Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper lee

Recommended Posts

Pa, ne bas. Naravno da ima razocarenja kod Novakovih navijaca (u koje i ja spadam kao jednostavan covek koji kao i 99% ljudi na svetu koji prate sport ne smatra da ce navijanjem za svoje sportiste izdati postmodernu ili negirati presude Haskog Tribunala) ali smo realno mogli gledati bolje i neizvesnije finale da Novak nije podbacio u polufinalu. ....
Ovo je u rangu SBBKBB. Mogao je danas i Fed da dobije prvi set i sa nesto manje gresaka bi gledali prilicno neizvestan mec jer Nadal nije u top formi dok je Fed u polufinalu to bio. On je danas mnogo vise gresio nego protiv Djokovica i to puno neiznudjenih gresaka (sa obe strane) koje se u ovakvim mecevima ne mogu praviti ako se mec zeli dobiti. Isto vazi i za Djokovica u polufinalu a kako bi prosao protiv Nadala sa tom igrom mislim da je takodje jasno. Ja jedva cekam Vimbldon, ne navijam ni za koga nego bi samo zeleo da vidim jos jedno finale kao ono 2008. ili bar 2007. (moze i sa Djokovicem). Imam obicaj da uskacem u diskusije jedino kad ljudi iz navijackih strasti pocnu zaboravljati sta su nam veliki sampioni sve dali i da imaju jos toga da pruze i pred kraj karijere (zato se toliko i divim Agasiju iako ga na pocetku nisam nesto voleo) a taj stav zastupam nezavisno od sporta (basket, F1, tenis).
Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper lee

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

Ovo je u rangu SBBKBB. Mogao je danas i Fed da dobije prvi set i sa nesto manje gresaka bi gledali prilicno neizvestan mec jer Nadal nije u top formi dok je Fed u polufinalu to bio. On je danas mnogo vise gresio nego protiv Djokovica i to puno neiznudjenih gresaka (sa obe strane) koje se u ovakvim mecevima ne mogu praviti ako se mec zeli dobiti. Isto vazi i za Djokovica u polufinalu a kako bi prosao protiv Nadala sa tom igrom mislim da je takodje jasno. Ja jedva cekam Vimbldon, ne navijam ni za koga nego bi samo zeleo da vidim jos jedno finale kao ono 2008. ili bar 2007. (moze i sa Djokovicem). Imam obicaj da uskacem u diskusije jedino kad ljudi iz navijackih strasti pocnu zaboravljati sta su nam veliki sampioni sve dali i da imaju jos toga da pruze i pred kraj karijere (zato se toliko i divim Agasiju iako ga na pocetku nisam nesto voleo) a taj stav zastupam nezavisno od sporta (basket, F1, tenis).
Znam, poznat mi je taj obicaj. Andurile, ako malo vise vremena provedes na teniskim sajtovima a malo manje braneci tenis i njegove sampione od izmastanih srbendi sa kamom u zubima videces da ovo sto sam ja napisao nije nikakvo izolovano pa cak ni retko misljenje.O Fedovoj motivaciji da odigra polufinale preko svih ocekivanja a skine gace u finalu ne bih, da ne bih nesto zajedljivo napisao. Covek je prosto opterecen svojim mestom u istoriji sto je savrseno legitimno. Nisam ni trenutka sumnjao da ce izgubiti finale i da ce ga odigrati mnogo losije nego polufinale. Bas mi je bio simpatican s onim stavom - ja sam ovde GLOAT i to mi niko ne moze oduzeti.
Link to comment
Znam, poznat mi je taj obicaj. Andurile, ako malo vise vremena provedes na teniskim sajtovima a malo manje braneci tenis i njegove sampione od izmastanih srbendi sa kamom u zubima videces da ovo sto sam ja napisao nije nikakvo izolovano pa cak ni retko misljenje.O Fedovoj motivaciji da odigra polufinale preko svih ocekivanja a skine gace u finalu ne bih, da ne bih nesto zajedljivo napisao. Covek je prosto opterecen svojim mestom u istoriji sto je savrseno legitimno. Nisam ni trenutka sumnjao da ce izgubiti finale i da ce ga odigrati mnogo losije nego polufinale. Bas mi je bio simpatican s onim stavom - ja sam ovde GLOAT i to mi niko ne moze oduzeti.
