Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

^^^Da, razumem.

No malo mi se čini da se priča previše kanališe u tom pravcu.

Možda samo tripujem, jer mislim da je došlo do otkrivanja mnogobrojnih propusta u radu "nadležnih".

Edit: Beowl i BB to bolje objasne. :)

Edited by wall
Link to comment

Može se prihvatiti da ga jedna vojska nije videla jer su im, eto, radari bili isključeni pošto ih inače uključuju samo kada im se potencijalni uljez/agresor uredno najavi, ali da ga 4-5 vojski nije videlo po istom principu, to je već malkice neverovatno. Jer ako je stanje zaista takvo onda je pravo čudo da u tom delu sveta barem jednom nedeljno nemamo otmice aviona i terorističke napade iz vazduha.

 

Posebna priča je to što nikom ne pada na pamet da pita Maleziju da se odluči šta zapravo pretražuje: Andamansko more ili onu kopnenu rutu koja piči preko dodatnih 4-5 zemalja i njihovih vojski.

Link to comment

Današnji Blic je doneo interesantno podsećanje na B727 koji je pre desetak godina u po bela dana ukraden sa aerodroma u Angoli i od tada se o njemu ništa ne zna, kao ni o dvojici tehničara koji bi trebalo da su jedini bili u avionu (koji je inače bio prepravljen u verziju za transport goriva tako da sa full teretom predstavlja opaku leteću bombu.

 

http://www.airspacemag.com/history-of-flight/the-727-that-vanished-2371187/

Link to comment

Ja sam potpuni laik što se tiće aviona i njihovog praćenja, ali kako je moguće da avion koji je krenuo iz Malezije ka Kini , eventualno zabasa preko 7-8 potpuno psihotičnih zemalja, od koje su neke nuklerane sile, sa značajnim američkim i ruskim prisustvom i da niko  nije ništa video, na radaru, špijunskom satelitu koji prati komšije, na špijunskim satelitima koji prate sve i svašta i tako? Nije to Duško Dugouško koji je trebalo da skrene desno kod Albukerkija.

Link to comment

Pa postavlja se pitanje šta se dešava kad leti civilnim koridorom, da li ga neko gleda uopšte.

 

Druga mogućnost je da se podvuče pod radarski odraz nekog drugog aviona (leti na 10K stopa nižoj visini, ispod, na primer).

 

Mislim, to je ono što je i BB predložio pre par desetina strana, a deluje moguće.

Link to comment

^Pa trebalo bi, nikako.

Upravo zbog toga verujem da je završio u moru. Kojem god.

Ali, ko zna, sada više ništa nije nemoguće i verujem da smo svedoci događaja koji će dosta promeniti u oblasti avio saobraćaja, bezbednosti, pravila i sl.

Edited by wall
Link to comment

KınghtLore je u toj priči više od nas ostalih a on kaže da vojne kontrole imaju sve civilne letove najavljene, upravo da im se uljezi ne bi šunjali kroz iste. Opet, iz onog dela sveta stižu informacije da su radarske posade ili spavale ili jednostavno bile u fazonu: "Koga zabole da li je najavljen ili nije, eno ga u civilnom koridoru, znači da je putnički avion, daj smotaj još jedan džoint". Opet kažem, ako tamo zaista svako može da se šeta po civilnim koridorima kako mu se svidi, onda bi trebalo da imamo otmice aviona i terorističke napade iz vazduha barem jednom mesečno. Nešto se ne uklapa.

 

Takođe mislim da je ta verzija sa sakrivanjem u odraz drugog aviona potpuno nemoguća. Putnički avioni nemaju radare na kojima mogu da vide i identifikuju druge avione. Imaju samo meteorološke radare i TCAS sisteme za izbegavanje sudara ali ti sistemi se oslanjaju na signale iz transpondera. Približavanje drugom avionu i sakrivanje u njegov odraz moguće je isključivo vizuelno i zahteva neverovatnu veštinu pilota, a po mrklom mraku je apsolutno faking nemoguće. Ta teorija je dokaziva jedino u filmovima Stivena Sigala.

