Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

Svaka čast, harper. Možda i ja napišem nešto duže, kad smognem koncentracije. Za sada samo jedan osvrt: ono što meni najviše nedostaje kod današnjeg tenisa (u odnosu na onaj iz 80-ih i 90-ih) je različitost podloga i praktično izumiranje specijalaca za pojedine podloge. Hoću reći - sve podloge su po brzini i ostalim uslovima toliko približene jedna drugoj da se izgubila ta fina nepredvidljivost tenisa, mogućnost da neki veliki server na travi ili pimpler na šljaci iznenadi nekog od favorita. Jeste ova ekipa na vrhu (naročito prva trojka) dominantna, ali pomalo postaje dosadno čekati na polufinale da bi video neki uzbudljiv meč na grand slamovima. To mi nedostaje - da kroz velika finala procirkuliše malo veći broj igrača nego što je to sada slučaj.
Tako je, o tome je već bilo govora u nekim diskusijama. Još negdje 2002 kada su finale Vimbldona igrali Hjuit i Nalbandijan bilo je jasno da je teniska igra otišla u nekom drugom pravcu. Podloga je izdefinisana tako da pogoduje igračima koji se brane, slajs u drugoj nedjelji turnira gotovo i da nije oružje, a nekada na travi zbog visine odskoka nije ni bilo moguće odigrati topspin. Šta znači prava igra na travi može se još uvijek vidjeti na turniru u Kvinsu gdje su zadržali nekadašnju vrstu podloge, tamo se za divno čudo trava ne ofuca u tolikoj mjeri, ljudi kao što su Mau ili Lopez pobjeđuju Nadala servis-volej igrom i moglo bi se reći da ovaj turnir predstavlja poslednju oazu napadačkog tenisa.
Najluđi ženski meč koji sam gledao, na Rolan Garosu, Jana Novotna ima dobijen set, 5:0 i 40:0 protiv Čende Rubin i na kraju izgubi. Ova je spasla neznam koliko meč lopti. Nisam mogao da verujem da je uspela da je dobije.
Novotna koja plače na ramenu vojvotkinje od Jorka posle ko zna kog po redu poraza u finala Vimbldona..Čehinja koja bi u svakoj drugoj dekadi bila velika šampionka ali je prosto imala nesreću da se rodi u pogrešno vrijeme. Inače je imala najljepšu igru koju mogu da zamislim u ženskom tenisu ali je tačno da je mentalno bila prilično slaba. Ipak, na kraju je imala tu sreću da dođe do tog jednog trofeja i izbjegne titulu najbolje slamless igračice svih vremena.
jednostavno, Harper je objasnio za Petea i Agassija, spomenut je i Guga, a ostali ni ne zasuluzuju da se spomenu... Mozda jos Pat Rafter i njegovo polufinale RG, kada je igrao chip and charge, i zadivio sve koji su gledali turnir :Hail:
E a ovo je bio vjerovatno najluđi turnir u istoriji. Polufinalisti kao da su bili izvučeni iz šešira po nekom random principu. Tu su osim Raftera koji je došao pravo niotkuda, bili još Brugera koji jeste bio dvostruki osvajač turnira ali koji koliko se ja sjećam te godine nije uradio ništa, zatim Guga koji je došao kao šezdeset i neki teniser svijeta i u tom momentu malo ko je uopšte čuo za njega, mislim da je do tog momenta dobio svega nekoliko mečeva u atp konkurenciji. Priča o pozajmljivanju novca da bi uopšte došao na turnir iz danačnje perspektive djeluje nestvarno. Četvrti polufinalista je bio Filip Devulf, udarač iz Belgije koji nikada u karijeri nije bio ni blizu 20 najboljih tenisera na svijetu.Još nekoliko tenisera koji bi možda mogli da se pomenu..Petr Korda, koji je sa svojom građom više ličio na baletana neko na teniskog igrača. Igrao je ravno i napadački, sve udarce izvodio je istočnom gripom što mu je omogućavalo da izvuče veliku snagu iz onako mlitavog tijela. (Radek Štepanek je poslednji izdanak ovog umirućeg stila tenisa). Istina, velika mrlja u njegovoj karijeri predstavlja suspenzija zbog dopinga zbog koje je i pauzirao neko vrijeme.Marselo Rios je još jedan ljevak, izuzetno talentovan Čileanac koji je udarao lopticu u penjanju i igrao bez mnogo napora. Ostao je mislim jedini broj 1 bez gren slem titule u čemu ga je spriječio upravo Korda razbivši ga u finalu Australiskog opena. Nije se libio da kaže šta misli i zbog toga je bio vrlo neomiljen među saigračima i novinarima.Sedrik Piolin je još jedan izuzetno talentovan teniser koji je podjednako dobro igrao na svim podlogama a nikada nije uspjevao da ide do samog krajatm, čak je prvu titulu osvojio u kasnim igračkim godinama. Njegov trejdmark je bio jednoručni bekhend, najljepši udarac u tenisu tog vremena.Naravno, iako se mnogi još sjećaju, ne može a da se ne pomene mađioničar sa reketom - Fabris Santoro. Dvoručna igra sa obje strane oduzimala mu je mnogo snage tako da realno nikaka nije imao šansu da napravi nešto na gren-slem turnirima, ipak, meni je ostao u sjećanju susret sa Davidom Fererom u Australiji kada je ovaj svaku lopticu udarao iz sve snage a Santoro sve stizao, preuzimao inicijativu i potom ga kombinacijama dropšota i loba dovodio do ludila.
Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

