Jump to content
IGNORED

Srbija u sprezi kapitala sa političkim strukturama


kim_philby

Recommended Posts

Hvala sto si potvrdio moju tezu. Drzava koja hoce da ima apsolutno sve pod kontrolom (cemu prirodno teze sve autoritarne/totalitarne socijalisticke drzave pa i fasisticke) ne trpi drugu mafiju ili cak bilo kakvu konkurenciju na monopol sile. To je, naravo, ne cini manje banditskom kao sto smo videli u ovom slucaju Morija ili u slucaju Staljinovih cistki.

Link to comment
  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    81

  • Anduril

    38

  • hazard

    26

  • Gandalf

    18

Hvala sto si potvrdio moju tezu. Drzava koja hoce da ima apsolutno sve pod kontrolom (cemu prirodno teze sve autoritarne/totalitarne socijalisticke drzave pa i fasisticke) ne trpi drugu mafiju ili cak bilo kakvu konkurenciju na monopol sile. To je, naravo, ne cini manje banditskom kao sto smo videli u ovom slucaju Morija ili u slucaju Staljinovih cistki.
sto nam govori sta o mafiji & slobodnom trzistu/liberalnim demokratijama?mislim kada bi izvlacili pojadnostavljene paralele.
Many mafiosi fled to the United States. Among these were Carlo Gambino and Joseph Bonanno, who would go on to become powerful Mafia bosses in New York City.
Link to comment
sto nam govori sta o mafiji & slobodnom trzistu/liberalnim demokratijama?
Isto onoliko koliko i tvoj tekst o Musoliniju/Moriju.................Ono sto se ovde cesto zaboravlja je da mala drzava koja nema prevelik drustveni uticaj ne znaci i slaba drzava. Naprotiv, upravo su glomazni drzavni aparati slabi, nefokusirani na svoje osnovne zadatke i zato neefikasni. Cesto jedna ruka ne zna sta radi druga.Osnovna funkcija drzave treba da bude zastita prava i sloboda pojedinaca (a za to su potrebni pre svega sudstvo, policija i vojska) a ne da se ta prava oduzimaju kroz razne druge delove aparata (centralne banke, finansije, trgovina, zdravstvo itd.) koji uglavnom sluze proneveri novca i da bi se pojedine interesne grupe legalno i uz tzv. legitimnu pretnju silom okoristile o ostatak koji nema izbora.
Link to comment
Vi ozbiljno o samoupravljanju? :lol:Rezultati samoupravljackog eksperimenta su poznati, i prilicno su porazni.
Pa, mislim da je problem sa tim eksperimentom bio sto je bio full-scale. Ako eksperimentises, to radis na malom uzorku, zar ne? Odaberes za ogled nekoliko preduzeca u raznim republikama, razne velicine, pa ekperimentisi, vidi kako ide/ne ide, koriguj, uci na greskama, usput edukuj ljude... Ali jabba, drug Kardelj rekao sta je imao, mora se ispostovati svuda, uvek i do kraja, ko drukcije kaze, mrsh u Mitrovicu/Zabelu (mada ne znam stvarno da li je neko zaglavljicvao u te zatvore zbog kritike samoupravnog organizovanja, pradjed nesto privodjen i zajebavan - morao bih da prokopam po fiokama i fasciklama u zavicaju da vidim da li je doslo do suda - zato sto je na nekom mitingu u Kraljevu pokupio crveni kartonski kacket na kome je pisalo Samouprava, pa posle paradirao time kroz selo). Tako da, moze se ozbiljno o samoupravljanju, zasto da ne, naravno da smo svi svesni ozbiljnih mana tog sistema (mada i prethodnog, i iduceg). Isto bi neko mogao da mi kaze "da li ti to ozbijno o zadrugama", posto smo i to poprilicno ujebali, a nije da to nigde ne funkcionise (cak je i kod nas funkcionisalo).
Link to comment
