Jump to content
IGNORED

Bela Tehnika i mali kućni aparati


msmodesty

Recommended Posts

14 hours ago, Zverilla said:

 

tvoje pare i tvoja odluka, ali iskren da budem, ne kontam te.

ocigledno pijes bas mnogo kafe, ali iz nekog razloga ne zelis da uzmes espreso masinu skuplju od 200e (jer ti kvalitet nije dovoljno dobar) nego ces da pijes (odvratnu) instant kafu?!

 

za kvalitet kafe su presudna tri faktora u ovom poretku: kvalitet zrna, kako je i koliko sveze ispecena, kada je samlevena

od loseg zrna nema dobre kafe sta god da mu rade posle.

u zavisnosti od toga kakvo je zrno i sta zeli da se dobije, zavisi i pecenje (italijanski klasik je da spale osrednja zrna i to guraju kao standard za odlicnu kafu),

od trenutka kada ako se ispece svakim danom gubi na kvalitetu. ako se samelje, taj proces je jos brzi i pogubniji za kafu.

zadnji deo lanca je masina koja je u odnosu na ovo ispred poprilicno nebitna, pogotovo ako je odrzavas kako treba (decalc)

 

 

Kao sto rekoh posto znamo da kuci ne mozes napraviti kafu kao iz kafica cemu onda "bacanje" para?  Ako sa nekim low budget aparatom mogu napraviti pristojnu kafu zasto ga ne uzeti? Vec sam pisao da mi ni ukus Nespresa nije "odvratan", ali bih probao klevenu espreso kafu u domacoj radinosti.

 

I da, imam neke druge prioritete gde bih spucao 500+oera, za kucni aparat mogu da izdvojim stotinak.

 

A sto se tice kvaliteta kafe dzabe ti najbolje zrno, najbolje ispeceno ili samleveno ako kafemat nije servisiran ili ako konobar ne zna da napravi dobru kafu.

Link to comment
3 hours ago, John Coltrane said:

 

Kao sto rekoh posto znamo da kuci ne mozes napraviti kafu kao iz kafica cemu onda "bacanje" para?  Ako sa nekim low budget aparatom mogu napraviti pristojnu kafu zasto ga ne uzeti? Vec sam pisao da mi ni ukus Nespresa nije "odvratan", ali bih probao klevenu espreso kafu u domacoj radinosti.

 

I da, imam neke druge prioritete gde bih spucao 500+oera, za kucni aparat mogu da izdvojim stotinak.

 

A sto se tice kvaliteta kafe dzabe ti najbolje zrno, najbolje ispeceno ili samleveno ako kafemat nije servisiran ili ako konobar ne zna da napravi dobru kafu.

 

ja upravo mislim da dobrim izborom kafe, i pristojim aparatom (ne mora da bude potpuno automatski, onaj obican gde ti sam dobavis mlevenu i posle je pravis) mozes dobiti kafu koja je barem jednako dobra kao kafa iz prosecnog kafea

 

+ pre ces u toj rucnoj varijanti da dobijes bolju kafu nego u automatskoj, jer bolje mozes da namestis koliko kafe zelis, koliko ces da je spresujes i koliko dugo ces da pustis vodu kroz nju

 

sto se tice poslednjeg: uzmi najbolju masinu i kafu iz prosecne srpske przionice i dobidjes djubre.

uzmi odlicnu kafu i pusti je kroz espreso, kroz filter, napravi french press, cak i tursku - dobices uvek dobru kafu (naravno, ako pecenje i mlevenje ne odgovara metodu spremanja nece biti izvanredna, ali sigurno nece biti losa)

Link to comment
  • 2 weeks later...
1 minute ago, kipo said:

Koliko treba ugasenom frizideru da otopi te nakupine leda koje ga sprecavaju da hladi?

možeš ubrzati proces tako što ćeš staviti posudu sa vrelom vodom unj

Link to comment
On 16.2.2020. at 10:05, John Coltrane said:

 

Kao sto rekoh posto znamo da kuci ne mozes napraviti kafu kao iz kafica cemu onda "bacanje" para?  Ako sa nekim low budget aparatom mogu napraviti pristojnu kafu zasto ga ne uzeti? Vec sam pisao da mi ni ukus Nespresa nije "odvratan", ali bih probao klevenu espreso kafu u domacoj radinosti.

 

I da, imam neke druge prioritete gde bih spucao 500+oera, za kucni aparat mogu da izdvojim stotinak.

 

A sto se tice kvaliteta kafe dzabe ti najbolje zrno, najbolje ispeceno ili samleveno ako kafemat nije servisiran ili ako konobar ne zna da napravi dobru kafu.

ima tip u zemunu koji uvozi i remontuje polovne, uglavnom jura aparate sa mlinom za espreso. Prave sasvim ok kafu za kucne uslove. Novi te klase kostaju 500+ eura. Remontovani kod njega su ~150. Ja imam jedan od 2014, prosli vikend je morao na servis prvi put od kad je kupljen, platio 50e gumice, dihtunge i novi grejac.

ako ti treba kontakt, pisi pm

Edited by Grunf
Link to comment

^ako nemaš onu plastičnu špahtlu za struganje leda, ni slučajno nemoj da ga razbijaš nožem vrlo lako možeš da probušiš oplatu i onda ćao ćao

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
1 minute ago, kud u maglu Simoviću said:

^ako nemaš onu plastičnu špahtlu za struganje leda, ni slučajno nemoj da ga razbijaš nožem vrlo lako možeš da probušiš oplatu i onda ćao ćao

Da se ne cimam, iskoristicu taman ovaj pad temperature, sve prebaciti na balkon i pustiti da sve sam odradi. Ako je do tog :unsure:

Link to comment
Izgleda da nece biti potrebe ili da nije do tog, jutros radi normalno :unsure:
Pa, naslage leda svakako nisu dobre, pokušaj da utvrdiš zašto se stvaraju.
Najčešći razlog je gad oslabi guma pa vrata ne dihtuju dobro...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
11 minutes ago, Frank Pembleton said:

Pa, naslage leda svakako nisu dobre, pokušaj da utvrdiš zašto se stvaraju.
Najčešći razlog je gad oslabi guma pa vrata ne dihtuju dobro...



... Shiit has hit the fan...
 

Ja zapravo nemam ideju sta je. Sinoc uzimam nehladno pivo, inace ne bih ni primijetio. Friz je inace Indesit star par mjeseci, sinoc jedva da hladi pa sam pomislio na led. Jutros, eto radi normalno. Praticu.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Bela Tehnika i mali kućni aparati

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...