Na cemu se bazira to skidanje gaca teza koju i ti i Afterburner potencirate?Mislim, nije bilo niti djevreka niti stapica, bilo je par brejkova.Mislim, zasto je Fed skinuo gace a recimo Mari, recimo, nije. Moze da se pise o nervima, bitnim poenima, ali bas da se predao pre meca nesto mi se ne cini tako.
Link to comment
Ali ovaj RG nam je opomena da ipak NE ocekujemo, bar dok Nole ne pokaze da ima glavu da ta ocekivanja i ispuni. ;)
Ne znam za tebe ali ja cu da ocekujem sve dok ima igru da to ocekivanje i potvrdi. Covek je dobio 41 mec zaredom ove godine, svakako ne ocekujem od njega da ispadne u prvom kolu.
hmm... nije bas to tako jednostavno. to sve stoji ali samo za medjusobni duel. po ovome kako ti gledas federer je bolji i kompletniji (i to mnogo vise bolji i komletniji nego nadal) od velike vecine drugih igraca, pa se onda na koncu moze sa pravom reci da je federer bolji i komplentiji.
Bozo, ja ti iz posta u post objasnjavam zasto je Nadal bolji i kompletniji igrac od Federera, sto si i trazio, i to poredjenjem igrackih karakteristika i medjusobnih duela. Ti me posle svakog objasnjenja gadjas paralogickim opstim mestima tipa "ako je X vece od Y a A vece od B onda je razumno pretpostaviti da je X vece od B". Izvini ali ja stvarno ne znam sta bih ti na to odgovorio.
Link to comment
Nema smisla. Na hard courtu i to u vreme dok je Fed jos dominirao odigrali su jako malo meceva, O travi da i ne govorim ali to su 2 nedelje. Ukupno 8 meceva na hardu i 15 na sljaci. Federer je jednostavno mnogo cesce izlazio tamo gde Nadal dominira nego sto je to ovaj radio dok je Federer dominirao (od 2005-2008.) I dan danas Nadal nije bolji igrac na brzoj podlozi jer tu dominantnog igraca nema kao uostalom ni na sljaci ako Djokovic nastavi da ga tuce na toj podlozi. Ovaj nacin poredjenja igraca nije dobar jer tako recimo ispada da je Boris Beker tata za Mekinroa (8:2), 7 godina razlike ili Lendl za Mekinroa koji su cak bili blizu po godinama (21:15) a Mekinro je opet bio 7:7 sa Borgom dok je Sampras bio 4:6 sa Krajicekom. Dakle, veoma nezahvalna statistika, pogotovo ako se radi o razlici u godinama a jos vise ako se radi o razlicitim podlogama ili kombinaciji ova dva faktora.
Kao sto rekoh, sljaka je sasvim legitimna podloga na kojoj se igra tenis i ne moze se izuzeti iz price o igrackom kvalitetu. Fed je dokazao vise puta da je strasan igrac na sljaci, posledni put u polufinalu ovog turnira i ta mu podloga nije nikakvo strano telo, kao sto je bila Konorsu ili Samprasu, recimo. I kao tako strasan igrac opet je slabiji od Rafe toliko da dobija po usima kad god izadje na teren. Iz tog razloga ja dan-danas Borga smatram najvecim igracem u istoriji jer beton, na kojem je on igrao lose, nije podloga nego kurac od podloge koji je najbrze predat istoriji i zamenjen vestackim podlogama, a na sljaci i travi je dominirao otprilike kao spoj Feda i Rafe.Sto se tice ovih brojki realne su jedino ove Mek - Lendl (ima ljudi koji smatraju Lendla boljim igracem) i Borg - Mek jer su u vecem delu karijere ti igraci dotakli svoje prajmove, kao sto to danas cine Fed i Rafa. Sve ovo od desetak meceva i manje je besmisleno potezati kao argument, to ti je otprilike kao kad za najboljeg izvodjaca slobodnih bacanja u basketu proglasis nekog ko je sutnuo u sezoni 2-2 ili 4-4 ili tako nesto. Nadal i Federer su odigrali 26 (i slovima: dvadeset sest) meceva i neke se zakonitosti iz toga ipak mogu izvlaciti.
