Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

jeste, ali ga koristis sa slabije strane gde je podrska prirodna ne bi li snagom parirao jacoj
Pa, ne znam kako ti ali dok sam igrao stalno sam pomocnom rukom pridrzavao reket do trenutka kad treba da se namestim i udarim. Onda mi je nekako bilo prirodno da, kad se jednom namestim, pustim drugom rukom i odigram onom jacom. No, davno to bese, mozda sam i zaboravio. :D
Link to comment

jednoruccni bh je uzasno tezak udarac. Ako pricamo o nivou i zahtevnosti tenisa danas, prakticno je mizeran br igraca koji bi se tome okrenuo, pocev od mladjih generacija koje pristizu na traci. jednostavno za njega treba izuzetna snaga, eksplozivnost i tehnika, generalno daleko vise rada. Samim tim je neprirodniji. Jj tvrdi da joj je bh isti kao prvog dana kada je uzela reket. Dok sam trenirala tenis imala sam istu situaciju. Namesten je bio od prvog dana.

Link to comment
Mentalna i fizicka sprema: mala prednost NadalObojica crpe svoje samopouzdanje iz pobeda. Mislim da sam bar sto puta cuo od ljudi koji navijaju protiv njih u nekim mecevima "pa, jebem mu misa, kako bas sad da pogodi liniju, pogodi as, izvuce ovu loptu, _________________________ (upisati po zelji)". Sposobnost koncentracije im je izuzetna i u stanju su da kontrolisu emocije tokom meca i da se iskljuce iz razmisljanja o dugorocnim posledicama svojih poraza i pobeda. Zato igraju najbolje kad je najteze. Obojica su takodje mentalno veoma delikatne osobe i van meceva su skloni vrlo hirovitim promenama raspolozenja, najslavniji primer je ono plakanje Federera nakon poraza u finalu AO. Pod kakvim pritiskom njih dvojica igraju bilo bi neljudski da je drugacije. Godinama se mediji u sitna crevca bave svim i svacim kad su oni u pitanju, godinama su izlozeni u javnosti, godinama se raspreda nadugacko i nasiroko o njihovim privatnim izborima, tome da li su ili nisu bolesni ili povredjeni posle ovakvog ili onakvog izdanja na terenu, salju se i vracaju iz penzije ili invalidske penzije, krunisu im se naslednici na ovoj ili onoj podlozi, you name it. Zapravo je zaprepascujuce koliko se malo skandala oko njih vrti imajuci u vidu koliko su prisutni u javnosti.Fizicki su izuzetni na razlicite nacine. Fedova igra se cesto opisuje kao effortless, on na terenu ponekad deluje kao bice iz bajke koje sve ono za sta drugima treba ogroman napor izvodi kao da se rekreira sa drugarima ispred zgrade. Njegovo fantasticno kretanje i izuzetna gradja za tenis mu omogucavaju da igra godinama na vrhunskom nivou bez nekih velikih i teskih povreda koje ga odvajaju od terena mesecima. Kad ga covek uporedi u tom segmentu sa konkurencijom stvar postaje jos ludja, ne postoji igrac na tako vrhunskom nivou da nije ili patio od povreda ili imao dugacke zute minute i padove od po nekoliko meseci. Nadal, s druge strane, ima fizicku spremu o kojoj je vec sve receno i tu se nema Bog zna sta novoga dodati. Kad je potpuno spreman jednostavno je neprobojan, juri i stize na svaku lopticu, drzi visok tempo tokom citavih meceva i dobio je ogroman broj meceva tako sto je tim tempom iscedio protivnika do te mere da bi ovaj u jednom trenutku pao od umora i izgubio. Mislim da u njihovoj fizici leze najkrupniji razlozi zasto su njih dvojica neprikosnoveni upravo u mecevima na tri dobijena seta. Istina je da Fed, koji je poobarao sve moguce rekorde i sad igra za statistiku i sujetu, poseban fokus stavlja na GS turnire ali mu taj fokus nista ne bi vredeo da nije u stanju da tokom GS turnira u rezervoaru uvek zadrzi dovoljnu kolicinu goriva da se odveze do kraja turnira.Nadal je dobio prednost prvenstveno zbog toga sto Fed vise nije u stanju da tokom citave godine odrzi nivo stamine kao sto je to mogao pre 4-5 godina. Za razliku od popularnog misljenja on jeste sposoban da istrci sa Rafom koliko god je to potrebno u mecu koliko god da on traje ali za neke opcije, kao sto su istrcavanje oko bekhenda da bi se namestio na forhend, nema vise vremena da stigne kad god pozeli da to odigra.Igra sa osnovne linije i kretanje po osnovnoj liniji: prednost NadalOvo sa forhendom je cudna rabota. Kad sam video Samprasa kako mlati svojim forhendom mislio sam da tako nesto vise necemo videti u tenisu. Medjutim, kad sam video Fedov forhend zaljubio sam se u njega (u forhend :D ) na prvi pogled. Udarac