Jump to content
IGNORED

NGO?


nautilus

Recommended Posts

Ni manje ni više nego odmah u zatvor ... Ništa doktor, ništa odvikavanje, ništa pomoć - odmah zatvor. Možda bi bilo efikasnije da odmah streljaš tog čoveka. :ph34r: :ph34r: :ph34r: Realno, vešanje je jedino rešenje.
Ne u zatvor kazne radi, vec odvajanja od kriminalne/ovisnicke sredine radi. Ujedno jedini nacin da nekog prisilis da se leci. Noga u doope iz dosadasnjeg sveta i okruzenja u drugi. I tamo se moze leciti, ali se ne moze s terapije pravo na ulicu, medju staro drustvo.A neko rece da momak iz price mozda samo "povremeno smrkne". E pa, utoliko gore, ako cak i nije ovisan. Mislim, tako nesto moze da si priusti Charlie Sheen, a ne covek koji ima cetiri osnovne, zenu i dete. Tek za takvog ne bih imala razumevanja.
Link to comment
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vilhelmina

    14

  • Indy

    12

  • Аврам Гојић

    11

  • kapetanm

    9

Postoji nekoliko crkvenih centara pri manastirima koji funkcionisu slicno Reto centrima. Fizicki rad i disciplina. Nema lopatanja i fizicke prisile kao kod onog sarlatana iz Crne reke, a i besplatni su. Iguman Kovilja ne vozi Harlija. Koliko pomazu ne znam.
Meni je 1 forumasica koja se bavi necim s tim u vezi rekla da pomaze. Problem koji ja imam s tim je da mi se cini (a nadam se da gresim) da nije u pitanju pomoc koliko misionarenje, a verovatno i etnicki filtriraju.
evo ovako da vam kažem. po svemu što sam čuo od ljudi bliskih Kovilju i tamošnjem radu (informacije su od pre nekoliko godina, nažalost), tačno je da su se narkomani tamo prevaspitavali ili lečili (obe komponente su podjednako bitne) teškim fizičkim radom i strogom životnom disciplinom. takođe sam čuo da misionarenja nije bilo u strogom smislu te reči: naravno da su narkomani bili svesni da je to crkvena ustanova i da je postojao blagi peer pressure da se učestvuje u svetim tajnama i crkvenom životu, ali je to bilo na volju učesnika programa. misija Kovilja je bila karitativna a ne misionarska, koliko znam. ne znam za etničko filtriranje, moguće je.inače ovaj projekat izazvao je velike polemike u Crkvi, i veoma je smetao pojedinim jerejima kojima se nije dopadala ideja da se crkva bavi ljudima sa margine društva. jedan deo SPC toliko je ogrezao u farisejstvo da se u njemu gađenje prema sirotinji, otpadnicima, narkomanima, alkosima itd, smatra za poželjno i bogougodno ponašanje. zbog delovanja sličnom ovom crkveni fond "Čovekoljublje", u kome su delovali i sposobni laici, doživeo je velike kadrovske promene i na mesta sposobnih laika postavljeni su bogougodni klirici.edit:vilhelmina, dokazala si poentu, ti bi njega izbacila iz porodice. shvatili smo. ajde sada ko Boga te molim ne lupaj vise. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
A neko rece da momak iz price mozda samo "povremeno smrkne". E pa, utoliko gore, ako cak i nije ovisan. Mislim, tako nesto moze da si priusti Charlie Sheen, a ne covek koji ima cetiri osnovne, zenu i dete. Tek za takvog ne bih imala razumevanja.
Ne, Čarli Šin može da priušti sebi redovne doze dobrog kokaina, heroin je za sirotinju.Nego, ne reče šta bi radila da se tvoje dete navuče na dop? Pravac zatvor?
Link to comment

Naravno, u zatvor direktno. I to ne zbog toga što je nešto uradio, nego preventivno. U novoj sredinu, tj. u zatvoru, će naći sjajno okruženje za rešavanje problema zavisnosti.

Edited by Lezilebovich
Link to comment
Nabavim ja brojeve telefona i zovnem ljude. Kazu voljni su pomoci koliko mogu, srediti im zdravstvene, uputiti ih na centar za socijalni rad itd.... Onda zovnem zenu. Kazem trebas otici tu i tu, napraviti zdravstvene, mogu zatrebati i vama i djetetu. Kaze ona moje dijete je dobro. Znam da je dobro, ali moze se prehladiti, razboliti, djeca su osjetljiva. Kaze ona, moje dijete je dobro. ITD..... Upade u loop.Jebemliga....
Tako sam i mislila. Tipicno ponasanje manipulisane, zlostavljanje zene, koja veruje da nema izbora i plasi se sopstvene senke.Meni dovoljno...The end
Link to comment
Tako sam i mislila. Tipicno ponasanje manipulisane, zlostavljanje zene, koja veruje da nema izbora i plasi se sopstvene senke.Meni dovoljno...The end
a mozda tipican izbor devojcice od 16 godina koja ne zna bas previse?
Link to comment

Zlostavljane? On je taj koji je pokusao samoubistvo kada ga je ona ostavila. Oziljci na venama su mu takvi da je to bio vrlo ozbiljan pokusaj. Manipulisana i emotivno ucjenjena svakako, ali nema tamo ni najmanje indicije da je on ikada nju zlostavljao. Naprotiv, vrlo je emotivno vezan za nju. Ljudi na policijskom ispitivanju zbog kradje pokazuju emocije samo kada se boje ili kada su slomljeni. Ovdje nije bilo toga.Edit: Zar je toliko tesko shvatiti da neko moze biti autodestruktivan?

