Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

bila negde neka prica/film sa pilotom koji je bolovao od neizlecive bolesti, obezbedili mu materijalno porodicu, a on sjurio avion u more

nemam pojma kud ovaj slucaj vodi, ali potsetilo me

Link to comment

beowl, kako ti zvuči Prosperova interpretacija tužiočevog istupa? što se mene tiče, makar ima smisla to da se za potrebe krivične istrage iznese preliminarni pravac u kom ih dostupni podaci vode. mada mene i u tom slučaju kopka koliko je, u nedostatku podrobnih analiza (bila je ona priča da je neophodno analizirati drugu crnu kutiju, da će istraga trajati mesec dana...), opravdano čoveka koji nikako ne može da se brani direktno okriviti za takvo delo. teško se povlače ovakve tvrdnje, kakvi god novi dokazi izronili.

 

Ne znam, stvarno... Možda sam ja malkice omatorio ali nikako mi ne ide u glavu zbog čega je u interesu javnosti da se krivični postupak (pa još posthumni) povede u roku od dva dana od pada i samo sa jednom crnom kutijom (onom manje važnom). Kao da će lik pobeći negde pa ga valja što pre optužiti, i kao da će narod masovno prestati da koristi avione kao sredstvo prevoza pa treba požuriti sa prebacivanjem krivice na čoveka.

 

Zapravo će ovaj haotični pristup napraviti još veću štetu jer će sada stihijski da isplivava svo moguće đubre: od podatka da Lufthansa ne podvrgava svoje pilote psihičkim proverama (da li ih onda iko u Evropi proverava, ako oni to ne rade?), preko podatka da je zločinac patio od ovoga i onoga a niko u kompaniji to nije primetio, pa do podatka da ne primenjuju američke procedure koje sprečavaju da bilo ko ostane sam u kokpitu, i ko zna čega sve još u narednim danima...

 

Zašto javnosti mora da se u toj meri udovoljava, ja ne razumem. Tako je i nakon što se AF447 strovalio u Atlantik javnost na keca zaključila da se sigurno raspao u vazduhu jer je uleteo u nevreme, pa je trebalo 4 godine da ono ludilo od lanca događaja ispliva na videlo. Pa čak ni tada niko od pilota nije bio posebno apostrofiran iako je kopilot napravio fatalnu i potpuno neobjašnjivu grešku za koju bi ga izbacili sa prvog semestra pilotske akademije.

Edited by beowl
Link to comment

Ne znam, stvarno... Možda sam ja malkice omatorio ali nikako mi ne ide u glavu zbog čega je u interesu javnosti da se krivični postupak (pa još posthumni) povede u roku od dva dana od pada i samo sa jednom crnom kutijom (onom manje važnom). Kao da će lik pobeći negde pa ga valja što pre optužiti, i kao da će narod masovno prestati da koristi avione kao sredstvo prevoza pa treba požuriti sa prebacivanjem krivice na čoveka.

 

Zapravo će ovaj haotični pristup napraviti još veću štetu jer će sada stihijski da isplivava svo moguće đubre: od podatka da Lufthansa ne podvrgava svoje pilote psihičkim proverama (da li ih onda iko u Evropi proverava, ako oni to ne rade?), preko podatka da je zločinac patio od ovoga i onoga a niko u kompaniji to nije primetio, pa do podatka da ne primenjuju američke procedure koje sprečavaju da bilo ko ostane sam u kokpitu, i ko zna čega sve još u narednim danima...

 

Zašto javnosti mora da se u toj meri udovoljava, ja ne razumem. Tako je i nakon što se AF447 strovalio u Atlantik javnost na keca zaključila da se sigurno raspao u vazduhu jer je uleteo u nevreme, pa je trebalo 4 godine da ono ludilo od lanca događaja ispliva na videlo. Pa čak ni tada niko od pilota nije bio posebno apostrofiran iako je kopilot napravio fatalnu i potpuno neobjašnjivu grešku za koju bi ga izbacili sa prvog semestra pilotske akademije.

 

Ja n vidim da je haotično bilo šta. Svi se generalno slažu. Pa to i treba da ispliva, ne znam šta je tu tako strašno. Pa nije valjda trebalo da se konsultuju sa kompanijom šta će da kažu? Mislim ne razumem tvoj ugao gledanja

Edited by MancMellow
Link to comment

Ja n vidim da je haotično bilo šta. Svi se generalno slažu. Pa to i treba da ispliva, ne znam šta je tu tako strašno. Pa nije valjda trebalo da se konsultuju sa kompanijom šta će da kažu? Mislim ne razumem tvoj ugao gledanja

 

Scenario 1:

"Hvala na strpljenju koje ste pokazali u prethodnim nedeljama. Na osnovu FDR, CVR i drugih dokaza/nalaza u ovom trenutku osnovano sumnjamo da je kopilot namerno uništio avion. Razgovarali smo sa Luftikom i oni kažu da kod njih nema psiholoških provera i da nemaju procedure za no-lone-person u kokpitu, što pojačava naše sumnje. Takođe smo detaljno proverili biografiju pilota i utvrdili da je povremeno patio od depresije te da je kao dete bio poslat kod školskog pedagoga zbog mučenja kornjače".

 

Onda novinari mogu dalje da pitaju za zdravlje Lufthansu, komšije, kolege i koga već.