raznovrstan, elegantan ali ubitacan, sa toliko drajva u zglobu da to nije vidjeno pre toga koji mu omogucava da ga sakrije prakticno do poslednjeg trenutka. Potpuno jedinstvena stvar. Ne postoji u tenisu nista sto Fed nije u stanju da uradi tim forhendom, pogledajte samo video klipove "the best shots" ili kako se vec zovu. Snaga, kontrola, efekat iznenadjenja, savrseno. A onda je dosao Rafin top spin forhend i citava forhend prica je dobila novu dimenziju. Opet. Ako je Fedov forhend savrsen u kontekstu onoga sto jeste, Rafin je jedinstven u kontekstu onoga cega do tada nije bilo, a dodatnu vrednost je napravila cinjenica da je Rafa levak i da ga u osnovnoj razmeni igra na BH vecine protivnika. Taj udarac je nocna mora za Tur. Precizan, jak, dubok, sa sposobnoscu neverovatnih uglova, stabilan do iznemoglosti i, najvaznije, sa toliko spina da mozes da radis samo dve stvari protiv njega - ili da ga stalno cekas u penjanju (to Novak radi u poslednje vreme) za sta ti je osim mnogo snage potrebna neverovatna kontrola na BH strani ili da se povuces tri-cetiri metra iza osnovne linije i cekas da loptica umre da bi je odatle vratio samo da bi dobio jos jedan, pa jos jedan, pa jos jedan takav forhend dok ili ne promasis ili ne legnes na teren i umres.Na BH strani je Rafa ocigledno u prednosti pre svega zato sto igra dvorucni BH i zato sto Fedov BH mecuje njegov forhend u osnovnoj razmeni a razlika izmedju ta dva udarca je ogromna. Igraci sa jednorucnim BH-om tesko mogu da neutralisu Rafine spinove tako da, iako je Fedov BH i u slajsu i u spinu izuzetan, on sa te strane nema oruzja kojim moze da naskodi Rafi. BH obojice je izuzetan ali nista sto bi zasluzivalo citav pasus. Ima BH na Turu koji su bolji i od jednog i od drugog.Sto se tice kretanja iza osnovne linije tu je opet Rafa u prednosti jer je to njegovo prirodno staniste. Kad su "unutra" nema nikakve razlike osim ako nije u Fedovu korist ali cim Rafa uspe da ga otera malo dalje iza osnovne linije stice veliku prednost. To u kombinaciji sa hirovitom Fedovom BH stranom je po meni osnov taktike kojom Rafa razbija Federera u vecini meceva koje igraju.Servis i ritern: prednost FedererFed ima jedan od najboljih servisa u teniskoj istoriji. Nije ni najjaci, ni najbrzi, ne proizvodi najvise asova cak ni u ovoj konkurenciji, ali je stabilan, raznovrstan, inteligentan, a opet sasvim dovoljno jak i precizan da stvara ogromne probleme na riternu. Rafin servis, narocito drugi, do skoro je vazio za mediokritetan a onda je u drugu polovinu prosle godine doneo onaj slajs servis kojim je razbio sve zivo na betonu. Taj servis je kod levaka mocno oruzje, sto je godinama i godinama dokazivao Mekinro. Iako je njime Rafa donekle umanjio prednost Feda na servis ona ipak ostaje relativno ubedljivo na Fedovoj strani.Ritern im je obojici odlican i ne znam kome bih u tom segmentu dao prednost. Rafa se brze postavlja posle riterna ali je Fed nesto ubojitiji u samom udarcu. Obojica uglavnom igraju stop ritern na svojoj BH strani gde im protivnici najcesce serviraju i to rade izuzetno. Iz forhenda nesto slabiji servis umeju da napadnu silovito.Igra na mrezi i kretanje po dubini: prednost FedererDa ne bude zabune, Rafini voleji su spektakularni. To sto ih on jako retko igra i sto ide na mrezu samo kad mora ili kad je potpuno izbacio protivnika sa terena nista ne znaci kad se pogleda kako ih igra kad dodje u priliku da ih igra. To su tako dobri udarci da bi covek, gledajuci samo njih, mogao komotno da proglasi Rafu za tipicnog servis-volej igraca. Ipak, to nije Rafina prirodna igra, on ce uvek radije da napadne forhendom iz sredine terena nego sto ce ici do kraja da poentira volejom jer u taj svoj forhend ima mnogo vise poverenja. S druge strane, Fed je apsolutno savrsen na mrezi i za mene je prilicna misterija zasto bar poslednjih godina ne pokusava cesce na taj nacin da skrati poene. Prica se da Anakon pokusava da ga ubedi da servis-volej uvrsti u paletu svojih primarnih napada ali tesko je coveku koji je toliko dugo bio dominantan jednom igrom nametnuti potrebu za tolikom promenom. Fed ima savrseno kretanje ka mrezi, izvanrednu anticipaciju i savrsenu kontrolu udaraca za servis-volej i po mom shvatanju mogao bi dosta poena u svakom mecu dobiti lagano, po cenu da ga tu i tamo neko prodje na mrezi.Eto. Sad pucajte.