prica o fizickoj spremi uopste ne pije vodu.
Pije ali na malo drugaciji nacin. Kad je fizicka sprema u pitanju mnogo se prica o gluten-free dijeti, Cetojevicevim alergo-terapijama pa cak i o dopingu ali postoje neke stvari i u samoj igri koje omogucavaju Novaku da sad bez problema istrci turnir do kraja.1. Novak, kao igrac koji je podjednako efikasan sa obe strane, nema potrebe da otvara poen na stranu. Za razliku od vecine igraca koji se posle servisa ili tokom poena kad dobiju sansu izvlace na jaci udarac Novaku je sasvim udobno da ostane na poziciji sa koje servira ili reternira i uz sasvim malo pomeranja iz sredine terena pokrije obe strane. Taj efekat je narocito bitan protiv Nadala koji se redovno izvlaci na forhend i tako malo po malo iz poena u poen nabija vecu kilometrazu. Ovako odokativnom metodom rekao bih da u svakom mecu izmedju njih dvojice Rafa pretrci bar za 15-20% vise nego sto pretrci Novak samo zahvaljujuci tom lateralnom pomeranju po osnovnoj liniji i taj dodatni procenat u dugackom mecu i duzim razmenama pre ili kasnije mora da se oseti u fizickoj spremi. Dakle, Novak moze komotno da za toliko procenata bude manje fizicki spreman od Rafe i opet su u egalu.2. Novakov servis je doneo dve bitne stvari, jednu u fizickom, drugu u mentalnom dipartmentu. Bolji i stabilniji servis i visok procenat ubacenih prvih servisa omogucava i veci broj laksih poena, bilo da je servis viner u pitanju ili mogucnost da se servisom stekne tolika prednost da se prvim sledecim udarcem zabije viner. Medjutim, osim sto to prilicno smanjuje pretrcane kilometre jos je bitnije to sto kad je igrac siguran na svom servisu on i ne mora da kidise na svaki ritern gem i da trci na svaku loptu vec moze da saceka dobru priliku i da onda napadne kad se mec lomi. Malo nezapazeno je prosla cinjenica da je oba meca na sljaci protiv Nadala Novak dobio brejkom (stavise, mislim da je sva cetiri seta dobio brejkom) sto je neverovatno ako se ima u vidu da Rafa i Fed obicno igraju najbolje kad se mec lomi. To je vrlo znacajna promena u Novakovom mentalnom odnosu prema protivnicima i veliki problem za protivnike.3. Za razliku od ranijih godina Novak se retko u ranijim kolima upusta u iscrpljujuce i teske meceve zato sto sporo i tromo ulazi u meceve i pokazuje dugacke zute minute. Ove godine je izgubio ukupno 9 setova do sada a broj meceva koje je dobio za vreme od 60-90 minuta (sto je duzina nekog prosecnog treninga za vreme turnira) je impozantan, zute minute ili nema ili mu traju po par gemova. Zapravo, ako ne racunamo finala i meceve protiv Feda i Rafe Novak je u ovoj seriji imao ukupno cetiri meca gde se posteno oznojio (Berdih u Dubaiju, Ferer i Beluci u Madridu i Mari u Rimu). To mu omogucava da u odlucujuce meceve ulazi sa vise rezervi u snazi nego obicno.To je ona stvar sa mrezom koja je u poslednje vreme gotovo po pravilu Novajkov saveznik sto ranije nije bio slucaj (Madrid '09). Kad se naguzi onda se i natrti.
Link to comment
Secas li se tekstova Mire Radojcica sa Vimbldona u Sportu? :) Da mi je sad da vidim takve tekstove u nekoj nasoj novini ne bih zalio godisnju pretplatu. A Miro se cak nije ni zanimao mnogo za tenis, samo je bio prokleto dobar i pismen novinar.
Nisam citao Sport. Secam se tekstova iz Politike, a bio je i na TV cesto.Naravno da je jedna od prvih asocijacija na Vimbldon iz tih vremena Miro.
Link to comment

