Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

kiselina nije problem ako je prati 1 mirisljavost koja je takodje odlika rajnskog..imam suvu verziju 2012.

kao sto rekoh nije lose kad je dobilo dovoljno vazduha ali..

 

al dobro moze biti i sto cele zime pijem crvena pa se nepce odviklo od kiseline..svasta moze biti..

Link to comment

evo moram da kazem..ja nisam pila nesto mnogo raznih vina i nemam neki uzorak iskustveno i nemam bas puno para(i ovo sto sad trosim na vina je prilicno) i vise sam na alkoholicarskoj strani vina...ali znam da sam duboko nesrecna ako ne pijem Belo Brdo i presrecna sam sto su mi u komsiluku i sto postoje  :heart:

i podilazi mi jeza niz kicmu sa svakim gutljajem  :wub:

toliko.

Link to comment

Ja pazario Kišov grašac beli, vratio je staro ime sorte kako je Banaćanin i najavio.

Svež iz 2014. Očekivao sam jaču kiselinu zbog kišne godine, vrlo je mekan i sočan ali jako poliva na bananu, zbog kvasaca valjda. Piše da je suv al izgleda ko da ima malo neprevrelog šećera.

Treba ga pratiti, inače je u vinariji 500 din.

Link to comment

Vina Belje

Graševina 2013

 

Velika preporuka. Ne znam cenu i nadam se da nije peglanje ali verujem da nije ispod 10e, sve ispod toga je totalni best buy. Šef doneo bocu sa službenog puta tamo pa smo otvorili u kancelariji.

 

Masivni volumen u ustima, naglašena voćna crta uz dobar balans kiselina ali besprekorno suvo u završnici, tako suvo da se približava nemačkom rizlingu.

 

S obzirom da iz 2014 verovatno necemo imati dobro belo vino, mozda je vreme da se napravi stek.

 

 

04f552c8510665c0983cdd62c81df5a4.jpg

Edited by yolo
Link to comment

edit: tek sad vidim fotku

 

to je ispod 10 evra i ozbiljan je mamojeb.

 

mada, za svaki dan i ona njihova osnovna, od petstotinak dinara, zakiva

Edited by banatjanin
Link to comment

Moraće ovo da se isproba. Nutkale su danima promoterke po merkatoru beljski šardone i merlo ali nije me dojmio taj srkić što su nudile, pa sam prestao da obraćam pažnju na njihova vina.

Već kad smo kod komšijskih graševina, moram da prijavim da sam pao na dupe kad sam probao Krauthakerovu iz 2013. i to baznu čini mi se. Puna, sočna, izbalansirana, prepuna aroma...zakačio sam neki vinski sajam zimus, kad sam bio u Sarajevu (iako se održava u Holidej Inu, ne može da se poreti sa Salonom u Hajatu), pa sam isprobao još dva Krauthakerova vina: sivi pino 2013. isto mrak, slojevit, deluje da je video bačvu ali to nisu mogli da mi potvrde, i na kraju barikiran  šardone 2010. Goldberg (tako nešto), isto jako dobro, i kiseline i puter, i puno voća...

Čuo sam da je i Krauthaker bio na Beowine-u, tako da je moguće da i on ozbiljnije ulazi na tržište.

Kolko se sećam, ova vina su mu u rasponu 7-10 e.

Link to comment

ma na Beowine-u su Hrvati nastupili zajedno, to je neka njihova komora plaćala iz onih fondova EU za promociju na trećim tržištima, tako da su se pojavili i oni koji nemaju konkretnu ideju za uvoz

 

ali Krauthakera je uvozilo, mislim Mondo vino, ali nis ništa uspeli posebno da urade sa tim, kao ni sa Simčićem.

 

stvarno su mu graševine strašno dobre, a generalno ceo taj potez Fruška gora - Slavonija - Baranja je odličan za tu sortu. Kod nas za sad tipujem na Kiša, Vinuma i Molovina - ako se jednom opasulje.

Link to comment

Glede graševine, jedno od sećanja na detinjstvo su mi boce koje su se punile u vojnom gazdinstvu "Jelen" koje je pokrivalo i iločko vinogorje, crno-zlatna etiketa sa stilizovanim motivom jelena. Otac i ujak su to mlatili u značajnim količinama. Ako dobro pamtim, prodavale su se u radnji u Njegoševoj, negde blizu sadašnjeg lokala DVD "Vračar". Zna li se koja vinarija sada pokriva taj deo iločkog vinogorja?

Link to comment

A pa sad mi je jasno, to je ona njihova udruga koja je producirala serijal o hrvatskim vinima na N1.

Inače, jako dobro urađena serija, ide nedeljom u 21h.

Link to comment

pa tamo sad ima nekoliko malih privatnih vinara (Trs, recimo) ali najviše proizvodi i najbolje rade Iločki podrumi. njihove su pozicije na Principovcu, to je brdo uz granicu prema Šidu.

tu je sa njima bila neka nejasna situcija, da li jesu ili nisu deo Agrokora (jedno vreme su bili deo divizije Agrokor vina koja sad više ne postoji, sve vinarije funkcionišu samostalno, iako su deo koncerna)

 

u svakom slučaju, i oni imaju par zanimljivih graševina, kao i neke slatke tramince (mislim baš slatke, u malim bocama) koji su baš dobri

Link to comment

pa tamo sad ima nekoliko malih privatnih vinara (Trs, recimo) ali najviše proizvodi i najbolje rade Iločki podrumi. njihove su pozicije na Principovcu, to je brdo uz granicu prema Šidu.

tu je sa njima bila neka nejasna situcija, da li jesu ili nisu deo Agrokora (jedno vreme su bili deo divizije Agrokor vina koja sad više ne postoji, sve vinarije funkcionišu samostalno, iako su deo koncerna)

 

u svakom slučaju, i oni imaju par zanimljivih graševina, kao i neke slatke tramince (mislim baš slatke, u malim bocama) koji su baš dobri

 

Hvala. Ujak je maturirao u osječkoj gimnaziji, pa su se godinama za proslave okupljali u Erdutu i razbijali od prvoligaških vina, pričam o dobu pre 1990. Kad se terevenka okonča, napune se gepeci kartonima, a za gospođe se ponese i po karton traminca. 

Link to comment

Posle dužeg vremena ponovo sam pio Vinumov šardone iz 2011. Vino se odlično razvilo, ima jako zanimiljiv i slojevit miris, malo netipičan za šardone, na prvu poptilično zeljast ali i ima tu i meda, voća i cveća. U ustima je malo siromašnije, ali glatko i puno. U  njihovoj radnji u Dunavskoj je 600 din, cenim da nema boljeg šardonea u Srbiji za te pare. 

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Overio Interfest. Što se tiče ponude, vrlo loše, kao i prethodnih par godina...Uglavnom ponuda sa Fruške Gore i Vojvodine, i nešto malo region. 

Za bolja vina traži se po 2-3 vaučera, nači 200+ dinara. Uglavnom ne daju da se proba.

Malo šta može da parira Vinumovom italijanskom i sovinjonu, Veritas ima dobar sovinjon i kaberne. 

Stina Brač dobra bela kupaža, netipično sveže za južnjačka vina.

Najavljeni Trs iz Iloka se nije pojavio, bili su neki Slavonci-PP Orahovica, valjda okolina Kutjeva, sa vrlo interesantnim belim vinima, odličan sivi pino i silvanac.   

Sve u svemu, jako tanka ponuda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...