Jump to content
IGNORED

Buy*ology


Zoe

Recommended Posts

meni je zanimljivo sto se u knjizi buyology (citala sam o njoj, a ne nju) daje primjer da su natpisi o zdravstvenom riziku na kutijama cigara potpuno kontraintuitivno (za spoljnog posmatraca) procesirani u mozgu pusaca. naime, mri je detektovao da pusac, kad vidi te natpise, pozeli cigaretu. ne da sam razmisljala o tome unaprijed, pa ovo jeste naknadna pamet, ali mi nije jasno sta je tu kontraintuitivno? da je zastrasivanje dovoljno, napisali bismo na zidu ovisnika 'ovisnost ubija', on bi to gledao pred spavanje i prestao bi sa ovisnoscu. to, naravno, ne funkcionise tako. ovisnika ce svasta podsjetiti na ono u cemu uziva.a nije ni nepoznato da natpisi na kutijama cigara nisu nesto efikasni.

Edited by morgana
Link to comment
  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zoe

    42

  • Indy

    39

  • расејан

    36

  • leto je

    24

Top Posters In This Topic

Moralno ili nemoralno protestvovanje, ali kad ti neko pravi reklamu koja deluje na podsvesnom i neurološkom nivou, nije prijatno. Kao zavisnost od nekih hemijskih supstanci koje direktno zadovoljavaju mozak, cigare ili alkohol, tako se može postati zavistan od kupovanja nekih proizvoda ili usluga koje su sugerisane ili nametnute a da kupac o tome nema svest. Buyers remorse je fenomen koji mi je pomalo nejasan doduše...Ja imam neverovatan buyer's remorse, nelagodnost me obuhvati, emocionalno se vezujem za stvari. Moj drug npr. to nema, kod njega je sve kinesko, brend, slika, logo mu je nevažan. Dostigao je vrhunac nirvane, kada ne gleda proizvod kao konstrukt socijalni i emotivni, nego njegovu suštinu i da li mu taj proizvod završava posao.A i veće je zadovoljstvo kad kupiš nešto kinesko što košta sićušne pare, a traje dugo i radi besprekorno, a onda prođeš pored fensi radnji i vidiš to isto samo skuplje. Osećaš da si prevario marketing industriju, i ostavio bahate Mad Men bez `leba na neko vreme :DA marketing vidim kao formu, koja može da se poštuje ali i ne mora. Suština proizvoda vs forma, moraju da budu u nekom balansu. Ako forma ne prati suštinu, imamo proizvod koji nije ispunio svoj sav potencijal na tržištu ili u svojoj korisnosti. Može biti lepše dizajniran, više prodavan, više korišćen. Ako je forma prenaduvana, previše reklamirana usluga, a diskrepancija sa suštinom u prevelikom raskoraku, to nije marketing nego prevara i prodavanje magle. Kao letovanje u izvikanim i lošim mestima, ili nekvalitetna odeća koja izgleda lepo, ili mašina koja ima lep dizajn a unutra je rđava i bedna...

