Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Moja sestra je bila student sa najboljim prosekom na svojoj grupi, i posle dugog traženja posla na o-ruk ušla u firmu koja profilu njene struke odgovara sa 100%. Njen kolega koji je jedva završio bachelor radi u firmi za koju ne treba univerzitetsko obrazovanje, i plata mu je tačno dva i po puta veća od njene. Ništa tu nije dramatično, dok god je posao profitabilan, većini ljudi neće smetati da ga radi iako imaju univerzitetsko obrazovanje viška.
Ima i toga... ali, poenta je valjda da to nije ono sto je univerzitetsko obrazovanje tradicionalno davalo (a mogu slobodno da kazem i garantovalo, kad se radi o generaciji npr. mojih roditelja). Takodje, ono sto jeste dramaticna promena, ne radi se samo o potiskivanju diplomaca na poslove za koje ne treba visoka skola, vec o njihovom paralelnom guranju u neregularni, nestalni i nesigurni tip posla. (Otuda "precariat"). Ne znam kojih si godina, ali kad sam ja bio klinder, svi matorci su ponavljali k'o papagaji, "samo ti sinko zavrsi skole, pa da te bob vidi". (Koliko pratim, to je bio svetski trend u ono vreme, ne specijalitet SFRJ.) Nista ih vise nije plasilo od toga da zelis na neki zanat, ili ne daj Boze, u umetnike.To, da te bob vidi, i jeste tako bilo u njihovo vreme, i to jeste dramaticno promenjeno danas (ja "dramatikom" smatram kad negde procitam nesto tipa 40% diplomaca ne radi posao za koji treba da se ima fakultet... izvinjavam se ako je nekome to nesto sto je cool).(Nepomenuti su ostali nezaposleni diplomci, kojih ima buljuk, svuda... evo sad citam neku UK statistiku o 25% nezaposlenih medju diplomcima u godini posle diplomiranja).
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne znam kojih si godina, ali kad sam ja bio klinder, svi matorci su ponavljali k'o papagaji, "samo ti sinko zavrsi skole, pa da te bob vidi". (Koliko pratim, to je bio svetski trend u ono vreme, ne specijalitet SFRJ.) Nista ih vise nije plasilo od toga da zelis na neki zanat, ili ne daj Boze, u umetnike.
ovo postoji i danas, u zemljama treceg sveta (studija o kojoj govorim ima dataset od 18 zemalja u aziji, africi i j.americi). ljudi sistematski precenjuju additional lifetime earnings od visokog obrazovanja, a jos jace podcenjuju additional lifetime earnings od svake dodatne godine osnovnog i srednjeg obrazovanja. onda se javlja distorzija u vidu slanja najtalentovanijeg deteta da zavrsi sto vise skole, a izvlacenje ostale dece prerano iz skole.mogu da zamislim da je tako bilo i u ondasnjoj sfrj, tj da su ljudi podcenjivali prihode zanatlija, a precenjivali prihode pen pusher-a. meni se cini, da ako ima puno ljudi sa akademskim obrazovanjem koji rade posao za koji ne treba fakultet (sto je doduse elasticna definicja, za sta treba fakultet - recimo da budes medicinska sestra u americi treba fakultet, u srbiji ne treba, a da ne govorim o zanimanjima koja nisu professions), to samo znaci da oni zive u bogatom drustvu, koje moze da ih izdrzava dok oni sticu bespotrebne kvalifikacije.recimo, nedavno je bio u novinama kao skandal u vezi podele nekih poslova doktorantima preko akcije pod nazivom "prva sansa", znaci drzava onako da posao za koji u sustini nema potrebe, ljudima koji su doktorirali, a nisu nasli posao. sada, skandal je bio oko jedne osobe, kojoj je posao dat, pa uzet, ali ono sto je meni upalo u oci, je da doticna osoba ima 40+ godina, i do sada je studirala, a sada trazi "prvu sansu", na racun poreskih obveznika. pa sta covek da pomisli posle toga, nego, pa i nije srbija tako siromasna zemlja.
Link to comment

Na Megatrendu taj bi doktorirao do 28. :P Dobar post rajka... mozda tu ima nesto nasta cu mozda odgovoriti kasnije, ako budem u stanju da smislim nesto pametno.