Sjajno. Puno hvala na ovoj analizi. Mnogo toga mi je sad jasnije.
Link to comment
rafa je s druge strane jednostavno bolji atleta.
Puno hvala na odlicnoj analizi. Naucio sam jos ponesto :)Ako moze samo malo dodatnog objasnjenja o ovom atleticizmu.U kolektivnim sportovima kojima sam se bavio (fudbal, rukomet), za procenu necijeg atleticizma je izuzetno vazno koliko su ceste povrede i koliko se cesto odsustvuje s terena. Stekao sam utisak (ali nisam pratio tenis dovoljno da bih bio siguran) da se Nadal (iako dosta mladji) cesce povredjuje i ima vise problema sa povredama nego Federer. Tesko mi je shvatiti da atleta star 25 godina vise pauzira od slabijeg atlete starog 30 godina.
Link to comment

bolji atleta je onaj sa superiornim fizickim performansama. Ne takticki superiornim nego fizicki superiornim. Njihovi stilovi igre i eksploatacije tela se bitno razlikuju i rafine povrede pokazuju i zasto. Inace, Rafa uopste ne bi imao ovaj problem toliko izrazen da se pametno lecio i slusao doktora, ali to je druga prica. Da roger igra kao rafa mozda bi odavno bio u penziji. ustvari ne mozda.najbolji moveri na turu i generalno igraci cija se igra dosta zasniva na trcanju su nadal, djokovic, monfis, marej, ferer i svi imaju istu povredu jer svi mogu ono sto ostali ne mogu, da budu skoro na svakoj lopti. Takav skill kosta telo. Da ga federer ima i eksploatise na tom nivou kostalo bi i njega. Inace, povrede su jos uslovljene dobrim delom i genetikom. Svi pobrojani igraci imaju neverovatnu motoriku i izuzetan rad nogu i tehniku trcanja. I opet , analogija sa kolektivnim sportovima, a narocito kontaktnim gde pozicija direktno povecava sanse za povredu nije zahvalna, a drugi razlog je naravno sto igraci nemaju slobodu da biraju individualno nacin na koji ce biti eksploatisane njihove sposobnosti.Ali kriterijum atletizma svuda je isti i odnosi se na fizicku sposobnost. Sto veca fizicka sposobnost to veca sansa za povredu jer sto veca fizicka sposobnost to manja kontrola po defaultu, sto veca fizicka sposobnost to veca potrosnja, a narocito ako je neciji stil pracen tim maksimumom kao determinantom.