Link to comment
Na cemu se bazira to skidanje gaca teza koju i ti i Afterburner potencirate?Mislim, nije bilo niti djevreka niti stapica, bilo je par brejkova.Mislim, zasto je Fed skinuo gace a recimo Mari, recimo, nije. Moze da se pise o nervima, bitnim poenima, ali bas da se predao pre meca nesto mi se ne cini tako.
Zato sto je maltene sve bitne poene izgubio. A ti poeni odlucuju meceve.
Link to comment
Zato sto je maltene sve bitne poene izgubio. A ti poeni odlucuju meceve.
To je novo znacenje skidanja gaca?Ok. Novak je, dakle, skinuo gace pred Federerom u polufinalu. Glupo zvuci? Zato sto jeste glupo.
Link to comment

novak i jeste skinuo gace, ali ne zbog federa vec zbog ulogaFed je choker kada igra sa rafom, postoje slemovi koje je gubio duplim greskama na brejk lopte. I sta pricate da nema stapica, a zadnji set se nije dogodio?I sta se primate toliko ako fed pokaze svoj donji ves samo jednom coveku, to znaci da je samo jedan bolji, nije smak sveta :P

Link to comment

u dokazivanju federerove suprematije pribegava se mnogo kondicionalu i vremenskim kapsulama, kako na tome graditi diskusiju? I sad treba covek da se nastavlja na uslovne komentare tipa: te zlostavljanje je bilo na toj nesrecnoj podlozi sljaci, te da je rafa stizao do njega na hardu videli bi vi, te da je ovo, da je ono. Nije! Operises sa onim sto imas, a imas to da ga mali lema za sve pare, a kada budete nabrajali skorove na drugim podlogama, pogledajte ih na slemovima. Tamo gde se statistika pise. I na hardu vodi rafa. Na travi 2 1 fed. Fotofinish :lol:Tu se vidi kolika je musterija fed. Skor na slemovima je 7 ili 8 prema 2 o cemu vi pricate, to je dominacija. egal tvrdnja sledi -pa da je novak rodjen ranije imao bi tih 10 slemova. Argumenti su mi ladno u rangu sa vasim glede tvrdnje da je novak materijal za 10 slemova ali eto igra u eri dva najbolja ikada. I to cak sam bliza istini a operisem u ravni paralelnih svetova. :PSbbkbb

Edited by Afterburner
Link to comment
Mislim, zasto je Fed skinuo gace a recimo Mari, recimo, nije.
Pri tom potrefilo se da je Pederer imao monstruozan servis dan,
Rodikov prvi servis je 220 km/h, ali ceo tb protiv Federera prvog servisa nema. Federer servira monstruozno protiv Novaka, protiv Rafe tog servisa nema. Slucajno? Ne bih rekao.Izuzev impresivnog h2h na Rafinu vodenicu ide i to da je sve trofeje uzeo u eri Federera u punoj snazi, dok je Roger do nekih dosao pre Nadala ili dok je Spanac bio zelen, vreme radi za Rafu.