Edited by Utvara
Link to comment
Е, баш ми паде на ум, међу тим факторима које не можеш да контролишеш, како се компензује кад испитаник попизди што међу понуђеним одговорима нема ничег што му одговара, или још горе, кад се питање уопште не односи на њега?Једном су ми турили Мајерс-Бригс да попуним, и на три питања сам одговорио са "n/a" на маргини. Јер су били о неким ситуацијама у цркви, са чим немам везе. И још бар два сам дописао одговор, јер нису имали "ниједно од наведеног".
nisam nikad dizajnirala eksperiment ali kvalitetan upitnik mora da pokrije sve opcije. takodje, postoje statisticke tehnike za borbu sa missing values.
Link to comment
Ipak ovde voli da se moralise, pa i da se pomalo fantazira (kao, "brijanje je isto sada kao i pre 50 godina" - nece biti, zna svako ko se seca onih malih flastercica na licima muskaraca ujutro... ne pamtim kada sam to video zadnji put, ukljucujuci i na sebi).
Da, imas pravo, ranije je brijanje bilo jako rizicna rabota, ginuli su ljudi, mnogi iskrvarili, flaster je tu bio vise kao znak uspesnog brijanja.Ako cemo bukvalno.Hteo sam da kazem da je upgrade sastavni deo odrzavanja brenda - cak i kada nije veliki upgrade realno. Btw, moralisanje - dgjbm, ja sam u svakom smislu daleko od te etikete barem kada je advertajzing u pitanju. Ne znam gde si ga (moralisanje) procitao. Edited by CowBoy
Link to comment
meni je zanimljivo sto se u knjizi buyology (citala sam o njoj, a ne nju) daje primjer da su natpisi o zdravstvenom riziku na kutijama cigara potpuno kontraintuitivno (za spoljnog posmatraca) procesirani u mozgu pusaca. naime, mri je detektovao da pusac, kad vidi te natpise, pozeli cigaretu. ne da sam razmisljala o tome unaprijed, pa ovo jeste naknadna pamet, ali mi nije jasno sta je tu kontraintuitivno? da je zastrasivanje dovoljno, napisali bismo na zidu ovisnika 'ovisnost ubija', on bi to gledao pred spavanje i prestao bi sa ovisnoscu. to, naravno, ne funkcionise tako. ovisnika ce svasta podsjetiti na ono u cemu uziva.a nije ni nepoznato da natpisi na kutijama cigara nisu nesto efikasni.
Dobra vecera je dobra tek kad je ujutro prati osecaj krivice...tad znam da je bilo bas za merak.A i cini mi se da duvanska industrija ne bi imala nista protiv malo prohibicije; bilo bi osvezavajuce za posao.
Link to comment
Da, imas pravo, ranije je brijanje bilo jako rizicna rabota, ginuli su ljudi, mnogi iskrvarili, flaster je tu bio vise kao znak uspesnog brijanja.
Da, a sad je, za razliku od onda kupovina upgradeovanih proizvoda obavezna pod pretnjom kazne zatvora (i javnog sibanja u zemljama Srednjeg Istoka).Uostalom, zanemarimo ovo, ja sam promasio temu (po obicaju).
Link to comment
Da, a sad je, za razliku od onda kupovina upgradeovanih proizvoda obavezna pod pretnjom kazne zatvora (i javnog sibanja u zemljama Srednjeg Istoka).Uostalom, zanemarimo ovo, ja sam promasio temu (po obicaju).
Овде је то Блиски исток... осим ако је вама Вијетнам Блиски, а Висконсин Далеки исток :).Мада, те обавезне куповине и нема... осим кад имаш дете у школи, па онда школа продаје нешто.
Link to comment
Da, a sad je, za razliku od onda kupovina upgradeovanih proizvoda obavezna pod pretnjom kazne zatvora (i javnog sibanja u zemljama Srednjeg Istoka).
Pa nemas druge - kupujes te upgrade-ovane jer samo takvi postoje na trzistu. U tome je (moja) poenta - upgrade nije samo tehnoloski, upgrade je uvek i brand upgrade.edit: dobar primer je koka-kola: (pre Light i Zero dodataka) jedan te isti proizvod je menjao samo dizajn ambalaze, desetinama godina. Diskretno menjano ali redovno osvezavano pakovanje. Sto je vise konkurenata, osvezenja (ma kakva bila) su cesca. Edited by CowBoy
Link to comment

Kako "nema druge", ubismo se pisuci o nabavci fotoaparata proizvedenih pre 30 godina tamo na Fotografiji. Sem toga, pravi se drama oko brijaca, kao da neko uzima 10.000 dolara po komadu. To je u krajnjoj liniji nebitna stvar. Meni uvek smeta jedna intelektualisticka nota, gde se superiorno zgrazamo nad "svetinom koja zadovoljava svoje potrebe" (a jadni, cak i ne znaju da ih neko pwnuje, da to nisu prave potrebe...) zato su tu intelektualci da objasne. Ne volim to, a da se osetiti tu i tamo, posebno kod rasejaha, da budem odredjen...

