Jump to content

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako nesto pokopa drzavne fakultete to ce biti ovo. Koliko znam, profesori se sami biraju izmedju sebe i zaposljavaju nove i ne postoji nikakva spoljna kontrola niti nacin da se otpuste ili kazne. Zaposljavanje i napredovanje je potpuno u rukama profesora sa faksa.
Tako je u vecini razvijenog sveta cak je stepen autonomije u tome u Srbiji nizi.
Link to comment

Ono sto ja znam (doduse za neke ne-toliko-razvijene delove sveta) je da postoje i sistemi gde profesore ocenjuju svake godine studenti, drugi profesori i drzavna komisija pa se zbirnom ocenom odlucuje koliko je doticni dobar. Neverovatno mi je da postoji totalna nekontrola ko sta radi na drzavnim fakultetima. Ipak taxpayersi to placaju.

Edited by Shan Jan
Link to comment

Na medicinskom faksu u Beogradu je pri kraju mog studiranja bilo uvedeno ocenjivanje asistenata i profesora,ali na zalost,sve je to bilo cisto reda radi.Niti je to iko gledao,niti je to ikoga interesovalo.

Link to comment
Na medicinskom faksu u Beogradu je pri kraju mog studiranja bilo uvedeno ocenjivanje asistenata i profesora,ali na zalost,sve je to bilo cisto reda radi.Niti je to iko gledao,niti je to ikoga interesovalo.
Bilo je i na Filološkom na početku mog, tj. pri upisu druge godine. Dobiješ hrpu papira na kojima ocenjuješ sve asistente i profesore - način predavanja, sposobnost da prenesu znanje, komunikacija i odnos sa studentima, svašta je bilo. Mi smo bili prva generacija bolonjaca, pa su se opasno trudili da nominalno poštuju sve odredbe s tim u vezi, a poznato je da je ''evaluacija nastavnog kadra'' bila jedan od najvećih bolonjskih bauka. Već sledeće godine je to ukinuto i tako je ostalo. Kad sam upisivala treću, pitala sam na šalteru zašto nisam dobila obrasce za evaluaciju, reče mi žena - nema toga više. I samo je odmahnula rukom u stilu - ko da je neko to pa gledao. Nije da sam se iznenadila, doduše.edit: trastatura Edited by foton_u_mirovanju
Link to comment

Bilo je i kod nas ocenjivanje profesora jedne godine i nikad vise. Mislim da se cak pricalo da profesori koji dobiju prosecnu ocenu manju od npr. 2 ce biti pod sankcijama ili otpusteni. Kljucno je ko je to proveravao, pretpostavljam profesori <_<