Isto onoliko koliko i tvoj tekst o Musoliniju/Moriju.................Ono sto se ovde cesto zaboravlja je da mala drzava koja nema prevelik drustveni uticaj ne znaci i slaba drzava. Naprotiv, upravo su glomazni drzavni aparati slabi, nefokusirani na svoje osnovne zadatke i zato neefikasni. Cesto jedna ruka ne zna sta radi druga.Osnovna funkcija drzave treba da bude zastita prava i sloboda pojedinaca (a za to su potrebni pre svega sudstvo, policija i vojska) a ne da se ta prava oduzimaju kroz razne druge delove aparata (centralne banke, finansije, trgovina, zdravstvo itd.) koji uglavnom sluze proneveri novca i da bi se pojedine interesne grupe legalno i uz tzv. legitimnu pretnju silom okoristile o ostatak koji nema izbora.
pa eto mafija je primer samoorganizovanja drustva mimo drzave. takoreci jedan teror slobode. doduse meni se cini da je chase vise davao komentar o ljubiteljima slicnih teorija i citaocima ayn rand. ali da SAD 20tih su primer kontrolisane i dirigovane ekonomije.edit: doduse, ja sam poslednji covek koji ce nekome rusiti nekome njegove male utopije. sve dok ne citas ayn rand (sto je vec pitanje dobrog ukusa i stila) anything goes. Edited by kim_philby
Link to comment
pa eto mafija je primer samoorganizovanja drustva mimo drzave. takoreci jedan teror slobode. .....
Ne znam zasto se stalno naglasava ta sloboda/anarhija a zaboravljaju prava/vladavina prava. Jedno bez drugog ne moze. Mafija kao i velika vecina danasnjih drzava na planeti je primer samoorganizovanja sa ciljem kontrole i izrabljivanja drugih - dakle, tu su samo mafijasi tj. agenti drzave slobodni. Jedina brana tome mogu biti maksimalna i identicna prava za svakog pojedinca koja su jasno ogranicena istim tim pravima drugih. Ako ti imas pravo nekome da zarezes porez a on to isto pravo nema, to jednostavno znaci da vi nemate ista prava.P.S. (i ne znam zasto stalno pominjes Randovu kad me ta objektivisticka prica uopste ne zanima za razliku od ekonomske stvarnosti koja samo potvrdjuje ekonomsko-filozofske teze na kojima pociva klasicni liberalizam). Edited by Anduril
Link to comment
Ne znam zasto se stalno naglasava ta sloboda/anarhija a zaboravljaju prava/vladavina prava. Jedno bez drugog ne moze. Mafija kao i velika vecina danasnjih drzava na planeti je primer samoorganizovanja sa ciljem kontrole i izrabljivanja drugih - dakle, tu su samo mafijasi tj. agenti drzave slobodni. Jedina brana tome mogu biti maksimalna i identicna prava za svakog pojedinca koja su jasno ogranicena istim tim pravima drugih. Ako ti imas pravo nekome da zarezes porez a on to isto pravo nema, to jednostavno znaci da vi nemate ista prava.P.S. (i ne znam zasto stalno pominjes Randovu kad me ta objektivisticka prica uopste ne zanima za razliku od ekonomske stvarnosti koja samo potvrdjuje ekonomsko-filozofske teze na kojima pociva klasicni liberalizam).
jedina brana izrabljivanju je politicka akcija.edit: actually, jedna od prica o mafiji jeste i ona da je ona rezultat otpora francuskoj okupaciji. morta alla francia italia anela. Edited by kim_philby
Link to comment
Pa, mislim da je problem sa tim eksperimentom bio sto je bio full-scale. Ako eksperimentises, to radis na malom uzorku, zar ne? Odaberes za ogled nekoliko preduzeca u raznim republikama, razne velicine, pa ekperimentisi, vidi kako ide/ne ide, koriguj, uci na greskama, usput edukuj ljude...
= post-Mao Kina“Crossing the river by feeling the stones” became China’s mode of economic reform, it means implementing partial reforms in an experimental manner, often in a few regions, and expanding them upon proven success.
Link to comment
