Jump to content
IGNORED

Tolstoj


odmor

Recommended Posts

pa kritika je dosta losa zato sto je pobrkala nekakav nekrofilni nihilizam sa utopijskim idejama koje su susta suprotnost tome. realno, eshatoloska utopija koju je zastupao Dostojevski nije bila mnogo udaljena od bas tih pokreta koje je kritikovao.
To, ponasati se besprizorno u prisustvu lesa (u Zlim Dusima) je bilo kao otprilike kritika odbacivanja svih autoriteta, i toga da se covek stavlja na mesto vrhovnog arbitra. Uostalom, slicno kao u zlocinu i kazni. E sad, ideja da se covek stavi na prvo mesto i iznad svega nije daleko od komunistickih ideja. Citam sad Rat i mir, ima slicna epizoda sa reformistom Speranskim, koji je prikazan u par glava (Princ Andre biva impresioniran pojavom ovog reformatora ali fascinacija ubrzo splasnjava). Ukratko, ideja da racionalnim zakljucivanjem moze da se dodje do istine i "bukvalisticki" stav Speranskog je prikazan u negativnom svetlu (kod Tolstoja).. slicna stvar.Ako mozes da pojasnis "eshatoloska utopija gore", nisam razumeo sta si mislio.
Link to comment
Ako mozes da pojasnis "eshatoloska utopija gore", nisam razumeo sta si mislio.
Mislim na prostor ciste dobrote suprotstavljen i sakralnoj formi koja ne moze da shvati zasto se les starca Zosime raspada, a bio je sveti covek, i tom stavljanju coveka na pijedestal svih stvari. Mislim na Aljosino "volite zivotinje i budite dobri prema njima, jer imaju nagovestaj svesti", mislim na Ivanovo neprihvatanje sveta u kome "dobri Boga" dopusta da detence place zakljucano u ormar. Dostojevski poziva na apsolutni moralni i eticki imperativ koji je iznad i crkve i partije, i sve sto pise je krik ocaja zbog toga sto eshaton ne postoji bas ovde i sada, uprkos svemu. To je predivna eshatoloska utopija zbog koje volim Dostojevskog i smejem se grohotom ideolozima koji ga svojataju.Ene de, ali ovo je topic o onom drugom gospodinu?
Link to comment
Mislim na prostor ciste dobrote suprotstavljen i sakralnoj formi koja ne moze da shvati zasto se les starca Zosime raspada, a bio je sveti covek, i tom stavljanju coveka na pijedestal svih stvari. Mislim na Aljosino "volite zivotinje i budite dobri prema njima, jer imaju nagovestaj svesti", mislim na Ivanovo neprihvatanje sveta u kome "dobri Boga" dopusta da detence place zakljucano u ormar. Dostojevski poziva na apsolutni moralni i eticki imperativ koji je iznad i crkve i partije, i sve sto pise je krik ocaja zbog toga sto eshaton ne postoji bas ovde i sada, uprkos svemu. To je predivna eshatoloska utopija zbog koje volim Dostojevskog i smejem se grohotom ideolozima koji ga svojataju.
Ima ta idealisticka komponenta kod Dostojevskog, neko "sve ili nista", koje ga cini gotovo neprikladnim za ovaj svet. Odatle dolaze i kritike Dostojevskom (npr. optuzba za "panslovenski imperijalizam" koja se moze npr. procitati kod likova u Selenicevim romanima, tj. u romanu "Ocevi i Oci"). Za mene, te kritike su i opravdane i neopravdane jer u nekom smislu Dostojevski nije pripadao u potpunosti ovom svetu tako da mu oprastamo nesnalazenje u istom. U tom smislu Tolstoj je normalniji i prihvatljiviji i njegove ideje bi se lakse dale preformulisati u politicke stavove koji bi odveli nekuda.Da se vratimo na temu, taj "idealizam" kod Dostojevskog, po mom misljenju, nema nikakve veze sa kritikom nadolazeceg duha koji odbacuje sve autoritete, a koja je itekako prisutna u njegovom delu. Imas taj njegov licni idealizam o kome pricas sa jedne strane, a sa druge pokret ljudi (buduci komunisti) koji na bazi racionalnog objasnili da vrhovnog autoriteta nema, da je covek glavni autoritet, i tako dalje, odakle proistice i taj sto jede grozdje u prisustvu lesa, i Raskoljnikov koji ubija babu jer je zakljucio da je ona beskorisna u ovom svetu, i bukvalista Speranski. Taj njegov licni idealizam i, sa druge strane, intelektualni pokret iz 19. veka u Rusiji nisu identicni vec se znatno razlikuju, i uostalom, dobar deo njegovog dela je posvecen razjasnjavanju razlike izmedju ta dva.
Link to comment
  • 1 month later...