Edited by Afterburner
Link to comment
bolji atleta je onaj sa superiornim fizickim performansama. Ne takticki superiornim nego fizicki superiornim. Njihovi stilovi igre i eksploatacije tela se bitno razlikuju i rafine povrede pokazuju i zasto. Inace, Rafa uopste ne bi imao ovaj problem toliko izrazen da se pametno lecio i slusao doktora, ali to je druga prica. Da roger igra kao rafa mozda bi odavno bio u penziji. ustvari ne mozda.najbolji moveri na turu i generalno igraci cija se igra dosta zasniva na trcanju su nadal, djokovic, monfis, marej, ferer i svi imaju istu povredu jer svi mogu ono sto ostali ne mogu, da budu skoro na svakoj lopti. Takav skill kosta telo. Da ga federer ima i eksploatise na tom nivou kostalo bi i njega. Inace, povrede su jos uslovljene dobrim delom i genetikom. Svi pobrojani igraci imaju neverovatnu motoriku i izuzetan rad nogu i tehniku trcanja. I opet , analogija sa kolektivnim sportovima, a narocito kontaktnim gde pozicija direktno povecava sanse za povredu nije zahvalna, a drugi razlog je naravno sto igraci nemaju slobodu da biraju individualno nacin na koji ce biti eksploatisane njihove sposobnosti.Ali kriterijum atletizma svuda je isti i odnosi se na fizicku sposobnost. Sto veca fizicka sposobnost to veca sansa za povredu jer sto veca fizicka sposobnost to manja kontrola po defaultu, sto veca fizicka sposobnost to veca potrosnja, a narocito ako je neciji stil pracen tim maksimumom kao determinantom.
Sjajno. O ovom delu najmanje znam i najvise sam voljan da ucim. Imas li vremena (i ima li tu sadrzaja) da malo proanaliziras fizicke performanse Federera, Nadala i Djokovica. Gledajuci sve ove sampione tokom poslednjih 30 godina skrpio sam sliku zamisljenog tenisera koji bi imao savrsenu gradju za tenis i toj slici su Fed i Novak nekako najblizi. Voleo bih da procitam sta ti, kao bivsi pro sportista, mislis o tome.
Link to comment
bolji atleta je onaj sa superiornim fizickim performansama. Ne takticki superiornim nego fizicki superiornim. Njihovi stilovi igre i eksploatacije tela se bitno razlikuju i rafine povrede pokazuju i zasto. Inace, Rafa uopste ne bi imao ovaj problem toliko izrazen da se pametno lecio i slusao doktora, ali to je druga prica. Da roger igra kao rafa mozda bi odavno bio u penziji. ustvari ne mozda.najbolji moveri na turu i generalno igraci cija se igra dosta zasniva na trcanju su nadal, djokovic, monfis, marej, ferer i svi imaju istu povredu jer svi mogu ono sto ostali ne mogu, da budu skoro na svakoj lopti. Takav skill kosta telo. Da ga federer ima i eksploatise na tom nivou kostalo bi i njega. Inace, povrede su jos uslovljene dobrim delom i genetikom. Svi pobrojani igraci imaju neverovatnu motoriku i izuzetan rad nogu i tehniku trcanja. I opet , analogija sa kolektivnim sportovima, a narocito kontaktnim gde pozicija direktno povecava sanse za povredu nije zahvalna, a drugi razlog je naravno sto igraci nemaju slobodu da biraju individualno nacin na koji ce biti eksploatisane njihove sposobnosti.Ali kriterijum atletizma svuda je isti i odnosi se na fizicku sposobnost. Sto veca fizicka sposobnost to veca sansa za povredu jer sto veca fizicka sposobnost to manja kontrola po defaultu, sto veca fizicka sposobnost to veca potrosnja, a narocito ako je neciji stil pracen tim maksimumom kao determinantom.
Sjajno, puno hvala. I na analizi i na vremenu.
Link to comment
Sjajno. O ovom delu najmanje znam i najvise sam voljan da ucim. Imas li vremena (i ima li tu sadrzaja) da malo proanaliziras fizicke performanse Federera, Nadala i Djokovica. Gledajuci sve ove sampione tokom poslednjih 30 godina skrpio sam sliku zamisljenog tenisera koji bi imao savrsenu gradju za tenis i toj slici su Fed i Novak nekako najblizi. Voleo bih da procitam sta ti, kao bivsi pro sportista, mislis o tome.