Link to comment
edit: dobar primer je koka-kola: (pre Light i Zero dodataka) jedan te isti proizvod je menjao samo dizajn ambalaze, desetinama godina. Diskretno menjano ali redovno osvezavano pakovanje. Sto je vise konkurenata, osvezenja (ma kakva bila) su cesca.
Koka kola je u stvari loš primer, pošto su na tržište povremeno izbacivali "to isto" samo malo drugačije pa nije prolazilo, samo vi to ne znate jer pošto nije prošlo u Americi nije ni stiglo do vas. Primer je 'clear' koka kola koja je opstala par meseci na tržištu jer je niko nije kupovao, a u pitanju je bila samo drugačija boja. Zero i Light su prošli jer su se razlikovali od originala po ukusu.
Link to comment
Kako "nema druge", ubismo se pisuci o nabavci fotoaparata proizvedenih pre 30 godina tamo na Fotografiji. Sem toga, pravi se drama oko brijaca, kao da neko uzima 10.000 dolara po komadu. To je u krajnjoj liniji nebitna stvar. Meni uvek smeta jedna intelektualisticka nota, gde se superiorno zgrazamo nad "svetinom koja zadovoljava svoje potrebe" (a jadni, cak i ne znaju da ih neko pwnuje, da to nisu prave potrebe...) zato su tu intelektualci da objasne. Ne volim to, a da se osetiti tu i tamo, posebno kod rasejaha, da budem odredjen...
Задовољавање потреба је једно, а куповина под парапсихопатолошким дејством рекламе је друго, ал' до те разлике нисам дошао са некаквих академских висина, него сурово емпиријски. Зајебало ме довољан број пута да сам и по џепу осетио, учествовао сам својевремено чак и у верским ратовима (спектрум против комодора)... и опасуљио се постепено. Платио сам и порез на будале онолико пута, купио рог за свећу, па престао. А онда сам итекако осетио по џепу, тј како је престало да отиче из њега.Рекламе мора да су најбољи садржај што уопште постоји, судећи по броју реприза :P.п.с. е, да, не згражавам се ја над светином, него над муфљузима који изводе прљаве трикове, и над назови науком која их измишља и још покушава да се зове науком. Edited by расејан
Link to comment
Kako "nema druge", ubismo se pisuci o nabavci fotoaparata proizvedenih pre 30 godina tamo na Fotografiji. Sem toga, pravi se drama oko brijaca, kao da neko uzima 10.000 dolara po komadu. To je u krajnjoj liniji nebitna stvar. Meni uvek smeta jedna intelektualisticka nota, gde se superiorno zgrazamo nad "svetinom koja zadovoljava svoje potrebe" (a jadni, cak i ne znaju da ih neko pwnuje, da to nisu prave potrebe...) zato su tu intelektualci da objasne.
Fotoaparata sa e-bay-a i buvljaka? Trziste oldtajmera postoji, kao i mnoga druga kolekcionarska. Ja govorim o mainstrimu, takva je tema."svetina koja zadovoljava svoje potrebe" je "tvoja zena" kaze Ogilvy i sa njim se slazem. Dakle, ne zgrazavam se ni nad cim.
Koka kola je u stvari loš primer, pošto su na tržište povremeno izbacivali "to isto" samo malo drugačije pa nije prolazilo, ...
Pa to i kazem - stalni upgrade.
Link to comment
п.с. е, да, не згражавам се ја над светином, него над муфљузима који изводе прљаве трикове...
Mislim da je red vratiti Alefshina ovde da malo zapoje, nije red da ovoliko cistunstvo prolazi bez blagoslova odozgo.A u nedostatku Alefa moze i AC/DC da posveti topik sa australijskom narodnom Dirty Deeds Done Dirt Cheap. :unsure: Tako je to kad se zivi u svetu fantazije.
Link to comment
Mora da sam neobicno glup, posto ne uvidjam koja je losa strana stalnih upgrade-a.
