Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

kao i obicno, spektakularan post :Hail: ono sto bih ja dodao:Pederer definitivno ima bolji retern. pre svega jer ume da ga, kao i servis, mesa. nikada ne znas kako ce ti covek uzvratiti servis, posto zna da vrati i slajsom, i ravno i samo blokadom... i ta nepredvidivost mu je veliki +.takodje, velika prednost Pederera je promena ritma tokom poena/meca. Rafa ce te ubiti tempom, ali ako je neko sposoban da isprati taj tempo(kao NJole ove godine), covek je u poprilicnom rebusu. s druge strane, Pederer menja tempo igre tokom celog meca. te vise napada, te se brani stalno, te igra sa ise spina... nikako ti ne dozvoljava da se naviknes na jedan ritam. tako i u poenu. slajs pa spin pa ravno... uzasno je nezgodan...
Freakns, malo je neumesno da ja tebe kritikujem posto si me upravo pohvalio ali jel' mogu da te zamolim da bar na ovom topiku ne koristis posprdne nadimke za tenisere. Kapiram ja da ti ne mislis nista gore o Fedu zato sto ga nazivas Pedererom ali, eto, ako bi meni ucinio uslugu bio bih ti veoma zahvalan. Edited by harper lee
Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

Freaks, malo je neumesno da ja tebe kritikujem posto si me upravo pohvalio ali jel' mogu da te zamolim da bar na ovom topiku ne koristis posprdne nadimke za tenisere. Kapiram ja da ti ne mislis nista gore o Fedu zato sto ga nazivas Pedererom ali, eto, ako bi meni ucinio uslugu bio bih ti veoma zahvalan.
ako mi ubodes nick, ispostovacu :P
Link to comment

nadalov return je specifican zato sto obicno stoji 5-6 metara van terena i ne koristi anticipaciju kao ostali vrhunski returneri, nego jednostavno svojoj startnoscu i brzinom stize da vrati loptu u igru, odnosno neutralise prednost koju bi protivnik trebalo da stekne servisom. takva njegova igra narocito dolazi do izrazaja na sljaci jer su loptice sporije i ima dovoljno vremena da se namjesti na udarac cak i nakon servisa. federer (kao i djokovic i marej), s druge strane, samim returnom moze da stekne veliku prednost u poenu, a ne samo da ga koristi da neutralise protivnikom forhend. nekako, ja vise volim federerov. :)

Edited by Timmi
Link to comment

Ispravio. A za ritern si, cini mi se, u pravu. Vec sam pre tog dela napisao isuvise teksta da bih mogao u secanje da prizovem veliki broj njihovih riterna pa sam resio da se ne izjasnjavam.

