Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pogrešne pretpostavke. Možeš kupiti kvalitetan telefon i koristiti ga godinama. Takođe možeš za dve godine promeniti pet jeftinih telefona iz ovog ili onog razloga. Mani se te patetike sa vodom. I kad smo već kod toga, koji su najprodavaniji telefoni svih vremea, iphone? Galaxy? Ni blizu - Nokia 1100 prodata do sada u 250 miliona primeraka:

 

 

Znas kako kaze sada generacija u (bukvalno) izumiranju u Srbiji: ako ne znas sta je dobro, kupi sto je skupo.

Vidim znas vise o kvaliteti mog telefona nego ja sam nakon godinu i po dana koriscenja.

 

A patetika sa vodom, pa videcemo da li je patetika. Vazniji su telefoni, avioni, kamioni, a nestanak 50% pijace vode u Kini nije vest ni za koga. Samo 2,5% vode na planeti se moze piti. A od tih 2,5% samo je 1% direktno dostupno na povrsini, preko 70% od tih 2,5% je zamrznuta voda i tesko dostupna voda u dubinama.

Edited by noskich
Link to comment

O bog te mazo gde i pokrenuh pricu o ajfonu, odma se skupila deca da pricaju ciji je bolji. Ajfon je bio cisto ilustracija naseg potrosackog mentaliteta. Za nekog je novi ajfon ostvarenje svih snova i aj mogu da razumem al za vecinu je samo novi gadzet. Kao sto imas i ljude koji su ludi za automobilima, od detinjstva kupuju auto magazine, voze karting a soba im je izlepljena posterima ferarija. Mogu da razumem takvog kada kupi novi BMW seria 4 coupe. Al nemam razumevanja za ostalih 99% idiota koji kupuju mercedese i bembare na kredu koju ce njihovi unuci da placaju samo ne bi li se pokazali. 

 

Noskich je mozda smesan nekima ali je na pravom tragu kada kaze da ne postoji posedovanje stvari. U pravu je i kada kaze da gomila stvari koje imamo je vise trosak nego dobitak. I ne samo za nas vec i za okolis. U pravu je i kada kaze da smo robovi naseg razmisljanja. Idemo za statusnim simobilma i komforom kada nam to cesto samo steti. Statusni simboli su za malu decu a komfor... pa ono sto kupujemo kao komfor cesto se pretvori u svoju suprotnost. Npr, imam auto i vozim se sa njim jebeno svuda. To je kao super komfor, umesto da se przim na suncu i hodam eto sednem i odradim brzo sta zelim. A onda posto se natovim ko prasac idem u teretanu (koju dodatno placam) ne bi li se uveo u kolko tolko dobru formu da mogu (komforno) da zivim sa svojim telom. I da bi sve to platio moram jos vise da radim i zaduzujem se. A umesto svega toga mogao sam jednostavno da uradim ono sto je hiljadama godina prirodno i normalno za ljudsko telo - da se prosetam. 

 

U jbt pocinjem da zvucim kao noskich :wacko:

Link to comment

Izreka "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" je mnogo starija od sadašnje generacije. Inače ja uopšte ne sumnjam da je taj tvoj kinez dobar za tebe; ono što ti nikako ne razumeš jeste da to što je dobar za tebe, ne znači da je dobar za svakog - ja razumem da nekom ne treba ništa osim najosnovnijeg, s druge strane ti ne razumeš da nekom nije dovoljno samo najosnovnije.

 

 

 

Noskich je mozda smesan nekima ali je na pravom tragu kada kaze da ne postoji posedovanje stvari. U pravu je i kada kaze da gomila stvari koje imamo je vise trosak nego dobitak. I ne samo za nas vec i za okolis. U pravu je i kada kaze da smo robovi naseg razmisljanja. Idemo za statusnim simobilma i komforom kada nam to cesto samo steti. Statusni simboli su za malu decu a komfor... pa ono sto kupujemo kao komfor cesto se pretvori u svoju suprotnost. Npr, imam auto i vozim se sa njim jebeno svuda. To je kao super komfor, umesto da se przim na suncu i hodam eto sednem i odradim brzo sta zelim. A onda posto se natovim ko prasac idem u teretanu (koju dodatno placam) ne bi li se uveo u kolko tolko dobru formu da mogu (komforno) da zivim sa svojim telom. I da bi sve to platio moram jos vise da radim i zaduzujem se. A umesto svega toga mogao sam jednostavno da uradim ono sto je hiljadama godina prirodno i normalno za ljudsko telo - da se prosetam.

 

Neverovatno koliko pogrešnih zaključaka na ovoj temi :) To što imaš automobil ne znači da moraš da se "toviš kao prasac", nije ti auto kriv što unosiš 5000 kalorija na dan. A ako moraš da se zadužiš do guše da bi kupio nešto što ne pravi pare, onda je to duboko pogrešno, šta god to bilo.

Edited by Time Crisis
Link to comment

shan jan dobro ti rece time crisis, nije problem u posedovanju auta i uopste bilo kakvog komfora, no u tvom slabom karakteru sto to zloupotrebljavas.