Osnovna funkcija drzave treba da bude zastita prava i sloboda pojedinaca (a za to su potrebni pre svega sudstvo, policija i vojska) a ne da se ta prava oduzimaju kroz razne druge delove aparata (centralne banke, finansije, trgovina, zdravstvo itd.) koji uglavnom sluze proneveri novca i da bi se pojedine interesne grupe legalno i uz tzv. legitimnu pretnju silom okoristile o ostatak koji nema izbora.
znaci treba neko ko ce suhog zlata iskopati, te dukata zutih napraviti, te sa njima placat zasta treba?/libertarijanski/
Link to comment
Osnovna funkcija drzave treba da bude zastita prava i sloboda pojedinaca (a za to su potrebni pre svega sudstvo, policija i vojska) a ne da se ta prava oduzimaju kroz razne druge delove aparata (centralne banke, finansije, trgovina, zdravstvo itd.) koji uglavnom sluze proneveri novca i da bi se pojedine interesne grupe legalno i uz tzv. legitimnu pretnju silom okoristile o ostatak koji nema izbora.
ma najbolje da se ukinu sva davanja za zdravstvo i dovidjenja. inace ta tvoja prava se koliko vidim svode na pravo na posed zmije u dzepu, kao i vecini libertarijanaca Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ma najbolje da se ukinu sva davanja za zdravstvo i dovidjenja. inace ta tvoja prava se koliko vidim svode na pravo na posed zmije u dzepu, kao i vecini libertarijanaca
inace jedan moj prijatelj je lepo primetio da nije problem u samom prirodnom ugovoru vec u tom jednom monopolu na interpretaciju istog koji na sebe uzimaju libertarijanci. npr. voleo bih da mi pokazu kako je to prirodnije da pravo na svojinu bude jace od prava coveka druge boje koze da udje i popije pice u tvojoj kafani? ili kako to socijalna zastita i pravo na zdravstevnu zastitu nisu upisani u taj transcedentni dokument.
Link to comment
npr. voleo bih da mi pokazu kako je to prirodnije da pravo na svojinu bude jace od prava coveka druge boje koze da udje i popije pice u tvojoj kafani?
disklejmer, filozofiram, ne zagovaram rasizam. ja mogu da uočim razliku, pravo na svojinu mi je prirodnije, jer je uložen konkretan trud i rad pojedinca da je stekne, dok je pravo na jednakost po boji kože samo društvena konvencija.naravno, ovo ne važi u slučaju nasleđene svojine, zato mi se jako dopada onaj običaj nenasleđivanja u japanu koji je objasnio jojogi.kad smo kod kafana, tvoj primer je takođe dobar za diskusiju o pušenju, onomad sam ga tamo potezao. kako uskladiti pravo nepušača da slobodno uđu i popiju piće u pušačkoj kafani, sa njihovim pravom da ih pritom niko ne truje. ukinuti pušenje u svim kafanama? Edited by Gonzo
Link to comment
disklejmer, filozofiram, ne zagovaram rasizam. ja mogu da uočim razliku, pravo na svojinu mi je realnije, jer je uložen konkretan trud i rad pojedinca da je stekne, dok je pravo na jednakost po boji kože samo društvena konvencija.naravno, ovo ne važi u slučaju nasleđene svojine, zato mi se jako dopada onaj običaj nenasleđivanja u japanu koji je objasnio jojogi.
i svojina je drustvena konvencija.
kad smo kod kafana, tvoj primer je takođe dobar za diskusiju o pušenju, onomad sam ga tamo potezao. kako uskladiti pravo nepušača da slobodno uđu i popiju piće u pušačkoj kafani, sa njihovim pravom da ih pritom niko ne truje. ukinuti pušenje u svim kafanama?
svako moze da odluci da pusi ili da ne pusi. ovde se radi o definiciji ljudskosti. ocu da kazem zasto je pravo na svojinu vaznije od jednakosti ljudi. Edited by kim_philby
Link to comment
i svojina je drustvena konvencija.
netačno, možda je ozvaničena kao društvena konvencija, ali je zapravo nešto iskonski prirodno, evolutivni derivat životinjskog instinkta za odbranu teritorije i gnezda/legla.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...