u krajnju ruku, i sami autori naveli kao jasnu inspiraciju. umesto klasičnog kontrolisanja protagoniste, celu igru ćete provesti gledajući istu svemirsku stanicu iz ptičje perspektive (ajde, možete je malo i rotirati :sleep:) i odrađivati aktivnosti koje se nalaze na njoj. tih aktivnosti ima svakakvih, od pomaganja svesnom programu koji se krije od mogućih ubica u automatu za čokoladice do pomaganja rogue inženjeru koji se namerio da zbaci kompletan kapitalizam na stanici, no svima im je zajedničko da morate uložiti određeni broj kockica da biste izvukli nešto iz njih. sad, neke aktivnosti su questovi za sebe, a neke vas samo nagrađuju određenim resursima, no sve nude bogatu količinu dijaloga ili lorea dok ih odrađujete. dakle, citizen sleeper bi možda najpoštenije bilo okarakterisati kao choose your own adventure igru s resource management elemenatima, u fazonu 80 days ili sunless sea, no ta poređenja nisu seksi kao disco tako da ćemo ih ignorisati :happy:

 

citizen sleeper se reklamira i kao rpg, i na početku zaista deluje da tu ima nešto jer dobijate izbor između tri različite klase od kojih svaka ima određeni broj poena u nekim od pet glavnih skilova (engineer, interface, endure, intuit, engage). skilovi su isprva bitni jer svaka aktivnost favorizuje neki od njih, pa će tako recimo inženjeri imati više uspeha od fizikalaca u aktivnostima poput seckanju propalih svemirskih brodova. no, što više iskustvenih poena™ dobijate za pređene questove, sve je jasnije da će vam ih igra udeliti sasvim dovoljno da skoro svaki skil apgrejdujete do kraja, tako da klase brzo postaju nebitne. od rpg elemenata imate i endurance i hunger statistike koje se stalno prazne i utiču na to koliko kockica (od jedan do pet) dobijate na početku novog dana. ovo je na početku igre glavni izvor drame s obzirom da endurance možete dopuniti samo injekcijom stabilizatora koji je na celoj stanici moguće naći samo kod obližnjeg doktora, na šta igra možda ne skreće dovoljno pažnje. opet, ako smisleno trošite resurse koji su vam na raspolaganju, relativno brzo ćete doći u situaciju da stabilizatora (ili alternativnih metoda lečenja) imate u izobilju, te preživljavanje postaje trivijalno. mislim, jasno je da je u ovakvim igrama optimizacija pola zabave, no ipak, utisak je da je citizen sleeper mehanički daleko zabavniji u prvoj polovini igre nego u drugoj.

 

što se priče tiče, jer bi to i trebalo da bude glavna atrakcija ovde, recimo da je ona dovoljno dobra da vas zainteresira da ovo doterate do kraja. ima tu dosta zanimljivih sf ideja i worldbuildinga, počevši od jada vašeg protagoniste, robota s ljudskim umom pod kontrolom zle korporacije, a deluje kao da je većina toga inspirisana williamom gibsonom. na nivou rečenice, pak, citizen sleeper nije onoliko rezak™ koliko pokušava da bude, pogotovo kad se bavi ljudskim interakcijama umesto sf konceptima, a sve zajedno je to ipak dosta daleko od 1 disca po kvalitetu. dodatni problem s pričom je nepostojeća struktura: cilj igre je umaći sa svemirske stanice, ali nema glavnog questa koji bi vas odveo tamo, samo kolekcija sporednih questova naizgled podjednake važnosti. s obzirom da je teško reći gde će vas koji quest odvesti, glavni utisak je da nemate nekog uticaja na radnju, nego samo pomažete žiteljima stanice dok slučajno ne naletite na ključni storilajn koji vas prebacuje na kraj igre.

 

uglavnom, citizen sleeper možda nije novi disco elysium, no ima tu dovoljno zanimljivih ideja i mehanika da ga vredi overiti, pogotovo na game passu za dž. bacite pogled na trejler da vidite prezentaciju, uopšte ne smara onoliko koliko bi se to dalo zaključiti na osnovu ovog teksta:

 

 

Edited by Calavera
  • Hvala 1
Link to comment

Ja sad baš igram quarry tj nas četvoro u društvu. Sasvim fina zabava, priča toliko zanimljiva da bi verovatno mogla o da se gleda bez igranja. Ostale su mi 2 chaptera i epilog, za sad jedna žrtva, a pošto kažeš i sam da ti je većina poginula u pokušaju da svi prežive, verovatno ćeš iz prve pogoditi ko mi je stradao i kako.

 

Tarot karte kul ideja, ali su ili toliko neskrivene da imaju sopstveni screen na putu kojim moraš proći ili nema predstave gde su. Doduše za sad su prva i još jedna bile korisne, sve ostale kao da daju random dešavanja i upozoravaju na nešto na šta ne možeš da utičeš.

 

Ostalo se slažemo. Until dawn bolji glumci, Quarry bolja priča.

 

Ceo dark anthology je light verzija Until dawn i Quarry. Medan ok, onaj drugi naslov je jedan veliki i dugi uvod za završni twist/punchline. Treći i četvrti tek treba da igram. Bio je i onaj hidden agenda ali to skoro da ne vredi pomena.

 

Naravno igranje ovakvih igara u društvu povećava zabavu i kvalitet za jedno 30%

Link to comment
25 minutes ago, *edited by mod said:

Ja sad baš igram quarry tj nas četvoro u društvu. Sasvim fina zabava, priča toliko zanimljiva da bi verovatno mogla o da se gleda bez igranja. Ostale su mi 2 chaptera i epilog, za sad jedna žrtva, a pošto kažeš i sam da ti je većina poginula u pokušaju da svi prežive, verovatno ćeš iz prve pogoditi ko mi je stradao i kako.

 

Tarot karte kul ideja, ali su ili toliko neskrivene da imaju sopstveni screen na putu kojim moraš proći ili nema predstave gde su. Doduše za sad su prva i još jedna bile korisne, sve ostale kao da daju random dešavanja i upozoravaju na nešto na šta ne možeš da utičeš.

 

Ostalo se slažemo. Until dawn bolji glumci, Quarry bolja priča.

 

Ceo dark anthology je light verzija Until dawn i Quarry. Medan ok, onaj drugi naslov je jedan veliki i dugi uvod za završni twist/punchline. Treći i četvrti tek treba da igram. Bio je i onaj hidden agenda ali to skoro da ne vredi pomena.

 

Naravno igranje ovakvih igara u društvu povećava zabavu i kvalitet za jedno 30%

 

ih, meni su tek pred kraj krenuli da ginu ko blesavi, a tu računam i 1 nesretnika koji je tehnički zaginuo u opštoj pometnji pred kraj iako je činjenica da se uopšte našao na tom mestu bila rezultat odluke koju sam doneo DAVNO pre toga. a za tu žrtvu kod tebe mi ne moraš ništa pričati, razumem te jer smo isti :sleep:

 

ja sam ta upozorenja na tarot kartama uglavnom morao da gledam bar pet puta da bih provalio šta se uopšte dešava na njima, sreća da ima ta opcija u meniju. i da, neke su stvarno daleko korisnije od drugih, što je realno problem jer ispada da mora da te usere da od više random karata odabereš onu koja će ti zapravo pomoći.

Link to comment
13 minutes ago, James Marshall said:

Vrijedi li Deathloop? Nekakve su akcije, pa bih probao.

 

ja to još nisam igrao ali bih pazario na neviđeno jer arcane, mada ti se možda više isplati da ga isprobaš na gamepassu

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...