Jump to content
IGNORED

Yoga


Elmer

Recommended Posts

Pa što da ne i Prenatal? wink.png
[emoji4] pa da. dosta reci - nek zakmeci [emoji16]prenatal program je specifican, to je kombinacija hata joge prilagodjene trudnoci i psihofizicke pripreme za porodjaj i prilicno je sveobuhvatno. sad sam i teacher assistant na edukaciji za instruktore prenatal joge, a kako je krenulo...pocecu i da poradjam po kucama[emoji16] salim se,naravno.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
8 hours ago, I*m with the pilots said:

Pa što da ne i Prenatal? ;)

 

7 hours ago, gagilija said:

emoji4.png pa da.

 

ma jasno! :D nego ja sebicno boldovala sta mene interesuje. jer ovo drugo mi trenutno nije u planu :D

Link to comment
On 14.3.2019. at 14:36, gagilija said:

emoji4.png pa da. dosta reci - nek zakmeci emoji16.pngprenatal program je specifican, to je kombinacija hata joge prilagodjene trudnoci i psihofizicke pripreme za porodjaj i prilicno je sveobuhvatno. sad sam i teacher assistant na edukaciji za instruktore prenatal joge, a kako je krenulo...pocecu i da poradjam po kucamaemoji16.png salim se,naravno.

 

I kod mene u kraju ima tih prenatal yoga kurseva (ja nisam bila tako mnogo zainteresovana, svakako sam nastavila sa plivanjem u trudnoci; a i svi su kursevi bili puni - fazon da treba da rezervises mesto pre nego sto krenes da radis na bebi, kao sto je slucaj i sa babicama :angry:), takodje mi je i jedna drugarica instruktorka :) Meni je samo bila frka sto nisam naucila da disem, to me je bas dobro strefilo - tog dana kada su krenule kontrakcije, a svakako smo znali da mi je to slaba tacka i ja jesam nesto malo vezbala (jer umem da disem normalno samo dok plivam, ovako na suvom umem da zaboravim), tako da cu se, ako bude drugog deteta, potruditi da nadjem kurs samo zbog tog disanja. Posle na postporodjajnom kursu me je zena isto morala stalno podsecati za to disanje, rekla mi je da se vidi da mnogo razmisljam :D

 

23 hours ago, roksi said:

ma jasno! :D nego ja sebicno boldovala sta mene interesuje. jer ovo drugo mi trenutno nije u planu :D

Shvatila sam :happy:

Link to comment
16 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

I kod mene u kraju ima tih prenatal yoga kurseva (ja nisam bila tako mnogo zainteresovana, svakako sam nastavila sa plivanjem u trudnoci; a i svi su kursevi bili puni - fazon da treba da rezervises mesto pre nego sto krenes da radis na bebi, kao sto je slucaj i sa babicama :angry:), takodje mi je i jedna drugarica instruktorka :) Meni je samo bila frka sto nisam naucila da disem, to me je bas dobro strefilo - tog dana kada su krenule kontrakcije, a svakako smo znali da mi je to slaba tacka i ja jesam nesto malo vezbala (jer umem da disem normalno samo dok plivam, ovako na suvom umem da zaboravim), tako da cu se, ako bude drugog deteta, potruditi da nadjem kurs samo zbog tog disanja. Posle na postporodjajnom kursu me je zena isto morala stalno podsecati za to disanje, rekla mi je da se vidi da mnogo razmisljam :D

 

Shvatila sam :happy:

 

unapred popunjene grupe? auuu.... ti nisi u srbiji, pretpostavljam?  plivanje je super, i uopste bilo koja aktivnost pogotovo zene koje su navikle da vezbaju, ne treba ni da prestaju, jedino da smanje malo intenzitet, ali to im samo telo trazi u jednom trenutku, i naravno da ne rade nesto sto moze da ugrozi plod. joga se generalno preporucuje jer je neopterecujuci nacin vezbanja i sto se potenciraju polozaji koji mogu da olaksaju i trudnocu i sam porodjaj. plus jogicke tehnike disanja i relaksacija. 

