Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

pa ja mislim da samo kod licenciranih profesija ima smisla razmisljati u tom kljucu - posle fakulteta A legitimno je ocekivati poslove a1, a2 i a3. ako radis b3, onda nastupa drama. to vazi za medicinu, samo delimicno za prava i ne znam gde jos?kod svih ostalih, faks je tim bolji ako s njim mozes svuda tuda. mislim, nije fakultet zanatska radionica, pa kao naucim tamo da zavrcem i odvrcem nesto i onda upravo zavrcem i odvrcem do penzije. faks je i statusna i socijalna prechka, ima citav niz drustvenih funkcija pored toga da te nauci da obavis neki set zadataka (ako te ovo poslednje uopste i uci).
e, ovo me je sad podsetilo, cesto citam u nasim novinama clanke u kojima se opisuje kako neka mlada mlada osoba (to obicno znaci da je u nekim srednjim 30-im) ne moze da nadje posao. onda ja pomislim, kako je moguce da neko 15 god ne moze da nadje posao, ali kada nastavim da citam, ispadne da ta osoba svo to vreme radi, samo ne radi "u struci", pa se jel, to ne racuna.
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

tako da.... instinkt mi je da se wholeheartedly slozim sa tvojim poslednjim pasusom. ali opet, indy kaze da je drama, kada puno tih pravnika, istoricara umetnosti i sl, radi nesto drugo. a verovatno jeste.
Pa jeste drama. Da su se skolovali u duhu nekog lib education u kombinaciji sa nekim generickim vestinama u trajanju od 3 godine pa da ti i ne bude zao para ("jadnih" poreskih obveznika). Al posto su malo naucili, a svasta popamtili, od cega vecinu posle i zaboravili, onda je drama. Bila bi drama i da imaju posao. NIjedno drustvo nije toliko bogato da moze sebi da priusti takav obrazovni sistem.
Link to comment
Hm, nije to uopste ograniceno na drustvene profesije, mislim da nisi bas sasvim u toku.Elem, ima i tu i drugi deo price, to obrazovanje (pa i za tebi iz nekog razloga omrazene istoricare umetnosti) kosta. I u vremenu, i u novcu (sto ti kazes, bilo cijem). Sad ti mislis da je to znak da je drustvo bogato. Pa ne znam, da li je propast onolikih institucija 2008. znak da je drustvo bogato, ili da je tu nesto drugo u pitanju?
pa ima i to indi da ljudi, kad jednom zavrse tu istoriju umetnosti, podignu prag pa im brojni poslovi postanu neprihvatljivi.pitanje je da li su oni nezaposleni zato sto nema sta da se radi, ili nema sta da se radi *sa istorijom umetnosti*
Link to comment

Hmm cini mi se da rehabilitacija Cica Draze ima vise dodira sa stvarnoscu a tolike ste godine pogubili po skamijama. Sto se tice taksiranja magistar restauracije iz Italije mi je selila namestaj svojim minivanom valjda su te godine ucenja zanata same po sebi satisfakcija.

Link to comment
Pa jeste drama. Da su se skolovali u duhu nekog lib education u kombinaciji sa nekim generickim vestinama u trajanju od 3 godine pa da ti i ne bude zao para ("jadnih" poreskih obveznika). Al posto su malo naucili, a svasta popamtili, od cega vecinu posle i zaboravili, onda je drama. Bila bi drama i da imaju posao. NIjedno drustvo nije toliko bogato da moze sebi da priusti takav obrazovni sistem.
Pa ga svi sire?
Link to comment
Hm, nije to uopste ograniceno na drustvene profesije, mislim da nisi bas sasvim u toku.Elem, ima i tu i drugi deo price, to obrazovanje (pa i za tebi iz nekog razloga omrazene istoricare umetnosti) kosta. I u vremenu, i u novcu (sto ti kazes, bilo cijem). Sad ti mislis da je to znak da je drustvo bogato. Pa ne znam, da li je propast onolikih institucija 2008. znak da je drustvo bogato, ili da je tu nesto drugo u pitanju?
nisam ni mislila da jeste ograniceno, nego sam samo nastavila sa primerima sa kojima sam pocela. nije mi istorija umetnosti omrazena, nego je primer fakulteta koji mnogo vise ljudi zeli da studira, nego sto postoji potreba za istoricarima umetnosti na trzistu.znaci, ako sam dobro razumela, sada raspravljamo o:da li drustvo (kao celina) treba da plati sve te troskove viska obrazovanja, ako ne dobija return, tj. da li zato sto mozemo da priustimo da mnogo ljudi studira, da li oni i treba da studirajuili kazes nesto drugo?koje je tvoje resenje? verovatno ne mislis da se moze nekako isplanirati, koliko ce i kojih profesija trebati, pa da svako ima posao, posto je ekonomija veoma dinamicki sistem. a sta se onda treba, ako treba, i moze, po tebi uciniti?
Link to comment

