Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Malo je dosadno, posebno mlađima to može da smeta. S druge strane, gužva je neuporedivo manja u odnosu na Melburn/Sidnej, posebno mislim na saobraćaj.

 

Ima finih restorana, plaža, festival world music... sat vremena avionom od Melburna (za stotinak dolara)... nije mozgalica, ako bih imao tamo posao, rado bih bio tamo.

Link to comment

Puna podrska za Noskićevu i Yogijevu ljepsu polovinu uz komentar koji ide na njihovu vodenicu.

Danas u MEL cemo da dozivimo jos jedan ljetnji dan sa 13 sati jakog sunca i maksimalnom temperaturum od 20 stepeni. Kako to u stvarnosti izgleda moze se opisati samo ukoliko instalirati staklenu kockastu kutiju velicine 3x3x3 m na Ćemovskom polju u blizini Podgorice u sred ljeta bez ijednog oblaka na nebu. i upalite klima uredjaj koji konstanto drzi temperaturu na 20.

10 godina mi trebalo da se priviknem na ovo govno od klime i taman kad sam se totalno adaptirao riknu mi sinusi.

Ne dolazite u Mel ako niste ljubitelj polarne klime

Link to comment
32 minutes ago, Moracikus said:

 

Ne dolazite u Mel ako niste ljubitelj polarne klime

 

Meni je klima u Melburnu gotovo idealna.

 

  

4 minutes ago, Ayela said:

Radije nego u Melburnu ili Sidneju?

 

Ne, samo ako je u Adelaide dobar posao.

Edited by Indy
Link to comment

Indy nijesi jedini.

Pera Lozac isto pravi hlavospjeve o klimi u Viktoriji.

Ja vjerovatno imam manjak sjeverne genetike pa mi bas idu po sinusima ove promjene pravca vjetra i padovi temperature.

Śutra ce da se izgasi Antartic Aircon pa cu da uzivam na 30. Ali ako se upali Desert Heat Fan opet cemo imati 40+ uz 0% vlaznosti.

Pravi kosmar za moje sinusoide

Link to comment
On 21.2.2020. at 13:59, magi said:

Mislim da ne shvataš kako funkcioniše poreska lestvica. 37% se plaća na razliku koju imaš od prethodne niže poreske kategorije.

Probaj ovo https://www.paycalculator.com.au/

Npr ako ti je plata 120k sa superom uključenim, porez ti je oko 33%. S tim što super dobijaš nazad kad dođe vreme. Valjda emoji1.png

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

 

Tako je, vec se sa 120K placa 33%. Ovi "matematicari" iznad su se bas proslavili. 

 

23 hours ago, peralozac said:

Nije to tako jednostavno kod Noskiča @magi, verovatno te mrzelo da pročitaš detaljno svih osamsto i kusur strana. Noskič živi kao podstanar, ali je iskeširao (i slovima: kupio 100% za keš) investment property u QLD. Na tu nekretninu plaća godišnji porez (land tax), a i svu kiriju koju tamo pokupi mora zvanično da prijavi kao prihod pa i na to plaća porez. Takođe, čoveku ostaje 90% plate što ulaže u akcije ili stavlja u banku na štednju (pisao na početku o tome, a sada bi najradije da se iz interneta obriše kako udružuje kapital sa zelenašima). Sva zarada na akcijama i kamatama je naravno prihod pa i tu plaća porez. Pošto nema privatno osiguranje, a ima veliku platu, država ga kažnjava posebnim porezom za bogate stipse (Medicare surcharge). Plus porez na prihod od rada u magacinu što je pomenuo Obi, plus što Noskič verovatno i ono što mu uplate u penzioni fond računa kao porez :)I tako, verujem ja da se nakupi tih 37% po njegovoj matematici. 

 

Netacno, zasto da se brise, u ovom sistemu imas inflaciju po defaultu pa sta treba da drsis kes ispod dusheka i gubis svake godine realnih 5% makar? Kolika je realna inflacija u Sidneju bila kada su cene nekretnina i renta isle na gore i do 15-20% godisnje? 

 

Glede primanja, ja bez problema upadam u 3% najplacenijih i kao takav ne mogu da priustim pristojan krov nad glavom u Sidneju.

Kakva ce to Kinshasa da bude kada milenijalci ostare pa ne budu mogli da plate ni rentu za najraspadnutiju garsonjeru.

 

Sidnej 2050, potez Mount Druitt do Central Station:

 

 

Sidnej i Dzoburg bice dva brata rodjena.

Edited by noskich
Link to comment

Matematika ne laze, hajmo da uporedimo stambeno pitanje u Hanoju i Sidneju za imigrante.

 

Predavanje engleskog u Hanoju 20 dolara na cas, samo 18 sati nedeljno cini 1500 mesecno. Sa 500 se moze skromno ziveti (garsonjera u predgradju, voznja motorom, obroci u jeftinim restoranima...). Ustedeti se moze 12 hiljada godisnje. Tri godine se stedi na stednom racunu i onda se u keshu kupi stan novogradnja na 20-25 minuta voznje od centra Hanoja. Moze sve da se ubrza ko hoce da radi vise od 18 sati nedeljno, da drzi privatne casove i slicno.

 

U Sidneju da uzmemo medijana platu nakon poreza 49 hiljada, 40 sati nedeljno, neka se ustedi pola iako je to jako jako tesko, ali hajde, za stan u najlosijem kraju na 20-25 munuta voznje od centra treba 700 hiljada. 700/25=28 godina. Treba uzeti kredit za stan na koji ces placati kamate 28 godina sto duplira cenu stana na 1.4 miliona. To nije sve jer treba 6 godina da stedis za depozit 20% a cene nece mirovati tokom 6 godina pa je pitanje kada bi uopste mogla da kupis. 

Edited by noskich
Link to comment

Ne moram bas do poslednjeg dolara da preciziram koja su mi tacno primanja.

Sutina je u tome da bih ja veoma rado placao jos tih 13% pa da dobacim do Danske ili Finske, a da ne moram da se hvatam za glavu za stambeno pitanje, zdravstvo, skolstvo, socijalu... 

Ili da na Tajlandu ili u Singapuru placam 10-15% pa da se samoorganizujem.

 

Ovo je najgora varijanta ubedljivo, debeo porez uzmu, a nemas nikakve koristi od njega.

 

U ozbiljnim drzavama kada se nesto ovakvo desi;

1fc5f031-e292-4358-adb0-53425ff3a70a

...onda se javno raspise vanredno stanje, deca ne idu u skole, ljudi ne idu na posao, i naravno budu placeni za to. Jer se vodi racuna o zdravlju i zivotima svojih ljudi. Ovde ne samo sto se ne placa ljudima koji ne mogu da idu na posao, vec najveci heroji ove plutokraije vatrogasci dobrovoljci nisu jednog pisljivog cvonjka dobili za to sto su rizikovali zivote svakog dana mesecima.

 

Edited by noskich
Link to comment

Ako je sa superom to znaci da ti je ukupni godisnji prihod 160k+15ksupera od cega placas 50k poreza. Ostaje ti 110k u dzepu tj $9200 mjesecno. Sasvim dovoljno da placas mortgage od 5k mjesecno.

Zasto ne prodas kucu u Briziju i kupis nesto blizu posla ja zaista ne razumijem..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...