Link to comment
ovo postoji i danas, u zemljama treceg sveta (studija o kojoj govorim ima dataset od 18 zemalja u aziji, africi i j.americi). ljudi sistematski precenjuju additional lifetime earnings od visokog obrazovanja, a jos jace podcenjuju additional lifetime earnings od svake dodatne godine osnovnog i srednjeg obrazovanja. onda se javlja distorzija u vidu slanja najtalentovanijeg deteta da zavrsi sto vise skole, a izvlacenje ostale dece prerano iz skole.mogu da zamislim da je tako bilo i u ondasnjoj sfrj, tj da su ljudi podcenjivali prihode zanatlija, a precenjivali prihode pen pusher-a. meni se cini, da ako ima puno ljudi sa akademskim obrazovanjem koji rade posao za koji ne treba fakultet (sto je doduse elasticna definicja, za sta treba fakultet - recimo da budes medicinska sestra u americi treba fakultet, u srbiji ne treba, a da ne govorim o zanimanjima koja nisu professions), to samo znaci da oni zive u bogatom drustvu, koje moze da ih izdrzava dok oni sticu bespotrebne kvalifikacije.recimo, nedavno je bio u novinama kao skandal u vezi podele nekih poslova doktorantima preko akcije pod nazivom "prva sansa", znaci drzava onako da posao za koji u sustini nema potrebe, ljudima koji su doktorirali, a nisu nasli posao. sada, skandal je bio oko jedne osobe, kojoj je posao dat, pa uzet, ali ono sto je meni upalo u oci, je da doticna osoba ima 40+ godina, i do sada je studirala, a sada trazi "prvu sansu", na racun poreskih obveznika. pa sta covek da pomisli posle toga, nego, pa i nije srbija tako siromasna zemlja.
Ja sam upoznala jednom kardiohirurga iz Indonezije, radio PhD u dečjoj kardiohirurgiji i baš tako bio oko 40 godina. Završio o trošku poreskih obveznika, PhD doduše za dve godine odradio u inozemstvu pa se vraća u Indoneziju da operiše za 3000 evra po klijentu. Nije Srbija baš tako siromašna zemlja, ali nažalost nije ni tako bogata kao Indonezija. Ali bićemo mi jednog dana bogati tako kao Indonezija, samo napred ovim tempom i tu smo.
Link to comment
Ja sam upoznala jednom kardiohirurga iz Indonezije, radio PhD u dečjoj kardiohirurgiji i baš tako bio oko 40 godina. Završio o trošku poreskih obveznika, PhD doduše za dve godine odradio u inozemstvu pa se vraća u Indoneziju da operiše za 3000 evra po klijentu. Nije Srbija baš tako siromašna zemlja, ali nažalost nije ni tako bogata kao Indonezija. Ali bićemo mi jednog dana bogati tako kao Indonezija, samo napred ovim tempom i tu smo.
to je valjda sarkazam, sta li? ova zena nije bila kardio hirurg, nego je zavrsila dodiplomske iz neke istorije umetnosti, pa onda iz filozofije ili tako nesto, pa onda jedan master iz necega, pa onda drugi master iz necega, pa onda phd iz neke lib arts /humanities.ekvivalent tom primeru, bi bio recimo, kada bi taj tvoj hirurg posle specjalizacije iz kardio hirurgije, otisao na studije istorije filozofije, pa onda, recimo, istoriju umetnosti, i onda trazio recimo prvu sansu da radi u nekom muzeju. do tad bi ovaj, doduse imao 50-55, i bilo bi zali boze para koje bacene na njegovo medicinsko obrazovanje, ali nema veze, dobar pokusaj da diskvalifikujes sagovornika :thumbsup:
Link to comment
to je valjda sarkazam, sta li? ova zena nije bila kardio hirurg, nego je zavrsila dodiplomske iz neke istorije umetnosti, pa onda iz filozofije ili tako nesto, pa onda jedan master iz necega, pa onda drugi master iz necega, pa onda phd iz neke lib arts /humanities.ekvivalent tom primeru, bi bio recimo, kada bi taj tvoj hirurg posle specjalizacije iz kardio hirurgije, otisao na studije istorije filozofije, pa onda, recimo, istoriju umetnosti, i onda trazio recimo prvu sansu da radi u nekom muzeju. do tad bi ovaj, doduse imao 50-55, i bilo bi zali boze para koje bacene na njegovo medicinsko obrazovanje, ali nema veze, dobar pokusaj da diskvalifikujes sagovornika :thumbsup:
Istinita priča. Taj kardio hirurg je imao takav razvojni put. Čak je imao ponudu da ostane da radi u bolnici gde je odradio PhD, ali je otišao u Indoneziju jer je cifra bila mnogo veća.Ja iz toga zaključujem da Indonezija uopšte nije tako siromašna zemlja, jer odakle ima pare da ovoga stipendiraju tako dugo, a posle i plaćaju tolike pare po klijentu?? Eh kad ćemo mi biti kao Indonezija...Ti si ta koja nije precizirala razvojni put svog doktorantskog primera. A stvarno je žali bože para, ja se isto ježim kad se nezaposlenim ljudima preporučuje da promene struku ako su nezaposleni, jer to onda znači da su prethodne pare poreskih obveznika proćerdane. Da se ja pitam, taj neko ko je završio istoriju, medicinu ili šta već, a ne može da se zaposli, ima da nađe posao kako god u struci isključivo bar u trajanju od isto godina koliko i to što su poreski obveznici plaćali da završi, pa onda nek ide na nove studije. Inače to ne bih dozvolila. Nego je li ta osoba sve završila u Srbiji na državnim fakultetima? Jer u moje vreme hteo jedan kolega paralelno da studira drugi fakultet, ali su mu tamo tražili da bude samofinansirajući. Bilo je neko pravilo da samo jedne studije mogu da se rade na budžetu. Ako su to promenili, pa sad može set studija da se odradi na budžetu, a o trošku poreskih obveznika, onda smo stvarno silno napredovali od pre nekoliko godina. I drago mi je zbog toga.
Link to comment