Vecina, tj. svi moji komentari imaju u vidu globalnu sliku. Kao i najcesce, ja ne pricam o Srbiji ovde. (Uvek nekako ispada da bi samo o Srbiji trebalo da se prica te se osecam strancom; imam utisak da uglavnom bolje znam sta pricam od vecine forumasa, ali da me skoro niko ne slusa, jer me valjda smatra irelevantnim, ili mi jednostavno ne veruje, ili sam im dosadan. Moja forumska prica).BTW. Ovo stalno pominjanje istorije umetnosti etc. kao sigurnog puta do zivota punog neizvesnosti podsetilo me da mozda nekim linkom potkrepim ono sto dobro znam iz zivota, a to je da i te kako nesigurnost & nezaposlenost kose i one sa prilicno tvrdim kvalifikacijama (upravo kakve vecina forumasa ima, ili zeli da ih ima).Pe, evo, npr. Iz Bostona, i to jos od pre GFC.

Link to comment
koje je tvoje resenje?
Nemam ja nikakvo resenje, kao sto sam napisao u nekoliko postova, cini mi se (mozda izmedju redova, ili pokusavajuci da to kazem kroz neki humor). Upravo pisem o tome da su sva poznata resenja cvrc-milojka, da imamo novi problem na rukama, ali se meni ovde ili preskacnu postovi ili ne veruje (sto nije neobicno kada se komunicira sa ekipom koja misli da zna uzasno puno, a mozda bas i ne zna koliko misli da zna - imam decenije iskustva i to u RL iz toga, pa to prepoznajem i ovde).EDIT. Prakticno svi - po onom sto mi je poznato s foruma o vama - ste na usponu na brdu, pumped up i ocekujete dobre stvari, naravno (sto i zelim da vam se desi). Ja sam, god help me, over the hill. Trudite se da razmisljate ne pozitivno, vec kriticki. Evo, ne mora kao ja, ugledajte se na fonTelefona. Edited by Indy
Link to comment
da li drustvo (kao celina) treba da plati sve te troskove viska obrazovanja, ako ne dobija return, tj. da li zato sto mozemo da priustimo da mnogo ljudi studira, da li oni i treba da studiraju
Visak kakvog obrazovanja? Nije svako visoko obrazovanje isto, ili prevedeno, ne provodi svaki student, buduci nezaposleni ili krivo-zaposleni, svojih 4-5 ili vise godina na isti nacin. U tom smislu, nisu ni returns, bilo monetary ili non-monetary iste za svakog visokoobrazovanog radnika, ili drustvo koje od skolovanja takvih treba da ima koristi. Mislim da ovo vazi generalno.
Link to comment
Visak kakvog obrazovanja? Nije svako visoko obrazovanje isto, ili prevedeno, ne provodi svaki student, buduci nezaposleni ili krivo-zaposleni, svojih 4-5 ili vise godina na isti nacin. U tom smislu, nisu ni returns, bilo monetary ili non-monetary iste za svakog visokoobrazovanog radnika, ili drustvo koje od skolovanja takvih treba da ima koristi. Mislim da ovo vazi generalno.
naravno da nisu, to nisam rekla, ni pomislila, da ne bude zabune.
Link to comment
Vecina, tj. svi moji komentari imaju u vidu globalnu sliku. Kao i najcesce, ja ne pricam o Srbiji ovde. (Uvek nekako ispada da bi samo o Srbiji trebalo da se prica te se osecam strancom; imam utisak da uglavnom bolje znam sta pricam od vecine forumasa, ali da me skoro niko ne slusa, jer me valjda smatra irelevantnim, ili mi jednostavno ne veruje, ili sam im dosadan. Moja forumska prica).
Ako se ja ubrajam u te imaš pogrešan utisak.
BTW. Ovo stalno pominjanje istorije umetnosti etc. kao sigurnog puta do zivota punog neizvesnosti podsetilo me da mozda nekim linkom potkrepim ono sto dobro znam iz zivota, a to je da i te kako nesigurnost & nezaposlenost kose i one sa prilicno tvrdim kvalifikacijama (upravo kakve vecina forumasa ima, ili zeli da ih ima).Pe, evo, npr. Iz Bostona, i to jos od pre GFC.
Ja znam dvoje, brat i sestra, on inženjer, vrlo vrlo slabo plaćen i u problemima zbog toga. Devojka završila prvi fakultet na koji pomislite a da nije istorija umetnosti, stabilan nestresan posao, odlična plata. Sređen život, sve super. Pa ti budi pametan.Što se linka tiče, inače ja nešto gledam oglase u poslednje vreme (došlo mi nešto :lol: ), i baš sam recimo imala utisak da sa bioinformatikom (nije moja struka, nažalost?) nema zime.
Link to comment
imam utisak da uglavnom bolje znam sta pricam od vecine forumasa, ali da me skoro niko ne slusa, jer me valjda smatra irelevantnim, ili mi jednostavno ne veruje, ili sam im dosadan
:cry:
Link to comment