Kad smo kod Novotne i slamless, u tu kategoriju bi sigurno mogla da se ubroji njena dubl partnerka Sukova. Odlična igračica, jedna iz plejade Čeha iz tog doba, a nikad nije digla "vazu" u singlu.

Link to comment
Moj prvi reket je bio kineska replika Borgove drvene Donnay prakljace za teranje muva. Na treci sprat robne kuce u Pristini na kojem je bilo odeljenje za sport odneo sam citavu kesu metala iz kasice-prasice i sitnih banknota koje sam skupljao mesecima od raznih poklona, kusura i dzeparaca i srucio citavu tu gomilu u razmenu za to kinesko parce drveta delimicno ofarbano u zeleno, sa koznim gripom boje kafe, koje sam godinama iza toga obozavao. Ta durasna kineska stvarcica, bez spanovanja je nadzivela moje tinejdzersko zanimanje za tenis, jedino se ta boja kafe sa gripa trajno promenila od znoja sa sake.
:wub: moj prvi reket je prva stvar za koju su mi mama i tata dali pare i pustili me da idem sama da kupim. crni tyger, kupljen u sportu 1986-87. secam se da sam ga uzela zbog boje i sto je tigar. reket sam dala nekoj daljnoj rodjaki pre 15 godina. nekoliko dana kopam po netu da nadjem sliku, ali nema...
Link to comment

Toliko o gospodinu Tezak Zreb Za Prvo Kolo De Bakeru. Novak izgleda dobro na pocetku turnira, gladan, u biznis varijanti, sasvim malo dugackih poena. Idealan mec za prvo kolo.

Link to comment
Toliko o gospodinu Tezak Zreb Za Prvo Kolo De Bakeru. Novak izgleda dobro na pocetku turnira, gladan, u biznis varijanti, sasvim malo dugackih poena. Idealan mec za prvo kolo.
svakako je za GS turnire bitna i strategija kako igrati u prvih nekoliko kola. Danas mi se činilo da bi đoković rađe odigrao riskantniji udarac nego čekao da gradi poen iz još 2, 3 udarca, što potpuno podržavam protiv ovakvih protivnika. Jebiga, gađaš liniju, ne pogodiš, ideš dalje, nema potrebe da strepiš za svaki poen pa da se meč em produži na više od 2 sata, em da uđe u ono najtoplije doba dana.
Link to comment

Od Ane smo dobili igracicu koja jedno vreme bila 1. na WTA listi (prvi put da to neko ucini pod zastavom Srbije) i koja je osvojila jedan Gren Slem. Plus jos dva GS finala i 9 WTA titula. I povrh svega je i vrh riba :DMalo smo razmazeni Djokovicem, pa ne vidimo koliki je to uspeh za malu zemlju sa nepostojecom strategijom za razvoj tenisa u kojoj su zenski sportovi generalno neinteresantni.Donedavno samo bio u fazonu "joj kada bi Ana osvojila bar jos jedan GS" i tako to, vise nisam. Sta je uradila, uradila je, i to je OK. Od nasih teniserki jedino ocekujem da se sklope jedanput i napadnu ljudski taj Fed Kup pa sta bude bude (videli smo protiv Slovakinja da su sposobne) i da se jedna od njih umesa u borbu za medalje u Londonu, u dublu, singlu, nebitno, i to vise brojanja medalja radi nego tenisa radi.