Link to comment

imaju samo ovo:

 

MH370%20onward%20map.jpeg

 

 

nemaju čime da "preseku" ove dve rute.

Meni je ovo potpuno neverovatna varijanta, da je leteo nekoliko sati na istoj razdaljini od nekog satelita u geostacionarnoj orbiti, odnosno po bazi kupe sa vrhom u satelitu. Mnogo racionalnije objašnjenje toga je, da je avion stajao negde na toj kružnici, ili da su merenja pogrešna.

Edited by yabadaba
Link to comment

KınghtLore je u toj priči više od nas ostalih a on kaže da vojne kontrole imaju sve civilne letove najavljene, upravo da im se uljezi ne bi šunjali kroz iste. Opet, iz onog dela sveta stižu informacije da su radarske posade ili spavale ili jednostavno bile u fazonu: "Koga zabole da li je najavljen ili nije, eno ga u civilnom koridoru, znači da je putnički avion, daj smotaj još jedan džoint". Opet kažem, ako tamo zaista svako može da se šeta po civilnim koridorima kako mu se svidi, onda bi trebalo da imamo otmice aviona i terorističke napade iz vazduha barem jednom mesečno. Nešto se ne uklapa.

 

Takođe mislim da je ta verzija sa sakrivanjem u odraz drugog aviona potpuno nemoguća. Putnički avioni nemaju radare na kojima mogu da vide i identifikuju druge avione. Imaju samo meteorološke radare i TCAS sisteme za izbegavanje sudara ali ti sistemi se oslanjaju na signale iz transpondera. Približavanje drugom avionu i sakrivanje u njegov odraz moguće je isključivo vizuelno i zahteva neverovatnu veštinu pilota, a po mrklom mraku je apsolutno faking nemoguće. Ta teorija je dokaziva jedino u filmovima Stivena Sigala.

Ok, hvala na pojašnjenju. Ja sam mislio da avioni imaju svoje nezavisne radare.

 

@BB

 

Šta su onih 5 tačaka u Indijskom okeanu?

 

Edit:Primetio bih da je jedna od tačaka tačno na liniji sa koje je satelit primio signal, ona najdesnija.

Link to comment

Svaka čast medijima koji misle da B777 sa 240 otetih civila može da sleti na bilo koji zvanično registrovan aerodrom i da to ostane potpuno neprimećeno :isuse:

 

Nego, ako nekog zanima malo detaljnije kako funkcionišu satcom pingovi i uopšte satelitska komunikacija sa putničkih aviona, evo jednog lepog sažetka.

Link to comment

Ok, hvala na pojašnjenju. Ja sam mislio da avioni imaju svoje nezavisne radare.

 

@BB

 

Šta su onih 5 tačaka u Indijskom okeanu?

 

Edit:Primetio bih da je jedna od tačaka tačno na liniji sa koje je satelit primio signal, ona najdesnija.

 

jedna je dijego garsija, britanska teritorija na kojoj je američka vojna baza. ostalo su valjda neka ostrvca.

 

 

 

 

Meni je ovo potpuno neverovatna varijanta, da je leteo nekoliko sati na istoj razdaljini od nekog satelita u geostacionarnoj orbiti, odnosno po bazi kupe sa vrhom u satelitu. Mnogo racionalnije objašnjenje toga je, da je avion stajao negde na toj kružnici, ili da su merenja pogrešna.

moje shvatanje je da je zadnji satcom ping upućen sa neke od tačaka na te dve linije, okvirno.

 

dakle, nije iscrtana trasa nego samo moguća pozicija u datom trenutku.

 

edit: u tekstu što je beowl okačio kaže na kraju da je moguća greška +- 100NM

Link to comment

Meni je potpuno neverovatna varijanata u kojoj je tacno i ukupno jedan satelit od svih onih satelita kupio pingove, dok bi dva satelita kruznicu svela na dve tacke.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...