Edited by harper lee
Link to comment

jeste, anakon se nazalost neuspesno trudi da ga privoli cescim izlascima na mrezu, a narocito sada kada jasno gubi korak sa prvom dvojicom i sve redje ce moci ili nikako da ih nadvlada sa osnovne. ne znam zasto nece to da radi, a ponajpre jer izuzetno anticipira. kazu da pred ocima velikih sampiona, u bilo kom sportu, igra se odvija kao usporeni snimak. potpuno se slazem. zato im je obojici anticipacija neverovatno oruzje. roger je jednom prilikom rekao da posle svakog svog udarca zna koje opcije ima njegov protivnik i da mu nimalo nije tesko da se odluci za najverovatniju. true. rafina igra na mrezi je za mene jedan vrlo neiskorisceni segment i iskreno se nadam da ce i njemu, u nekom od sledecih naleta unapredjenja igre pasti na pamet da poveca te brojke. slazem se potpuno sa konstatacijom da je rafa mentalno stabilniji i takav fokus i odvojenost od svega je zaista nekad opravdano poredjen sa autizmom.rafin ritern je prilicno atrofirana prica jer servis ceka izuzetno daleko i zaista je stepen iskoriscenosti svih ritern viner sansi svedena na minimum. on riternom ubacuje loptu u igru.roger je dobar na riternu, ali sa fh strane, sa bh vec postoje bitni problemi pa se on dosta trudi da ucini da sve to bude sa fh. poseduje sposobnost da vrlo rano uoci sablone protivnika i prilagodi se na vreme i eksploarise do smrti.ono sto mi se ne dopada kod obojice je to nakaradno izvlacenje na fh i svesno apostrofiranje bh mana iako rafa ima daleko manje razloga za tako nesto. izgovor da im je taj drugi udarac toliko bolji ipak nije dovoljno dobar da opravda slabiju igru sa te strane. mene zanima zasto rafa jednostavno ne poseduje pravu bh paralelu. jednostavno je nema u arsenalu. i generalno svoj bh koji itekako zna da udari flat moze daleko bolje da eksplatise.rogerov servis je spektakularan, kao uostalom i fh. cini se da iz njega moze da napadne bukvalno u bilo kojoj situaciji. servis je ipak nesto izmedju ostalog sto njega vrlo uspesno drzi u vrhu dugi niz godina. vrlo je konstantan tu.roger ima hronican problem sa ledjima. problem koji ga prati, koji izvlaci kao opravdanje po potrebi, ali mahom se ne materijalizuje kao neka velika smetnja. nacin na koji roger bira da se krece je vrlo blagotvoran po njegovo telo i tu ide jos jedan plus za selekciju i ekonomicnost.rafa je s druge strane jednostavno bolji atleta. u svemu je bolji. brzi je igrac, eksplozivniji je igrac, ima bolje reflekse, snazniji je igrac i apsolutno zbog toga iste uslove moze da savlada bolje, ako se uzme u obzir da im je psiha tu negde, rafina malo bolja ipak. zbog stila igre osudjen je na patnju sa kolenima. do sad su ga penzionisali milion puta, isto toliko se vracao unapredjeniji. s razlogom se ocekuje njegovo namdasivanje svih relevantnih rekorda.]edit-dok sam ja pisala neko je vec lepo primetio isto za rafin ritern

Edited by Afterburner
Link to comment

Na zalost nemam vremena za duzi post ali samo par komentara. - Fizicka spremnost i refleksi - mislim da je ocigledno da se Federer u poslednje 3 godine ne krece vise na istom nivou kao pre toga. Medjutim, i pored toga on cesto posle 5 setova izgleda jos prilicno odmoran. Dok je Nadal silovitiji, Federer je ekonomicniji tako da ne bi tu davao preveliku prednost jednom ili drugom - pogotovo ako poredimo spremnost/brzinu/reflekse Federera iz 2005. i Nadala is prosle godine.- Mentalna snaga. Secam se u vreme 2004-2007. kako su isti pridevi o mentalnoj snazi davani i Federeru kao i Nadalu danas. Mislim da su i tu podjednaki jer su svesni svoje igracke superiornosti, tj. da su im na vrhuncu igre niko ni teoretski ne moze da parira, medjutim, onog trenutka kad se pojavi igrac/taktika koja moze tome ta kontrira mislim da mentalna jacina koja dolazi iz samopouzdanja pocinje da trpi (ta tacka pucanja za Fed-a je bilo finale Vimbldona 2008. a za Rafu ce verovatno biti neka repriza Rima ali u Parizu/RG). To smo mogli da posmatramo kod Federera a verovatno cemo moci da vidimo i kod Nadala kad vise i vise igraca pocne da neutralise njegove najvece prednosti: top-spin FH i brzinu na terenu (godine rade svoje).- Mislim da BH zasluzuje poseban komentar. U vreme pre Borga se dvorucni BH dosta retko igrao. Tokom osamdesetih se pojavilo nekoliko igraca ali je recimo posebno kod zena jednorucni bio dominantan. Postoji onaj podatak da pre 1996. osim Kris Evert nijedna teniserka sa dvorucnim bekendom nije uspela da pobedi na Vimbldonu. Znaci, neverovatno a od tada se sve radikalno promenilo. Danas, osim Federera, u prvih 10 nema igraca sa jednorucnim bekendom (tako je bar bilo 2010.) i to nam govori mnogo. Cak je i Sampras poceo dvorucnim BH ali je promenio kao tinejdzer. A u poslednjih 10 godina je onda doslo do jedne od najvecih transformacija tenisa uopste. Federer uspeva da se izbori koliko toliko samo zato sto ima neverovatnu kontrolu u zglobu (i verovatno jedan od najboljih jednorucnih BH ikada) ali i on je samo covek/gresi pa tako kao i Borg sa svojim drvenim reketom pripada istoriji jer ga je vreme pregazilo. Jednorucni bekend ima (ili je imao) prednost varijacije udarca ali samo na brzim povrsinama jer jednorucnog leka za danasnje top-spinove i brzinu igre jednostavno nema. Cim se igrac ne namesti perfektno i nema kretanje kao u najboljim danima procenat gresaka i pogotovo velikih promasaja se drasticno povecava. Dvorucni BH je tu u velikoj prednosti jer je konstatniji i robustan a teski/jaki udarci se daju iskontrolisati rukama i celim telom mnogo lakse pod razlicitim uglovima umesto samo zglobom i podlakticom pod idealnim uglom.