Link to comment
Od Ane smo dobili igracicu koja jedno vreme bila 1. na WTA listi (prvi put da to neko ucini pod zastavom Srbije) i koja je osvojila jedan Gren Slem. Plus jos dva GS finala i 9 WTA titula. I povrh svega je i vrh riba :DMalo smo razmazeni Djokovicem, pa ne vidimo koliki je to uspeh za malu zemlju sa nepostojecom strategijom za razvoj tenisa u kojoj su zenski sportovi generalno neinteresantni.Donedavno samo bio u fazonu "joj kada bi Ana osvojila bar jos jedan GS" i tako to, vise nisam. Sta je uradila, uradila je, i to je OK. Od nasih teniserki jedino ocekujem da se sklope jedanput i napadnu ljudski taj Fed Kup pa sta bude bude (videli smo protiv Slovakinja da su sposobne) i da se jedna od njih umesa u borbu za medalje u Londonu, u dublu, singlu, nebitno, i to vise brojanja medalja radi nego tenisa radi.
Ma, ja to gledam iskljucivo sa aspekta igre, ne zanima me mnogo sta "mi kao zemlja" imamo ili nemamo od Aninih rezultata. Jednostavno je ogromna steta sto kod nje ne postoji ni minimum igracke inteligencije. Da nadje dobrog trenera i spremi nekoliko taktickih varijanti koje ce da zapise na znojnici ako ne moze da ih zapamti, kao i seriju treninga za poboljsanje kretanja na terenu i u tom istom telu bismo videli masinu za ciscenje protivnica sa terena, narocito ovih puserki koje su zavladale zenskim tenisom. Mislim da necu preterati ako kazem da od Stefi Graf naovamo mi nismo videli mocniji i strasniji forhend od onog kojeg na reketu ima Ivanovic i za mene je cista teniska uvreda da igracica sa verovatno najjacim pojedinacnim oruzjem u zenskom tenisu ne moze sebe da drzi u prvih pet konstantno, u kakvoj god da je formi. Steta.
Link to comment

Ma OK to sve stoji. Samo mislim da se nekada preteruje sa izlivanjem kafe po Ani, jer mnogi od nje ocekuju da prati Djokovica po rezultatima.Ona nije maksimalno iskoristila svoj potencijal i talenat i to je jasno, ali je bar na konto tog potencijala uspela da inkasira 1 GS i 1 kratki boravak na mestu br. 1.Mnogi drugi su protracili svoj talenat na mnogo gori nacin, ne osvojivsi nista. Uostalom, ono sto je odlika velikih sampiona je ta mogucnost da se iz sebe izvuce 1 maksimum. A nije svako veliki sampion. Igraci(ce) kao Ana su pre pravilo nego izuzetak.

Link to comment

Ana je verovatno najbolji pokazatelj koliko je mentalna stabilnost bitan faktor u tenisu, pogotovu imajući u vidu sa kojim forhendom raspolaže.Meč koji je u toku najbolji je pokazatelj. 7 gemova za redom, pa evo sada opet totalni raspad. Razumeo sam pritisak kada si No. 1 i nemogućnost da se u potpunosti sa njim izboriš. Međutim, od nje niko više ne očekuje, msm, NIŠTA, možda da ne ispadne u prvom kolu, eventualno drugom, ali ona i dalje prsa pod najmanjim pritiscima. I to prsta toliko da počne da igra na nivou naprednijih amatera.Tako da, što je odigrala odigrala je, sve ostalo je čist bonus.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...