Rajka, možda su te bespotrebne kvalifikacije bespotrebne sa stanovišta taxpayera (a i to je diskutabilno), ali ako misliš na to da su kvalifikacije bespotrebne (samo) zato što sa njima nije pronađen posao, onda imamo lepu raspravu pred sobom.(Možda zvuči kao da skačem sebi u usta, pošto sam upravo pisao da je dramatika to što ljudi sa diplomom ne mogu da nađu posao gde se to traži... ali, to tako samo izgleda na površini, tj. to što smo dugo - posebno mi stariji - imali očekivanja da se sa diplomom univerziteta "garantovano" nalazi adekvatan posao, ne znači istovremeno i da je nalaženje istog posla razlog sticanja kvalifikacija, tj. studija.)

Link to comment

ima dobar econ talk podcast na nacetu temu. ne sjecam se ko je bio gost, uglavnom, govorilo se o obrazovnom mjehura koji se tice uglavnom (ali ne samo) humanistickih nauka s jedne i manjku studenata na tehnickim naukama, ali i, na tragu ovog rajkinog, znacajnom manjku visokokvalifikovanih radnika u amerikama s druge strane.

Edited by morgana
Link to comment

@FRhostnisam, do sada sam radila kao analiticar u investicijskim banakama i hedz fondovima. ono sto je zanimljivo za te poslove, je da iako su sve moje kolege imale neki fakultet, niko nije studirao finansije, bilo je tu svega, istorije, engleske knjizevnosti, geografije, EE, matematike....you name it. samo finansija / business administration nije.ali, postavljas zanimljivu temu, value added, bas sam o tome htela da napisem koju. kada pogledas siromasne u zemljama 3. sveta, medju njima retko ima nezaposlenih...jednostavno to ne mogu da priuste sebi, i svi rade i rano pocinju da rade. u tom smislu sam i mislila da je dugacko obrazovanje velikog segmenta stanovnista, zapravo odraz (relativno) bogatog drustva koje to sebi moze da priusti. ja recimo smatram, da nisu bogate zemlje bogate zato sto imaju obrazovano stanovnistvo, nego imaju obrazovano stanovnistvo zato sto su bogate. naravno ima tu positive reinforcement, obrazovanije stanovnistvo ce u proseku biti kreativnije, sto ce omoguciti stvaranje nove vrednosti, ali ipak bi rekla da je prvenstvena uzrocnost ona prva. zato se danas u bogatijim zemljama prica o educational bubble.