Edited by Anduril
Link to comment
- Mislim da BH zasluzuje poseban komentar. U vreme pre Borga se dvorucni BH dosta retko igrao. Tokom osamdesetih se pojavilo nekoliko igraca ali je recimo posebno kod zena jednorucni bio dominantan. Postoji onaj podatak da pre 1996. osim Kris Evert nijedna teniserka sa dvorucnim bekendom nije uspela da pobedi na Vimbldonu. Znaci, neverovatno a od tada se sve radikalno promenilo. Danas, osim Federera, u prvih 10 nema igraca sa jednorucnim bekendom (tako je bar bilo 2010.) i to nam govori mnogo. Cak je i Sampras poceo dvorucnim BH ali je promenio kao tinejdzer. A u poslednjih 10 godina je onda doslo do jedne od najvecih transformacija tenisa uopste. Federer uspeva da se izbori koliko toliko samo zato sto ima neverovatnu kontrolu u zglobu (i verovatno jedan od najboljih jednorucnih BH ikada) ali i on je samo covek/gresi pa tako kao i Borg sa svojim drvenim reketom pripada istoriji jer ga je vreme pregazilo. Jednorucni bekend ima (ili je imao) prednost varijacije udarca ali samo na brzim povrsinama jer jednorucnog leka za danasnje top-spinove i brzinu igre jednostavno nema. Cim se igrac ne namesti perfektno i nema kretanje kao u najboljim danima procenat gresaka i pogotovo velikih promasaja se drasticno povecava. Dvorucni BH je tu u velikoj prednosti jer je konstatniji i robustan a teski/jaki udarci se daju iskontrolisati rukama i celim telom mnogo lakse pod razlicitim uglovima umesto samo zglobom i podlakticom pod idealnim uglom.
Da, jednorucni BH je prirodan udarac ali posto danas klinci vrlo rano pocinju da treniraju druga ruka se dodaje da bi postigli snagu i balans sa tog krila i vecini to tako i ostane do kraja karijere. Sve ovo sto si napisao stoji samo bih da dodam da je jedna od najvecih promena koja je i dovela do toga da jednorucni BH postane toliki raritet je to sto je slajs postao strasno redak udarac u razmeni i igraci ga najcesce igraju onda kad ne uspeju da se dobro nameste na udarac, kad hoce da promene ritam jer im ne ide ili kad sa te strane hoce da poentiraju drop shot-om protiv igraca koji igraju daleko iza linije. Za danasnji tenis i danasnje podloge slajs je postao isuvise spor udarac koji moze lako da se kazni ako nije bar blizu da bude savrsen tako sto ce igrac s druge strane da optrci oko loptice i ako ima dobar spin na forhend strani (a vecina dobrih igraca ga ima) eto te odmah u bulji. Sad, neko moze da kaze i da je obrnuto, to jest da je slajs redak upravo zato sto vecina igra dvorucni BH (a dvorucni slajs je ipak Santoroovo dvoriste :D ), ko ce ga znati. U svakom slucaju nema mnogo rezona da jednorucni BH opstane sa ovakvim razvojem tenisa jer u osnovi ipak nije toliko konkurentan kao dvorucni sa osnovne linije. To je divan udarac kad neko zna kako da ga udari ali je ranjiv.
Link to comment