Link to comment

Otvoricu ovde, isprovociran topikom Rafa vs. Rodzer, par strana na kojem ce se ozbiljno raspravljati o tome ko je od njih dvojice bolji igrac, jer mislim da ima smisla da se porazgovara uporedno o karakteristikama dvojice igraca koji su obelezili poslednju deceniju svetskog tenisa i svakako spadaju medju najvece sampione koje je ova igra ikada imala. Naglasavam (boldom, kurzivom i velikim slovima) da se radi o raspravi koja ce ukljucivati iskljucivo igracke karateristike jednog i drugog i da svako palamudjenje o titulama, brojkama, nedeljama, head-to-headovima i drugim perifernim stvarima moze komotno da ostane na Rafa vs. Rodzer splitu. Dakle, samo poredjenje po osnovnim karakteristikama u igri, fizickoj i mentalnoj spremi obojice.Pa, izvol'te. Ja cu se ukljuciti nesto kasnije jer sad radim nesto drugo. :(

Link to comment

a, pa ne moze, ti bi da zrtvujes prve borbene redove, pa tebi posle da ostane da poubijas ranjenike, sacekacemo da zavrsis sta god radis :D archeri su spremni

Link to comment
a, pa ne moze, ti bi da zrtvujes prve borbene redove, pa tebi posle da ostane da poubijas ranjenike, sacekacemo da zavrsis sta god radis :D archeri su spremni
Mentalna i fizicka sprema: mala prednost NadalObojica crpe svoje samopouzdanje iz pobeda. Mislim da sam bar sto puta cuo od ljudi koji navijaju protiv njih u nekim mecevima "pa, jebem mu misa, kako bas sad da pogodi liniju, pogodi as, izvuce ovu loptu, _________________________ (upisati po zelji)". Sposobnost koncentracije im je izuzetna i u stanju su da kontrolisu emocije tokom meca i da se iskljuce iz razmisljanja o dugorocnim posledicama svojih poraza i pobeda. Zato igraju najbolje kad je najteze. Obojica su takodje mentalno veoma delikatne osobe i van meceva su skloni vrlo hirovitim promenama raspolozenja, najslavniji primer je ono plakanje Federera nakon poraza u finalu AO. Pod kakvim pritiskom njih dvojica igraju bilo bi neljudski da je drugacije. Godinama se mediji u sitna crevca bave svim i svacim kad su oni u pitanju, godinama su izlozeni u javnosti, godinama se raspreda nadugacko i nasiroko o njihovim privatnim izborima, tome da li su ili nisu bolesni ili povredjeni posle ovakvog ili onakvog izdanja na terenu, salju se i vracaju iz penzije ili invalidske penzije, krunisu im se naslednici na ovoj ili onoj podlozi, you name it. Zapravo je zaprepascujuce koliko se malo skandala oko njih vrti imajuci u vidu koliko su prisutni u javnosti.Fizicki su izuzetni na razlicite nacine. Fedova igra se cesto opisuje kao effortless, on na terenu ponekad deluje kao bice iz bajke koje sve ono za sta drugima treba ogroman napor izvodi kao da se rekreira sa drugarima ispred zgrade. Njegovo fantasticno kretanje i izuzetna gradja za tenis mu omogucavaju da igra godinama na vrhunskom nivou bez nekih velikih i teskih povreda koje ga odvajaju od terena mesecima. Kad ga covek uporedi u tom segmentu sa konkurencijom stvar postaje jos ludja, ne postoji igrac na tako vrhunskom nivou da nije ili patio od povreda ili imao dugacke zute minute i padove od po nekoliko meseci. Nadal, s druge strane, ima fizicku spremu o kojoj je vec sve receno i tu se nema Bog zna sta novoga dodati. Kad je potpuno spreman jednostavno je neprobojan, juri i stize na svaku lopticu, drzi visok tempo tokom citavih meceva i dobio je ogroman broj meceva tako sto je tim tempom iscedio protivnika do te mere da bi ovaj u jednom trenutku pao od umora i izgubio. Mislim da u njihovoj fizici leze najkrupniji