Jump to content
IGNORED

Zakon o zaštiti vrsta


Willow

Recommended Posts

nisu updejtovali zakon u odnosu na najezdu azijskih bubamarai leptir kupusar je shtetochina,mislim jede kupuse u bashtama...ja sam uvek imala utisak da je on neki ,,obichni,, leptir jer ga leti bash ima 1 gomila i da dok je kupusa bice i njega :)
tačno. i on.poz
Link to comment
Zastita ugrozenih vrsta... normalna stvar. Ne znam cemu debata oko ovog zakona.
Ma kul je zakon, nije problem u zakonu nego u pravnom okviru za njegovu primenu.
Link to comment

A, tek sad videh da medju medvedima i vukovima ima i mrava :lol: Pa ne znam, valjda se tu racuna cela kolonija (tipa ocu da gradim kucu na mravinjaku, fail).Nego sta je patuljasti mis? Jel to ima veze sa kucnim misevima?

Link to comment
Riđi šumski mrav - 40.000 rsd...Strižibuba - 14.800 rsd
pazite kako gazite kad kroz šumu hodite...12 riđih šumskih mrava na odru - ode prosečna plata prosečnog srbislava.strižibube mrzim, ako su to te na koje mislim.uopšte ne kapiram kako je utvrđen ovaj cenovnik za ubistvo.i mislim da tip sa vrha bulevara kralja aleksandra, što otkupljuje puževe, ima da ostane bez posla. ili bar bez reklamne table
Link to comment

Ovi u kuriru su malo napumpali, naravno da se nece kaznjavati ljudi ako zgaze puza, mrava ili slicno, to se svakodnevno desava, ovo se vise odnosi na ljude koji to namerno rade, znaci kolekcionari insekata, debili lovci koji ubijaju i dozvoljeno i nedozvoljeno, ljude koji ubijaju zmije i hvale se time... itd znaci za morone koji se izivljavaju!sto se tice strizibuba one su prelepe (za njih najvecu pretnju predstavljaju kolekcionari) i ne znam kako bih neko njih mogao da ubije, evo jedne sa nasih prostora, u pitanju je R. alpina3751143717_760c90d68c.jpghttp://www.flickr.com/photos/30402262@N04/3745663217/in/photostream/

Edited by spina
Link to comment
Ono što mi nekako smeta u ovom zakonu je njegova, zašto ne reći, skrajnutost od razuma. Pokušavam da zamislim okolnosti pod kojima čovek biva kažnjen za brutalno ubistvo riđeg šumskog mrava i ne polazi mi za rukom.
Da, ovo izgleda čudno. Ili, recimo, kad bi se pojavila vest u sredstvima informisanja: "Pijani speleolog zaglavio ćuzu jer je uznemiravao porodicu slepih miševa gađajući ih pećinskim kamenjem". Sve u svemu, videćemo na koji način vlasti planiraju da sprovedu ovaj zakon. A kada se dođe u dilemu ima li smisla stati u zaštitu takvih beznačajnih vrsta (koje btw. mogu biti hostovi pri seobi duša) kao što su, recimo, bubamare ili mravi ili leptiri ili lila lale ili rečni puževi, treba se setiti pesme Duška Radovića:Sve što raste htelo bi da raste - Neka raste i treba da raste!Sve što cveta htelo bi da cveta - Neka cveta i treba da cveta!Neka gleda sve što ima oko, svako krilo nek leti visoko!Leteti, leteti, lepo je leteti!Živeti, živeti, lepo je živeti!Sve što leti htelo bi da leti - Neka leti, i treba da leti!Sve što peva htelo bi da peva - Neka peva,i treba da peva!Neka skače sve što ima nogu, neka trče svi koji to mogu!Skakati, skakati, lepo je skakati!Živeti, živeti, lepo je živeti!Sve što trči htelo bi da trči - Neka trči, i treba da trči!Sve sto kljuca htelo bi da kljuca - Neka kljuca, i treba da kljuca!Neka peva sve što ima glas, niko lepše, vedrije od nas.Pevati, pevati, lepo je pevati!Živeti, živeti, lepo je živeti!I sada, kada se pojavi čovek, i (iz obesti, idiotizma ili sportske zabave) sprovede nasilje nad nekim od junaka ove Duškove pesme, treba tog čoveka monstruma (kao i onog koji je proletos posekao sve lale u žardinjeri ispred Inexa na Trgu), ako ništa drugo, prezreti. Edited by Willow
Link to comment

Kad sam bio na Ratnom Ostrvu na pecanju, naš brodić je napala milionska kolonija ogromnih mrava, lukovo se dognavši preko konopaca. Tako su nas izujedali da nije bilo normalno. Istrebili smo ih jedva, mazali konopce deterdžentom i benzinom, a ostale je odnelo mutno Dunavo. NA ostrvu je tabla - Zabranjeno ubijati vrste.Jesmo li pogrešili u toj nužnoj odbrani ?

Link to comment

pa da, ko nam je kriv kad smo lenji i inertni, samo volimo da kritikujemo. jel nam neko branio da se uključimo u javnu rasparavu koja je prethodila donošenju zakona i da se založimo da se u vrste unese i ljudska? sve sa cenovnikom. ja bih se garant obogatila kad bih naplatila odštetu od komaraca. u decembru mi na stočiću kraj kreveta stoji autan angry.gif još jedno pitanje: ako jedan od daltona, iz dečje surovosti, recimo otkine muvi nogu, da li se finansijski teretim, kao zakonski odgovorna za maloletno lice?poz

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...