Јеси :).На примеру тог бријања - једно време сам терао то чудо са три оштрице, пукао пристојну кинту за држаље, и кад сам потрошио треће пакло оштрица (бријем се суботом, а и то нешто мало између браде) нема више да се купи нигде, има само четворобраздни. А и тај тробраздни нешто много вуче кожу и лоше се понаша уз ивице, где дрт где неодрт, а пошто ја тих ивица имам једно десет пута више него они што се брију од увета до увета, мени је то онда даунгрејд, ака с коња на магарца.Држаља више не купујем, јер су ми већ три комада отишла на ђубре кад више није било да се купи оштрица за њих. Прешао сам на обичан бик са два сечива.Други пример: сопствер за моју камерицу. Изашла новија верзија... која више не ради анимацију. Нашао стари диск и инсталисао одатле.Трећи: кућна озвучења која више немају еквилајзер, него пет унапред задатих подешавања (званих џез, рок, поп, класика и насуво), што је апсолутно контра сврси еквилајзера.Четврти: педесет марки зубне пасте, које сваких годину две избацују нове боље верзије. Пошто их тако побољшавају већ сто година, очекивао бих да више нема зубара.Пети: Анхајзер-Буш са својом новом и бољом теоријом да је боље пиво од пиринча него од хмеља и јечма.Шести: Мајкрософтов Офис, са вишком ствари које уме да уради а за које су још пре петнаест година установили да 95% корисника не користи, доста им је оних 10% основних ствари. Отад и даље само додају.Седми: прича о реноу твинго негде узводно на овом топићу.Осми: мегдоналдс, са чикиним ногицама (chicken nuggets :)), "now with real chicken!" (а од чега сте их досад правили?).Девети: фармерке које трају пола године.Десети: кола без џепова на унутрашњој страни врата. Не знам ко је то измислио, и какво истраживање је то прогласило за вишак, ал' могао је да види било која претходна кола у употреби и да изброји колико је тих џепова празно.Једанаести: обућа - кад изађе нови облик који ти се не свиђа (јер те жуља), чик нађи за себе нешто другачије
EDIT. A i forum je nedavno upgrade-ovan, a izgleda da bi moglo i jopet.
Да, имам и сам једну жељу на ту тему.Нисам ја против напретка, дапаче - дај ми нешто што ће боље да ми ради оно што ми треба, и неће ми бити жао пара. Рецимо, тај џог дајал на озвучењима, за који сам прво мислио да је керин ђока, испао је генијална ствар јер ради без трења, дакле неће се ништа офуцати и почети да крчи, што је био вечити проблем са клизачима свих врста претходних деценија. Батеријска лампа у упаљачу - изгледа као сувишна дрангулија, међутим већ ми је неколико пута одлично послужила, купили смо још пет комада (јер рачунамо да ће да нестану са тржишта кад изађе нешто друго).Али сам против бајаги напретка који трка у наоружању маркетинг намеће производњи да би се сам показао као незаобилазан.Хтедох касти, кад се производ мења, нешто много често се мења само зато да би се мењао, јер то налажу стручњаци из маркетинга, да би оправдали своје плате, да би могли да негде у рекламу туре оно "ново!", а тржиште истражују по неком свом методу, често гледајући више у конкуренцију него у своје купце (некад и више гледајући у конкурентову кампању него у његов производ), и резултат буде производ који ће да задовољи потребе кампање а не корисника самог производа.Могуће је да је један од циљева књиге о купологији да се избегне та врста брљотки, и да нова верзија производа не изазове реакцију да то више није то, да више не личи на себе, да је старо било боље итд итд. Што бих, ако је то циљ, поздравио.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...