razlozi zasto su njih dvojica neprikosnoveni upravo u mecevima na tri dobijena seta. Istina je da Fed, koji je poobarao sve moguce rekorde i sad igra za statistiku i sujetu, poseban fokus stavlja na GS turnire ali mu taj fokus nista ne bi vredeo da nije u stanju da tokom GS turnira u rezervoaru uvek zadrzi dovoljnu kolicinu goriva da se odveze do kraja turnira.Nadal je dobio prednost prvenstveno zbog toga sto Fed vise nije u stanju da tokom citave godine odrzi nivo stamine kao sto je to mogao pre 4-5 godina. Za razliku od popularnog misljenja on jeste sposoban da istrci sa Rafom koliko god je to potrebno u mecu koliko god da on traje ali za neke opcije, kao sto su istrcavanje oko bekhenda da bi se namestio na forhend, nema vise vremena da stigne kad god pozeli da to odigra.Igra sa osnovne linije i kretanje po osnovnoj liniji: prednost NadalOvo sa forhendom je cudna rabota. Kad sam video Samprasa kako mlati svojim forhendom mislio sam da tako nesto vise necemo videti u tenisu. Medjutim, kad sam video Fedov forhend zaljubio sam se u njega (u forhend :D ) na prvi pogled. Udarac raznovrstan, elegantan ali ubitacan, sa toliko drajva u zglobu da to nije vidjeno pre toga koji mu omogucava da ga sakrije prakticno do poslednjeg trenutka. Potpuno jedinstvena stvar. Ne postoji u tenisu nista sto Fed nije u stanju da uradi tim forhendom, pogledajte samo video klipove "the best shots" ili kako se vec zovu. Snaga, kontrola, efekat iznenadjenja, savrseno. A onda je dosao Rafin top spin forhend i citava forhend prica je dobila novu dimenziju. Opet. Ako je Fedov forhend savrsen u kontekstu onoga sto jeste, Rafin je jedinstven u kontekstu onoga cega do tada nije bilo, a dodatnu vrednost je napravila cinjenica da je Rafa levak i da ga u osnovnoj razmeni igra na BH vecine protivnika. Taj udarac je nocna mora za Tur. Precizan, jak, dubok, sa sposobnoscu neverovatnih uglova, stabilan do iznemoglosti i, najvaznije, sa toliko spina da mozes da radis samo dve stvari protiv njega - ili da ga stalno cekas u penjanju (to Novak radi u poslednje vreme) za sta ti je osim mnogo snage potrebna neverovatna kontrola na BH strani ili da se povuces tri-cetiri metra iza osnovne linije i cekas da loptica umre da bi je odatle vratio samo da bi dobio jos jedan, pa jos jedan, pa jos jedan takav forhend dok ili ne promasis ili ne legnes na teren i umres.Na BH strani je Rafa ocigledno u prednosti pre svega zato sto igra dvorucni BH i zato sto Fedov BH mecuje njegov forhend u osnovnoj razmeni a razlika izmedju ta dva udarca je ogromna. Igraci sa jednorucnim BH-om tesko mogu da neutralisu Rafine spinove tako da, iako je Fedov BH i u slajsu i u spinu izuzetan, on sa te strane nema oruzja kojim moze da naskodi Rafi. BH obojice je izuzetan ali nista sto bi zasluzivalo citav pasus. Ima BH na Turu koji su bolji i od jednog i od drugog.Sto se tice kretanja iza osnovne linije tu je opet Rafa u prednosti jer je to njegovo prirodno staniste. Kad su "unutra" nema nikakve razlike osim ako nije u Fedovu korist ali cim Rafa uspe da ga otera malo dalje iza osnovne linije stice veliku prednost. To u kombinaciji sa hirovitom Fedovom BH stranom je po meni osnov taktike kojom Rafa razbija Federera u vecini meceva koje igraju.Servis i ritern: prednost FedererFed ima jedan od najboljih servisa u teniskoj istoriji. Nije ni najjaci, ni najbrzi, ne proizvodi najvise asova cak ni u ovoj konkurenciji, ali je stabilan, raznovrstan, inteligentan, a opet sasvim dovoljno jak i precizan