 

Scenario 2:

"Preslušali smo CVR, kopilot je ubica!"

(Lufthansa u panici zakazuje sopstvenu presicu)

"Šokirani smo, ali znate, mi ih ne proveravamo u glavu, znamo samo da je ovaj imao neke prekide u obuci..."

(američki novinar poentira)

"A jel primenjujete američke no-lone-person stadarde?"

- Pa... ne... ne traži nam EU

(evropski novinar ore po Fejsu)

"Ništa neobično ovde, izgleda normalan"

(treći novinar je već stigao u mesto prebivališta kopilota)

"Ovde jedna žena kaže da je lik prso kao lajsna"

itd. itd.

 

 

Koji scenario tebi deluje organizovanije i profesionalnije?

Edited by beowl
Link to comment

Posto se puno prica o psiholoskim testovima, evo sta je rekao sef lh: piloti se pri prijemu na obuku i pre izdavanja licence podvrgavaju detaljnim pregledima i procenama, ukljucujuci naravno i psiho test. Kad pocnu da lete, jednom godisnje idu na detaljnu medicinsku procenu koja NE obuhvata psiho test. Rekao je da ne zna nijednu kompaniju koja to radi za aktivne pilote.

Link to comment

Pritisak javnosti je ogroman, pa su izašli sa skoro već finalnim zaključkom. Da su odugovlačili, špekuacije i teorije zavere bi se množile geometrijskom progresijom ...

 

A možda je slučaj toliko jasan da nema ni potrebe odugovlačiti ...

 

Pitanje: da li je u tom periodu u kom je kopilot bio sam u kokpitu registrovano bilo kakvo manuelno podešavanje instrumenata? Ako jeste, onda je ova verzija validna ...

 

A ako nije bilo kontinuiranog podešavanja, moguće da je došlo do onesvešćivanja. Recimo da je kopilot u svom neiskustvu i strahu vrata prethodno možda stavio u "lock" mod i onda izgubio svest iz nekog razloga ...

Edited by stoka
Link to comment

meni je ovo nekako neverovatno. Najlakse je na keca viknuti posle par dana kriv je klinac

 

OK, možda i jeste kriv ali potpisujem ti da čak i u toj varijanti nije samo flipnuo i onda čekao pa dočekao pogodan momenat. Biće i tu lanac faktora koji bi, da je na bilo kom mestu bio prekinut, osujetio ono što se dogodilo. U tom lancu će se naći i poslodavac i njegovi protokoli i svašta nešto. Onda imaš kompletnu i jasnu sliku tragedije, naravno klinac će biti u centru te slike ali neće biti dominantan usamljeni ludak nego će tu biti još nekih nalaza iz kojih će moći da se izvuku neke pouke i preporuke kako se stvar više ne bi ponovila.

 

Umesto toga dobili smo globalni poklič: "Nije nesreća nego masovno ubistvo, evo ga zlikovac!" To se sad tako zapatilo i tako će ostati, nema šanse da se ta slika ikada proširi bez obzira na stvari koje istražitelji budu pronašli. Zbog toga sa tim prvim utiskom treba biti oprezan ili makar suptilan.

Link to comment

Zanimljivo da je, ofkors, koliko čujem, LH na letovima u the UberStates upražnjavala uredno 4 eyes in cockpit propis

 

To je zahtev FAA za sve prevoznike koji lete u tom pravcu.

Link to comment

Isto su neshvatljive dve stvari koje se tiču propisa:

 

1) kako je moguće da u kokpitu u bilo kom trenutku bude samo jedna osoba?

 

2) kako je moguće da kopiloti budu ovako mladi (po godinama) i neiskusni (sa skromnim časovima naleta) ljudi? Ovde se ipak radi o komercijalnim letovima ...

Edited by stoka
Link to comment

To je zahtev FAA za sve prevoznike koji lete u tom pravcu.

Zato i kažem ofkors. Ako se nešto od njih ne traži, onda to neće ni napraviti, stara priča. Dovoljno je do sad lansirano u eter da će se to u ponedjeljak ultimativno zahtijevati.
Link to comment

Zanimljivo da je, ofkors, koliko čujem, LH na letovima u the UberStates upražnjavala uredno 4 eyes in cockpit propis

 

to je valjda faa regulacija, koja, može biti, obuhvata ne samo domicilno američke kompanije nego i sve koji sleću u usa (npr uslov za dobijanje dozvole).

 

opet, na prekookenaskim transat i transpac letovima verujem da svi imaju 3 pilota u postavi, tako da je lakše organizovati 4 oka u kabini.

 

 

edit: kasnim

Edited by Prospero
Link to comment

Isto su neshvatljive dve stvari koje se tiču propisa:

 

1) kako je moguće da u kokpitu u bilo kom trenutku bude samo jedna osoba?

 

2) kako je moguće da kopiloti budu ovako mladi (po godinama) i neiskusni (sa skromnim časovima naleta) ljudi? Ovde se ipak radi o komercijalnim letovima ...

 

Za broj osoba u kokpitu imaš Sanchezov post - nijedan propis od evropskih prevoznika ne zahteva dve ili više osoba (osim na letovima ka SAD gde je to obavezno).

 

Za ovo drugo, sasvim je moguće da budu mladi i ne preterano iskusni. Zato i jesu kopiloti a ne kapetani. Kako drugačije da steknu iskustvo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...