Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Pa dobro, al to moze da vazi za raznorazne stvari, i mozda nije bas najbolji model obrazovanje. "Ako prodjes ovu torturu, onda si spreman za bilo sta drugo". :D Mislim, ok, i to treba da postoji u odredjenoj meri, al ne valja preterivati.
Ma dobro, ja sumnjam da je to nekom bila namera, ali u praksi imaš poslodavaca koji tako rezonuju (baš bilo pre godinu dana u Vremenu o tome, članak o tome koje su struke najtraženije i zašto). Mislim da može i bolje, ali šta da se radi. No, na ta priča u mukama na faksu nije samo nešto opičeno i srbijanski beskorisno i neupotrebljivo, svedoči i Aron Hilegas u uvodu svoje knjige o Cocoa frejmvorku, gde pominje da je imao šefa koji se zvao Rob i koji je na Caltech završio astrofiziku. Kaže, kad god bi se zaglavio oko nekog problema, pomislio bi:"Do vraga, ili je ovo teško, ili sam ja glup. Ali nisam glup - pa završio sam astrofiziku". Nije baš da ne postoje i druge tehnike za jačanje samopouzdanja, ali šta da se radi no2. Snalazimo se s onim što imamo. Radije bih da sam imao prilike da se igram na nekom superkompuiteru, ali gde ćeš, sirotinja, izađosmo iz 90ih, Cyrix-om smo bili srećni, koji crni Pentium MMX...
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bogme znaci to u daljem poslu. Ja imam apsolutno povrenje u sebe da mogu sve da iznesem. Al ne znam dal to samo vredi 8 godina guljenja koze.Na racunarskom smeru na matematickom nikad nismo otvorili komp a imali smo stotine (mozda i hiljade) stranica o hardveru. Sa sve tipovima optickih, magnetnih diskova, raid nivoima, arhitekturama procesora, brojevima odredjenih registara, putevima medju nima, cak detaljno prolazeci konkretne arhitekture... i niko se nije setio da pokaze to na par fizickih masina. Sto je ucinilo da se osecam ko totalni duduk kad sam usao u stvarni svet.
Sta od ovog pobrojanog konkretno da ti pokaze na fizickoj masini?
Link to comment
Sta od ovog pobrojanog konkretno da ti pokaze na fizickoj masini?
pa npr. da donese hard disk, skine kuciste, ukljuci ga u struju i demonstrira "uzivo" kako taj magnetni zapis radi, sa sve 'kazaljkom' tj iglom koja seta levo desno dok se diskovi obrcu. pa onda i neke kompleksnije stvari, cenim da je na to Shan Jan mislio. Eto, ja sam imao prilike da pod mikroskopom gledam cip izvan kucista, nije da nije vredelo kao obrazovno iskustvo
Link to comment
pa npr. da donese hard disk, skine kuciste, ukljuci ga u struju i demonstrira "uzivo" kako taj magnetni zapis radi, sa sve 'kazaljkom' tj iglom koja seta levo desno dok se diskovi obrcu. pa onda i neke kompleksnije stvari, cenim da je na to Shan Jan mislio. Eto, ja sam imao prilike da pod mikroskopom gledam cip izvan kucista, nije da nije vredelo kao obrazovno iskustvo
I da vidis u praksi kako izgledaju FC i Ethernet kablovi, da upoznas malo bolje sta je iSCSI, SATA, kako izgledaju flash diskovi, koji su tipovi memorije... i naravno kako se to zasrafuje i odsrafuje. Imali smo problem sa biosom u jednoj masini zbog cega sam se ja bio u glavu. Probali smo da updateujemo bios a kad je i dalje trazio sifru stariji inzenjer je samo izvadio jedan deo i ponovo ga stavio. Ni sad ne znam sta je taj deo (disk malo veci od nokta) al znam da ti njegovo vadjenje dovodi do unistavanja unutrasnjeg sata i svih ostalih podesavanja te resetovanje biosa na prethodni nivo. Dal je baterija il neka memorija neam pojma a voleo bih znati. Da ne pricam da se na faxu nije ucilo ni kako se i zasto koriste recovery diskovi. Jbg, nije to neka nauka, pretpostavljam ni sve ostalo ali to ne znaci da ne treba da se uci.
Link to comment
I da vidis u praksi kako izgledaju FC i Ethernet kablovi, da upoznas malo bolje sta je iSCSI, SATA, kako izgledaju flash diskovi, koji su tipovi memorije... i naravno kako se to zasrafuje i odsrafuje. Imali smo problem sa biosom u jednoj masini zbog cega sam se ja bio u glavu. Probali smo da updateujemo bios a kad je i dalje trazio sifru stariji inzenjer je samo izvadio jedan deo i ponovo ga stavio. Ni sad ne znam sta je taj deo (disk malo veci od nokta) al znam da ti njegovo vadjenje dovodi do unistavanja unutrasnjeg sata i svih ostalih podesavanja te resetovanje biosa na prethodni nivo. Dal je baterija il neka memorija neam pojma a voleo bih znati. Da ne pricam da se na faxu nije ucilo ni kako se i zasto koriste recovery diskovi. Jbg, nije to neka nauka, pretpostavljam ni sve ostalo ali to ne znaci da ne treba da se uci.
Ti se ovo zajebavaš? :blink:To je jedna od prvih stvari koje naučiš, kad radiš išta ozbiljnije sa komjuterima, da se ne bi jebavao sa džamperima i gde treba prespojiti na ploči da resetuješ BIOS... Izvadiš, običnu, glupu, bateriju sa ploče i bios se resetuje...BDW, ne, nisam to učio ni u kakvoj školi... Došlo samo...
Link to comment
Ti se ovo zajebavaš? :blink:To je jedna od prvih stvari koje naučiš, kad radiš išta ozbiljnije sa komjuterima, da se ne bi jebavao sa džamperima i gde treba prespojiti na ploči da resetuješ BIOS... Izvadiš, običnu, glupu, bateriju sa ploče i bios se resetuje...BDW, ne, nisam to učio ni u kakvoj školi... Došlo samo...
Sad i meni doslo :D Nisam do sad radio nista ozbiljnije sa hardverom a kuci mi nikad nije trebalo i eto... jbg. Fundamentalna stvar a ti je ne znas. Ono jeste da smo mi prevashodno softverski orjentisani ali opet... Ne znam ni kakvi su ti to dzemperi o kojima pricas usred leta a kao ucio neke skole... :(
Link to comment
Sad i meni doslo :D Nisam do sad radio nista ozbiljnije sa hardverom a kuci mi nikad nije trebalo i eto... jbg. Fundamentalna stvar a ti je ne znas. Ono jeste da smo mi prevashodno softverski orjentisani ali opet... Ne znam ni kakvi su ti to dzemperi o kojima pricas usred leta a kao ucio neke skole... :(
Ako ćemo iskreno, ja sam završio ETF, telekomunikacije... :) Poslednji hardver koji sam ja video u toku studija su bili neki čipsovi™ na trećoj godini...Sve je stvar potreba sa jedne strane i/ili želje za učenjem sa druge...Znaš šta je interesantno? Posao kojim se bavim, nema apsolutno nikakve veze sa telekomunikacijama... Ali baš nikakve... Radim ono što mi je godinama bio hobi, i otišao sam na telekomunikacije, baš da bi izbegao da budem programer... Al, jbg, na kraju sam morao programiram, jer u branši nije bilo posla... I ne kajem se previše, naravno...To je ono da se ETF-ovci lakše snađu, jer su do besvesti izdrilovani... :)
Link to comment