Da malo spinujem. Imam pitanje. Zavrsio sam nekada davno pravni fakultet. U napadu ludila i odlaganja vojske sam upisao posdiplomske (i platio) odslusao 4 semestra, napisao seminarski i polozio metodologiju.Nakon toga sam, posle pravosudnog, ukapirao da nema sanse da stignem da spremim usmeni magistarski jer mi je spisak obavezne literature samo kod cavoskog bilo pedesetak knjiga.Elem, u nastupu dugog vremena, sam napisao molbu da mi odobre da predjem na master studije. Ali moram jos nesto da platim. Pitanje je: da li to ima svrhe radti (nemam nameru da se bavim akademskom karijerom). Rekli su mi da ce mi mozda seminarski priznati kao master rad. Da li je to realna opcija? Da li je te ispite na masteru moguce polagati odvojeno?

Link to comment
Ja znam dvoje, brat i sestra, on inženjer, vrlo vrlo slabo plaćen i u problemima zbog toga. Devojka završila prvi fakultet na koji pomislite a da nije istorija umetnosti, stabilan nestresan posao, odlična plata. Sređen život, sve super. Pa ti budi pametan.
Filozofija?:cry:
Link to comment
Da malo spinujem. Imam pitanje. Zavrsio sam nekada davno pravni fakultet. U napadu ludila i odlaganja vojske sam upisao posdiplomske (i platio) odslusao 4 semestra, napisao seminarski i polozio metodologiju.Nakon toga sam, posle pravosudnog, ukapirao da nema sanse da stignem da spremim usmeni magistarski jer mi je spisak obavezne literature samo kod cavoskog bilo pedesetak knjiga.Elem, u nastupu dugog vremena, sam napisao molbu da mi odobre da predjem na master studije. Ali moram jos nesto da platim. Pitanje je: da li to ima svrhe radti (nemam nameru da se bavim akademskom karijerom). Rekli su mi da ce mi mozda seminarski priznati kao master rad. Da li je to realna opcija? Da li je te ispite na masteru moguce polagati odvojeno?
realna je opcija, ima presedan.a ispiti na masteru se ionako polazu odvojeno, nema vise onog panela ...e sad, da li se isplati > ne znam, zavisi kako meris. o tome je ovih poslednjih nekoliko strana, cijenim.ali da, izgleda da sa relativno malo truda mozes da zavrsis to sto si zapoceo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...