da stvara ogromne probleme na riternu. Rafin servis, narocito drugi, do skoro je vazio za mediokritetan a onda je u drugu polovinu prosle godine doneo onaj slajs servis kojim je razbio sve zivo na betonu. Taj servis je kod levaka mocno oruzje, sto je godinama i godinama dokazivao Mekinro. Iako je njime Rafa donekle umanjio prednost Feda na servis ona ipak ostaje relativno ubedljivo na Fedovoj strani.Ritern im je obojici odlican i ne znam kome bih u tom segmentu dao prednost. Rafa se brze postavlja posle riterna ali je Fed nesto ubojitiji u samom udarcu. Obojica uglavnom igraju stop ritern na svojoj BH strani gde im protivnici najcesce serviraju i to rade izuzetno. Iz forhenda nesto slabiji servis umeju da napadnu silovito.Igra na mrezi i kretanje po dubini: prednost FedererDa ne bude zabune, Rafini voleji su spektakularni. To sto ih on jako retko igra i sto ide na mrezu samo kad mora ili kad je potpuno izbacio protivnika sa terena nista ne znaci kad se pogleda kako ih igra kad dodje u priliku da ih igra. To su tako dobri udarci da bi covek, gledajuci samo njih, mogao komotno da proglasi Rafu za tipicnog servis-volej igraca. Ipak, to nije Rafina prirodna igra, on ce uvek radije da napadne forhendom iz sredine terena nego sto ce ici do kraja da poentira volejom jer u taj svoj forhend ima mnogo vise poverenja. S druge strane, Fed je apsolutno savrsen na mrezi i za mene je prilicna misterija zasto bar poslednjih godina ne pokusava cesce na taj nacin da skrati poene. Prica se da Anakon pokusava da ga ubedi da servis-volej uvrsti u paletu svojih primarnih napada ali tesko je coveku koji je toliko dugo bio dominantan jednom igrom nametnuti potrebu za tolikom promenom. Fed ima savrseno kretanje ka mrezi, izvanrednu anticipaciju i savrsenu kontrolu udaraca za servis-volej i po mom shvatanju mogao bi dosta poena u svakom mecu dobiti lagano, po cenu da ga tu i tamo neko prodje na mrezi.Eto. Sad pucajte. Edited by harper lee
Link to comment
Mentalna i fizicka sprema: mala prednost NadalObojica crpe svoje samopouzdanje iz pobeda. Mislim da sam bar sto puta cuo od ljudi koji navijaju protiv njih u nekim mecevima "pa, jebem mu misa, kako bas sad da pogodi liniju, pogodi as, izvuce ovu loptu, _________________________ (upisati po zelji)". Sposobnost koncentracije im je izuzetna i u stanju su da kontrolisu emocije tokom meca i da se iskljuce iz razmisljanja o dugorocnim posledicama svojih poraza i pobeda. Zato igraju najbolje kad je najteze. Obojica su takodje mentalno veoma delikatne osobe i van meceva su skloni vrlo hirovitim promenama raspolozenja, najslavniji primer je ono plakanje Federera nakon poraza u finalu AO. Pod kakvim pritiskom njih dvojica igraju bilo bi neljudski da je drugacije. Godinama se mediji u sitna crevca bave svim i svacim kad su oni u pitanju, godinama su izlozeni u javnosti, godinama se raspreda nadugacko i nasiroko o njihovim privatnim izborima, tome da li su ili nisu bolesni ili povredjeni posle ovakvog ili onakvog izdanja na terenu, salju se i vracaju iz penzije ili invalidske penzije, krunisu im se naslednici na ovoj ili onoj podlozi, you name it. Zapravo je zaprepascujuce koliko se malo skandala oko njih vrti imajuci u vidu koliko su prisutni u javnosti.Fizicki su izuzetni na razlicite nacine. Fedova igra se cesto opisuje kao effortless, on na terenu ponekad deluje kao bice iz bajke koje sve ono za sta drugima treba ogroman napor izvodi kao da se rekreira sa drugarima ispred zgrade. Njegovo fantasticno