Sve ste rekli, samo jedna ispravka..Federer je u ranoj fazi svoje karijere itekako igrao servis-volej. Pronađite na jutjubu klipove iz 2001. godine i njegove mečeve na Vimbldonu protiv Samprasa i Henmana. Pa i u svom prvom vimbldonskom finalu 2003. Federer je statistički mislim svaki treći poen posle servisa išao naprijed. Sjećam se kada su ga posle nekoliko godina pitali zašto to više ne radi on je rekao da sada ima više povjerenja u udarce sa osnovne linije. Istina je negdje između, a to je i da je trava dosta usporena od tog vremena, sama podloga ima dosta pravilniji odskok tako da je na njoj mogući igrati i spin što je ranije bilo nezamislivo. I zaista je šteta što nikada nećemo imati prilike da gledamo ovu dvojicu u dvoboju u kome bi bili prinuđeni da jure naprijed. Nadal je sjajan dubl igrač, njegov bekhend volej je fantastičan udarac iz koga gotovo nikada ne griješi, o slajs servisu koji je glavno oružje većine ljevorukih tenisera da ne pričamo. Siguran sam da bi se vrlo brzo prilagodio uslovima igre i da bi njihovo rivalstvo imalo i jednu dimenziju više.

Link to comment
Da, jednorucni BH je prirodan udarac ali posto danas klinci vrlo rano pocinju da treniraju druga ruka se dodaje da bi postigli snagu i balans sa tog krila i vecini to tako i ostane do kraja karijere. Sve ovo sto si napisao stoji samo bih da dodam da je jedna od najvecih promena koja je i dovela do toga da jednorucni BH postane toliki raritet je to sto je slajs postao strasno redak udarac u razmeni i igraci ga najcesce igraju onda kad ne uspeju da se dobro nameste na udarac, kad hoce da promene ritam jer im ne ide ili kad sa te strane hoce da poentiraju drop shot-om protiv igraca koji igraju daleko iza linije. Za danasnji tenis i danasnje podloge slajs je postao isuvise spor udarac koji moze lako da se kazni ako nije bar blizu da bude savrsen tako sto ce igrac s druge strane da optrci oko loptice i ako ima dobar spin na forhend strani (a vecina dobrih igraca ga ima) eto te odmah u bulji. Sad, neko moze da kaze i da je obrnuto, to jest da je slajs redak upravo zato sto vecina igra dvorucni BH (a dvorucni slajs je ipak Santoroovo dvoriste :D ), ko ce ga znati. U svakom slucaju nema mnogo rezona da jednorucni BH opstane sa ovakvim razvojem tenisa jer u osnovi ipak nije toliko konkurentan kao dvorucni sa osnovne linije. To je divan udarac kad neko zna kako da ga udari ali je ranjiv.
e sada, sa ovim se vec ne bih slozio. meni jednorucni bekend nikada nije bio prirodan. kada sam pocinjao, nikako nisam mogao da se namestim kako treba za bekend. sta god da sam uradio, osecao sam se potpuno iskrivljeno. kada sam poceo da udaram dvorucni, znao sam da se nikada necu vratiti jednorucnom bekendu. jednostavno, leva ruka mi je prilikom dvorucnog bekenda ta koja "upravlja" udarcem, i sve mi je leglo da tako kazem. cak sam poceo da izvodim udarac daleko bolje nego forhend(sto i nije cudo, jer nikada nisam ozbiljno trenirao tenis, pa mi je zbog kraceg zamaha uvek bilo lakse da namestim timing za bekend)... e sada, jeste da sam ja tek amater, i to bivsi amater, ali izes ga, ako mi neki udarac dodje prirodno, onda je valjda isti djavo bio profi ili amater :)
Link to comment

jednorucni uopste ne dolazi prirodno imo jer ima zatvoren(iji) plozaj tela pri udracu , desno rame i ruka u krajnjoj ekstenzijiplus zahteva veci broj koraka pri namestanju