Link to comment
Ono sto ja znam (doduse za neke ne-toliko-razvijene delove sveta) je da postoje i sistemi gde profesore ocenjuju svake godine studenti, drugi profesori i drzavna komisija pa se zbirnom ocenom odlucuje koliko je doticni dobar. Neverovatno mi je da postoji totalna nekontrola ko sta radi na drzavnim fakultetima. Ipak taxpayersi to placaju.
postoje studentske evaluacije na kraju svakog semestra, eto koliko ja znam iz prve ruke - makar na jednom faksu u okviru BU. ocena koju dobijes od studenata je jedan od kvalitativnih uslova za izbor u vise zvanje. znaci, kada nastavnik treba da napreduje, u izvestaju koji komisija pise o njemu razmatra se i to kako su ga studenti ocenili. za docentsko i visa zvanja, te evaluacije ne razmatraju ne samo fakultetska nego i univerzitetska tela.evo ti iz tog pravilnika, izmedju ostalog ceni se: способност за наставни рад > Позитивна оцена педагошког рада добијена устудентској анкети / Позитивна оцена приступног предавања (за кандидате који немају педагошког искуства)
Link to comment
Bilo je i na Filološkom na početku mog, tj. pri upisu druge godine. Dobiješ hrpu prapira na kojima ocenjuješ sve asistente i profesore - način predavanja, sposobnost da prenesu znanje, komunikacija i odnos sa studentima, svašta je bilo. Mi smo bili prva generacija bolonjaca, pa su se opasno trudili da nominalno poštuju sve odredbe s tim u vezi, a poznato je da je ''evaluacija nastavnog kadra'' bila jedan od najvećih bolonjskih bauka. Već sledeće godine je to ukinuto i tako je ostalo. Kad sam upisivala treću, pitala sam na šalteru zašto nisam dobila obrasce za evaluaciju, reče mi žena - nema toga više. I samo je odmahnula rukom u stilu - ko da je neko to pa gledao. Nije da sam se iznenadila, doduše.
Mislio sam da ce se uozbiljiti s bolonjcima,al ocigledno nista od toga.Izgleda da je i ta bolonja ispala sarena laza na kraju.Na mom faksu je bio dobar broj profesora i asistenata koji su drzali nekvalitetnu nastavu(verovatno je tako i na drugim fakultetima) i prosto nikoga nije bilo briga za to.
Link to comment
Na mom faksu je bio dobar broj profesora i asistenata koji su drzali nekvalitetnu nastavu(verovatno je tako i na drugim fakultetima) i prosto nikoga nije bilo briga za to.
to je malo siri problem. evo recimo u jednoj osnovnoj skoli ne otpustaju profesora matematike koji je, mukica, dve godine pred penzijom, iako je covek notorni alkoholicar. kontrola kvaliteta, iako propisana, cesto se ne sprovodi u delo ni medju nastavnicima, ni medju lekarima, ni na ostalim mestima ...
Link to comment
Bilo je i na Filološkom na početku mog, tj. pri upisu druge godine. Dobiješ hrpu papira na kojima ocenjuješ sve asistente i profesore - način predavanja, sposobnost da prenesu znanje, komunikacija i odnos sa studentima, svašta je bilo. Mi smo bili prva generacija bolonjaca, pa su se opasno trudili da nominalno poštuju sve odredbe s tim u vezi, a poznato je da je ''evaluacija nastavnog kadra'' bila jedan od najvećih bolonjskih bauka. Već sledeće godine je to ukinuto i tako je ostalo. Kad sam upisivala treću, pitala sam na šalteru zašto nisam dobila obrasce za evaluaciju, reče mi žena - nema toga više. I samo je odmahnula rukom u stilu - ko da je neko to pa gledao. Nije da sam se iznenadila, doduše.
U ovom slucaju, a i u slucaju drugih fakulteta, to su prvi put radili verovatno iz dva razloga. Prvo, jer su se uplasili u tom prvom talasu "reformskih" poteza, drugo jer im je bilo potrebno zbog akreditacije. Znam i za slucajeve (van ovog fakulteta) gde su to popunjavali sami profani jer im je trebalo sto pre iz ovog drugog razloga.A na tom filoloskom je postojao jedan opsti predmet (a moguce da jos uvek postoji) jer navodno nisu mogli da otpuste profesorku. Rajic je svojevremeno pricao da je na Filoloskom u teoriji nemoguce otpustiti bilo koga jer je kolegijum suvise solidaran. Jedne jer nemaju ni kuceta i maceta, druge jer imaju porodicu, decu itd. :lol: Edited by Quince
Link to comment

Na vecini fakulteta (pa i na mom) je ta evaluacija odrzavana jednom. Cistom koincidencijom to se poklopilo da bude bas one godine kada se odredjivalo koji fakulteti i programi treba da dobiju akreditaciju.

Link to comment

Chez nous, radi se elektronska anketa već 5+ godina kao evaluacija na kraju svake godine, popunjavaju je za sve profesore i asistente svi studenti koji su položili njihov kurs (nedavno je valjda i standardizovana na nivou Univerziteta, ali postojala je i pre standardizacije). Tačno je da se radi manje-više statistike radi, ali se pride na Veću pomene ko je bio najbolji, te da se navede i ocena studenata kada se neko bira u novo ili kada mu se obnavlja zvanje... Loši asistenti mahom i sa i bez ankete nađu neko drugo uhljebljenje u roku od odmah pošto bude provaljeno da su loši, kontam da im se kaže prosto da neće napredovati tako i ćaozdravo. Informacioni sistem koji pored drugih 100 čuda omogućava i lako anketiranje koristi se u zamenu za određenu svotu dinkića (u gotovo neizmenjenom obliku) i na 2 velika privatna univerziteta, jer im je valjda lakše da plate za dobro i lako prilagodljivo nego da godinama samostalno razvijaju počevši od rudimentarnog.edit:typo

Edited by Oxymoron
Link to comment
Očekivan Press kvalitet se vidi već u naslovu:
Megatrend mu bizaran zbog doktorata Gadafija o Sahari
Ali hit je ipak ovo:
Njegove primedbe da je jedan od pet naših počasnih doktora i Muamer Gadafi pokazuju potpunu neinformisanost i neznanje, pošto je tadašnji libijski vođa počasni doktorat dobio ne zbog političkih dometa, već zbog grandioznog projekta „Velika reka", koji je polovinu Sahare učinio zelenom - kaže Jovanović, i dodaje da će uskoro objaviti top-ten listu, na kojoj će profesor Bajber verovatno biti broj jedan, kao najbizarniji profesor.
Ne daj se, Srbine! :Hail:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...