Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

+1

na 5:15 lepo poentira kad kaže da je Fortnite najbolja igrica svih vremena, ali onda iz nekog razloga još pola sata laprda o Rockstaru

napravio si poentu? završavaj video. nemaju ljudi vremena i živaca da gube na nebitne stvari.

Link to comment

baba is you je igra koju je tesko opisati recima, te umesto toga preporucujem gledanje trejlera:

 


dakle, radi se o puzzle igri koja za osnovu ima kombinaciju sokobana i programiranja. i ovde se deo izazova sastoji u fizickoj manipulaciji "blokovima" koje imate na raspolaganju, mada je to ipak daleko od poente igre. glavna stvar koja babu razlikuje od standardnih sokoban naslova je koriscenje sintaktickih objekata smestenih u svakom nivou. na pocetku sve deluje savrseno prosto: u vecini nivoa vec imate sklopljene recenice BABA IS YOU i FLAG IS WIN, i cilj je samo da se nekako dogegate do zastave. nekad to zahteva koriscenje obliznjeg kamena da biste razbili vodu i otvorili prolaz (nismo rekli da ovo ima real world smisla :D), konstruisanje WATER IS MELT ili nesto tako lagano. vrlo brzo se u igri pojavljuje i druga zivuljka po imenu keke, pa mozete naizmenicno kontrolisati njega i babu smestajuci ih na pocetak recenice X IS YOU.

 

no, sve je to je tek tutorijal u poredjenju s onim sto vas ceka u ostatku igre. nakon sto prodjete taj pocetni kontingent nivoa, otvarate pristup overworldu koji se sastoji iz (naizgled) desetak razlicitih svetova. svaki svet nudi svoju kolekciju nivoa povezanih novim mehanikama s kojima se treba upoznati, jer cete ih kasnije sretati sve vise. vrlo brzo pocinjete da koristite koncepte tipa MOVE, TELE, DEFEAT, a cesto cete za cilj imati i da unistite objekte koji su WEAK jer takodje imaju HAS FLAG ili tako nesto. kasnije u igru ulazi i ta neka metafizicka dimenzija, pa cete koristiti i objekte poput ALL, MORE i EMPTY i slagati konstrukcije poput NOT BABA IS YOU. ja sam u 1 trenutku naivno pomislio da sam video sve sto baba ima da ponudi, ali onda sam poceo da otkrivam i tajne nivoe i nastavio da se odusevljavam. u drugom delu igre gotovo svaki nivo uzrokuje "kako ovo???" reakciju, i osecaj neobuzdane srece koji se dobija kad ga se predje je neprocenjiv.

 

ukratko, ovo je apsolutni masterpis, i divan primer kako se genijalan koncept moze pretvoriti u bogatu i dugacku igru. dobro, duzina u ovakvim igrama obicno zavisi koliko ste kreativni i/ili prirodno glupi (kao ja), ali gledano cisto kroz brojke, baba is you nudi vise od 200 (dvesta!) nivoa. meni je tesko i da zamislim misaoni proces koji mora da je otisao u sklapanje ovako robusnog sistema, ali drago mi je sto na svetu ima i tako pametnih ljudi :sleep: sto je jos bolje, progres kroz igru nije ogranicen prelaskom nekih odredjenih nivoa (ja bih recimo na prisonu bio zaglavljen citavu vecnost). za kompletiranje svakog sveta (i otkljucavanje sledeceg) je potrebno preci svega 50% nivoa u njemu, a vecinu njih mozete resavati kojim god redosledom zelite. sami nivoi velikodusno nude rewind dugme i brzi restart, sto ih opet cini jako udobnima za igranje. jedino sto mogu da zamerim je da vas dugme b ne vraca u prethodni meni, ali slutim da ce to biti reseno u nekom buducem patchu.

 

za ljubitelje puzzle igara i/ili pazljivo izbalansiranih sistema u igrama, baba is you je obavezna lektira. evo kako izgledaju ti idilicni pocetni nivoi, pre nego sto izmet pocne da udara u ventilator, sto bi reko nas narod:

 

 

hypnospace outlaw je 1 od onih naslova koji vise polaze na estetiku nego na egzekuciju, mada je u ovom slucaju to donekle opravdano. vi ste u ulozi neimenovanog detektiva zaduzenog za regulaciju alternativne verzije interneta iz y2k ere koji mozete posetiti samo u snovima. glavni cilj vam je da prijavljujete prekrsaje koje ostali surferi cine na svojim stranicama (maliciozni softver, koriscenje kopirajtovanog sadrzaja, itd.). ovo je, je li, idealan izgovor za temeljno upoznavanje s ovim svetom, koji je (gimmick sa sanjanjem na stranu) neverovatna rekonstrukcija naseg interneta iz devedesetih. sve je tu: raznobojni fontovi, napadne ankete, pretenciozni hakeri, tinejdzeri koji se pretvaraju da imaju devojke, hriscanski sajtovi koji vas proglase vernicima ako skrolujete na dno stranice... posebne pohvale zasluzuje neverovatni soundtrack, od onemocalog rokera koji prezivljava prodajom dzinglova do skroz novih zanrova tipa kulpank :D ako ste iole nostalgicni za ovim periodom ljudske istorije, hypnospace outlaw ce vas ljudski razgaliti.