Link to comment
Mentalna i fizicka sprema: mala prednost Nadal......Eto. Sad pucajte.
alal vera. :Hail: i pitao bih jos nesto:na osnovu sledeceg, a sa cime se i sam slazem:
Mentalna i fizicka sprema: mala prednost NadalIgra sa osnovne linije i kretanje po osnovnoj liniji: prednost NadalServis i ritern: prednost FedererIgra na mrezi i kretanje po dubini: prednost Federer
laicki zakljucujem da nadal ne bi trebalo da ima nikakve sanse (i mislio sam da ni nece imati) na travi protiv federera, a eto u ta 3 meca dobio ga je dva puta.pa mi stvarno nije jasno zasto je to tako. mozda ni trava nije sto je nekad bila, ali opet.
ali jel' mogu da te zamolim da bar na ovom topiku ne koristis posprdne nadimke za tenisere. Kapiram ja da ti ne mislis nista gore o Fedu zato sto ga nazivas Pedererom ali, eto, ako bi meni ucinio uslugu bio bih ti veoma zahvalan.
+1stvarno bi bilo lepo da se barem ovde, drzi neki nivo i ispostuje ovo od strane svih. Edited by Boza_zvani_Pub
Link to comment
laicki zakljucujem da nadal ne bi trebalo da ima nikakve sanse (i mislio sam da ni nece imati) na travi protiv federera, a eto u ta 3 meca dobio ga je dva puta.pa mi stvarno nije jasno zasto je to tako. mozda ni trava nije sto je nekad bila, ali opet.
Ja (takodje laicki :D) smatram da je to zato sto prosto Federer ne koristi tu svoju prednost u kretanju po dubini i igri na mrezi u dovoljnoj meri. Nije lako izlaziti na mrezu kad te Rafa prva tri-cetiri puta probusi...
Link to comment
e sada, sa ovim se vec ne bih slozio. meni jednorucni bekend nikada nije bio prirodan. kada sam pocinjao, nikako nisam mogao da se namestim kako treba za bekend. sta god da sam uradio, osecao sam se potpuno iskrivljeno. kada sam poceo da udaram dvorucni, znao sam da se nikada necu vratiti jednorucnom bekendu. jednostavno, leva ruka mi je prilikom dvorucnog bekenda ta koja "upravlja" udarcem, i sve mi je leglo da tako kazem. cak sam poceo da izvodim udarac daleko bolje nego forhend(sto i nije cudo, jer nikada nisam ozbiljno trenirao tenis, pa mi je zbog kraceg zamaha uvek bilo lakse da namestim timing za bekend)... e sada, jeste da sam ja tek amater, i to bivsi amater, ali izes ga, ako mi neki udarac dodje prirodno, onda je valjda isti djavo bio profi ili amater :)
Sta ti je iskustvo. Meni je taj jednorucni BH dosao potpuno prirodno kad sam prvi put "izlazio" na lopticu. Kao voda.
jednorucni uopste ne dolazi prirodno imo jer ima zatvoren(iji) plozaj tela pri udracu , desno rame i ruka u krajnjoj ekstenzijiplus zahteva veci broj koraka pri namestanju
Prirodno je, po mom shvatanju, zato sto se reket prirodno drzi jednom rukom. Kad prvi put uzmes reket uzmes ga jednom rukom, onom jacom. Sve iza toga je trening.P.S. Izvinjavam se na konfuziji. Popilo se malo posle forumskog fudbala. :D Edited by harper lee
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...