uh, ima mnogo materjala, zapravo mi je to omiljena tema i time sam opsednuta bila i dok sam bila aktivna. problem je sto to necu moci da uradim bar jos nekoliko dana jer sam za racunarom kratkotrajno danas a treba to ozbiljno obuhvatiti, a posle mi nece mi biti dostupan bar do kraja nedelje. znaci tek posle svega toga. :) novak je tu najzanimljiviji materijal, zbog problema sa plucima/alergijama,vidom i ko zna sa cim sve, hipohondar u njemu kreirao je u ocima javnosti jednu sliku koja je daleko od istine. o tome je svojevremeno pricao i tod martin a i mnogi drugi, i to u superlativu sto se tice njegovog atleticizma. po mojim kriterijumima i ocenama, njegove sposobnosti su neverovatne i ovo nema nikakve veze (da predupredim zlurade komentare koji iskacu iz frizidera, da idealizujem novaka ciji sam inace veliki kriticar, samo da mi vec jednom da igrackog povoda) sa mojim navijanjem za njega. :) Edited by Afterburner
Link to comment
uh, ima mnogo materjala, zapravo mi je to omiljena tema i time sam opsednuta bila i dok sam bila aktivna. problem je sto to necu moci da uradim bar jos nekoliko dana jer sam za racunarom kratkotrajno danas a treba to ozbiljno obuhvatiti, a posle mi nece mi biti dostupan bar do kraja nedelje. znaci tek posle svega toga. :) novak je tu najzanimljiviji materijal, zbog problema sa plucima/alergijama,vidom i ko zna sa cim sve, hipohondar u njemu kreirao je u ocima javnosti jednu sliku koja je daleko od istine. o tome je svojevremeno pricao i tod martin a i mnogi drugi, i to u superlativu sto se tice njegovog atleticizma. po mojim kriterijumima i ocenama, njegove sposobnosti su neverovatne i ovo nema nikakve veze (da predupredim zlurade komentare koji iskacu iz frizidera, da idealizujem novaka ciji sam inace veliki kriticar, samo da mi vec jednom da igrackog povoda) sa mojim navijanjem za njega. :)
Jos jedan forumas sa privatnim i profesionalnim zivotom van foruma. <_< Hoce li neko konacno da banuje taj real life? Teacheru, imas li obraza?
Link to comment

Dozvolicu sebi da zamolim Afterburner da jos malo komentarise o atleticizmu (naravno, kad joj vreme dozvoli) jer me je sjajnim komentarima zaista zainteresovala za ovu temu (a i kad videm da i Harper pita nesto :)). Dosad sam uvek smatrao atleticizam kombinacijom snage, brzine, spremnosti i trajanja. Recimo, u fudbalu mi je primer atlete Zaneti. Ni u cemu nije prvi ali je i brz i snazan i pokretljiv, uz to se ne povredjuje (iako ne izbegava duele) i tako radi i dan-danas kad ima vec 37-38 godina.Bilo mi je tesko da prihvatim Nadala kao velikog atletu jer mi je bilo nezamislivo da je nekom u beskontaktnom sportu u ranim dvadesetim upitno zdravlje gotovo pred svaki turnir. Doduse, mozda i novinari preuvelicavaju sve to, ne bi me iznenadilo.Mozda sam ja i previse ocekivao od njega jer se isuvise dobro secam Miguel Angel Nadala, njegovog ujaka (ili strica). Covek je igrao fudbal za Mallorcu i Barcelonu, odigrao preko 450 prvenstvenih utakmica prve lige, preko 60 utakmica za reprezentaciju Spanije (igrao i na tri svetska prvenstva) a da se ne secam neke njegove povrede. Nacin na koji je igrao najbolje opisuje nadimak "The beast" :)Za reprezentaciju je igrao do 36, za prvoligaski klub do 39 godine.Nakon prethodnih par postova sve vise mislim da uporedjujem neuporedivo ili nesto propustam :)Pitanja za Afterburner (ako pronadje vremena):1. Ako je uopste uporediv atleticizam u konktaktnim i beskontaktnim sportovima zar nije lakse ostati zdrav u beskontaktnim jer ipak sve zavisi od tebe ? Ne moras da brines da li ce te neko saplesti u trku, povuci za dres ili jednostavno udariti.2. Pomenula si da Nadal nije slusao savete lekara. Izvini sto mozda pitam nesto sto je boljim poznavaocima tenisa dobro poznato, ali sta to znaci ? Igrao je kad mu je lekar preporucio mirovanje ? 3. Ako mozes jos samo malo dodatno da mi objasnis ovo da veca fizicka sposobnost povecava sansu za povredu jer na primeru fudbala i rukometa nisam stekao takav utisak. Oni najjaci obicno ostaju zdravi bar do 27-28. Tad pocinju razna istezanja misica.4.Nevezano za tenis, primetio sam da se u fudbalu korpulentniji igraci sporije oporavljaju od slicnih povreda u odnosu na sitnije kolege (ovo uglavnom od povreda zadobijenih prilikom kontakta). Slucajnost ili ima nekog razloga za to ?