kretanje i izuzetna gradja za tenis mu omogucavaju da igra godinama na vrhunskom nivou bez nekih velikih i teskih povreda koje ga odvajaju od terena mesecima. Kad ga covek uporedi u tom segmentu sa konkurencijom stvar postaje jos ludja, ne postoji igrac na tako vrhunskom nivou da nije ili patio od povreda ili imao dugacke zute minute i padove od po nekoliko meseci. Nadal, s druge strane, ima fizicku spremu o kojoj je vec sve receno i tu se nema Bog zna sta novoga dodati. Kad je potpuno spreman jednostavno je neprobojan, juri i stize na svaku lopticu, drzi visok tempo tokom citavih meceva i dobio je ogroman broj meceva tako sto je tim tempom iscedio protivnika do te mere da bi ovaj u jednom trenutku pao od umora i izgubio. Mislim da u njihovoj fizici leze najkrupniji razlozi zasto su njih dvojica neprikosnoveni upravo u mecevima na tri dobijena seta. Istina je da Fed, koji je poobarao sve moguce rekorde i sad igra za statistiku i sujetu, poseban fokus stavlja na GS turnire ali mu taj fokus nista ne bi vredeo da nije u stanju da tokom GS turnira u rezervoaru uvek zadrzi dovoljnu kolicinu goriva da se odveze do kraja turnira.Nadal je dobio prednost prvenstveno zbog toga sto Fed vise nije u stanju da tokom citave godine odrzi nivo stamine kao sto je to mogao pre 4-5 godina. Za razliku od popularnog misljenja on jeste sposoban da istrci sa Rafom koliko god je to potrebno u mecu koliko god da on traje ali za neke opcije, kao sto su istrcavanje oko bekhenda da bi se namestio na forhend, nema vise vremena da stigne kad god pozeli da to odigra.Igra sa osnovne linije i kretanje po osnovnoj liniji: prednost NadalOvo sa forhendom je cudna rabota. Kad sam video Samprasa kako mlati svojim forhendom mislio sam da tako nesto vise necemo videti u tenisu. Medjutim, kad sam video Fedov forhend zaljubio sam se u njega (u forhend :D ) na prvi pogled. Udarac raznovrstan, elegantan ali ubitacan, sa toliko drajva u zglobu da to nije vidjeno pre toga koji mu omogucava da ga sakrije prakticno do poslednjeg trenutka. Potpuno jedinstvena stvar. Ne postoji u tenisu nista sto Fed nije u stanju da uradi tim forhendom, pogledajte samo video klipove "the best shots" ili kako se vec zovu. Snaga, kontrola, efekat iznenadjenja, savrseno. A onda je dosao Rafin top spin forhend i citava forhend prica je dobila novu dimenziju. Opet. Ako je Fedov forhend savrsen u kontekstu onoga sto jeste, Rafin je jedinstven u kontekstu onoga cega do tada nije bilo, a dodatnu vrednost je napravila cinjenica da je Rafa levak i da ga u osnovnoj razmeni igra na BH vecine protivnika. Taj udarac je nocna mora za Tur. Precizan, jak, dubok, sa sposobnoscu neverovatnih uglova, stabilan do iznemoglosti i, najvaznije, sa toliko spina da mozes da radis samo dve stvari protiv njega - ili da ga stalno cekas u penjanju (to Novak radi u poslednje vreme) za sta ti je osim mnogo snage potrebna neverovatna kontrola na BH strani ili da se povuces tri-cetiri metra iza osnovne linije i cekas da loptica umre da bi je odatle vratio samo da bi dobio jos jedan, pa jos jedan, pa jos jedan takav forhend dok ili ne promasis ili ne legnes na teren i umres.Na BH strani je Rafa ocigledno u prednosti pre svega zato sto igra dvorucni BH i zato sto Fedov BH mecuje njegov forhend u osnovnoj razmeni a razlika izmedju ta dva udarca je ogromna. Igraci sa jednorucnim BH-om tesko mogu da neutralisu Rafine spinove tako da, iako je Fedov BH i u slajsu i u spinu izuzetan, on sa te strane nema oruzja kojim