da, to  porodjajno disanje se "uci" jer se ide po sistemu da se stekne uslovni refleks kontrakcija-odredjeni tip disanja, i u zavisnosti od faze porodjaja imas nekoliko tipova disanja. ono sto je zanimljivo da se mnogi tome podsmevaju, ali to nije nikakva nova ili new age prica posto radimo i jogu, vec datira od posle 2. sv. rata .  i ima efekta. ne samo zbog optimalne kolicine kiseonika koja olaksava i same kontrakcije, a s druge strane i za bebu, vec i sto se na taj nacin napravi svojevrsna distrakcija od okoline i dosta utice na to da se bude sabraniji i koncentrisaniji. to stalno dobijam kao feedback od mojih zena, jer na svu uku i buku, one disu, relaksiraju se izmedju kontrakcija i bolje podnose sve. ali mora da se vezba da onda kada porodjaj krene mozes da se presaberes i samo pratis kontrakcije, kasnije i napone i bude mnogo lakse i brze. cak i kod zena koje se poradjaju uz pomoc epidurala, disanje moze samo da bude bonus. kad ti bude trebalo, objasnicu ti :)

Link to comment
14 minutes ago, gagilija said:

 

unapred popunjene grupe? auuu.... ti nisi u srbiji, pretpostavljam?  plivanje je super, i uopste bilo koja aktivnost pogotovo zene koje su navikle da vezbaju, ne treba ni da prestaju, jedino da smanje malo intenzitet, ali to im samo telo trazi u jednom trenutku, i naravno da ne rade nesto sto moze da ugrozi plod. joga se generalno preporucuje jer je neopterecujuci nacin vezbanja i sto se potenciraju polozaji koji mogu da olaksaju i trudnocu i sam porodjaj. plus jogicke tehnike disanja i relaksacija. 

da, to  porodjajno disanje se "uci" jer se ide po sistemu da se stekne uslovni refleks kontrakcija-odredjeni tip disanja, i u zavisnosti od faze porodjaja imas nekoliko tipova disanja. ono sto je zanimljivo da se mnogi tome podsmevaju, ali to nije nikakva nova ili new age prica posto radimo i jogu, vec datira od posle 2. sv. rata .  i ima efekta. ne samo zbog optimalne kolicine kiseonika koja olaksava i same kontrakcije, a s druge strane i za bebu, vec i sto se na taj nacin napravi svojevrsna distrakcija od okoline i dosta utice na to da se bude sabraniji i koncentrisaniji. to stalno dobijam kao feedback od mojih zena, jer na svu uku i buku, one disu, relaksiraju se izmedju kontrakcija i bolje podnose sve. ali mora da se vezba da onda kada porodjaj krene mozes da se presaberes i samo pratis kontrakcije, kasnije i napone i bude mnogo lakse i brze. cak i kod zena koje se poradjaju uz pomoc epidurala, disanje moze samo da bude bonus. kad ti bude trebalo, objasnicu ti :)

 

Pufff, gde bih ja bila da sam znala sve sta sad znam o celoj materiji - porodjaju i dojenju :( :D Salim se, porodjaj mi je bio uglavnom super izuzmemo li kontrakcije, ali dojenje je islo suprotno naivnim ocekivanjima, mislim da sam bila na korak da padnem u depresiju, ovako sam "samo" skratila sebi zivot silnim nerviranjem i stresiranjem. U Nemackoj sam. Pricamo sa doktorkom da bismo hteli da imamo bebu, pa na sta da obratimo paznju..tad kaze sve i svasta, ali ne spomene kako je maltene nemoguce naci babicu za negu kada se vratis iz porodilista, kao i naci mesto za pretporodjajne kurseve/joge. Kada covek pogleda ponudu, rekao bi da ima mnogo u mom mestu, ali su zapravo grupe jako male, a trudnica koliko hoces (rodi se oko 1500 beba godisnje, a kurseva za tvoj termin +/- dva meseca na cetiri mesta, sa maksimalno 8 osoba, you do the math..). Istina, verovatno sam mogla naci neko mesto u velegradu Frankfurtu, ali mi to nije delovalo kao optmilano resenje.
 