Edited by nautilus
Link to comment
Kad bi moja cerka bila u vezi i imala dete s nekim ko je ovisan o heroinu, svakako bih gledala da ga strpam u zatvor. Ne radi se samo o njegovoj ovisnosti, vec o specificnom nacinu zivota koji takvi ljudi moraju da vode da bi dolazili do dovoljnih kolicina novca. To nuzno znaci kriminalno ponasanje i isto takvo okruzenje; dalje znaci upadanje u dugove i jos gori pritisak i ucene onih koji na narkomanima zaradjuju sulude sume novca; znaci davanje prioriteta sopstvenoj ovisnosti, tako da novac do kojeg se dodje mora da dotekne za drogu, a za ostalo samo ako pretekne... I jos mnogo toga sto cini zivot jednog narkomana, a sto se odrazava na porodicu i neminovno vodi u tragediju.Drugi je aspekt statistika koja kaze da nema uspesnog odvikavanja bez izmestanja iz sredine u kojoj je covek do tada ziveo. Zatvor je jedna od mogucnosti; za one koji nemaju mogucnosti da otputuju na Havaje ili neko slicno fino mesto i tamo provedu par godina, i jedina. Cesto je to i vid prinudnog lecenja, kad dobrovoljno jednostavno ne daje rezultate, vec samo vodi u nove recidive.Vara se svako ko misli da pomaze narkomanu stvarajuci mu uslove za pristojan zivot, pomazuci mu i podrzavajuci ga. Time ne podrzavas njega, vec njegovu ovisnost, koja potpuno vlada licnoscu jednog narkomana. Toliko da to uopste nije on, kojeg si poznavao i voleo. Poslednja osoba koja ce to prihvatiti je majka. Pa ipak, u zivotu sam upoznala dve koje su (obe, naravno nezavisno jedna od druge) nakon dvadesetak godina borbe morale da odustanu i uskrate podrsku sopstvenoj deci, bukvalno im okrenu ledja. Nista tuznije od toga nisam videla. U jednom slucaju je delimicno pomoglo; za drugi ne znam sta je posle bilo.
Napravila si lose poredjenje, jer se ne radi ovde u decku tvoje cerke, nego o tvom muzu. Jasno je to tebi. U medjuvremenu vidim da si napredovala da znas i da mu je zena zlostavljana. Znas li mu i horoskopski znak?Uzgred, ja ne znam da li sam ja lud sto ovo niko ne pominje pre mene: izmestila bi ga iz sredine u kojoj ima kontakt s heroinom i stavila u zatvor. Bolje ga baci na praksu u apoteku.
Link to comment
Nabavim ja brojeve telefona i zovnem ljude. Kazu voljni su pomoci koliko mogu, srediti im zdravstvene, uputiti ih na centar za socijalni rad itd.... Onda zovnem zenu. Kazem trebas otici tu i tu, napraviti zdravstvene, mogu zatrebati i vama i djetetu. Kaze ona moje dijete je dobro. Znam da je dobro, ali moze se prehladiti, razboliti, djeca su osjetljiva. Kaze ona, moje dijete je dobro. ITD..... Upade u loop.Jebemliga....
teška situacija, ali ima li ko voljan da se bavi zadobijanjem njenog povernja? sigurna sam da neće biti lak ni kratak proces, no vredelo bi pokušati.očigledno, što reče cmrlj, potrebno je prvo njoj objasniti šta pokušavaš.
Link to comment

@StormyMa nju sam i zvao. U stvari, nije fora samo u toj porodici, trecina slucajeva koje dobijem od policije je na neki nacin vezana za drogu. Obicno su u pitanju ljudi koji su ponovili xy kradja do sada. Neka moja ideja je da svima makar dam neki flajer nekog NGOa koji pomaze pa ono, ako se makar jedan predomisli i napravi nesto od sebe, super. A nista me ne kosta.Edit: nema niko voljan, svi me upucuju na centar za socijalni rad