moze da naskodi Rafi. BH obojice je izuzetan ali nista sto bi zasluzivalo citav pasus. Ima BH na Turu koji su bolji i od jednog i od drugog.Sto se tice kretanja iza osnovne linije tu je opet Rafa u prednosti jer je to njegovo prirodno staniste. Kad su "unutra" nema nikakve razlike osim ako nije u Fedovu korist ali cim Rafa uspe da ga otera malo dalje iza osnovne linije stice veliku prednost. To u kombinaciji sa hirovitom Fedovom BH stranom je po meni osnov taktike kojom Rafa razbija Federera u vecini meceva koje igraju.Servis i ritern: prednost FedererFed ima jedan od najboljih servisa u teniskoj istoriji. Nije ni najjaci, ni najbrzi, ne proizvodi najvise asova cak ni u ovoj konkurenciji, ali je stabilan, raznovrstan, inteligentan, a opet sasvim dovoljno jak i precizan da stvara ogromne probleme na riternu. Rafin servis, narocito drugi, do skoro je vazio za mediokritetan a onda je u drugu polovinu prosle godine doneo onaj slajs servis kojim je razbio sve zivo na betonu. Taj servis je kod levaka mocno oruzje, sto je godinama i godinama dokazivao Mekinro. Iako je njime Rafa donekle umanjio prednost Feda na servis ona ipak ostaje relativno ubedljivo na Fedovoj strani.Ritern im je obojici odlican i ne znam kome bih u tom segmentu dao prednost. Rafa se brze postavlja posle riterna ali je Fed nesto ubojitiji u samom udarcu. Obojica uglavnom igraju stop ritern na svojoj BH strani gde im protivnici najcesce serviraju i to rade izuzetno. Iz forhenda nesto slabiji servis umeju da napadnu silovito.Igra na mrezi i kretanje po dubini: prednost FedererDa ne bude zabune, Rafini voleji su spektakularni. To sto ih on jako retko igra i sto ide na mrezu samo kad mora ili kad je potpuno izbacio protivnika sa terena nista ne znaci kad se pogleda kako ih igra kad dodje u priliku da ih igra. To su tako dobri udarci da bi covek, gledajuci samo njih, mogao komotno da proglasi Rafu za tipicnog servis-volej igraca. Ipak, to nije Rafina prirodna igra, on ce uvek radije da napadne forhendom iz sredine terena nego sto ce ici do kraja da poentira volejom jer u taj svoj forhend ima mnogo vise poverenja. S druge strane, Fed je apsolutno savrsen na mrezi i za mene je prilicna misterija zasto bar poslednjih godina ne pokusava cesce na taj nacin da skrati poene. Prica se da Anakon pokusava da ga ubedi da servis-volej uvrsti u paletu svojih primarnih napada ali tesko je coveku koji je toliko dugo bio dominantan jednom igrom nametnuti potrebu za tolikom promenom. Fed ima savrseno kretanje ka mrezi, izvanrednu anticipaciju i savrsenu kontrolu udaraca za servis-volej i po mom shvatanju mogao bi dosta poena u svakom mecu dobiti lagano, po cenu da ga tu i tamo neko prodje na mrezi.Eto. Sad pucajte.
kao i obicno, spektakularan post :Hail: ono sto bih ja dodao:Pederer definitivno ima bolji retern. pre svega jer ume da ga, kao i servis, mesa. nikada ne znas kako ce ti covek uzvratiti servis, posto zna da vrati i slajsom, i ravno i samo blokadom... i ta nepredvidivost mu je veliki +.takodje, velika prednost Pederera je promena ritma tokom poena/meca. Rafa ce te ubiti tempom, ali ako je neko sposoban da isprati taj tempo(kao NJole ove godine), covek je u poprilicnom rebusu. s druge strane, Pederer menja tempo igre tokom celog meca. te vise napada, te se brani stalno, te igra sa ise spina... nikako ti ne dozvoljava da se naviknes na jedan ritam. tako i u poenu. slajs pa spin pa ravno... uzasno je nezgodan...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...