Uspeli smo da ujurimo "brzi" pretporodjajni kurs u samom porodilistu (2 dana po 8 sati), i tu je izmedju ostalog bilo dosta toga o disanju, bas sve ovo i sta ti spominjes (takodje i u knjizi o svemu tome koju sam citala ima mnogo toga); nevolja je bila samo sto sam ja tih dana bila dosta lose tako da u tom delu nisam imala snage da ucestvujem, ali je muz slusao :D Sto jeste bilo bitno posto je bio sa mnom tokom citavog dogadja i stalno me podsecao na to, ali nije toliko pomoglo kod kontrakcija, jednostavno nisam uspevala da se savladam i da sredim ritam disanja, pa su i babice iz bolnice stalno ponavljale kako da disem da se ne bih istrosila ali mi je to bilo sve nekako neprirodno. Tako da su mi kontrakcije bile prilicno uzasne a trajale su preko 12h (tada mi je vise puta izletelo da nema sanse da budemo ponovo trudni haha). Mozda bi bilo bolje da je posle bilo malo neke buke a ne tako sablasno tiho sa inace veoma ljupkim osobljem.. Kad sam se otvorila, posle sam porodjaj je bio veoma brz i peace of cake, mogla bih to svaki drugi dan :D U tih 10-15 minuta nije bilo problema sa disanjem, mozda zato sto je vec to bilo to? Definitivno cu se pozabavatiti time, ako bude bilo potrebe ponovo ;) Hvala na ponudi ;)

 

Plivanje mi je inace bilo spas prvih pet meseci, uglavnom mi je bilo non stop muka (mada nisam ni jednom povracala), no cim bih usla u vodu - sve muke bi nestale...tako da sam plivala cak i vise nego normalno, jer sam imala vise vremena i vise dana u mesecu za to :) Salila sam se stalno da je jedina dobra stvar u trudnoci, pored kulminacije do koje vodi, to sto nemamo menstruaciju :D Posle vec sam malo morala da smanjim turu koju plivam, ali sve u svemu uspela sam da plivam sasvim super, poslednji put tri dana pred veliki dogadjaj. Sad imam manje snage nego tad! Mislim, ovako kao laik, i zapravo osecam, da je plivanje zbilja nesto kao stvoreno za zene, ne samo u smislu pripreme za porodjaj i oporavak od istog, nego generalno i kako se stari, jer izmedju ostalog zapravo nesvesno jacas..kako mi kazemo pelvic floor? (Najgore mi je inace, nevezano za sport, sto sam mnoge pojmove iz oblasti trudnoce prvi put cula tek na nemackom jeziku i ne znam ih uopste na svom maternjem :isuse: )

 

 

Link to comment

pelvic floor - karlicno dno

 

ma vidi, teoretski te tehnike disanja mozes da sprovodis i drugacije. ili da nadjes svoj nacin disanja, i to radi posao savrseno nekim zenama. neke se toliko pogube da ne mogu da se sete, pa im onda znaci partner koji ih podseca. ali tu isto postoji fora, a zove se ekonomisanje dahom i psiholosko savladjivanje. ides prvim tipom disanja dokle god mozes, pa kad to vise ne moze. onda drugi, pa treci i tad si vec pred kraj i ide napinjanje. sve to iz razloga da se sacuvas i ne iscrpis, jer ako sve adute ispucas na pocetku, skolski, sta ces posle xy sati?  naravno, dobro je to sve teoretski i na "suvo" znati, pa onda kad bude dan d...isprobas i vidis sta ti najvise odgovara.