Edited by nautilus
Link to comment
Naravno, u zatvor direktno. I to ne zbog toga što je nešto uradio, nego preventivno. U novoj sredinu, tj. u zatvoru, će naći sjajno okruženje za rešavanje problema zavisnosti.
Kakvo crno preventivno? Moze li se biti na heroinu, a ne pociniti nijedno krivicno delo? Taj hobi prilicno kosta.
Nego, ne reče šta bi radila da se tvoje dete navuče na dop? Pravac zatvor?
Da ne bude da izbegavam odgovor: Radila bih isto sto i sve majke ovog sveta u takvoj situaciji. Stitila bih ga, vadila iz zatvora, podmicivala koga i koliko mogu, terala u materinu svakog ko mi dodje na vrata i tvrdi da mu je onaj moj duzan pare ili da mu je nesto ukrao, svadjala se sa svakim ko kaze da je dripac, krivila sebe sto sam pare ostavila na vidnom mestu, pa ih on uzeo, krivila bih sebe za sve, pitala se gde sam pogresila, premirala svaki put kad u nedoba zazvoni telefon, prestajala da disem kad vidim policajca kako ide u pravcu moje kuce, stajalo bi mi srce kad cujem sirenu hitne pomoci, bila bih srecna kad je kuci, pa makar bio polusvestan, nadala bih se cudu, plakala kad se ne desi i opet krivila sebe... Sve bih to radila i verovala da mu pomazem sto sam uz njega kad su mu svi okrenuli ledja, da ce ga moja ljubav vratiti meni i njemu samom, eto to bih radila...A da mi je muz i otac mojoj deci, izbacila bih ga naglavacke i zaboravila istog momenta.Da mi je zet i otac mojim unucima, i da nece da se leci ili ih bar ostavi na miru, zadavila bih ga, pa bih ga robijala.Ako te jos neka varijanta interesuje, slobodno pitaj....
a mozda tipican izbor devojcice od 16 godina koja ne zna bas previse?
... i mnogih odraslih zena koje svakodnevno "padaju niz stepenice", a imaju divnog muza, pazljivog, koji voli njih i decu, samo je jako opterecen poslom i pod stresom je, pa nekad popije ili smrkne malo. Sve su one dobro i deca su im sjajno....
Zlostavljane? On je taj koji je pokusao samoubistvo kada ga je ona ostavila. Oziljci na venama su mu takvi da je to bio vrlo ozbiljan pokusaj.
Ima raznih vrsta zlostavljanja, nije samo fizicko. Emotivna ucena itekako tu spada. "Volim te i ubicu se ako me ostavis" je veoma cest metod, ali to nije ljubav. To je posesivnost.Ljubav je kad izvadis zdravstvenu knjizicu, kad ti je neko vec sredi i odes da se dobrovoljno prijavis na lecenje. Ako ne zbog sebe, onda zbog onih koje volis.
Edit: Zar je toliko tesko shvatiti da neko moze biti autodestruktivan?
Nije, ali ovde je to sekundarno. Primarna je destruktivnost koju ispoljava prema porodici, posebno prema tek rodjenom detetu.
Link to comment
Jbt, malo me zagolicalo pa sam guglao teoriju Velikog praska. Fascinantno je kako tu nema nikakve logike ni smisla. Kao cela vasiona nastala iz jednog atoma u kome su kolo igrale gravitacija, neke dve radijacije i još neka sila ne sećam se. I onda se one kao posvađale (niko ne zna zašto) i to je toliko puklo da je od njih četvoro nastalo sve ovo što sad postoji. I pri tome niko ne kaže šta je bilo pre tog atoma i gde se taj atom nalazio ako ničeg oko njega nije bilo. I kako je moguće da su sve ove zvezde, planete, sateliti... mogli da stanu u taj atom. Nemoj se ljutiš, ali debelo precenjuješ Google.
Nisam stigao da odem do APRa da časkom vidim koje su, pa sam obišao njihove regularne sajtove sa programima, nikakva posebna fantastika, a pretpostavljam da bi neku izdašnu uspešnu već neki forumaš pomenuo tokom razgovora o ovoj temi. Mada, ne vidim da guglovanje smeta na drugim mestima, kad reče
Ne znam zasto ne verujes, sasvim je logicno da se jedna droga drugom izbija (a ima i dosta svedocanstava o tome).
Nisam mislio samo na crkvenu pomoć u lečenju narkomanije. već generalno, i gladnim, i nezbrinutim. Kad sve drugo zataji, postaje ti manje bitno koja je ideologija u pitanju, dok preživljavaš.
Link to comment
Kakvo crno preventivno? Moze li se biti na heroinu, a ne pociniti nijedno krivicno delo? Taj hobi prilicno kosta.
McCabe par postova iznad napisa da je heroin 250 dinara. to ti je 2,5 evra.znam neke borcanske cigane na heroinu koji imaju porodice, koji ne kradu nego rade na brisaci. brisu stakla na kolima na raskrsnicama. ima tu fino para a heroin izgleda nikad jeftiniji
Link to comment

Ja ono što je Nautilus napisao doživljavam kao materijalni, porodični, zdravsteni problem cele porodice, a ne samo jednog člana. Heroin je samo šlag na torti, jer nevolja ne ide sama. To je očajan bezizlaz, takođe sam u praksi viđao slične situacije, i u trenutnom sistemu nema mnogo izlaza za takve nesrećnike. Nekad imam utisak da bi bolje prošli da su četvoronošci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...