Link to comment
verovatno idealisticki i naivno
Pa, nije, niposto nije tako... to sam gore i hteo da iniciram kao novi pravac u raspravi sa rakjom, ovaj rajkom.
Link to comment
Rajka, možda su te bespotrebne kvalifikacije bespotrebne sa stanovišta taxpayera (a i to je diskutabilno), ali ako misliš na to da su kvalifikacije bespotrebne (samo) zato što sa njima nije pronađen posao, onda imamo lepu raspravu pred sobom.(Možda zvuči kao da skačem sebi u usta, pošto sam upravo pisao da je dramatika to što ljudi sa diplomom ne mogu da nađu posao gde se to traži... ali, to tako samo izgleda na površini, tj. to što smo dugo - posebno mi stariji - imali očekivanja da se sa diplomom univerziteta "garantovano" nalazi adekvatan posao, ne znači istovremeno i da je nalaženje istog posla razlog sticanja kvalifikacija, tj. studija.)
Ja mislim da su bespotrebne samo ako su u humanities, a sa njima nije nađen posao. Pokušaj prekvalifikacije/dokvalifikacije u slučaju nenalaženja posla u struci bih dodatno kažnjavala sa 40 udaraca kandžijom. :lol: Da ne pričam o sirotim takspejerzima koji su ovoj Rajkinoj pokrili sve troškove studija na raznim smerovima, bečlore, mastere, čak i doktorat, a u moje vreme pokrivali tek jedan ćorav master, tćjah. I da ne pričam o izvođenju preciznih zaključaka (Srbija nije "tako" siromašna zemlja...) na osnovu 0.1% studentske populacije koja je uradila nekoliko setova studija (ja znam jako puno ljudi koji su diplomirali i doktorirali, i sve je bio neki rang 30+-3 godine, niko 40+) i za to vreme parazitirala na jadnim takspejerzima (dobro, ne "tako" jadnim).
Link to comment
Rajka, možda su te bespotrebne kvalifikacije bespotrebne sa stanovišta taxpayera (a i to je diskutabilno), ali ako misliš na to da su kvalifikacije bespotrebne (samo) zato što sa njima nije pronađen posao, onda imamo lepu raspravu pred sobom.(Možda zvuči kao da skačem sebi u usta, pošto sam upravo pisao da je dramatika to što ljudi sa diplomom ne mogu da nađu posao gde se to traži... ali, to tako samo izgleda na površini, tj. to što smo dugo - posebno mi stariji - imali očekivanja da se sa diplomom univerziteta "garantovano" nalazi adekvatan posao, ne znači istovremeno i da je nalaženje istog posla razlog sticanja kvalifikacija, tj. studija.)
nisam uopste rekla da su bespotrebne, zapravo mislim da je bas super, sto danas je drustvo tako bogato, da mozemo omogucimo svakom da dugo godina uci ono sto zeli. povlacim odgovor evi (pretpostavljam da si reagovao na ono zali boze para, molim te zanemari), na takve maliciozne postove dalje necu odgovarati, a nisam trebala ni na prvi.
Link to comment
Gde je tu npr. Kina?
nemam pojma. sta se pise u kini u obrazovanju? uglavnom znam sta se pise u americkim medijima (education bubble), i na PPP u vezi srbije :D
Link to comment
nisam uopste rekla da su bespotrebne, zapravo mislim da je bas super, sto danas je drustvo tako bogato, da mozemo omogucimo svakom da dugo godina uci ono sto zeli.
Hm... not so fast.Jedna mnogo pametna ex forumašica (što je više nas mislilo da si u stvari ti njen klon :D a nisi) mi je svojevremeno nešto komentarisala na ovu sličnu temu, podsetivši me na dobro poznat fakt da su kroz praktično celu istoriju umetnici, filozofi, pa i naučnici, bili u velikoj većini na milost i nemilost mecena i dobrotvora, a u odsustvu istih (što je bila sudbina mnogih) potucali su se od nemila do nedraga mnogo gore nego najgori današnji "precariat", ili da kažemo, white-collar lumpen-proletariat.Tako da ispada da ovde vidimo samo fragment onoga što je oduvek nekako bila realnost života na ovoj planeti, a eto nije bilo očigledno samo u jednom u stvari vrlo kratkom periodu nezapamćenog "booma" nauke, tehnologije i novih društvenih odnosa.Primećujem tendenciju kod par diskutanata da kažu "meh" na priču o dramatici koja je snašla nemali broj univerzitetskih diplomaca, međutim može biti da isti potcenjuju dimenzije i intenzitet problema. Evo samo jedne priče, posebno bih je preporučio vama koji ste pred doktoratom na nekom sveckom unezveritetu i mislite da ćete posle toga druga boba uhvatit za bradu. A znam, i to dobro, još sličnih primera.Endarkenment, indeed?PS. Rajka, u Kini je takođe, i to znatan edu-bubble, u stvari paralalela sa USA je iznenađujuća.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...