Sudba je htela da i ja radim stvari za koje nisam ucio (mi smo prevashodno ucili za programere). A tek koliko mi raspodele, aproksimacije i diferencijalne jednacine koriste u odrzavanju racunara ne mogu ni da opisem. Al ni mi MTFovci nismo macji kasalj. Bar se jos uvek ne predajem :)

Link to comment
pa npr. da donese hard disk, skine kuciste, ukljuci ga u struju i demonstrira "uzivo" kako taj magnetni zapis radi, sa sve 'kazaljkom' tj iglom koja seta levo desno dok se diskovi obrcu. pa onda i neke kompleksnije stvari, cenim da je na to Shan Jan mislio. Eto, ja sam imao prilike da pod mikroskopom gledam cip izvan kucista, nije da nije vredelo kao obrazovno iskustvo
Cinjenica je da moze da im fali prakse sa nevirtuelnim objektima, ali i da ima promasenih smerova u IT sektoru. Ovo sto pominjes je odlicno za tzv A+ CT sertifikat naravno na vecini mesta to nece videti vec popravljati druge stvari. Problem je sto musterije i gazde nemaju pojma koliko su razlicita zanimanja u sektoru pa bi hteli nekog da im zna sve.A guy was crossing a road one day, when a frog called out to him and said, "If you kiss me, I'll turn into a beautiful princess." He bent over, picked up the frog and put it in his pocket.The frog spoke up again and said, "If you kiss me and turn me back into a beautiful princess, I will stay with you for one week." The guy took the frog out of his pocket, smiled at it and returned it to his pocket.The frog then cried out, "If you kiss me and turn me back into a princess, I'll stay with you and do ANYTHING you want." Again the guy took the frog out, smiled at it and put it back into his pocket.Finally, the frog asked, "What is the matter? I have told you that I'm a beautiful princess, and that I'll stay with you for a week and do anything you want. Why won't you kiss me?" The guy said, "Look, I'm an engineer. I don't have time for a girlfriend. But, a talking frog is cool."
Link to comment
Tja, a ja sam misluval da su đamperi i CMOS opća kultura blink.gif
a ja sam mislila da je roaming javno dobro ^_^apelujem! otvorite eteefovcima igralishte, kakvi ste ljudi! volike godine prodjoshe, a mi nemamo di prespajamo djampere! (al na lokalpatriotizmu i dijaspori, priti pliz, to je mesto najljepshe u svijet!)edip. cmos jeste opca kultura! kao sabiranje razlomaka ili idenje u pozorishte. Edited by thermal bug
Link to comment
Tja, a ja sam misluval da su đamperi i CMOS opća kultura blink.gif
I ja, al' jbg...Viš' da deca više neće sama ništa da uče, već im moraš sve nacrtati i pokazati... Poslednja vremena došla... :(
Link to comment

Sad se osecam na tupavost i glupavost :( jel dzemper ono sto izgleda ko mala rucka, klik-klak napred-nazad? Al smo zato strebali o NMOSu i PMOSu. Eto, to je meni malo tupavo. Ne mozes ici u teorijsku dubinu a da samo usput pomenes zasto se to koristi (ne i da vidis konkretan primer).A ja nikad nisam bio ljubitelj elektronike, upisao matf bas jer sam voleo programiranje a ne da cackam sa hardverom. Al cudni su putevi gospodnji...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...