Uobicajeno, folklorno objasnjenje (koje se moze cuti u kafani) na to kako je Napoleon izgubio rat u Rusiji se sastoji od 2 stvari 1) Rusi su uz predumisljaj usvojili taktiku povlacenja, da bi uvukli Napoleonovu armiju u zimu 2) Pritom su bespogovorno palili sve za sobom, ukljucujuci i kompletno spaljivanje MoskveTolstoj u romanu "Rat i Mir" odbacuje oba ova objasnjenja.Prvo, taktika povlacenja je dosla od nemackih komandanata u ruskoj armiji, dok su sami Rusi bili uglavnom za to da se moraju sukobiti sa Napoleonom sto pre. Tako, odmah nakon sto je Kutuzov preuzeo kontrolu od nemackih komandanata, dogodila se bitka kod Borodina. Drugo, spaljivanje Moskve se dogodilo vise slucajno nego namerno. Bez infrastrukture i vatrogasaca, prema Tolstoju, to je moralo da se dogodi i nije bilo organizovanog ili neorganizovanog izazivanja pozara. Odbacujuci oba folklorna objasnjenja, Tolstoj istovremeno tvrdi da je ono sto je bilo specificno ruski odgovor je to da taj narod prosto nije mogao da prihvati da zivi pod Napoleonovom vlascu, i da je svaki pojedinac prihvatio da mora da se iseli i napusti kucu kao nesto potpuno prirodno, odnosno kao nesto sto se podrazumeva i ne dovodi u pitanje. To je taj specificno ruski element u tom ratu koji Tolstoj podvlaci.tolstoi+(1).jpg

Link to comment
Tretman Cehova u Rusiji danas je takav da mu Medvedev posecuje rodno mesto na 150-godisnjicu.Sa druge strane Tolstoj je ocrnjen od strane crkve i dobrog dela drustva kao boljsevik. Da li je iz Tolstojevog dela sledio komunizam? Citam Rat i Mir i uopste ne vidim nikakve naznake eventualne boljsevicke ideologije, ili neceg slicnog. Medjutim
pa Tolstojevski je bio neki lord, tako neki djavo, ali se ponasao potpuno neprimereno tituli koju je imao, zalagao se za ideju ravnopravnosti i popisavao se po crkvi i vlasteli kako je stigao. nije ni cudo sto je i danas poprilicno neomiljen u odredjenim ruskim krugovima... i nije to toliko u njegovim knjigama koliko u njegovom ponasanju i govorima
I ja se stidim sto nisam procitao silne lektire i nadam se da cu jednog dana naci vremena da to nadoknadim. Moze li za nas koji smo bezali iz skole da neko ukratko predstavi (ne preprica nego opise nacin pisanja i kvalitet) tih debljih dela?Meni su se od takvih svidele "Tvrdjava" od Selimovica i "Zlocin i kazna" od Dostojevskog. Nisam citao Karenjinu, Bracu Kramazov, Rat i Mir, Tihi Don... stidim se.Od Cehova sam citao neke zbirke prica i uzivao. Zizu ne uzimaj ozbiljno, ona voli da mlati praznu slamu :D
jebote, citao si Tvrdjvu i Zlocin i Kaznu, a ono sto je vredelo si preskocio?!?!?! qqKaramazove su meni izbacili(jesu sada opet vraceni? to bi bilo lepo), Karenjina smara, ali Rat i Mir je senzacionalan. Tihi Don je fucking masterpiece, i iako smo imali samo 1. i 4. knjigu za lektiru(kao druga i treca koje govore o ratu nisu nam potrebne... moramo malo da pricamo o Selimovicu, Lalicu i Crnjanskom... jebali ih sva trojica), ja sam i 2. i 3. iscitao u cugu. naravno, sve te ruske klasike treba sesti i na miru iscitati. ali od prvog do poslednjeg. i naravno, Idiota koje mozda najjaca knjiga ikada napisana, to se ne izucava u lektiri. moglo bi biti interesnatno, a to bi onda bilo... outrages!
Link to comment
pa Tolstojevski je bio neki lord, tako neki djavo, ali se ponasao potpuno neprimereno tituli koju je imao, zalagao se za ideju ravnopravnosti i popisavao se po crkvi i vlasteli kako je stigao. nije ni cudo sto je i danas poprilicno neomiljen u odredjenim ruskim krugovima... i nije to toliko u njegovim knjigama koliko u njegovom ponasanju i govorima
Koliko je meni poznato, Tolstoj je bio prihvaceniji od Dostojevskog za vreme SSSR. Jednom sam razgovarao sa jednim starim komunistom i za Dostojevskog je govorio da je "opasan" pisac. A to ima veze sto je u knjizi Zli Dusi kritikovao komunizam (iako se neki ne slazu sa tim, pozdrav Dabovicu <_< )@freakns: Inace reci da je Rat i Mir dobar, a Ana Karenjina smara, hmmm.. Razlog?
Link to comment
Koliko je meni poznato, Tolstoj je bio prihvaceniji od Dostojevskog za vreme SSSR. Jednom sam razgovarao sa jednim starim komunistom i za Dostojevskog je govorio da je "opasan" pisac. A to ima veze sto je u knjizi Zli Dusi kritikovao komunizam (iako se neki ne slazu sa tim, pozdrav Dabovicu <_< )@freakns: Inace reci da je Rat i Mir dobar, a Ana Karenjina smara, hmmm.. Razlog?
rekoh, danas popriicno neomiljen... danas vise nije SSSR :Da Dostojevski je i za vreem SSSR bio postovan. ne voljen, ali strasno postovan. jebiga, nemos mozdanajveceg svetskog pisca javno staviti na stub srama, ma sta izmislio...a zasto je Rat i Mir dobar a Karenjina smara?! tematika knjiga.
Zar Idiot nije vise u lektiri?
pre 15 godina nije bio. makar ne na prirodno matematickom smeru u gimnaziji. kao sto rekoh, nama su bili po rasporedu Zlocin i Kazna te Braca Karamazovi od Dostojevskog. Braca Karamazovi su izbaceni tokom godine da bi se dalo vise prostora nasim piscima. onog Lalica kada smo poceli da zvacemo, nikada ispljunuti jebote
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...