 

stavise, outlaw je toliko veran svojoj viziji internet proslosti da se ne stidi da nas podseti i na njene losije strane. opet, sve je tu: nesnosni virusi i pop-upovi, stranice koje se beskonacno ucitavaju, i najgore od svega, spori i nezgrapni interfejs. ovo nije problem dok jasete na onom pocetnom talasu ushicenja i radosti sto se neko setio da napravi ovakvu igru, ali kasnije ipak prilicno ide na zivce. deo problema je sto je gameplay loop u sustini serija zagonetki, te sam se ja cesto bespomocno vrteo u krug ne znajuci kuda dalje. narativ je dovoljno dobar da se ovo odigra do kraja (pogotovo da saznate sta se desilo s odredjenim ljudima), ali ne mogu reci da je kompletna igra kao takva bila preterano zabavno iskustvo. ako odlucite da cekirate ovo, znajte da outlaw nudi stranicu s hintovima kojoj mozete pristupiti za bagatelnu cenu od 3 hipnonovcica, za sta sam ja saznao odvec kasno.

 

 

Edited by Calavera
Link to comment

pathway ostavlja dobar prvi utisak, i to ne samo zbog finog indiana jones stimunga. na prvi pogled, ovde ima svega sto 1 postena potezna roguelike igra a la ftl u 2019. godini treba da ima. 16 igrivih likova (od kojih svaki ima sopstveni skill tree), 5 kampanja progresivno vece tezine, borbeni sistem u stilu xcoma, detaljna pixel art grafika (dinamicne senke su hit)... prvi znak da nesto nije u redu s dizajnom su roguelike elementi, koji su prosto previse naklonjeni igracu. nakon svake avanture (pa cak i ako vam svi likovi zaginu) automatski prebacujete sav loot i experience koji ste zaradili u sledecu, sto meni uvek deluje kao nepostena prednost. ja sam nakog neuspelog prvog pokusaja presao sledece tri kampanje u cugu, i to mahom na konto brutalnog oruzja koje sam nalazio i nasledjivao.

 

no, veci problem je sto je igra prosto previse plitka u svakom pogledu. svaka borba je klasican skirmish, specijalnih abilitija ima vrlo malo, vrsta oruzja i neprijatelja takodje, pa je i taktika uvek ista. jedina iznenadjenja su vezana za rng i nepotpune informacije koje igra nudi, npr. to da u vecini borbi pre prvog poteza necete znati gde je pola neprijatelja. uz to, koliko god pathway lepo izgledao, mapu je nemoguce rotirati ili zumirati, pa je cesto tesko proceniti sta je zaklon iza kojeg se mozete sakriti, a sta obican dekor. overworld deo igre ima svoje probleme, poput cinjenice da su vecina eventova potpuni corci (mada je moguce da prosto u timu nisam imao specijaliste s potrebnim perkovima). u ftlu je sletanje na prazne beacone uvek bio smor jer niste dobili nista u zamenu za gorivo koje ste potrosili da stignete dotle, a ovde se to desava u skoro 50% slucajeva :dry:

 

uglavnom, ja pathway ne mogu preporuciti sem ako bas niste zakleti fanovi zanra, a i tad bih vas pre uputio na renowned explorers. evo ipak malo gameplaya, cisto da se vidi da je bar estetika dobro pogodjena:

 

 

Link to comment

Pazi samo da ne instaliraš slučajno na bilo koju lokaciju osim C drajva - debil od igre odbiće da se pokrene.

 

Odličan je Unity ako uspeš da istrpiš sve tehnikalije.

 

 

Link to comment

Pokrenuo download, bacio oko na gameplay i -odustao. Toliko je super da znam da ce mi uzeti sate kojih uglavnom nemam za vaznije stvari :sad:

 

I da, nisam ga bio smjestio na C :laugh:

Edited by kipo
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 3.2.2019. at 12:58, Prlapan said:

Jel igrao neko EU4 sa Random New World? Odlepicu, stigao do 1730' i onda nece da loaduje, samo CTD. Citao da imaju problema sa tim. Mapa bila odlicna, dva ogromna kontinenta sa moreuzima odvojenim juznim i severnim delovima, kontinent blizi evropi se protezao od severnog do juznog pola sa samo jednim prolazom na sredini,  sa 3 High Amercan nacije. Igrao sa CN (pravoslavni atlantidjani :D), krenuo iz novog zelanda, pa ubrzano krenuo u trku kolonizovanja meni blizeg kontinenta i ratujem sa spanijom uglavnom i kad sam konacno izvrsio sve pripreme da udjem u osvajacki finis, prc. Inace RNW ocajno i nelogicno generise trade nodove, sto je pokvarilo ugodjaj, ali otkrivanje sveta je dosta zanimljivo.

samo sam jendom igrao do sada sa new worldom i to u multiplayeru. meni se to licno ne svidja, vise volim da bude sve blize 'realnosti' ;D

 

nego ovaj novi patch me izludjuje, bukvalno ne mozes da igras bez humanist idea na pocetku.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ima li na trafici™ noviji PES ili FIFA (davno nisam pikao pa ni ne znam sta je bolje) i koliko je zahtevno (2.8GHz, 4RAM, GeForce GT 610).

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...