taj mir i tisina koje pominjes su zapravo pozeljni. svi ti spoljasnji nadrazaji samo smetaju zeni koja se poradja, a da ne pominjem porodjajnu salu sa vise zena gde jedna vristi, druga kuka, treca ne znam sta. verujem da su tamo uslovi bolji, sto se tice samog smestaja i kolicine osoblja, ovde nema svuda cak ni mogucnosti da ti partner bude na porodjaju jer ga nemaju gde bukvalno. ali kako god, nije uopste lose ici na te pripreme jer koliko god delovalo apstraktno i previse informacija, kroz neko vreme ponavljanjem jednostavno naucis sve to.

i zato se drugorotke i viserotke poradjaju brze i lakse...jer su prosle kroz sve to, znaju sta i kako i nema vise te mentalne barijere, telo zapamtilo itd. strah mnoge paralise a to je ipak dogadjaj koji je najvazniji za svaku zenu i treba se dobro pripremiti. jer to je sve tada, sutra vec vise nece biti potrebno. tako da mogu samo da ti dam neke  dodatne smernice (ti vec sve znas)

Link to comment
  • 4 weeks later...

Je l postoji negde u Beogradu sekularna joga? Hocu vezbe, al necu nista nista ni trunku mambo dzamboa. Nikakve astrologije, prane, i verovanja u bas sve. Imam jogu u ulici, super su vezbe, ja sam lenja pa mi je to savrseno, al ne vredi. Dotuce me na kraju pola sata meditiranja, omkanja i inog. 

Link to comment
Je l postoji negde u Beogradu sekularna joga? Hocu vezbe, al necu nista nista ni trunku mambo dzamboa. Nikakve astrologije, prane, i verovanja u bas sve. Imam jogu u ulici, super su vezbe, ja sam lenja pa mi je to savrseno, al ne vredi. Dotuce me na kraju pola sata meditiranja, omkanja i inog. 
Lol sekularna joga. Odlican izraz. Na kraju bi trebaloda je joga nidra, duboka jogicka relaksacija, ne znam da li mislis na to? Moja prijateljica drzi sasvim svedeno, 3 oma na pocetku i kraju tradicije radi, a izmedju je akcenat na asanama bez palamudjenja. Mozes da probas kod nje.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
8 minutes ago, maheem said:

Neka preporuka za yogu na youtubeu?

 

 

 

ova je popularna: https://www.youtube.com/user/yogawithadriene/videos i mislim da cesto vodi casove u blokovima od mesec dana, tako da  postoji neki kontinuitet - pa nije ono zbrdazdola. cini mi se da imas to u njenim plejlistama.

 

a ovi su bas profi - ashtanga (snimano u goi) i tu bas rasclanjuju pokrete/poze (asane) do detalja: https://www.youtube.com/user/YogaGoa/videos  njih volim da gledam pred spavanje, hah.

 

licno nemam motivaciju za yogu kod kuce - volim grupnu atmosferu i rad s instruktorom (ja to ionako prilicno rekreativno) ali znam za dosta njih kojima to super funksionise. 

 

Link to comment

Mislim da joga preko videa nije bas dobra solucija za pocetnike. Poravnanje se ne nauci dobro, a i ne vidimo sebe.... ko ne voli grupu, uvek moze da uzima privatne casove.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

probaj i yogayak na youtube. ja njih koristim od kuce mada vrtim jednu istu za donji deo ledja jer mi stvarno pomaze. 

 

nije tacno ovo sto ganglija kaze. ja sam prvo od kuce krenula pa tek onda uzela par casova, prilicno su me ishvalili da nisam losa obzirom da na samoukost. posle odustala, ne mogu da se cimam do neke lokacije kad za pola sata sve to obavim od kuce

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...