Link to comment

@harpernisi (ste) mi odgovorili na pitanje zbog cega federer ne uspeva da iskoristi prednosti koje ima (a koje si naveo) u odnosu na nadala u mecevima na travi (a pretpostavljam da bi tu trebalo da dodju najvise do izrazaja).ovo stvarno pitam je me zanima a ne znam (nije mi jasno), bez namere da ulazim u neku polemiku.

Edited by Boza_zvani_Pub
Link to comment
@harpernisi (ste) mi odgovorili na pitanje zbog cega federer ne uspeva da iskoristi prednosti koje ima (a koje si naveo) u odnosu na nadala u mecevima na travi (a pretpostavljam da bi tu trebalo da dodju najvise do izrazaja).ovo stvarno pitam je me zanima a ne znam (nije mi jasno), bez namere da ulazim u neku polemiku.
Pa, odgovorio ti je covek a ja nisam imao dovoljno da dodam tome sto je on napisao da bih pisao ceo post. Ali, posto si nezadovoljan, pokusacu da sumiram.1. Federer koristi prednosti koje ima. Na travi i HC on mnogo teze gubi od Nadala nego na sljaci. To sto mu to ipak nije dovoljno da te prednosti uvek pretvori u pobedu, kao sto to Nadal cini na sljaci, ide u prilog mojoj teoriji da je Nadal poslednjih par godina prosto bolji igrac i da uspeva da amortizuje Fedove prednosti do mere da zatvori mec u svoju korist, nevezano za to na kojoj podlozi se igra.2. Zasto Federer te prednosti ne koristi vise, to jest, zasto ne preuredi igru tako da one imaju veci uticaj na rezultat? Na to moze da ti odgovori samo Federer. Promena nacina igre nije nuzno preduslov da se vise pobedjuje niti je rate pobedjivanja nuzna posledica promene igre. Nekad uspe, nekad ne uspe. Fed ocigledno smatra, za razliku od vecine komentatora pa i njegovog trenera Pola Anakona, da je on i sa ovom igrom itekako konkurentan za GS titule i ne zeli da u ovim godinama nesto radikalno menja u pristupu igri, pa da se izlaze riziku da se nadje na pola puta (citaj: nigde) kao Novak sa Martinom. Sad, mozemo mi da razglabamo do sudnjeg dana i nazad da li je on u pravu ili nije ali to je njegova karijera i njegova odluka. Veliki sampioni su vrlo cesto uzasno tvrdoglavi i sujetni. A Federer je veliki sampion.
Link to comment
2. Zasto Federer te prednosti ne koristi vise, to jest, zasto ne preuredi igru tako da one imaju veci uticaj na rezultat? Na to moze da ti odgovori samo Federer. Promena nacina igre nije nuzno preduslov da se vise pobedjuje niti je rate pobedjivanja nuzna posledica promene igre. Nekad uspe, nekad ne uspe. Fed ocigledno smatra, za razliku od vecine komentatora pa i njegovog trenera Pola Anakona, da je on i sa ovom igrom itekako konkurentan za GS titule i ne zeli da u ovim godinama nesto radikalno menja u pristupu igri, pa da se izlaze riziku da se nadje na pola puta (citaj: nigde) kao Novak sa Martinom. Sad, mozemo mi da razglabamo do sudnjeg dana i nazad da li je on u pravu ili nije ali to je njegova karijera i njegova odluka. Veliki sampioni su vrlo cesto uzasno tvrdoglavi i sujetni. A Federer je veliki sampion.
edit: ovo pitanje pod 2. je sustina onoga sto me je zanimalo (jer smatram da je on dovoljno teniski inteligentan da ume to da uradi, protiv svih, pa i vrhunskih igraca)konstrukcijom boldovanog sam fasciniran.Pa ocigledno da nije u pravu, jer vise nije do te mere konkurentan.poslednje dve recenice su takodje na mestu . ja mislim da ga je apsolutna dominacija koju je jedno vreme imao, poprilicno uljuljkala, pa kada se jos na to dodaju godine i sujeta - eto posledice. mislim da je federer, da je malo drugacije razmisljao i kalkulisao, mogao da postigne jos vece uspehe i jos bolje rezultate, koliko god to nestvarno zvucalo. ipak, svedoci smo da mnogi sampioni, kako u tenisu, tako i u drugim sportovima, jos vise i brze, veoma cesto, pokleknu pred slicnim okolnostima. Edited by Boza_zvani_Pub
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...