 

a tek ovo

"Mogu da razumem takvog kada kupi novi BMW seria 4 coupe. Al nemam razumevanja za ostalih 99% idiota koji kupuju mercedese i bembare na kredu koju ce njihovi unuci da placaju samo ne bi li se pokazali. "

 

moguce je da bez tog statusnog simbola ti hipoteticni unuci nikad ne bi ni dosli na svet, posto je posedovanje ovoga ili onoga uslov za pronalazenje partnerke u tom socijalnom miljeu. kao sto vec rekoh, sve to ima svoje :)

Link to comment

Ja mislim da se to sve svodi na ovo Leino, sto je po meni duboko pogresno.

 

pa ja i ne polemisem sta je moralno ispravno nego sta je tzv. realnost na terenu...a tu spadaju raznovrsni motivi za raznovrsne zivotne stilove, o kojima mi nismo merodavni da sudimo jelte. ili prvo ti odbaci besmislenu potrebu kao sto je dzank fud i smrsaj pa onda da razgovaramo ;)

Link to comment
Shanova pozicija je protiv upgradeovanja novim modelom svake godine, ne toliko protiv kupovine ajfona uopšte. 

 

Mene zanima da li postoji statistika korišćenja smartfona visoke klase koja bi pokazala koliko ljudi zaista koristi njihove napredne funkcije. I ako koristi da li je to jer im treba zbog posla ili ih izgustiraju nakon početnog perioda instaliranja i probavanja svega i i svačega. I posle se upotreba svede na telefoniranje, SMS i surf. Mnoge stvari rade n puta jeftiniji modeli i to poznatih brendova, ne kineskih.
Link to comment

Mene zanima da li postoji statistika korišćenja smartfona visoke klase koja bi pokazala koliko ljudi zaista koristi njihove napredne funkcije. I ako koristi da li je to jer im treba zbog posla ili ih izgustiraju nakon početnog perioda instaliranja i probavanja svega i i svačega. I posle se upotreba svede na telefoniranje, SMS i surf. Mnoge stvari rade n puta jeftiniji modeli i to poznatih brendova, ne kineskih.

 

 

Miki je pogodio sred srede. Alatka prema potrebi, a ne prema egu.

 

Ne bi bio problem da kao u Dispossessed Ursule Le Guin moze da se zivi na mesecu, pa da se mi koji smatramo da je trenutni sistem potpuno bolestan i vodi propasti lepo preselimo tamo. Medjutim, kako to nije moguce, najmanje sto mozemo da uradimo je da izrazimo svoje misljenje protiv.

Edited by noskich
Link to comment

dosadni ste vise s tim telefonima, al ono, ubijate koliko ste dosadni

 

noskich nikako da shvati da razliciti ljudi imaju razlicite potrebe i stremljenja...missim teraj ti kako hoces al pusti i ostale, nije lako priznati sebi da nisi licno parametar ni za sta na globalnom nivou, al vredi pokusati, lekovito je :)

Link to comment

 

Shanova pozicija je protiv upgradeovanja novim modelom svake godine, ne toliko protiv kupovine ajfona uopšte. 
 
Mene zanima da li postoji statistika korišćenja smartfona visoke klase koja bi pokazala koliko ljudi zaista koristi njihove napredne funkcije. I ako koristi da li je to jer im treba zbog posla ili ih izgustiraju nakon početnog perioda instaliranja i probavanja svega i i svačega. I posle se upotreba svede na telefoniranje, SMS i surf. Mnoge stvari rade n puta jeftiniji modeli i to poznatih brendova, ne kineskih.

 

 

Pa zato su na listi najprodavanijih telefona svih vremena prvih 10 mesta kojekave jeftine nokije i motorole, pa tek onda ajfoni i kompanija, na možda dvanestom ili trinaestom. Ono što je meni smešno jeste da neko telefon od 300 ili 500$ (najnoviji ajfoni i galaksi u SAD na ugovoru kreću već od 200$) proglašava za statusne simbole. *****š taj statusni simbol. Do kraja će biti kao u Severnoj Koreji, da imaš šaku kukuruza i da ćutiš. :)

Link to comment

Do kraja će biti kao u Severnoj Koreji, da imaš šaku kukuruza i da ćutiš. :)

Da, ali u SK ne trose hektolitre vode dab napravili jedan telefon... tamo svi piju cistu vodu koliko im se 'oce

Link to comment

Da, ali u SK ne trose hektolitre vode dab napravili jedan telefon... tamo svi piju cistu vodu koliko im se 'oce

 

I to je relativno, eto Srbije, nit' manje industrije (mobilnih telefona ni od korova), a svaki dan neki novi grad mora da pije vodu iz cisterne.

Link to comment

I to je relativno, eto Srbije, nit' manje industrije (mobilnih telefona ni od korova), a svaki dan neki novi grad mora da pije vodu iz cisterne.

Izgleda da ti ne moras.  Da moras vise bi je cenila.

Link to comment

Izgleda da ti ne moras.  Da moras vise bi je cenila.

 

Ja pijem vodu iz flaše već godinama jer je iz slavine odvratna. Ali se ne tripujem da će mi 100$ jeftiniji mobilni telefon rešiti sve probleme u životu. :)

Link to comment

Niko nije ni pricao da ce resiti probleme tebi...  Toliko strana raspredate o razlikama izmedju mobilnih telefona a niko da se dotakne glavne teme, zbog cega je i krenula prica, a to je nejednakost, patnja onih ostavljenih pored puta i skretanja razvoja nauke u nekom skroz levom smeru. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...